Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Ημέρα και ώρα βάφτισης


Biggi

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια, καθότι πρωτάρα :D

Τι μέρα και ώρα γίνονται συνήθως οι βαφτίσεις; Τι βολεύει περισσότερο; Σκεφτόμαστε να μην κάνουμε τραπέζι, μόνο γλυκό & αναψυκτικό έξω από την εκκλησία, και μετά να πάρουμε τους πιο κοντινούς σε ένα εστιατόριο για φαγητό. Πώς σας φαίνεται σαν ιδέα; Παίζει ρόλο η μέρα και η ώρα της βάφτισης; Για πείτε οι πιο έμπειρες!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις την καναμε 12 το μεσημερι, ειχαμε κ καποιον κοσμο που ηρθε απο λιγο πιο μακρια κ επειδη το μικρο ηταν 7 μηνων το θεωρησαμε καλυτερο κ για εκεινο για να προλαβει να ξεκουραστει. την καναμε την βαφτιση δευτερη μερα χριστουγεννων

οσο για το τραπεζι καντε οτι ειναι καλυτερο για εσας. εμεις ειχαμε 50 ατομα καλεσμενα κ σε αυτους καναμε το τραπεζι

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τη κάναμε Κυριακή 12 η ώρα, καθότι είχαμε καλεσμένους απο επαρχία και τους βόλευε η Κυριακή!

Απ'όσο γνωρίζω βαφτίσεις γίνονται και Σάββατα και απογεύματα...

Απλά εμείς θεωρήσαμε οτι θα ήταν καλύτερο για το μωρό να μην ταλαιπωρείται βραδιάτικα!

Link to comment
Share on other sites

κανονικά γάμος και βάφτιση πρέπει να γίνονται Κυριακή..Τώρα βέβαια τα κάνουν όλες τις μέρες.όπως βολεύει..Συνήθως Κυριακή μεσημέρι για να βολεύει και το τραπέζι και να μην ταλαιπωρείται το μωρό


5oA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έστειλα ημέιλ στην εκκλησία και μου απάντησαν πριν λίγο: οι διαθέσιμες μέρες και ώρες είναι Σάββατο απόγευμα ή Κυριακή πρωί. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... το απόγευμα μου φαίνεται αργά και το πρωί νωρίς! Τελικά όλα δικά μας τα θέλουμε :rolleyes:

Κάτια, γιατί λες ότι γάμος και βάφτιση πρέπει να γίνονται Κυριακή; Υπάρχει κάποια οδηγία γι' αυτό; Πρώτη φορά το ακούω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την βάφτιση της κόρης μου την έκανα Σάββατο απόγευμα στις 6 και μήνα Μάιο. Το παιδί ούτως ή άλλως ήταν ξύπνιο εκείνες τις ώρες κι έτσι βόλεψε μια χαρά. Στον γιό μου δεν μπορέσαμε να βρούμε Σάββατο απόγευμα κι έτσι τον βαφτίσαμε 11,30 το πρωί επίσης Μάιο.

Και στις δύο περιπτώσεις τραπέζι έγινε σε πολύ στενό οικογενειακό κύκλο και δεν ταλαιπωρήθηκε κανένα από τα παιδιά. Κοιμήθηκανε και τα δύο στο καρότσι τους όταν ήρθε η ώρα και όλα ήταν οκ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αχ σ' ευχαριστώ Αγγελική, με καθησυχάζεις πάρα πολύ! :)

Να σε ρωτήσω κάτι; Έκανες μπουφέ μετά την εκκλησία ή κατευθείαν τραπέζι; Όταν λέω μπουφέ δεν εννοώ κανονικό φαγητό, απλά ένα γλυκάκι κι ένα ποτάκι για το καλό. Αυτό σκεφτόμαστε να κάνουμε εμείς (και μετά τραπέζι στους κοντινούς μόνο, γονείς, κουμπάρους, κολλητούς φίλους).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς Σάββατο βαφτίσαμε τον γιό μας, στις 11:30. Στο προαύλιο της εκκλησίας είχαμε παγωτατζή αντί για γλυκό, καθώς βαφτίστηκε Ιούνιο και είχε πολύ ζέστη. Στο τραπέζι περιοριστήκαμε στα 30 άτομα, καθώς στην εκκλησία είχαμε περίπου 80 και θεωρήσαμε ότι δεν μας έπαιρνε οικονομικά να τους τραπεζώσουμε όλους (τουλάχιστον όχι στο εστιατόριο που θέλαμε να πάμε).


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έστειλα ημέιλ στην εκκλησία και μου απάντησαν πριν λίγο: οι διαθέσιμες μέρες και ώρες είναι Σάββατο απόγευμα ή Κυριακή πρωί. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... το απόγευμα μου φαίνεται αργά και το πρωί νωρίς! Τελικά όλα δικά μας τα θέλουμε :rolleyes:

Ε όταν λένε Κυριακή πρωί εννοούν σίγουρα μετά τη Θ. Λειτουργία, δηλαδή κατά τις 11-12.

Κι εμείς βαφτίσαμε τη μικρή μας κατά το μεσημέρι και μετά κάναμε φαγητό στο σπίτι μας καθότι καλεσμένους είχαμε καμια 30αριά δικούς μας ανθρώπους. Κάναμε αρκετή προετοιμασία με τα φαγητά και το στρώσιμο των τραπεζιών από την προηγούμενη.


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Στις 11 λένε και μου φαίνεται λίγο νωρίς. Μετά έχει άλλη βάφτιση και δεν μπορούμε να καθυστερήσουμε. Μεσημέρι δεν θα με πείραζε, θα μου πεις η μία ώρα κάνει τη διαφορά; Για μένα ναι, γιατί δεν είμαι πρωϊνός τύπος :oops:

Θα ήθελα κι εγώ να κάνω τραπέζι στο σπίτι, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν 30 άτομα για καθιστό γεύμα. Άσε που υπολογίζω ότι θα έχουμε πάνω από 30...

Peekaboo, τον παγωτατζή πώς τον βρήκατε; Μου αρέσει σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω πού να ψάξω!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Biggi μόνο γλυκάκι έδωσα μετά το τέλος του μυστηρίου. Κι εμείς γύρω στα 25 άτομα είμασταν αλλά δεν έκανα τίποτα σπίτι γιατί σκέφτηκα ότι με τόσο τρέξιμο για να περιποιηθώ τους καλεσμένους στο τέλος δεν θα το ευχαριστιόμουν το τραπέζι. Αλλά και μετά να πλυθούν και μπουν στην θέση τους τόσα σάτζαλα και μάτζαλα δεν έλεγε....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Peekaboo, τον παγωτατζή πώς τον βρήκατε; Μου αρέσει σαν ιδέα αλλά δεν ξέρω πού να ψάξω!

Ξέρω ότι έχει σίγουρα ο Κωνσταντινίδης. Επίσης, παρατήρησα πρόσφατα ότι έβγαλε και το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου... άρα ίσως και άλλα ζαχαροπλαστεία που δεν ανήκουν σε αλυσίδα...

Δεν είχα καταφέρει να το κάνω, γιατί δεν μπόρεσα να το ψάξω καλά... Επίσης, μου είχανε πει για κάποιον στο "καφέ, η βάφτιση", θα δω αν μπορώ να βρω τι...


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχει σίγουρα ο Κωνσταντινίδης. Επίσης, παρατήρησα πρόσφατα ότι έβγαλε και το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου... άρα ίσως και άλλα ζαχαροπλαστεία που δεν ανήκουν σε αλυσίδα...

Δεν είχα καταφέρει να το κάνω, γιατί δεν μπόρεσα να το ψάξω καλά... Επίσης, μου είχανε πει για κάποιον στο "καφέ, η βάφτιση", θα δω αν μπορώ να βρω τι...

το βρήκα!!!

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2359&highlight=%CC%E1%F1%E9%EB%DF%ED%E1&page=69

Εδώ μου είχανε πει για αυτόν:

"Μαριλινα τον βρηκαμε τον παγωτατζη! τον λενε Θεολογο και το τηλ. ειναι 210-4413625.

στη φιλη μου ειχε παρει 250 ευρω, ασχετα με το ποσα παγωτα εδωσε. και ειχε ειδικο καροτσακι για τις βαφτισεις σε ρετρο στυλ."


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τέλεια! Σ' ευχαριστώ πολύ :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Έστειλα ημέιλ στην εκκλησία και μου απάντησαν πριν λίγο: οι διαθέσιμες μέρες και ώρες είναι Σάββατο απόγευμα ή Κυριακή πρωί. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... το απόγευμα μου φαίνεται αργά και το πρωί νωρίς! Τελικά όλα δικά μας τα θέλουμε :rolleyes:

Κάτια, γιατί λες ότι γάμος και βάφτιση πρέπει να γίνονται Κυριακή; Υπάρχει κάποια οδηγία γι' αυτό; Πρώτη φορά το ακούω.

Μου είχε πει ένας παπάς ότι τώρα το κάνουμε Σάββατο για να βολεύει να ξενυχτάμε στο κέντρο μετά..Το Σάββατο γίνονται μνημόσυνα ενώ Κυριακή μέρα χαράς και αργία κατά την θρησκεία μας κάνουμε γάμους και βαφτίσια..


5oA2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...