Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Προσπαθω να κανω ονειρα αλλα φοβαμαι..γτ ολες τις φορες ονειρεύτηκα..

      Στην πρωτη αφου ακουσαμε καρδια την επομενη μερα ξεκινησε ηπια αιμορραγια..εμεινα κρεβατι με εξτρα προγεστερονη (ενα ΣΚ).. κυριακη βραδυ κ ενω κοιμαμαι πετάχτηκα απο έναν πόνο..πηγα τουαλετα κ ειχα ενα πηγμα υποθετω το εμβρυο (δεν ανοιξα ποτε το φως & χαιρομαι γι αυτο)..ειχαμε δυο σάκους εναν π αναπτυσσοταν κ εναν μικρο στασιμο π περιμεναμε ή να αποβληθει ή να συρρικνωθεί.. μαντεψτε ποιος εμεινε??ο αδειος! Αποξεση Μ. Τριτη!

      Στην τριτη προσπαθεια παλι θετικη χοριακη σχεδον 100- νομιζω την 10η μερα.. ο τοτε γυναικολογος απαισιοδοξος με το νουμερο..γι αυτο κ ειμαι ετσι σημερα.. κακες αυξησεις σχεδον τις μισες φορες καθε δυο μέρες..πραγματικα ουτε π θυμαμαι ποσες χοριακες εκανα..αλλα ηλπιζα γτ αναπτυσσοταν μεχρι π σταματησε..χαρακτηριστηκε ως κενος σακος αλλα μαζι με την αποξεση καναμε καρυοτυπο εμβρυου (ο εξωσωματικος μ ειπε πως αυτο δεν γινεται αλλα πως δεν αμφισβητει την γυναικολογο που μ εκενε υπερηχο)..κοινως απαντηση μηδεν.. ο καρυοτυπος έδειξε πως ηταν αγορι (αρα δεν υπάρχει περιπτωση να εχει μπλεχτει με δικα μ κυτταρα το δειγμα) κ υγιες.. οι απαντησεις π πηρα  προφανως κ δε με καλυψαν..τα ερωτηματικά απο εκει υπάρχουν ακομα.. η αιματολογος μ λεει πως οτι κ να εγινε εφοσον σταμάτησε η ανάπτυξη τ θα ειχε καποιο θεμα π δεν ηταν χρωμοσωμικο..προφανως μετα απο αυτο αλλαξα κ γυναικολογο κ εξωσωματικο..

      Εκανα λοιπον διαλειμμα ενα χρονο.. ενω ειχα ηδη διαλεξει νεο γιατρο απο περσι τον ιουνιο..περασα επιτροπη πηρα τα φαρμακα τα ειχα σπιτι κ το ανεβαλλα καθε μηνα.. να σημειωσω επισης πως στην επισκεψη στον νεο εξωσωματικο κ στον νεο γυναικολογο κ οι δυο ειδαν στο dvd οτι η υστεροσκοπηση τ διαφραγματος που ειχα δεν ειχε γινει σωστα (1ο χειρουργειο).. κ απλα αυτο ηταν το κερασακι στην τουρτα γτ το dvd ηταν πριν την τριτη εμβρυομεταφορα π με εβαλαν για scratching κ ειχαν την ευκαιρια να το διορθώσουν.. απλα εισεπρατταν απο τη μια απο εμενα κ απο την αλλη απο την ασφαλιστική μ.. αυτο ενιωσα.. οποτε τωρα χρειάστηκε να μπω τριτη φορα χειρουργειο πριν τη διεγερση κ την εμβρυομεταφορα!

      Αυταααα!

      Εχεις περάσει πολλά κορίτσι μου.....έχουμε περάσει πολλές μας πολλά...έχω κάνει πολλές ετ, έχω δει πολλούς γιατρούς και έχω κάνει 3 υστεροσκοπησεις και πόσα άλλα...σε καταλαβαίνω....όταν οι άνθρωποι και οι γιατροί κάνουν οσα μπορούν (ή δε μπορουν) μετά είναι θέμα του Θεου ποτέ θα στείλει το μωράκι. Οταν το πιστεψα αυτο και χαλαρωσα και ειπα οτι γινει πια....και αν δε γινει δεν εγινε.. σε εκεινη την ετ εγινε το θαυμα! Αυτή λοιπόν τη "μικρή" χοριακη σου πίστεψε την ότι θα είναι το μωράκι σου!!!! Κάνε θετικές σκέψεις και ας φοβάσαι λίγο,προσευχήσου αν πιστεύεις και να είσαι αισιόδοξη και ας εχεις και δευτερες σκεψεις! Θα περιμένουμε την Τετάρτη το διπλασιασμό σου!!! Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά! 

      6 ώρες πρίν, Angot είπε:

      καλησπερα κορίτσια , να ρωτησω αν έχετε εμπειρία  ή καμια γνωστή που γέννησε ενώ νοσουσε με κοβιντ !  βγάζω ακόμα αχνο θετικό αλλά αύριο θα πάμε για καισαρική με αποφαση  του ιατρού! όπως καταλαβαίνετε  35+3 πρόωρο μωράκι και μαζί  το άγχος του κοβιντ …..  

      Μπραβο!!! Ήρθε η ώρα! Όλα θα πάνε τέλεια!!! Αύριο θα κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!!! Οι ευχές μας και οι σκέψεις μας θα είναι μαζί σου!!! 🙏

Εξωσωματικη και αγωνας...


crida

Recommended Posts

Αγαπημενοι μου νεοι φιλοι καλως σας βρηκα! Εδω και καιρο διαβαζω το φορουμ πολυ ενδιαφεροντα θεματα κ σημερα αποφασισα να σας πω το δικο μου θεμα...

Δυστυχως για λογους υγειας, θελοντας να γινω μανουλα, καποιοι δικοι μου ανθρωποι με προετρεψαν να επισκεφτω τον κο Παντο.

Ο Παντος μου συνεστησε σχεδον κατηγορηματικα την εξωσωματικη.

Επειδη αν φτασω τελικα σε αυτο το σημειο ειπα πως θα το κανω μια μονο φορα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωρίζετε το συγκεκριμένο γιατρό κ αν έχετε κάποια προσωπικη εμπειρια μαζι του να μοιραστείτε.

Επισης αν γνωριζετε πως υπαρχει πιθανοτητα να πιασεις παιδι κ απο τη 1η φορα...οτι εμπειριες εχετε θα με βοηθησετε πααααρα πολυ γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη. Τελος ειδα οτι ο εοππυ βοηθαει πολυ οικονομικα στα θεματα εξωσωματικης

Αληθευει???

Χιλια ευχαριστω σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , crida είπε:

Αγαπημενοι μου νεοι φιλοι καλως σας βρηκα! Εδω και καιρο διαβαζω το φορουμ πολυ ενδιαφεροντα θεματα κ σημερα αποφασισα να σας πω το δικο μου θεμα...

Δυστυχως για λογους υγειας, θελοντας να γινω μανουλα, καποιοι δικοι μου ανθρωποι με προετρεψαν να επισκεφτω τον κο Παντο.

Ο Παντος μου συνεστησε σχεδον κατηγορηματικα την εξωσωματικη.

Επειδη αν φτασω τελικα σε αυτο το σημειο ειπα πως θα το κανω μια μονο φορα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωρίζετε το συγκεκριμένο γιατρό κ αν έχετε κάποια προσωπικη εμπειρια μαζι του να μοιραστείτε.

Επισης αν γνωριζετε πως υπαρχει πιθανοτητα να πιασεις παιδι κ απο τη 1η φορα...οτι εμπειριες εχετε θα με βοηθησετε πααααρα πολυ γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη. Τελος ειδα οτι ο εοππυ βοηθαει πολυ οικονομικα στα θεματα εξωσωματικης

Αληθευει???

Χιλια ευχαριστω σε ολους!!!!

Καλώς ήρθες.

Γνωρίζω τον γιατρό καθώς με βοήθησε να γίνω μανούλα (στην 4 προσπάθεια μου). Δεν θα σου μιλήσω καθόλου για τον ίδιο καθώς η κάθε μία από εμάς ζητάει άλλα πράγματα από τον γιατρό της, οπότε δεν θα πω τίποτα για να μην επηρεάσω την άποψη σου. Να έχεις στον νου σου πως η κάθε γυναίκα έχει ''θεό'' τον γιατρό που την βοήθησε να κάνει πραγματικότητα το όνειρο της.  

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα μείνεις έγκυος από την πρώτη προσπάθεια σου, και αν αυτό σου το εγγυηθεί γιατρός μην τον εμπιστευτείς γιατί σου λέει ψέματα. Ποτέ δεν γνωρίζεις ποια θα είναι η τυχερή σου προσπάθεια, εμένα ήταν η 4η άλλης ήταν η 1η άλλης η 2η..ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες πως ο εοπυυ βοηθάει πολύ σε θέματα εξωσωματικής, αν εννοείς πως καλύπτει τα φάρμακα ναι ισχύει (για 4 προσπάθειες), απο εκεί και έπειτα όμως αν εσύ επιλέξεις να κάνεις πρόγραμμα σε ιδιωτικό κέντρο εννοείται πως πέρα από τα φάρμακα δεν σου παρέχει κάτι άλλο, (και ένα πολύ μικρό επίδομα το οποίο δεν θυμάμαι πόσο είναι-καταθέτεις χαρτιά και το παίρνεις μετά το τέλος της προσπάθειας σου). Βέβαια έχεις και την επιλογή να κάνεις εξωσωματική σε δημόσια κλινική που εκεί από όσο γνωρίζω δεν πληρώνεις κάτι εφόσον έχεις περάσει από επιτροπή.

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

 

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλώς ήρθες.

Γνωρίζω τον γιατρό καθώς με βοήθησε να γίνω μανούλα (στην 4 προσπάθεια μου). Δεν θα σου μιλήσω καθόλου για τον ίδιο καθώς η κάθε μία από εμάς ζητάει άλλα πράγματα από τον γιατρό της, οπότε δεν θα πω τίποτα για να μην επηρεάσω την άποψη σου. Να έχεις στον νου σου πως η κάθε γυναίκα έχει ''θεό'' τον γιατρό που την βοήθησε να κάνει πραγματικότητα το όνειρο της.  

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πως θα μείνεις έγκυος από την πρώτη προσπάθεια σου, και αν αυτό σου το εγγυηθεί γιατρός μην τον εμπιστευτείς γιατί σου λέει ψέματα. Ποτέ δεν γνωρίζεις ποια θα είναι η τυχερή σου προσπάθεια, εμένα ήταν η 4η άλλης ήταν η 1η άλλης η 2η..ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες πως ο εοπυυ βοηθάει πολύ σε θέματα εξωσωματικής, αν εννοείς πως καλύπτει τα φάρμακα ναι ισχύει (για 4 προσπάθειες), απο εκεί και έπειτα όμως αν εσύ επιλέξεις να κάνεις πρόγραμμα σε ιδιωτικό κέντρο εννοείται πως πέρα από τα φάρμακα δεν σου παρέχει κάτι άλλο, (και ένα πολύ μικρό επίδομα το οποίο δεν θυμάμαι πόσο είναι-καταθέτεις χαρτιά και το παίρνεις μετά το τέλος της προσπάθειας σου). Βέβαια έχεις και την επιλογή να κάνεις εξωσωματική σε δημόσια κλινική που εκεί από όσο γνωρίζω δεν πληρώνεις κάτι εφόσον έχεις περάσει από επιτροπή.

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

 

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωσή σου! πραγματικά με βοήθησες πολύ! θα προσπαθήσω με εξωσωματική 1 φορά γιατι δυστυχώς οικονομικά δεν μπορω να υποστηρίζω τόσα χρήματα για καθε προσπαθεια.... ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα.... :(

κ παλι ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Είμαστε στην φάση που συγκεντρώνουμε χαρτιά για να περάσουμε επιτροπή για τα φάρμακα τον Νοέμβριο λογικά και μάλλον θα ξεκινήσουμε αμέσως μετά την έγκριση εφόσον βολέψει χρονικά. Εμείς έχουμε ολιγοσπερμία και κάπως ασθενικό σπέρμα επίσης. Ήθελα να ρωτήσω γνώμες. Γνωρίζετε αν οι επιτροπές κόβουν εφόσον πας όλα τα χαρτιά σωστά και όπως τα ζητάνε; Από ότι είδα από άλλες αναρτήσεις δεν κόβουν παρά μόνο σε περιπτώσεις ελλείψεως των χαρτιών αλλά επειδή γενικά όλα έχουν γίνει δύσκολα πλέον, έναν φόβο τον έχω. Περνάω επιτροπή Λάρισα.


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rinaki88 είπε:

Καλημέρα και από εμένα. Είμαστε στην φάση που συγκεντρώνουμε χαρτιά για να περάσουμε επιτροπή για τα φάρμακα τον Νοέμβριο λογικά και μάλλον θα ξεκινήσουμε αμέσως μετά την έγκριση εφόσον βολέψει χρονικά. Εμείς έχουμε ολιγοσπερμία και κάπως ασθενικό σπέρμα επίσης. Ήθελα να ρωτήσω γνώμες. Γνωρίζετε αν οι επιτροπές κόβουν εφόσον πας όλα τα χαρτιά σωστά και όπως τα ζητάνε; Από ότι είδα από άλλες αναρτήσεις δεν κόβουν παρά μόνο σε περιπτώσεις ελλείψεως των χαρτιών αλλά επειδή γενικά όλα έχουν γίνει δύσκολα πλέον, έναν φόβο τον έχω. Περνάω επιτροπή Λάρισα.

Εφόσον υπάρχει προφανής λόγος υπογονιμότητας δεν υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν.

Εγώ όταν περάσει (πριν 4 χρόνια) άφησαν τον φάκελο μου στην γραμματεία και απλά από την επιτροπή με φώναξαν για να μου δώσουν το χαρτί της απόφασης. Δεν πήγα με άγχος στην επιτροπή γιατί ήξερα πως ήταν δεδομένο πως θα πάρω έγκριση αφού υπήρχε πρόβλημα. Μην έχεις άγχος, δεν δίνεις εξετάσεις. Θα σε περάσουν.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 hours ago, kotsifikos said:

Εφόσον υπάρχει προφανής λόγος υπογονιμότητας δεν υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν.

Εγώ όταν περάσει (πριν 4 χρόνια) άφησαν τον φάκελο μου στην γραμματεία και απλά από την επιτροπή με φώναξαν για να μου δώσουν το χαρτί της απόφασης. Δεν πήγα με άγχος στην επιτροπή γιατί ήξερα πως ήταν δεδομένο πως θα πάρω έγκριση αφού υπήρχε πρόβλημα. Μην έχεις άγχος, δεν δίνεις εξετάσεις. Θα σε περάσουν.

Καλημέρα κοπέλα μου. Κλείσαμε 7 Νοεμβρίου να περάσουμε επιτροπή. Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως επειδή δεν κάναμε σπερματεγχύσεις πριν μας κόψουν. Όμως έχουμε πολύ υψηλό DFI και σχεδόν μας το απέκλεισαν για την σπερματέγχυση. Έτσι κι αλλιώς θα το καταγράψει και ο ουρολόγος στην γνωμάτευση. Ο Θεός βοηθός. 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2018 at 1:20 ΜΜ, crida είπε:

Αγαπημενοι μου νεοι φιλοι καλως σας βρηκα! Εδω και καιρο διαβαζω το φορουμ πολυ ενδιαφεροντα θεματα κ σημερα αποφασισα να σας πω το δικο μου θεμα...

Δυστυχως για λογους υγειας, θελοντας να γινω μανουλα, καποιοι δικοι μου ανθρωποι με προετρεψαν να επισκεφτω τον κο Παντο.

Ο Παντος μου συνεστησε σχεδον κατηγορηματικα την εξωσωματικη.

Επειδη αν φτασω τελικα σε αυτο το σημειο ειπα πως θα το κανω μια μονο φορα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωρίζετε το συγκεκριμένο γιατρό κ αν έχετε κάποια προσωπικη εμπειρια μαζι του να μοιραστείτε.

Επισης αν γνωριζετε πως υπαρχει πιθανοτητα να πιασεις παιδι κ απο τη 1η φορα...οτι εμπειριες εχετε θα με βοηθησετε πααααρα πολυ γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη. Τελος ειδα οτι ο εοππυ βοηθαει πολυ οικονομικα στα θεματα εξωσωματικης

Αληθευει???

Χιλια ευχαριστω σε ολους!!!!

Εγώ πέτυχα με την πρώτη εξωσωματική στο κέντρο του κυρίου Πάντου αλλά όχι με τον ίδιο. Σ’το λέω γιατί στην επιλογή σου πρέπει να παίξουν ρόλο και οι γενετιστές του κέντρου που θα επιλέξεις και στο Γενεσις θεωρούνται πολύ καλοί. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2018 at 10:48 ΠΜ, Rinaki88 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου. Κλείσαμε 7 Νοεμβρίου να περάσουμε επιτροπή. Το μόνο που με φοβίζει είναι μήπως επειδή δεν κάναμε σπερματεγχύσεις πριν μας κόψουν. Όμως έχουμε πολύ υψηλό DFI και σχεδόν μας το απέκλεισαν για την σπερματέγχυση. Έτσι κι αλλιώς θα το καταγράψει και ο ουρολόγος στην γνωμάτευση. Ο Θεός βοηθός. 

Καλησπέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου. Φίλη μου πέρασε επιτροπή τον Γενάρη με επιτυχία.  Φρόντισε να έχεις όλα τα χαρτιά σωστά και μην φοβάσαι τίποτα. Σε περνάνε σίγουρα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, katsif said:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου. Φίλη μου πέρασε επιτροπή τον Γενάρη με επιτυχία.  Φρόντισε να έχεις όλα τα χαρτιά σωστά και μην φοβάσαι τίποτα. Σε περνάνε σίγουρα! 

Σ ευχαριστώ πολύ για την ενημερωση κοπέλα μου. Και τον γιατρό μου που ρώτησα με διαβεβαίωσε για αυτό. Ίδωμεν λοιπόν. 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!

Μαμαδες ανω των 40 με υψηλη fsh ειχαν πρόβλημα να παρουν εγκριση απο την επιτροπη?

Μου ειπαν οτι αν εχεις   fsh  πανω απο 17 δεν σε εγκρινουν..θεωρουν οτι εισαι σε εμμηνοπαυση κ δεν εχει νοημα η εξωσωματικη..


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τις εξετάσεις τις ξεκινήσατε βάσει του πρωτοκόλλου που θα ακολουθήσετε η πήρατε τα δικαιολογητικά και αρχίσατε εξετάσεις; Ρωτάω γιατί είχαμε μια απλή συζήτηση με τον γιατρό εξωσωματικής μου έδωσε μόνο ορμονολογικες να κάνω και μου είπε να τα ξαναπούμε τέλη του χρόνου! Μα, αν μου δώσει τότε οδηγίες για να ξεκινήσουμε δεν πρέπει να έχω περάσει από επιτροπή; Μήπως να πάρω από τώρα τηλέφωνο και να κλείσω ραντεβού για την επιτροπή; Πώς να ξεκινήσω;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Ele@n είπε:

Τις εξετάσεις τις ξεκινήσατε βάσει του πρωτοκόλλου που θα ακολουθήσετε η πήρατε τα δικαιολογητικά και αρχίσατε εξετάσεις; Ρωτάω γιατί είχαμε μια απλή συζήτηση με τον γιατρό εξωσωματικής μου έδωσε μόνο ορμονολογικες να κάνω και μου είπε να τα ξαναπούμε τέλη του χρόνου! Μα, αν μου δώσει τότε οδηγίες για να ξεκινήσουμε δεν πρέπει να έχω περάσει από επιτροπή; Μήπως να πάρω από τώρα τηλέφωνο και να κλείσω ραντεβού για την επιτροπή; Πώς να ξεκινήσω;

@Ele@n κοριτσι που εισαι εσυ ;;; θα ξεκινησεις με εξωσωματικη ;;;;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ele@n είπε:

Ναι @giotitsa εγώ είμαι! Νομίζω ότι πρέπει να είμαι έτοιμη και για αυτό το ενδεχόμενο! Ήδη κάναμε το πρώτο ραντεβού με κέντρο! Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα! 

@Ele@nρε κοριτσακι μου περιμενε λιγο να με ακουσεις σε παρακαλω εχω χασει τιποτα δεν μπορεις φυσιολογικα ;;;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@giotitsa, οι εξετάσεις μας έδειξαν ότι ο καλός μου στα χρωμοσώματα του έχει μια δομική μεταθεση και αυτή κληρονομήθηκε στο έμβρυο αλλά με λάθος τρόπο. Οπότε για κάθε επόμενη κύηση έχω 50% το μωρό να είναι υγιές και 50 παθολογικό. Γι αυτό ο καλός μου σκέφτεται τον προεμφυτευτικο έλεγχο για να ξέρουμε ότι είναι υγιή έμβρυα και εξωσωματική. Τα γεγονότα έτρεξαν πιο μπροστά από εμάς!!!! Πόσες αλλαγές σε τόσο λίγες μέρες!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...