Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, vikib είπε:

      σαν να ειχα δει οτι εχεις

      μπορει να υπαρχει καποιο μικρο θεματακι,κ απλα να ησασταν πιο τυχεροι στο πρωτο

      συζητησε το με τον γιατρο σου,μετα απο δυο βιοχημικες δ ειναι κακο να κανετε καποιους βασικους ελεγχους.εφοσον το θελετε κ εσεις

      ενα σπερμοδιαγραμμα αρχικα. καποιες ορμονικες εσυ

      τα ουτρο ειναι για προγεστερονη.οποτε κ να ειχες θεμα λογικα θα το καλυψαν

      ευχομαι ολα να πανε καλα!

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπερα geo Angela... Mε το καλο το μωράκι σου.... Να έχεις μια τέλεια εγκυμοΣυνη και Κοιτά να την απολαύσεις γιατι είναι πολυ ξεχωριστή.... Εγω έχω ραντεβου την Τρίτη... Απο συμπτώματα δεν έχω σχεδόν τίποτα μόνο κατι ελαφριά πονακια και τα νεύρα που τα έχουμε νομίζω όλες....

Ημερομηνία σου έδωσε;;; Εγω δεν ξέρω ακριβώς γιατι μπορει να γέννηση πάλι με καισαρικη που γέννησα το πρώτο μου...


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλιά!

ΚΑι γω περιμενω το δευτερο μωρακι μου τον Αυγουστο. Ειμαι στην 6η εβδομαδα, πηγα στο γιατρό και ειδαμε το σάκο και στις 4 /1 θα παμε να ακουσουμε καρδούλα! Ειχα σκοπο να περιμενω μέχρι τότε

για να μπω στην παρεα σας γιατι πέρσι τετοια εποχή ειχα μια παλίνδρομη όμως ειμαι σίγουρη πως όλα θα πανε πολύ καλα τώρα!:P

Η κοιλιά μου έχει φουσκώσει αφύσικα πολύ και εδω και 4 μερες άρχισαν οι αναγούλες ευτυχως σε επίπεδο που μπορώ να αντέξω!

Αντε να τα λέμε τώρα!!Φιλιά


5Kiep3.png

hAk2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια....χρονια πολλα....πήραμε το πιο ωραίο δώρο φέτος ε????

Taniabell καλωσορίσες και εσύ και καλη εγκυμοσύνη...όλα θα πανε καλα να είσαι σίγουρη..

Απο χθες κοριτσάκια μου ξεκίνησαν οι καουρες και οι αναγουλες που είχα και στην πρωτη εγκυμοσύνη....

Σήμερα θα πάω στη γιατρο και ελπίζω να ακούσω την καρδούλα του και να σιγουρευτω οτι είναι καλα...


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά σε όλους! Κι εγώ περιμένω πρώτα ο Θεός το πρώτο μου παιδάκι 6/8/2012! Αύριο έχω ραντεβού στον γυνοκολόγο μου για τον δεύτερο υπέρηχο κ ελπίζω να ακούσω καρδούλα να ηρεμήσω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη τις τελευταίες ημέρες! Νιώθω ότι άρχισαν να υποχωρούν όλα τα συμπτώματα! Αρχικά φύγαν οι εμετοί, μετά οι ανακατωσούρες, αργότερα η υπνηλία και τώρα πλέον δεν μου πονάει και το στήθος.


2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα έρχομαι από το καφέ Δεκεμβρίου 10 και είμαι έγγυος στο 2ο μωράκι μου έκανα χοριακή μόλις χτές και είχα 435μον. είμαι 4εβδ. και 4 ημ.

περιμένω να περάσουν οι μέρες για το πρώτο ραντεβού με το γιατρό γύρω στις 10-15/01 μου είπε...

από συμπτώματα δεν έχω τίποτα εκτός από μερικούς πόνους περιόδου

που έρχονται και φεύγουν αλλά ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα

ούτε ζαλάδες, ούτε κούραση, ούτε αναγούλες τίποτα τίποτα

μόνο η κοιλιά μου θύμιζε την εγκυμοσύνη και ένας "ωραιότατος" διαβήτης

κύησης που μου εμφανίστηκε στον 7ο μήνα οπότε τώρα τρέμω για το

τι με περιμένει σ'αυτή την εγκυμοσύνη...

βλέπω ότι είμαστε αρκετές δευτερομανούλες σ'αυτό το καφέ...

εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη, έναν γρήγορο και εύκολο τοκετό

(όπως ο πρώτος μου) αλλά κυρίως γερά παιδάκια γιατί αυτό είναι το

σημαντικότερο από όλα...


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα! Εχθές έκανα το τεστ εγκυμοσύνης, αλλά ήτανε λίγο αχνό και για να είμαι σίγουρη πήγα κι έκανα και τη χοριακή, και σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα 99,3 μονάδες! Έκλεισα ραντεβού για τις 3/1 με τον γυναικολόγο μου, μου είπε τότε λογικά θα μπορούμε να δούμε και κάτι γιατί θα έχει σχηματιστεί και ο σάκος.

Έχω μπερδευτεί λίγο βέβαια, γιατί μου είπε πως για τη μέρα του κύκλου μου (32) είναι πολύ καλή η τιμή της χοριακής και πρόκειται για μία καλή εγκυμοσύνη. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τώρα σε ποιο στάδιο είμαι, πάνω στις εξετάσεις όπου λέει τις τιμές σε σχέση με τη βδομάδα κύησης, για 9,5 έως 750 λέει 4 εβδομάδα, αλλά στο internet αλλού βρήκα ότι είναι 50 με 100 μονάδες είναι 15 μέρες.. Οπότε τώρα δεν ξέρω αν είμαι για εδώ ή αν πρέπει να φτιάξω άλλο θέμα για Σεπτέμβριο :cool::rolleyes:

Είμαι πολύ ανυπόμονη!! Είναι το πρώτο μας, δεν θέλουμε να το πούμε σε κανέναν ακόμα, λέμε να το κρατήσουμε για εμάς ώσπου να προχωρήσει λιγάκι, αλλά νοιώθω πως θέλω να βγω στους δρόμους να το φωνάξω!!

Καλώς σας βρήκα!!! :D

Υ.Γ. Από συμπτώματα έχω κι εγώ αυτά τις περιόδου, πόνους στην κοιλιά και στην μέση!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια.....εγω πηγα χθες στην γιατρο.ειδε τον σακο αλλα δεν μπορεσε να ακουσει την καρδια...και επειδη δεν ηθελε να με ζορισει μου ειπε να παω ξανα σε ενα μηνα.....η αληθεια ηταν οτι αγχωθηκα αλλα αυτη μου ειπε οτι ολα ειναι καλα και δεν χρειαζεται να ανησυχω.....μου εδωσε ημερομηνια γυρω στις 24/8.....ξεκινησα και σιδηρο γιατι ο αιματοκριτης ειναι στο 32..και βλεπουμε..το μονο που μου απαγορεψε ειναι να παιρνω τον μικρο μου αγκαλια οσο μπορω....λιγο δυσκολο αλλα θα προσπαθησω....τωρα του μαθαινουμε να ανεβαικατεβαινει τα σκαλια μονος του και το επομενο βημα να ανεβαινει και να κατεβαινει στο καθισματακι αυτοκινητου...

Καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά σε όλους! Κι εγώ περιμένω πρώτα ο Θεός το πρώτο μου παιδάκι 6/8/2012! Αύριο έχω ραντεβού στον γυνοκολόγο μου για τον δεύτερο υπέρηχο κ ελπίζω να ακούσω καρδούλα να ηρεμήσω γιατί είμαι πολύ αγχωμένη τις τελευταίες ημέρες! Νιώθω ότι άρχισαν να υποχωρούν όλα τα συμπτώματα! Αρχικά φύγαν οι εμετοί, μετά οι ανακατωσούρες, αργότερα η υπνηλία και τώρα πλέον δεν μου πονάει και το στήθος.

καλωσορισες mimika..με το καλο το μωρακι σου....να μην αγχωνεσαι για τα συμπτωματα ετσι ειναι σιγα σιγα υποχωρουν....περιμενουμε νεα για τον υπερηχο

καλησπέρα έρχομαι από το καφέ Δεκεμβρίου 10 και είμαι έγγυος στο 2ο μωράκι μου έκανα χοριακή μόλις χτές και είχα 435μον. είμαι 4εβδ. και 4 ημ.

περιμένω να περάσουν οι μέρες για το πρώτο ραντεβού με το γιατρό γύρω στις 10-15/01 μου είπε...

από συμπτώματα δεν έχω τίποτα εκτός από μερικούς πόνους περιόδου

που έρχονται και φεύγουν αλλά ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα

ούτε ζαλάδες, ούτε κούραση, ούτε αναγούλες τίποτα τίποτα

μόνο η κοιλιά μου θύμιζε την εγκυμοσύνη και ένας "ωραιότατος" διαβήτης

κύησης που μου εμφανίστηκε στον 7ο μήνα οπότε τώρα τρέμω για το

τι με περιμένει σ'αυτή την εγκυμοσύνη...

βλέπω ότι είμαστε αρκετές δευτερομανούλες σ'αυτό το καφέ...

εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη, έναν γρήγορο και εύκολο τοκετό

(όπως ο πρώτος μου) αλλά κυρίως γερά παιδάκια γιατί αυτό είναι το

σημαντικότερο από όλα...

καλωσορισες crimai με το καλο το μωρακι σου....

οντως οι περισσοτερες ειμαστε δευτερομανουλες.....ελπιζω να μην ζοριστεις και να μην εχεις διαβητη αυτη τη φορα....

καλωσορισες myrina..θα υπολογισεις την εγκυμοσυνη σου συμφωνα με την τελευταια μερα της περιοδου σου???ποτε ειχες??μαλλον εισαι κοντα στις 4 εβδομαδες......με το καλο...και εγω ηθελα και θελω να το φωναξω σε ολες οτι ειμαι εγκυος...χαχαχαχ


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

leta800 σ'ευχαριστώ για την απάντηση!! Η προηγούμενη περιόδος μου είχε έρθει 27/11, οπότε δηλαδή αυτό που γράφει στο χαρτί μάλλον είναι το σωστό; Δηλαδή 4 εβδομάδες; Η φίλη chrimai όμως που είναι κι αυτή 4 εβδομάδων έχει 435 μονάδες, αρκετά παραπάνω δηλαδή..

Πω πω, δεν κρατιέμαι ως την τρίτη για να μάθω περισσότερες πληροφορίες!! Από την ώρα που το έμαθα συνέχεια ψάχνω στο internet να ενημερωθώ, αλλά μου φαίνεται ότι τίποτα δεν είναι standard, και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

leta800 σ'ευχαριστώ για την απάντηση!! Η προηγούμενη περιόδος μου είχε έρθει 27/11, οπότε δηλαδή αυτό που γράφει στο χαρτί μάλλον είναι το σωστό; Δηλαδή 4 εβδομάδες; Η φίλη chrimai όμως που είναι κι αυτή 4 εβδομάδων έχει 435 μονάδες, αρκετά παραπάνω δηλαδή..

Πω πω, δεν κρατιέμαι ως την τρίτη για να μάθω περισσότερες πληροφορίες!! Από την ώρα που το έμαθα συνέχεια ψάχνω στο internet να ενημερωθώ, αλλά μου φαίνεται ότι τίποτα δεν είναι standard, και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή..

myrina δεν θελω να αγχωνεσαι φυσιολογικο μιας και ειναι το πρωτο σου μωρακι....εκανα χοριακη μια μερα πριν μου ηρθε περιοδος δηλαδη στις 14/12 και ηταν 35.5 εκανα ξανα μετα απο 5 μερες και ηταν 640.. η χοριακη μερα με την μερα αυξανεται διπλασιαζεται τριπλιασιαζεται κτλ...μπορει να εχεις διαφορα 2-3 μερες με τις αλλες οι χοριακες ομως ειναι διαφορετικες....εκτος των αλλων η μερα της συλληψης ειναι διαφορετικη για την καθε μια οποτε το μωρο μπορει να ειναι μια εβδομαδα μεγαλυτερο η μικροτερο...εμενα εγινε η συλληψη στην 9 μερα της περιοδου για να καταλαβεις και ο κυκλος μου ειναι 24 μερες.....

ειναι λιγο περιπλοκο ειδικα στην αρχη που δεν ξερεις ακομα τι γινεται...αλλα δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι ολα πανε καλα....


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια και απο εμενα!!!

με λενα μαριλενα και εχω ενα αγορακι 13 μηνων και 2 ημερων!!!

προχτες εκανα τεστ και βγηκε θετικο, χτες εκανα χοριακη και ειναι επισης θετικη!!!

ειμαι λιγο αγχωμενη γιατι ηταν γενικα χαμηκη....107 μοναδες αλλα ελπιζω οτι εγινε αργα η συλληψη οποτε ειμαι αισιοδοξη!!!

ευχομαι σε ολα τα κοριτσια εδω, πρωτομανες και μη, να εχετε μια πολυ καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!


as1cHw60g411100MTc1ZHB8ODg4NTI5ZHw.gif

cfcIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Leta σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα σας ενημερώσω αύριο γιατί το ραντεβού μου είναι αργά το βράδυ! Θεσσαλονικιά ε?? Κι εγώ θεσσαλονικιά βέρα, αλλά εδώ και 2 χρόνια αγάπησα έναν Πειραιώτη και κατέβηκα Αθήνα. Πόσο μου λείπει η πανέμορφη σαλονικάρα μας!!!! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να έρθει στην αγκαλιά σου και το δεύτερο!!! Κορίτσια αναρωτιέμαι πως θα την παλέψουμε με τις κοιλάρες καλοκαιριάτικα!!


2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια...

Απο χθες μου ξεκίνησαν και οι εμετοι....είχα ξεχάσει πως ήταν...βλέπετε στην πρωτη μου εγκυμοσύνη έκανα εμετο μέχρι μια μέρα πριν γέννησω.....είναι που πιθανό να είναι έτσι και αυτη η εγκυμοσύνη...θα συνηθισω τι να κάνω??.

Mimika ναι και εδώ ειμαι βερα Θεσσαλονικια.... Σε έκλαψαν Αθηναίος ε????χαχαχαχχαχχα

Όσο αφορά το καλοκαίρι ήδη το σκέφτομαι....είπα στον αντρα μου οπωσδήποτε να βάλουμε air condition γιατι σίγουρα δεν θα την παλέψω....στην πρωτη εγκυμοσύνη έφαγα μόνο τον Ιούνιο και κόντεψα να πεθάνω....τώρα και Ιούλιο και Αύγουστο δεν θα άντεξω....


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και απο εμενα!!!

με λενα μαριλενα και εχω ενα αγορακι 13 μηνων και 2 ημερων!!!

προχτες εκανα τεστ και βγηκε θετικο, χτες εκανα χοριακη και ειναι επισης θετικη!!!

ειμαι λιγο αγχωμενη γιατι ηταν γενικα χαμηκη....107 μοναδες αλλα ελπιζω οτι εγινε αργα η συλληψη οποτε ειμαι αισιοδοξη!!!

ευχομαι σε ολα τα κοριτσια εδω, πρωτομανες και μη, να εχετε μια πολυ καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Μαριλενα καλωσορίσες και εσύ...με το καλο το νινακι...

Για την χοριακη μην αγχωνεσαι η πρωτη μου χοριακη ήταν 35.5 και μετα απο 4 μέρες εκτοξευτηκε.....


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!! Εγώ δεν έχω ακόμα κάποια εξέλιξη.. Ούτε κάτι ιδιαίτερο σε συμπτώματα ακόμα, εκτός από τους πόνους στην κοιλιά, επίσης διψάω περισσότερο, θέλω να πίνω συνέχεια νερό, και τρέχω συνέχεια στην τουαλέτα (δεν προλαβαίνω!!) όταν είμαι στη δουλειά θα πάω τουλάχιστον 5-6 φορές!! Α και ρεψίματα έχω!!

Είδα ένα βίντεο στο youtube που έλεγε πως τις 40 εβδομάδες τις μετράς από την πρώτη μέρα του τελευταίου κύκλου σου, οπότε αν μετράω σωστά, υπολογίζω για 26/8!!

leta800 κουράγιο με τους εμετούς!! Φοβάμαι μην με πιάσει κι εμένα :-/

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι το θέμα της δουλειάς. Είμαι πολύ αγχώδης από την φύση μου και φοβάμαι πως το άγχος που έχω στη δουλειά μπορεί να είναι αρνητικό για την εγκυμοσύνη, δουλεύω κυρίως 8ωρο, αλλά όταν έχει προθεσμίες κάθομαι και περισσότερο, τυχαίνει και 12ωρο κάποιες φορές.. Θα πρέπει να μετακομίσουμε άμεσα επίσης, αφού μένουμε σε γκαρσονιέρα όπου δεν υπάρχει χώρος ούτε για κούνια :-/ κι αυτό θα είναι επιπλέον κούραση και ταλαιπωρία..

Ο άντρας μου πιστεύει ότι ψυχολογικά δεν θα την παλέψω κλεισμένη στο σπίτι τόσο καιρό, γιατί είμαι εργασιομανής γενικά, αλλά η κουμπάρα μου που έχει ήδη ένα μωράκι μου λέει πως θα έχεις τόσα πράγματα να κάνεις περιμένωντας το μωρό που δεν θα καταλάβεις πως θα περάσει ο καιρός, επίσης μου λέει πως θεωρεί πως το δικό της παιδί είναι ήρεμο επειδή είχε κι αυτή μία ήρεμη εγκυμοσύνη.

Εσείς πάνω στο θέμα της δουλειάς τη άποψη έχετε; Εργάζεστε; Εσείς που έχετε ήδη και ένα παιδάκι, στην πρώτη σας εγκυμοσύνη τί κάνατε, και τι επίδραση είχε στο παιδί αυτό; Επίσης αν είχατε την δυνατότητα να πάρετε άδεια, θα το κάνατε;

Έχω πολλές απορίες!!! :confused:


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...