Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Ατελής οστεογένεση και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Νοσώ από ατελή οστεογένεση τύπου Ι το θέμα είναι ότι είμαι έγκυος 2μισι μηνών και φοβάμαι μήπως το κληρονομήσει και το παιδί μου. Είναι γονιδιακό μεταβολικό νόσημα των οστών. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ και τι εξετάσεις χρειάζονται. Έχει καμία το ίδιο πρόβλημα; είναι 100% σίγουρο ότι θα το πάρει το παιδί; ο γυναικολόγος μου δεν είχε ξανα ακούσει την πάθηση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , lux29 είπε:

Καλησπέρα σας,

Νοσώ από ατελή οστεογένεση τύπου Ι το θέμα είναι ότι είμαι έγκυος 2μισι μηνών και φοβάμαι μήπως το κληρονομήσει και το παιδί μου. Είναι γονιδιακό μεταβολικό νόσημα των οστών. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ και τι εξετάσεις χρειάζονται. Έχει καμία το ίδιο πρόβλημα; είναι 100% σίγουρο ότι θα το πάρει το παιδί; ο γυναικολόγος μου δεν είχε ξανα ακούσει την πάθηση....

Θα μιλήσεις με ένα γενετιστή. Θα πρέπει να κάνεις εσύ ένα γενετικό τεστ Κ στις 17 εβδομάδες θα κάνετε αμνιοπαρακέντηση για να εξετάσετε Κ στο παιδί τα συγκεκριμένα γονίδια. Μόνο γενετιστής μπορεί να σε καθοδηγήσει. Σίγουρα θα χρειαστεί αμνιοπαρακεντηση για να ξέρεις. Κάνουν τώρα ανάληση όλου του dna του παιδιού θα ελενξεις δηλαδή όλα τα γονίδια του παιδιού. 

Κοστίζει περίπου 1000 με 2000 ευρω αλλά θα είσαι σίγουρη ότι το παιδί δεν νοσεί από τίποτα κληρονομικό ούτε από αυτό ούτε από τίποτα άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Θα μιλήσεις με ένα γενετιστή. Θα πρέπει να κάνεις εσύ ένα γενετικό τεστ Κ στις 17 εβδομάδες θα κάνετε αμνιοπαρακέντηση για να εξετάσετε Κ στο παιδί τα συγκεκριμένα γονίδια. Μόνο γενετιστής μπορεί να σε καθοδηγήσει. Σίγουρα θα χρειαστεί αμνιοπαρακεντηση για να ξέρεις. Κάνουν τώρα ανάληση όλου του dna του παιδιού θα ελενξεις δηλαδή όλα τα γονίδια του παιδιού. 

Κοστίζει περίπου 1000 με 2000 ευρω αλλά θα είσαι σίγουρη ότι το παιδί δεν νοσεί από τίποτα κληρονομικό ούτε από αυτό ούτε από τίποτα άλλο. 

Στον έλεγχο τροφοβλαστης που μπορεί να γίνει πολύ νωρίτερα,  πχ στις 12 βδομάδες, δεν ελέγχονται τα ίδια με την αμνιακό ώστε να μην περιμένει τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Nels είπε:

Στον έλεγχο τροφοβλαστης που μπορεί να γίνει πολύ νωρίτερα,  πχ στις 12 βδομάδες, δεν ελέγχονται τα ίδια με την αμνιακό ώστε να μην περιμένει τόσο πολύ?

Δεν ξέρω αν αυτή η εξέταση με τα γονίδια μπορεί να γίνει Κ Άπτον τροφοβλάστη γιατί είναι πιο εξειδικευμένη από τα σύνδρομα που ψάχνουν ... Αν μιλήσει με γενετιστή σίγουρα θα την κατατοπίσει ακριβώς τι πρέπει να κάνει.. 

Πάντως με την αμνιοπαρακεντηση  σίγουρα την κάνουν Κ βρίσκουν τα πάντα από γνωστές μεταλαξεις . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μίλησα με γενετιστή και μου είπε ότι το παιδί είναι 50/50 αν το πάρει. Και αν το πάρει θα είναι τύπου Ι σαν το δικό μου όπως είχε όλη μου η οικογένεια. Μου είπε να μην κάνω κάποια ενέργεια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί έχω κουραστεί. Τώρα είμαι με αιμορραγία στο νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...