Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑΞΙΔΙΑ ...


Recommended Posts

Ο Παναμάς είναι ένα μέρος μου επιλέγουν να ζήσουν πολλοί Αμερικανοί όταν συνταξιοδοτούνται γιατί παρέχει μια καλή, εξοχική ζωή σε πολύ οικονομικές τιμές... Την πρώτη φορά που είδα σαύρες-ιγκουάνα να κυκλοφορούν ελεύθερα παντού στα πλάγια των δρόμων έμεινα με το στόμα ανοιχτό... Μετά το συνήθισα!:D

Στις εκδρομές στον Παναμά είδα... Θα αρχίσω από κάτι που έχει πλάκα... Σε μια μεγάλη βόλτα μέσα σε λίμνη, είδα κάτι σαύρες να τρέχουν πάνω στο νερό, τις λένε Jesus Christ (και καλά επειδή περπατάνε στο νερό όπως έκανε ο Ιησούς). Είναι λεπτές και τρέχουν τόσο γρήγορα που δε βουλιάζουν! Είδα μαιμούδες να κρέμονται από τα χέρια και τις ουρές τους πάνω σε πανύψηλα δέντρα και αν φωνάζουν χαρούμενες... Είδα όμορφα και καλαίσθητα σπίτια στα πλούσια προάστεια που μένουν κυρίως ξένοι και αρκετή φτώχεια εκεί που μένει ο πολύς κόσμος... Είδα κάτι χρωματιστά λεωφορεία που νόμιζες ότι βγήκαν από ελληνική ταινία του 60 (στο σουλούπι). Είδα μια όμορφη πόλη (την πρωτεύουσα από την μεριά του Ειρηνικού ωκεανού).

Έκανα το διάπλου όλου του καναλιού από τον Ατλαντικό μέχρι τον Ειρηνικό, με το κρουαζιερόπλοιο ως τη λίμνη Gatun και με πλοιάριο από εκεί και πέρα, μέχρι να δούμε τον άλλο ωκεανό (τον Ειρηνικό). Η όλη διαδικασία με τα πλοία που μπαίνουν σε ειδικές δεξαμενές και ανεβοκατεβαίνουν επίπεδα νερού έχει πολλή πλάκα. Είναι σα να είσαι σε ένα ποτάμι με τεράστια σκαλιά!!!:D

Και σε μια άλλη εκδρομή πήγαμε σε ένα κοντινό νησάκι και επισκεφθήκαμε μια ξεχασμένη φυλή ινδιάνων :shock:!!! Αφού μας είπαν πολλά για τη ζωή τοςυ κλπ (με διερμηνέα από τη διάλεκτό τους στα αγγλικά) χόρεψαν δικούς τους χορούς και στο τέλος... χορέψαμε κι εμείς μαζί τους και αγοράσαμε κατασκευές τους από ξύλο και δέρμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:P

Ο Παναμάς είναι ένα μέρος μου επιλέγουν να ζήσουν πολλοί Αμερικανοί όταν συνταξιοδοτούνται γιατί παρέχει μια καλή, εξοχική ζωή σε πολύ οικονομικές τιμές... Την πρώτη φορά που είδα σαύρες-ιγκουάνα να κυκλοφορούν ελεύθερα παντού στα πλάγια των δρόμων έμεινα με το στόμα ανοιχτό... Μετά το συνήθισα!:D

...................

χαχα εγά πάλι ακόμη θα έτρεχα από την τρομάρα μου... ξέρω ξέρω είμαι ότι πρέπει για να με πάρετε μαζί στα βάθη του Αμαζονίου ...και προς τα πού να τρέξω που έχει και την θάλασσα η έρμη ?????

Α πα πα Παναμά δεν θα πάρω πασχαλίτσα μου γλυκειά !!!:(

Σ' ευχαριστούμε για την περιγραφή ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Melduck;1165105......

πανεμορφο νησι' date=' πολυπολιτισμικο, με πανυψηλα βουνα, τεραστια δαση, πανεμορφες παραλιες, που θυμιζει Ιταλια, ανηκει στη Γαλλια και μυριζει Ελλαδα...

Πω πω τί ωραία που έκλεισες το θέμα βρε Μελίνα !!!!

Τέλειο !:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδες πουθενά το απέραντο γαλάζιο της Αμοργού;;; Από την πλευρά του μοναστηριού της Παναγίας πήγες;;;

Κι εγώ λατρεύω τη Σαντορίνη και μάλιστα κατάγομαι από εκεί και η Αμοργός είναι το μόνο Κυκλαδονήσι που μου θύμισε την άγρια ομορφιά της Σαντορίνης...

Η Σαντορίνη είναι η μεγάλη αγαπημένη μου, ένα από τα πιο ξεχωριστά νησιά ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!

(Άργησα να απαντήσω γιατί φύγαμε για οικογενειακές διακοπές στην Κορώνη).

Εντάξει, δε λέω ότι είναι άσχημη η Αμοργός, μια χαρά είναι, εννοώ πως δεν είδα κάποιο ιδιαίτερο γαλάζιο, σε σύγκριση πάντα με άλλα νησιά, όπως τα τυρκουάζ νερά της Λευκάδας ή της Ζακύνθου. Τέλος πάντων!

Η Σαντορίνη είναι και δική μου αγαπημένη!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας γράψω επιτέλους τις ενυπώσεις μου από το φετινό ταξίδι στο Dubai!

Περάσαμε υπέροχα, παρά τους 45 βαθμούς και την έντονη υγρασία.

Ιστορία μεγάλη δεν έχει, γενικά δεν έχει μεγάλη παράδοση στις τέχνες, κακό για μένα που με ενδιαφέρει η ιστορία και τα αξιοθέατα.. Αλλά πήγαμε εν γνώσει μας!

Έχουν όμως φτιάξει πολύ εντυπωσιακές υπερ-κατασκευές!

Εντυπωσιακότατοι οι πολυτελείς πολυχώροι, στους οποίους χανόσουν! Πιο γνωστά είναι το Dubai mall και το mall of the Emirates. Το Dubai mall είναι το μεγαλύτερο mall του κόσμου, με 1200 μαγαζιά, η χαρά του καταναλωτή! Στο χώρο του βρίσκεται ο πανύψηλος Burj Khalifa, ο μεγαλύτερος ουρανοξύστης του κόσμου, με ύψος κάτι παραπάνω από 800 μέτρα και 162 ορόφους! Το υψηλότερο παρατηρητήριο του κόσμου βρίσκεται στον 124ο όροφο (οι πιο πάνω όροφοι είναι ιδιωτικοί). Η θέα από ψηλά ήταν απλά μαγική! Οι τεράστιοι αυτοκινητόδρομοι φαινόντουσαν σαν ψέφτικοι! Από πάνω έβλεπες σχεδόν όλη την οδό Σεϊχη Ζαγέντ, την κύρια λεωφόρο.

Εντός του χώρου του Dubai mall βρίσκεται και το μεγαλύτερο ενυδρείο του κόσμου, με πολλά ασυνήθιστα ψάρια, ακόμα και μικρούς καρχαρίες! Σε ξεχωριστό χώρο υπήρχαν θαλάσσια ζώα, όπως πιγκουίνοι και τεράστια καβούρια!

Εντύπωση μου έκαναν και κάτι φοβερά συντριβάνια, τα νερά χόρευαν και σε συνδυασμό με τη μουσική, το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά συγκινητικό!

Στο mall of the Emirates υπήρχε κλειστό χιονοδρομικό κέντρο, το Dubai ski. Mε θερμοκρασία -4 βαθμούς, ήταν σαν να μπαίνεις σε ψυγείο! Ήταν όμως πολύ ωραία να παίζεις στιο χιόνι, όταν έξω είχε 45 βαθμούς!

Γενικά ήταν κοσμοπολίτικη πόλη με ουρανοξύστες, που όμως έδειχναν μινιατούρες αν τους συνέκρινες βέβαια με τον πύργο khalifa! Διαφορετικά ήταν σαν να είσαι μέσα σε μια ζωντανή μονόπολη! Πολύ εντυπωσιακοί και οι δίδυμοι emirates towers, που δεν εντυπωσιάζουν τόσο με το ύψος, όσο με το σχήμα τους!

Έντονο το θρησκευτικό στοιχείο, τεμένη και τζαμιά, ήταν και το ραμαζάνι και όλα ήταν λίγο πιο αυστηρά.

Το τέμενος τηςΤζουμέιρα είναι το μεγαλύτερο της πόλης και ξεχωρίζει. Υπήρχαν βέβαια συγκεκριμένες ώρες προσευχής και ακόμα και μέσα στα μωλ σε συγκεκριμένες ώρες ακουγόταν το κάλεσμα για προσευχή σε ιδιαίτερους χώρους!

Επίσης έπρεπε να προσέχουμε το ντύσιμό μας. Δεν επιτρεπόταν το φαγητό από την ανατολή ως τη δύση του ηλίου! Και καλά για τους μουσουλμάνους, εμείς οι έρμοι τουρίστες τι φταίγαμε? χαχαχα! Ως τις 7 μ.μ. δε λειτουργούσαν οι καφετέρειες και τα εστιατόρια, ευτυχώς όμως μπορούσες να πάρεις ντελίβερυ! Δοκιμάσαμε κι από τα παραδοσιακά φαγητά τους, πολύ ωραία, αλλά πιο πικάντικα.

Πολύ εντυπωσιακό το (κατασκευασμένο) θέρετρο Madinat, με κανάλια και βαρκούλες, θύμιζε τη Βενετία! Είναι κατασκευασμένο με παραδοσιακά (κλιματιζόμενα όμως) παζάρια.

Πολύ ωραία περάσαμε στο waterpark Atlantis, ένα χώρο με πισίνες και νεροτσουλήθρες, τέλειο για μεγάλους και μικρούς!

Η αδρεναλίνη ανέβηκε όταν κάναμε σαφάρι με τζιπ στην έρημο, ανεβοκατεβαίναμε στους αμμολόφους, πραγματικά νόμιζα ότι θα ντελαπάρουμε..

Πλάκα είχε η βόλτα με τις καμήλες! Ειδικά όταν ανέβαινες πάνω στην καμήλα, νόμιζες ότι θα γκρεμοτσακιστείς!

Στο Ντουμπάϊ υπάρχουν και παραδοσιακά κτίρια. Κάναμε κρουαζιέρα στο ποτάμι σε παραδοσιακό πλοιάριο, τη φελούκα, παραδοσιακό φαγητό και υπέροχη θέα. Το ποτάμι μπορούσες επίσης να το διασχίσεις με τα άμπρα, θαλάσσια ταξί. Στην παλιά πόλη, το Μπουρ Ντουμπάϊ υπήρχε η παλιά, παραδοσιακή αγορά, αγόρά υφασμάτων και το gold souk, αγορά χρυσού, εκεί βρίσκεται και το μεγαλύτερο δαχτυλίδι του κόσμου! Επίσης αγορά με πολλά μπαχαρικά κι αρώματα! Στο Μπουρ Ντουμπάϊ ευχαριστηθήκαμε να κάνουμε παζάρι, είναι και νόμος της αγοράς!

Και βέβαια δε θα ξεχάσω το σήμα κατατεθέν του Ντουμπάϊ, το 7άστερο ξενοδοχείο Βurj Al Arab (= πύργος στην Αραβία), στο σχήμα πανιού, από μακριά ήταν σαν να πλέει στη θάλασσα!

Εντυπωσιακός και ο τεχνητός φοίνικας νησιών, τον είδαμε καλύτερα με το τραμ, που περνούσε αρκετά ψηλά. Ιδανικά βέβαια θα φαινόταν με ελικόπτερο!

Η παραλία της Jumeira ήταν το κάτι άλλο, απέραντη με λευκή, ψιλή άμμο και τους ουρανοξύστες πίσω σου! Μπάνιο όμως η αλήθεια είναι πως δεν ευχαριστηθήκαμε, γιατί τα νερά ήταν πολύ ζεστά και δεν μπορούσες να κάτσεις πολύ μέσα, ζεσταινόσουν!:lol::lol: . Πολύ ωραία ήταν και η βόλτα στη μαρίνα της Τζουμέιρα.

Οι ντόπιοι ήταν ευγενικοί κι εξυπηρετικοί, οι περισσότεροι φορούσαν τους παραδοσιακούς μανδύες, λευκό μανδύα οι άντρες, τον ντισντά και μαύρο οι γυναίκες, την αμπάγια. Πολλές φορούσαν και μπούρκα και έκρυβαν εντελώς το πρόσωπό τους. Οι νεώτερες γυναίκες είχαν διακοσμημένες με χάντρες τους μανδύες τους.

Το εμιράτο του Ντουμπάϊ είναι το 2ο πλουσιώτερο από τα Αραβικά Εμιράτα.

Ντουμπάϊ, μια πόλη στην έρημο, μεταμορφωμένη σε πραγματικό κοσμοπολίτικο κέντρο!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω όσο περισσότερο γράφετε, τόσο πιο πολύ μου αρέσει το τόπικ !!!

Είναι ωραίο τελικά να μαθαίνεις για μέρη μέσα από τα μάτια του άλλου.... μέχρι στιγμής η pashalitsa ανακηρύσσεται η πιο κοσμο-γυρισμένη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλες!!!

Έχω γυρίσει τον μισό πλανήτη,αλλά λόγω καταστάσεων δεν πάω πλέον πουθενά.Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και δεν θυμάμαι να σας γράψω λεπτομέρειες,αλλά χαίρομαι να διαβάζω όσα γράφετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλες!!!

Έχω γυρίσει τον μισό πλανήτη,αλλά λόγω καταστάσεων δεν πάω πλέον πουθενά.Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και δεν θυμάμαι να σας γράψω λεπτομέρειες,αλλά χαίρομαι να διαβάζω όσα γράφετε!

Κι έλεγα πότε θα γράψεις επιτέλους! Εντάξει, αν όχι λεπτομέρειες, τουλάχιστον μια ατμόσφαιρα βρε αδερφέ από τα ταξίδια σου!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω όσο περισσότερο γράφετε, τόσο πιο πολύ μου αρέσει το τόπικ !!!

Είναι ωραίο τελικά να μαθαίνεις για μέρη μέσα από τα μάτια του άλλου.... μέχρι στιγμής η pashalitsa ανακηρύσσεται η πιο κοσμο-γυρισμένη !!!!

Η pashalitsa όντως μας περιέγραψε φοβερά ταξίδια!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλέ εννοείται πως δεν έχουμε διαγωνισμό! Είναι όμως τόσο όμορφο να σε μεταφέρει κάποιος σε ένα μέρος που δεν έχεις πάει, είναι ωραίο να βλέπεις κάτι με τα μάτια κάποιου άλλου!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ταξίδια στην Ελλάδα που μου έμειναν έντονα στη μνήμη, είναι στα Ζαγοροχώρια. Χριστούγεννα, πολύ κρύο και χιόνι. Βάλαμε αλυσίδες και πηγαίναμε, πηγαίναμε.. για την ακρίβεια ανεβαίναμε. Ώσπου φτάσαμε! Τσεπέλοβο, υπέροχο, γραφικό χωριό. Το πρώτο βράδυ δεν το κουνήσαμε από το δωμάτιο, ανάψαμε το τζάκι και χουχουλιάσαμε. Τις επόμενες μέρες αρχίσαμε τις βόλτες. Παίξαμε χιονοπόλεμο, φτιάξαμε χιονάνθρωπο σαν μικρά παιδιά! Το αμάξι ήταν πραγματικά θαμμένο στο χιόνι! Το Τσεπέλοβο είχε υπέροχα γραφικά καφενεδάκια με παραδοσιακά γλυκά και ταβερνάκια σαν από ελληνική ταινία.. Και μια πλατεία όνειρο! Η βλάστηση είναι σίγουρα πολύ πλούσια την άνοιξη, αξίζει να πας και άνοιξη/καλοκαίρι και να απολαύσεις τη δροσιά! Γενικά στα Ζαγοροχώρια βλέπεις παντού πετρόκτιστα σπίτια, λίθινα μονοπάτια, γεφυράκια σε σχήμα τόξου, ποταμάκια. Η ορεινή φύση στο μεγαλείο της! Πήγαμε επίσης στη χαράδρα του Βίκου, βυθιζόταν στην παχιά ομίχλη και το χιόνι.. Περάσαμε πολύ όμορφα. Κατεβήκαμε και μέσα στα Ιωάννινα, η παγωμένη λίμνη το χειμώνα είναι το κάτι άλλο. Περάσαμε και σε ένα μικρό νησάκι απέναντι, από όπου πήραμε παραδοσιακά λικέρ και γλυκά του κουταλιού. Ιδιαίτερο ήταν και το σπήλαιο με τους σταλακτίτες, αλλά και το μουσείο των κέρινων ομοιωμάτων, με ήρωες της επανάστασης, ένιωθες ότι θα σου μιλήσουν...

Αχ, ήταν πολύ όμορφο ταξίδι!


EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...