Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2017!


TatKono

Recommended Posts

Καλησπέρα φρέσκομανούλες! Εγώ θα τον ζύγισω τη Δευτέρα και θα σας πω.

Πολλά φορμάκια που του πήραμε για ηλικίες 0-3 μηνων του είναι ίσα ίσα και είναι μόλις 3 εβδομαδων!

Υπολόγισα πόσο γαλα πινει καθημερινά και είναι λίγο παραπάνω από 1 λίτρο την ημέρα! Μου φαίνεται πάρα πολύ μεγάλη ποσότητα αλλά εφαρμόζω το σύστημα "ας πίνει όσο θελει και οπότε θελει" όπως με έχουν συμβουλεύσει οι μαιες

Συνολικά πήρα 15 κιλά και έχω χάσει τα 11.Δεν έχω καθόλου χρόνο για να φάω και τα ξενύχτια με έχουν εξαντλήσει! Το σώμα μου έχει σχεδόν έρθει στο μέγεθος προ εγκυμοσυνης αλλά η κοιλιά μου είναι σαν ζελες κσι έχει κρεμάσει. Θα γίνει όπως πριν η τζάμπα ελπίζω? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 634
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα και απο εμας.... Εχθες εφυγε η μανούλα μου αρα πλεον και επίσημα είμαι και με τα τρια μου παιδάκια σπίτι! 

Τον ζυγισα στο 10ήμερο μου δώσαν ζυγαριά πηρε 300γρ και ετσι δεν σκοπεύω ακομη να φερω το παιδίατρο στο σπιτι.  Ο αφαλος μας επεσε στις 9 μερες και κανουμε και πιο ευκολα μπανιο πλεον. 

Οσο για τα κιλα τα εχασα ολα 7ειχα βαλει.  Οταν βγήκα δηλαδη απο το νοσοκομειο βγήκα στα κιλα μου και τωρα ειμαι ηδη και -2.... Αρα καλα παω.. 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Επιτέλους έχουμε αρχίσει σιγα σιγά να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας! Δυσκολευτήκαμε αρκετά...ιδιαίτερα το βράδυ...αλλά τώρα είμαστε κάπως καλύτερα! 

Ο αφαλός μας άργησε να πέσει, έπεσε χθες που κλείσαμε 2 βδομάδες! Τώρα επιτέλους θα μπορέσουμε να ευχαριστηθούμε το μπανάκι μας! Εμάς η παιδιάτρος ήρθε στο σπίτι την επόμενη μέρα από την κλινική (σαν πρώτη φορά μανούλα είμαι αρκετά αγχωμενη) μας ζύγισε 3200 κ τώρα θα ξαναέρθει αύριο να δει πως τα πάμε με τον θηλασμό, αν έβαλε η μπέμπα γραμμάρια! Ελπίζω να είμαστε καλά γιατί θέλω να προσπαθήσω να την θηλάσω τους πρώτους μήνες τουλάχιστον! 

Όσον αφορά τα κιλά μου, είναι αρκετά πονεμένη ιστορία! Εγώ έβαλα 20 κ έχω χάσει 12...έχω πολύ δρόμο ακόμη... δεν με βλέπω να χωράω πουθενά πέρα από φόρμες! Με βλέπω να αλλάζω τον χρόνο με τα ρούχα της εγκυμοσύνης! 

Κάτι που με έχει αγχώσει είναι ότι ενώ έχουν ξεπρηστεί τα πόδια μου, τα χέρια μου είναι ακόμη πρησμένα ιδιαίτερα οι αρθρώσεις κ δεν μου χωράει ακόμη η βέρα μου! Εσάς έφυγε το πρήξιμο από τα δάκτυλα;

Αααα κ εγώ έχω ακόμη λόχεια...αν κ από χθες έχουν αρχίσει να μειώνονται αρκετά! Πάντως η γιατρός μου είπε πως μπορεί να κρατήσει κ μήνα ειδικά αν θηλάζεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , travelM είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Επιτέλους έχουμε αρχίσει σιγα σιγά να βρίσκουμε τους ρυθμούς μας! Δυσκολευτήκαμε αρκετά...ιδιαίτερα το βράδυ...αλλά τώρα είμαστε κάπως καλύτερα! 

Ο αφαλός μας άργησε να πέσει, έπεσε χθες που κλείσαμε 2 βδομάδες! Τώρα επιτέλους θα μπορέσουμε να ευχαριστηθούμε το μπανάκι μας! Εμάς η παιδιάτρος ήρθε στο σπίτι την επόμενη μέρα από την κλινική (σαν πρώτη φορά μανούλα είμαι αρκετά αγχωμενη) μας ζύγισε 3200 κ τώρα θα ξαναέρθει αύριο να δει πως τα πάμε με τον θηλασμό, αν έβαλε η μπέμπα γραμμάρια! Ελπίζω να είμαστε καλά γιατί θέλω να προσπαθήσω να την θηλάσω τους πρώτους μήνες τουλάχιστον! 

Όσον αφορά τα κιλά μου, είναι αρκετά πονεμένη ιστορία! Εγώ έβαλα 20 κ έχω χάσει 12...έχω πολύ δρόμο ακόμη... δεν με βλέπω να χωράω πουθενά πέρα από φόρμες! Με βλέπω να αλλάζω τον χρόνο με τα ρούχα της εγκυμοσύνης! 

Κάτι που με έχει αγχώσει είναι ότι ενώ έχουν ξεπρηστεί τα πόδια μου, τα χέρια μου είναι ακόμη πρησμένα ιδιαίτερα οι αρθρώσεις κ δεν μου χωράει ακόμη η βέρα μου! Εσάς έφυγε το πρήξιμο από τα δάκτυλα;

Μια χαρα σας βρισκω καλούς θηλαδμους σου εύχομαι.....  Και μενα τα χερια εκτος απο πρησμένα ειναι ακομα και μουδιασμένα.... 

Οσο θηλαζεις και πίνεις πολυ Νέρι θα φυγουν πιο γρηγορα τα κιλα να το ξέρεις 

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ευτυχώς από λοχεια σχεδόν καθαρισα(είμαι στα τελειωματα και γράφω μόνο μικρά σερβιετακια)

Alekagala αν ξαφνικά δεις πάλι αίμα εκεί που σταμάτησε η μειώθηκε πολύ σημαίνει ότι πρέπει να ρίξεις λίγο τους ρυθμούς σου και να προσπαθήσεις να χαλαρώσεις. 

Από πρήξιμο ευτυχως δεν έχω και έχω βάλει τη βέρα μου κανονικά σχεδόν αμέσως μετά τη γέννα! 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ λοχεια μια έχω μια δεν έχω.βάζω σερβιέτες νύχτος όμως ακόμα.αν και το κοβω να καθαριζω σιγα σιγα.η βερα μου δεν μπαίνει στο δεξι αλλα στο αριστερό. Μπορεί να φταίνε και τα κιλά μου.:-(

έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα του αφαλού της μπεμπας. .της τον καθαρίζω πολύ σχολαστικα..Την Τετάρτη κλείνουμε και 2 εβδομαδων..ελπιζω να πέσει μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, iolh34 είπε:

κορίτσια εγώ λοχεια μια έχω μια δεν έχω.βάζω σερβιέτες νύχτος όμως ακόμα.αν και το κοβω να καθαριζω σιγα σιγα.η βερα μου δεν μπαίνει στο δεξι αλλα στο αριστερό. Μπορεί να φταίνε και τα κιλά μου.:-(

έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα του αφαλού της μπεμπας. .της τον καθαρίζω πολύ σχολαστικα..Την Τετάρτη κλείνουμε και 2 εβδομαδων..ελπιζω να πέσει μέχρι τότε...

Καλημερα iolh34 κ εμενα η βερα μου αργησε να μπει κ στα δυο δαχτυλα, ειχα παχυνει πολυ κ ημουν πρησμενη..αφου ελεγα να παω να τη μεγαλωσω χαχα αλλα τελικα μου μπηκε μετα απο 2 μηνες..μην αγχωνεσαι με το θεμα του αφαλου εμενα επεσε στη μικρη στις 18 μερες..να σου ζησει το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Ιόλη τι εννοείς ότι τον καθαρίζεις πολύ σχολαστικά? Εγώ δεν έκανα απολύτως τιποτα (μόνο φρόντιζα η πανα να μην ακουμπάει πάνω του για να παίρνει αερα)και έπεσε μόνοςτου.

Σήμερα τον πήγα να τον ζυγίσούμε και είναι ήδη 4.300!είμαι πολύ ευχάριστημενη με το βάρος του.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 1 εβδομαδα στα περισσοτερα τάισματα κλαίει δείχνοντας ότι πονάει ενώ ο καημένος ταυτόχρονα πεινάει. Σημερα του άλλαξα το γάλα σε aptamil comfort κατάλληλο για κολικούς αλλά δε διαλύεται τόσο εύκολα και βρωμάει! Επίσης λόγω μεγαλύτερης πυκνότητας πρέπει να χρησιμοποιώ μεγαλύτερο μέγεθος θηλες.Έχω ανυσηχησει λίγο με το θέμα του γάλακτος γιατί μέχρι να βρούμε το κατάλληλο είναι σαν να παίζεις τζακ ποτ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Angela123 είπε:

Ιόλη τι εννοείς ότι τον καθαρίζεις πολύ σχολαστικά? Εγώ δεν έκανα απολύτως τιποτα (μόνο φρόντιζα η πανα να μην ακουμπάει πάνω του για να παίρνει αερα)και έπεσε μόνοςτου.

Σήμερα τον πήγα να τον ζυγίσούμε και είναι ήδη 4.300!είμαι πολύ ευχάριστημενη με το βάρος του.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 1 εβδομαδα στα περισσοτερα τάισματα κλαίει δείχνοντας ότι πονάει ενώ ο καημένος ταυτόχρονα πεινάει. Σημερα του άλλαξα το γάλα σε aptamil comfort κατάλληλο για κολικούς αλλά δε διαλύεται τόσο εύκολα και βρωμάει! Επίσης λόγω μεγαλύτερης πυκνότητας πρέπει να χρησιμοποιώ μεγαλύτερο μέγεθος θηλες.Έχω ανυσηχησει λίγο με το θέμα του γάλακτος γιατί μέχρι να βρούμε το κατάλληλο είναι σαν να παίζεις τζακ ποτ

Αυτο με το γαλα ειναι πραγματικα τζακποτ δεν εχεις αδικο!  Μακαρι γρηγορα να βρείτε το κατάλληλο ωστε ουτε να ποναει ουτε να πεινάει ο κακομοίρης.... 

Εδω στην ελλαδα καθαρίζουμε τον αφαλό με οινόπνευμα και μεχρι να πεσει και λιγο πιο μετα αν τυχόν ματώσει....  Ο δικός μας αν και επεσε νωρίς που και που ματώνει αλλα δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας. 

Οσο για τα κιλα δεν το συζυταω παίδαρος ολοκληρος!  Εμενα ακομη ειναι σαν ποντικάκι!!!! Το καλο του ειναι οτι ψιλοστρωνει με τον υπνο δηλαδη με αφηνει και ξεκουράζομαι! Υπάρχουν μερες που πραγματικά το 24ωρο δε μου φτανει....  Φαντασου σημερα εκανα

  • Μου αρέσει 1

iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 hours ago, Antianna said:

Καλημερα iolh34 κ εμενα η βερα μου αργησε να μπει κ στα δυο δαχτυλα, ειχα παχυνει πολυ κ ημουν πρησμενη..αφου ελεγα να παω να τη μεγαλωσω χαχα αλλα τελικα μου μπηκε μετα απο 2 μηνες..μην αγχωνεσαι με το θεμα του αφαλου εμενα επεσε στη μικρη στις 18 μερες..να σου ζησει το μωρακι σου

ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!!

κορίτσια και εμένα η μικρούλα μπορεί και να κοιμηθεί 5 ώρες σερί αλλά από την άλλη τυχαίνει να ξυπνάει και ανά 2 ώρες.ελπίζω όταν σαραντησω με το καλο να στρώσει το ωραριο της πιο πολύ. γενικά είναι ήσυχουλα όμως! !!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Που χαθηκατε όλες τόσες μέρες? Σας κρατάνε απασχολημένες τα μπέμπακια σας,ε?

Πότε μου δεν περίμενα ότι θα έχω τόσες αντοχές και με ελάχιστες ,διακεκομμενες ωρες ύπνου θα μπορώ να ανταπεξερχομαι στις υποχρεώσεις της ημέρας. Λατρεύω τον ύπνο και το κρεβατι μου και έχω απορησει με τον εαυτό μου αλλά τελικά όλα γίνονται. 

Εσείς πως ειστε?Σας παιδεύουν τα μωράκια με τον υπνο?Έχετε καμιά βοήθεια? Εγω δυστυχώς τίποτα.Όλα από το χέρι μου περνανε αλλά σε λίγες μέρες θα έρθει η μαμά μου να με βοηθήσει λίγο και την περιμένω πως και πως!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις νεες γλυκες μανουλες κ απο εμενα μετα απο καιρο!

Χρονια πολλα για την ημερα! Χαθηκα γιατι ο μπεμπης μας καθυστερησε πααααρα πολυ να ερθει τοσο που κοντεψα να γινω μανουλα νοεμβριου κ οχι οκτωβριου, αλλα τελικα ο παιδαρος μας εμφανιστηκε εχθες 27/10! Ηταν συγκλονιστικη εμπειρια ο φυσιολογικος τοκετος κ χαιρομαι που τα καταφερα! Αυτη τη στιγμη ειμαι στο μαιευτηριο κ νιωθω τοσο κουρασμενη αλλα ταυτοχρονα τοσο ερωτευμενη με το μωρο μας! Υγιεστατος ο κουκλος μας 3.500 κιλα κ 54 εκατοστα στις 41 εβδομαδες! Λοχεια εχω πααααρα πολλα αλλα δεν με νοιαζει! Τα ραμματα επισης ειναι βασανιστικα αλλα σιγα σιγα θα συνελθω! Χθες ημουν τοσο συγκινημενη που εκλαιγα απο χαρα ολο το απογευμα μετα τον τοκετο! Ξεκινησαμε κ το θηλασμο με επιτυχια κ οταν βλεπω το προσωπακι του νιωθω απεριγραπτα ομορφα! 

Να ειμαστε γερες ολες να καμαρωνουμε τα μπεμπακια μας κοριτσια μου κ να ειναι γερα κ τυχερα στη ζωη τους! Φιλια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2017 at 11:02 AM, Angela123 said:

Καλημέρα! Που χαθηκατε όλες τόσες μέρες? Σας κρατάνε απασχολημένες τα μπέμπακια σας,ε?

Πότε μου δεν περίμενα ότι θα έχω τόσες αντοχές και με ελάχιστες ,διακεκομμενες ωρες ύπνου θα μπορώ να ανταπεξερχομαι στις υποχρεώσεις της ημέρας. Λατρεύω τον ύπνο και το κρεβατι μου και έχω απορησει με τον εαυτό μου αλλά τελικά όλα γίνονται. 

Εσείς πως ειστε?Σας παιδεύουν τα μωράκια με τον υπνο?Έχετε καμιά βοήθεια? Εγω δυστυχώς τίποτα.Όλα από το χέρι μου περνανε αλλά σε λίγες μέρες θα έρθει η μαμά μου να με βοηθήσει λίγο και την περιμένω πως και πως!

Angela αυτό με τον υπνο το σκεφτομουν και εγώ χθες και έχεις δίκιο. 

Τελικά για όλα έχει προνοησει η φύση και μας έχει κάνει να έχουμε απίστευτες αντοχές. Βέβαια μερικές φορές θα ήθελα να κοιμηθώ συνεχομένα 10 ώρες αλλά πάνε αυτα....Με 2 παιδιά τώρα πρεπει να συνηθίσω στην έλλειψη ύπνου. ...

Εγώ βοήθεια έχω από την μαμά μου και την αδερφή μου (όταν δεν δουλευει)

ευτυχώς να ναι καλά χωρίς αυτές δεν ξέρω τί θα έκανα..Θα είχα λαλήσει. ..Ο άντρας μου δουλεύει από το πρωί έως το απόγευμα και οπως καταλαβαινετε τις περισσότερες ώρες είμαι εγώ με τα παιδιά. ....

Οπότε ξέρω τι είναι να την περιμένεις με αγωνία την μαμά σου!αντε καλώς να την δεχτείς! !!! 

7 hours ago, FRAULA said:

Καλησπερα σε ολες τις νεες γλυκες μανουλες κ απο εμενα μετα απο καιρο!

Χρονια πολλα για την ημερα! Χαθηκα γιατι ο μπεμπης μας καθυστερησε πααααρα πολυ να ερθει τοσο που κοντεψα να γινω μανουλα νοεμβριου κ οχι οκτωβριου, αλλα τελικα ο παιδαρος μας εμφανιστηκε εχθες 27/10! Ηταν συγκλονιστικη εμπειρια ο φυσιολογικος τοκετος κ χαιρομαι που τα καταφερα! Αυτη τη στιγμη ειμαι στο μαιευτηριο κ νιωθω τοσο κουρασμενη αλλα ταυτοχρονα τοσο ερωτευμενη με το μωρο μας! Υγιεστατος ο κουκλος μας 3.500 κιλα κ 54 εκατοστα στις 41 εβδομαδες! Λοχεια εχω πααααρα πολλα αλλα δεν με νοιαζει! Τα ραμματα επισης ειναι βασανιστικα αλλα σιγα σιγα θα συνελθω! Χθες ημουν τοσο συγκινημενη που εκλαιγα απο χαρα ολο το απογευμα μετα τον τοκετο! Ξεκινησαμε κ το θηλασμο με επιτυχια κ οταν βλεπω το προσωπακι του νιωθω απεριγραπτα ομορφα! 

Να ειμαστε γερες ολες να καμαρωνουμε τα μπεμπακια μας κοριτσια μου κ να ειναι γερα κ τυχερα στη ζωη τους! Φιλια σε ολες!

Να σου ζήσει  fraula το μωράκι σου!!!Να είναι γέρος και δυνατός. ...Και από οτι είδα βγήκε και ψηλος !:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια? ???Που χαθήκατε καλέ τόσον καιρό? ???σαραντησε καμιά σας????Εγώ την τρίτη που μας έρχεται. 

Πως είναι τα μωρακια σας???

Εμείς προχθές είχαμε πάει παιδίατρο για 2η φορά και ειμαστέ σχεδόν 5 κιλά. Θα παμε παλί αρχές Δεκέμβρη για το πρώτο μας εμβόλιο! !!!

περιμένω νέα σας!!!!!

φιλάκια! !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...