Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

Αιμορραγία στην 12η εβδομάδα.


Recommended Posts

Είμαι σε σοκ. Είμαι 26 χρόνων και διανύω την 12 εβδομάδα κύησης. Όλο με μιας όπως σηκώθηκα από το κρεβάτι έβγαλα μεγάλη ποσότητα αίματος, γέμισα εσώρουχο πιτζάμα μέχρι και το πάτωμα. Όπως ήμουν πήγα νοσοκομείο. Με εξέτασαν. Βρήκαν κλειστό τον τράχηλο και στον υπέρηχο είναι καλά το μωρό ακούσαμε και την καρδούλα του. Μου είπαν ότι δεν φαίνεται κάποια αποκόλληση ίσως είναι κάποια κρυφή ή ίσως φταίει ο πλακούντας που μου είπαν ότι είναι πιο χαμηλά. Να τονίσω ότι έχω και ανάποδη μήτρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Την επόμενη μέρα σταμάτησε το αίμα και είχα ελάχιστο καφέ στο σκούπισμα και στην αρχή της ούρησης.  Μου δίνουν μαγνήσιο και προγεστερόνη. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι φοβάμαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , lux29 είπε:

Είμαι σε σοκ. Είμαι 26 χρόνων και διανύω την 12 εβδομάδα κύησης. Όλο με μιας όπως σηκώθηκα από το κρεβάτι έβγαλα μεγάλη ποσότητα αίματος, γέμισα εσώρουχο πιτζάμα μέχρι και το πάτωμα. Όπως ήμουν πήγα νοσοκομείο. Με εξέτασαν. Βρήκαν κλειστό τον τράχηλο και στον υπέρηχο είναι καλά το μωρό ακούσαμε και την καρδούλα του. Μου είπαν ότι δεν φαίνεται κάποια αποκόλληση ίσως είναι κάποια κρυφή ή ίσως φταίει ο πλακούντας που μου είπαν ότι είναι πιο χαμηλά. Να τονίσω ότι έχω και ανάποδη μήτρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Την επόμενη μέρα σταμάτησε το αίμα και είχα ελάχιστο καφέ στο σκούπισμα και στην αρχή της ούρησης.  Μου δίνουν μαγνήσιο και προγεστερόνη. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι φοβάμαι....

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι ! Αλλά από τη στιγμή που σταμάτησε το αίμα και το μωρό είναι καλά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι! Μπορεί να έσπασε κάποιο αγγείο ή να είναι κάτι άλλο παρ'όλα αυτά αφού σου είπαν ότι όλα είναι οκ μην αγχώνεσαι! 

Και εγώ κάποια στιγμή είχα αίμα στο σκούπισμα αρκετό το οποίο κράτησε μια μέρα αλλά δεν ξαναειχα από τότε. 

Σίγουρα θέλει προσοχή και ξεκούραση και να παίρνεις ό,τι σου έδωσαν.

Όλα καλά θα πάνε! 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έκαναν υπέρηχο το μωρό είναι οκ και οι παλμοί του δεν βλέπουν κάτι...και αφού σταμάτησε το αίμα αύριο θα πάρω εξιτήριο... Μου είπαν κλινιρης αλλά να σηκώνομαι για τουαλέτα άντε και για κανένα μαγείρεμα το πολύ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Μόλις μου έκαναν υπέρηχο το μωρό είναι οκ και οι παλμοί του δεν βλέπουν κάτι...και αφού σταμάτησε το αίμα αύριο θα πάρω εξιτήριο... Μου είπαν κλινιρης αλλά να σηκώνομαι για τουαλέτα άντε και για κανένα μαγείρεμα το πολύ...

Ναι ξεκουράσου τώρα όπως σου είπαν και όλα καλά! Το μαγείρεμα κάντο αν θέλεις αλλά απέφυγε για αρχή να σηκώνεις βαριές κατσαρόλες και ταψιά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ 🙏 μου δίνουν το utrogestan και trofocard το θέμα είναι ότι μου είπαν ελαφρά διατροφή ούτε χυμους ούτε γλυκά ούτε αλάτι... παίζει ρόλο η διατροφή στην αποκόλληση ή το κάνουν για την προγεστερόνη μην έχω καμία αντίδραση ...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , lux29 είπε:

Ναι αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ 🙏 μου δίνουν το utrogestan και trofocard το θέμα είναι ότι μου είπαν ελαφρά διατροφή ούτε χυμους ούτε γλυκά ούτε αλάτι... παίζει ρόλο η διατροφή στην αποκόλληση ή το κάνουν για την προγεστερόνη μην έχω καμία αντίδραση ...?

Εγώ έπαιρνα και utrogestan και τώρα παίρνω και μαγνήσιο αλλά δεν μου είχαν πει τίποτα για αυτά...και όταν είχα αποκόλληση δεν μου είχε πει κάτι για τη διατροφή.

Οι χυμοί και τα γλυκά έχουν σχέση με το ζάχαρο και το αλάτι για την πίεση.Τωρα για ποιο λόγο σου είπαν κάτι τέτοιο δεν ξέρω. Μήπως για την ακινησία να μην επιβαρύνεις με ζάχαρη και αλάτι τον οργανισμό; 🙄

Με τον γιατρό σου μίλησες;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , lux29 είπε:

Ναι αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ πολύ 🙏 μου δίνουν το utrogestan και trofocard το θέμα είναι ότι μου είπαν ελαφρά διατροφή ούτε χυμους ούτε γλυκά ούτε αλάτι... παίζει ρόλο η διατροφή στην αποκόλληση ή το κάνουν για την προγεστερόνη μην έχω καμία αντίδραση ...?

μηπως σου εδωσαν κατι με κορτιζονη;που θελει προσοχη σε ζαχαρη κ αλατι;

η μηπως ειδαν κτ στις εξετασεις;η κ απλα προληπτικα

δ νομιζω οτι παιζει ρολο στην αποκολληση

η αληθεια ειναι ουτε στην ακινησια το εχω ακουσει.αλλα καλο κανει μια ισορροπημενη διατροφη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , lux29 είπε:

Οι εξετάσεις είναι φυσιολογικες .... σκέφτομαι αν δεν είναι για τα χάπια ίσως είναι για την δυσκοιλιότητα να μην πιέζομαι...

ουτε στη δυσκοιλιοτητα επηρεαζουν

μηπως παιρνεις αντιβιωση;

μπορει απλα να ειναι πιο αυστηροι στο θεμα της διατροφης προληπτικα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , lux29 είπε:

Οι εξετάσεις είναι φυσιολογικες .... σκέφτομαι αν δεν είναι για τα χάπια ίσως είναι για την δυσκοιλιότητα να μην πιέζομαι...

Πάντως αν έχεις δυσκοιλιότητα μίλησε με τον γιατρό να σου δώσει κάτι. Εμένα μου έχει δώσει της frezyderm  και με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες! Κι εγώ μία από τα ίδια, 10η εβδομάδα+5 μέρες, την Δευτέρα είχα λίγα καφετιά στο σκούπισμα...με είδε ο γιατρός, ακούσαμε το μωρό, όλα καλά. Μου έδωσε utrogestan. Σήμερα κι ενώ είχα αρχίσει να το ξεχνάω, πάλι ροζ στο σκούπισμα... Ο γιατρός συνέστησε ακινησία και συνέχιση της θεραπείας, αρκετά καθησυχαστικος... Ωστόσο φοβάμαι πολύ 😔😔.

Είχε καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Stav1982 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Κι εγώ μία από τα ίδια, 10η εβδομάδα+5 μέρες, την Δευτέρα είχα λίγα καφετιά στο σκούπισμα...με είδε ο γιατρός, ακούσαμε το μωρό, όλα καλά. Μου έδωσε utrogestan. Σήμερα κι ενώ είχα αρχίσει να το ξεχνάω, πάλι ροζ στο σκούπισμα... Ο γιατρός συνέστησε ακινησία και συνέχιση της θεραπείας, αρκετά καθησυχαστικος... Ωστόσο φοβάμαι πολύ 😔😔.

Είχε καμία από εσάς ανάλογη εμπειρία?

Εγώ δεν είχα τέτοια εμπειρία αλλά ξέρω κοπέλα που είχε καφέ όλο το πρώτο τρίμηνο.

Μην ανησυχείς αν είδατε το μωράκι και ο γιατρός σου είπε όλα καλά. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο που βοηθάει είναι το utrogestan και η ακινησία που σου είπε και όλα καλά,λίγη υπομονή θέλει! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν να αγοράσω duphalak παίρνω πρωί και βράδυ...θα δούμε πως θα πάει ...μέχρι στιγμής έβγαλα πάλι λίγο καφέ στο σκούπισμα που είναι αμελητέο συγκριτικά με την αιμορραγία της πρώτης μέρας...σε 6 μέρες θα πάω πάλι στο νοσοκομείο να με δουν.... Αυτό που με αγχωνει πολύ είναι ότι μπορεί να ξαναγίνει στους υπόλοιπους 6 μήνες.... Θα είμαι εύθραυστη σαν γυαλί...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lux29 είπε:

Μου είπαν να αγοράσω duphalak παίρνω πρωί και βράδυ...θα δούμε πως θα πάει ...μέχρι στιγμής έβγαλα πάλι λίγο καφέ στο σκούπισμα που είναι αμελητέο συγκριτικά με την αιμορραγία της πρώτης μέρας...σε 6 μέρες θα πάω πάλι στο νοσοκομείο να με δουν.... Αυτό που με αγχωνει πολύ είναι ότι μπορεί να ξαναγίνει στους υπόλοιπους 6 μήνες.... Θα είμαι εύθραυστη σαν γυαλί...

Εντάξει σε μια εγκυμοσύνη όλα μπορούν να συμβούν. Δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι. Μπορεί να ξανασυμβεί μπορεί και όχι όμως...

Εστίασε στο τώρα και κάνε ένα βήμα τη φορά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...