Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Αυχενικη διαφάνεια και Papp a


Recommended Posts

Καλημέραα σε ολες..  Θελω να μου πειτε παρόμοιες εμπειρίες δεν ξερω αν κανω καλα που γράφω εδω μα εχω απελπιστεί ειμαι 18 χρόνον έγκυος στο δευτερο παιδάκι μου ειμαι στην 14η εβδομάδα καναμε πριν μια εβδομαδα την αυχενικη και την papp a ο γιατρός με ανχοσε λέγοντας μου οτι η αυχενικη βγήκε 2.8 ενω ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα πηρα και τα αποτελεματα της papp a οι οποιες ειναι οι εξής : β χωριακη 68,30 ισοδύναμο με 2,370 MoM

Papp a : 4,957 ισοδύναμο με 1,052 MoM 

Τρισομια 21 : 1:2319 

τρισομια 18 <1:20000

Τρισομια 13 <1:20000

ο γιατρός που μου εκανε την εξέταση μου ειπε λογο ηλικίας το ρίσκο ειναι καλο αλλα με αυτες της τιμες αυχενικγς και αίματος αν ημουν σε μεγαλυτερη ηλικια το ρίσκο θα ηταν πολύ υψηλό..  Και να μιλήσω με τον γιατρο μου μήπως χρειαστει κατι παραπανω αχχ ειμαι σε απόγνωση...  Δεν θελω να το ρίξω για κανεναν λογο εχετε κάποια παρόμοια εμπειρια ; 

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σας!! 

Επεξεργάστηκαν by Βουλα15
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Βουλα15 είπε:

Καλημέραα σε ολες..  Θελω να μου πειτε παρόμοιες εμπειρίες δεν ξερω αν κανω καλα που γράφω εδω μα εχω απελπιστεί ειμαι 18 χρόνον έγκυος στο δευτερο παιδάκι μου ειμαι στην 14η εβδομάδα καναμε πριν μια εβδομαδα την αυχενικη και την papp a ο γιατρός με ανχοσε λέγοντας μου οτι η αυχενικη βγήκε 2.8 ενω ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα πηρα και τα αποτελεματα της papp a οι οποιες ειναι οι εξής : β χωριακη 68,30 ισοδύναμο με 2,370 MoM

Papp a : 4,957 ισοδύναμο με 1,052 MoM 

Τρισομια 21 : 1:2319 

τρισομια 18 <1:20000

Τρισομια 13 <1:20000

ο γιατρός που μου εκανε την εξέταση μου ειπε λογο ηλικίας το ρίσκο ειναι καλο αλλα με αυτες της τιμες αυχενικγς και αίματος αν ημουν σε μεγαλυτερη ηλικια το ρίσκο θα ηταν πολύ υψηλό..  Και να μιλήσω με τον γιατρο μου μήπως χρειαστει κατι παραπανω αχχ ειμαι σε απόγνωση...  Δεν θελω να το ρίξω για κανεναν λογο εχετε κάποια παρόμοια εμπειρια ; 

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σας!! 

Καλημερα κοπελα μου ειμαι 20χρονων τα αποτελεσματα της αυχενικης μ ηταν 1.4 και η papp-a τρισωμια 21 1:6000 και οι αλλες τρισωμιες 1:10000 ο γιατρος μ ειχε πει οτι ειναι τελειες αλλα εμενα ηθελε να κανουμε και το αλφα τεστ που γινεται 17-18η εβδομαδα το οποιο εμαθα αργοτερα οτι εχει καταργηθει πλεον γιατι βγαζει αναξιοπιστα αποτελεσματα κατα 50%... μ βγηκε η τρισωμια 21 1:250 και τα υπολοιπα 1:10000 μ μιλησε για εξεταση NIFT καπως ετσι αιματολογικη ειναι οχι αμνιοπαρακεντηση και εγω απλα ζητησα επαναληψη σε αλλο μικροβιολογικο κ μετα θα εβλεπα τι θα κανω μ βγηκε τρισωμια 21 1:3000 κ τα αλλα ολα 1:10000 ο γιατρος μ ειπε οτι ειναι πολλη καλες κ μαλλον καποιο λαθος εγινε στο πρωτο μικροβιολογικο εχθες εκανα την β κ εχουμε ενα υγιεστατο κοριτσακι μας ειπαν.....καταρχην μην ανχωνεσαι λαθοι γινονται αυτο να ξερεις....ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Βουλα15 είπε:
πρίν από 16 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

 

@Βουλα15 κανε μη εμπεβατικο ελεγχο αν δεν θες να κανεις αμνιοπαρακεντιση και να βαλεις το παιδι σε κινδυνο πολλες γυναικες εχουν διαγνωσθει με συνδομο down και μαλιστα σε παρα πολυ μεγαλο ποσοστο και γεννανε φυσιολογικα παιδια 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κοριτσι μου ολα εξαρτώνται απο το τι σκοπεύεις να κανεις... Ο μονος τροπος να μαθεις 100% ειναι κανοντας αμνιοπαρακεντηση.. Ωστόσο, αν βγει πως το εμβρυακι εχει κάποιο συνδρομο, έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις? Γιατί αν πχ δεν σκοπεύεις να τερματίσεις την εγκυμοσύνη δεν ξερω αν εχει νοημα να διακινδυνευσεις εστω και αυτό το 1%... Αυτα πρέπει να σκεφτείς πολύ καλα και σοβαρά.. 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησε με το γιατρό σου για το ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις αμνιοπαρακεντηση ή την αιματολογικη.καλυτερα να κάνεις κάτι να ξέρεις σίγουρα και μη προδικάζεις απο τωρα μηπως εχει προβλημα.μη ξεχνας οτι η αυχενικη και το Pap-a απλά ποσοστά είναι.δεν σημαίνει ότι το μωρό έχει πρόβλημα.σπυ εύχομαι όλα να είναι καλά και να έχεις ένα υγιέστατο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, ακριβώς την ίδια αυχενική είχα στο ένα από τα δύο μωράκια μου εγώ δεν έκανα καν pappA έκανα αμνιοπαρακεντηση την 17 προς 18 εβδομάδα και την επόμενη κιόλας μέρα ειχα τα πρώτα αποτελέσματα. Οι υπόλοιπες ενδείξεις είναι οκ??? Ρινικο οστό πχ ειναι ορατό??? Συνήθως λένε η μια ένδειξη δεν σημαίνει τίποτα από μόνη της όμως εγώ ήθελα να ξέρω και αποφάσισαμε με τον άντρα μου να προχωρησουμε σε αμνιο... Συζήτησε με το γιατρό και τον άντρα σου και μην σε πιάνει πανικός όλα θα πάνε καλά... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...