Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Εύρεση μάρσιπου αγκαλιάς!


Clandestine

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος, αν και παρακολουθώ το forum καιρό τώρα, από τότε που έμεινα έγκυος. Έχω ένα μωράκι σχεδόν 3 μηνών και είμαι σε αναζήτηση αγοράς μάρσιπου αγκαλιάς. Αυτομάτως έχω αποκλείσει τους κλασσικούς μάρσιπους που είναι σκληροί και ακατάλληλοι για τα ισχία και τη σπονδυλική στήλη του μωρού. Κατέληξα σε μάρσιπο αγκαλιάς τύπου Mei Tai! Ωστόσο, ψάχνοντας είδα πως υπάρχουν 3 υποκατηγορίες; 1)Ο κλασσικός, με τις φαρδιές τιράντες που δένονται, 2)Ο half-buckle, που έχει κλίπ στην μέση, 3)Ο full-buckle, που έχει κλίπ και στην μέση και στους ώμους.

Γενικά, θέλω έναν μάρσιπο αγκαλιάς:

  • Άνετο
  • Εύκολο στην χρήση (να τον βάζω γρήγορα και έυκολα μόνη μου)
  • Ανθεκτικό (να αντέχει στο βάθος του χρόνου και στο αυξανόμενο βάρος του μωρού)

Απ'ότι είδα η Fidella έχει ποιοτικά πολύ καλούς μάρσιπους αυτού του είδους, αν και λίγο πιο ακριβοί. Επίσης, είδα και τους mei tai Asteraki & Babylonia. Όποια μανούλα ή μπαμπάς έχει εμπειρία με κάποιον από τους προαναφερθέντες ας την μοιραστεί, παρακαλώ πολύ! Μπας και καταλήξω κάπου! 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Clandestine είπε:

Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος, αν και παρακολουθώ το forum καιρό τώρα, από τότε που έμεινα έγκυος. Έχω ένα μωράκι σχεδόν 3 μηνών και είμαι σε αναζήτηση αγοράς μάρσιπου αγκαλιάς. Αυτομάτως έχω αποκλείσει τους κλασσικούς μάρσιπους που είναι σκληροί και ακατάλληλοι για τα ισχία και τη σπονδυλική στήλη του μωρού. Κατέληξα σε μάρσιπο αγκαλιάς τύπου Mei Tai! Ωστόσο, ψάχνοντας είδα πως υπάρχουν 3 υποκατηγορίες; 1)Ο κλασσικός, με τις φαρδιές τιράντες που δένονται, 2)Ο half-buckle, που έχει κλίπ στην μέση, 3)Ο full-buckle, που έχει κλίπ και στην μέση και στους ώμους.

Γενικά, θέλω έναν μάρσιπο αγκαλιάς:

  • Άνετο
  • Εύκολο στην χρήση (να τον βάζω γρήγορα και έυκολα μόνη μου)
  • Ανθεκτικό (να αντέχει στο βάθος του χρόνου και στο αυξανόμενο βάρος του μωρού)

Απ'ότι είδα η Fidella έχει ποιοτικά πολύ καλούς μάρσιπους αυτού του είδους, αν και λίγο πιο ακριβοί. Επίσης, είδα και τους mei tai Asteraki & Babylonia. Όποια μανούλα ή μπαμπάς έχει εμπειρία με κάποιον από τους προαναφερθέντες ας την μοιραστεί, παρακαλώ πολύ! Μπας και καταλήξω κάπου! 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :-)

γεια σου,να χαιρεσαι το μωρακι σου!

αν δ θελεις τα πολλα δεσιματα του wrap το μαι ται ειναι εξαιρετικη επιλογη.εχω αστερακι αλλα θα σου προτεινα να δεις αλλη εταιρια για να εχει πιο φαρδιες κ μακριες ραντες,συν κουκουλα

ειδικα θα προτεινα ενα wrap tai,γτ εχει υφασμα απο wrap κ φαρδιες ραντες στον ωμο

ναι η φιντελα ειναι καλη μαρκα,αλλα κ ο μπαμπυλονια ο φλεξι πχ ειναι καλος.αν εισαι αθηνα μπορεις να πας στο καταστημα ecoslings στην ν.ιωνια να δοκιμασεις εχει φιντελα,λενυλαμπ,ζενσλινγκ αλλα κ αλλες μαρκες η να νοικιασεις απο το συγκεκριμενο καταστημα αν μενεις επαρχια για να δοκιμασεις.στη θεσσαλονικη υοαρχει το καταστημα θηλασμος στη σοφουλη

αν θα παρεις με ραντες,κλιπ στη μεση η παντου εξαρταται τι προτιμας εσυ.ενα μαι ται δ αργει στο δεσιμο.κ με τις ραντες το νιωθεις πιο πολυ σαν αγκαλια

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου vikib! Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές  σου και για την απάντηση :-)

Έχω ήδη τσεκάρει αυτά που αναφέρεις και όντως στο ecoslings έχει πιο ποιοτικούς μάρσιπους, με φαρδιές τιράντες. Εσύ έχεις πάρει κάποιον συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρει ρινγκ σλινγκ αστερακι στην κορη μου κ μαι ται αστερακι στον γιο μου

πλεον θα επελεγα αλλη μαρκα,οχι οτι δ ειμαι ευχαριστημενη,κυριως για την ποιοτητα του υφασματος.ειδικα στο μαι ται θα ηθελα κουκουλα,πιο λεπτο υφασμα κ πιο μακριες κ φαρδιες ραντες,δλδ ενα ραπ ται

πλεον θα εδινα μια ευκαιρια σε ενα ραπ η θα εβλεπα ενα με φουλ κλιπς

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib said:

εγω ειχα παρει ρινγκ σλινγκ αστερακι στην κορη μου κ μαι ται αστερακι στον γιο μου

πλεον θα επελεγα αλλη μαρκα,οχι οτι δ ειμαι ευχαριστημενη,κυριως για την ποιοτητα του υφασματος.ειδικα στο μαι ται θα ηθελα κουκουλα,πιο λεπτο υφασμα κ πιο μακριες κ φαρδιες ραντες,δλδ ενα ραπ ται

πλεον θα εδινα μια ευκαιρια σε ενα ραπ η θα εβλεπα ενα με φουλ κλιπς

Κι εγώ εκεί προσανατολίζομαι! Προσεχώς θα δοκιμάσω και θα διαλέξω. ;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.θα σου πρότεινα εάν έχεις φβ να μπεις στην ομάδα ecosling και να δεις πανέμορφους μαρσιπους που τα δίνουν με ντιπ.επισης θα σε βοηθήσει πολύ και η ομάδα babywearing hugs

Σήμερα γίνεται συνάντηση στο μαγαζί τριλιζα στο περιστέρι

Όπου θα μπορέσουν πολλές γυναίκες να δοκιμάσουν διαφόρων ειδών μαρσιπους

Επίσης άμα ψάχτεις στο φβ θα δεις διάφορες εταιρίες που έχουν πιο ποιοτικά υφάσματα από το αστεράκι.

Δεν έχω κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη μάρκα απλά θέλει ακόμα βελτίωση για να φτάσει τις άλλες μάρκες.

Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού με την Ειρήνη μαυριδου(ecosling) υπάρχει και ιστοσελίδα ώστε να δοκιμάσεις και να δεις τι σε βολεύει.

Μπορεί είσαι φαν του δεσίματος.

Οπότε το ραπ θα σε ξετρελανει και μπορείς να κάνεις ότι δέσιμο σου έρθει στο κεφάλι. Επίσης είναι και το φλαι τει που είναι λίγο πιο "στημένο". Υπαρχεο το ονμπουχιμο που ειναι για πλάτη και τα ssc γι αυτούς που δεν έχουν υπομονή με υφάσματα και κόμπους


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ζαχαρωτο said:

Καλησπέρα.θα σου πρότεινα εάν έχεις φβ να μπεις στην ομάδα ecosling και να δεις πανέμορφους μαρσιπους που τα δίνουν με ντιπ.επισης θα σε βοηθήσει πολύ και η ομάδα babywearing hugs

Σήμερα γίνεται συνάντηση στο μαγαζί τριλιζα στο περιστέρι

Όπου θα μπορέσουν πολλές γυναίκες να δοκιμάσουν διαφόρων ειδών μαρσιπους

Επίσης άμα ψάχτεις στο φβ θα δεις διάφορες εταιρίες που έχουν πιο ποιοτικά υφάσματα από το αστεράκι.

Δεν έχω κάποιο θέμα με την συγκεκριμένη μάρκα απλά θέλει ακόμα βελτίωση για να φτάσει τις άλλες μάρκες.

Θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού με την Ειρήνη μαυριδου(ecosling) υπάρχει και ιστοσελίδα ώστε να δοκιμάσεις και να δεις τι σε βολεύει.

Μπορεί είσαι φαν του δεσίματος.

Οπότε το ραπ θα σε ξετρελανει και μπορείς να κάνεις ότι δέσιμο σου έρθει στο κεφάλι. Επίσης είναι και το φλαι τει που είναι λίγο πιο "στημένο". Υπαρχεο το ονμπουχιμο που ειναι για πλάτη και τα ssc γι αυτούς που δεν έχουν υπομονή με υφάσματα και κόμπους

Ευχαριστώ πολύ! Έχω ήδη καταλήξει στο ecoslings, οπότε μένει μόνο να διαλέξω mei tai και να αρχίσω τις βόλτες με το μωράκι μου. :-)

Δεν παλεύεται με το καρότσι, με τα χάλια πεζοδρόμια. Εξάλλου, στην αγκαλιά είναι 1000 φορές καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Εγω παλι δεν ειμαι καθόλου μα καθόλου φαν του μειται κυριως γτ ειναι δύσκολο να το βάλεις μόνος σου και δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα να σου κρατήσει καποιος το μωρο.

Πολύ δέσιμο το κλασσικό μειται που μακρυα κορδόνια αν είσαι έξω πέφτουν στον δρομο κτλ υφασμα επισης λιγο μέτριο εμας ξεβαψε ευκολα!

Αστεράκι παλι δεν μας βόλεψε αυτος ο κρίκος ολο έφευγε ειδικα οταν μεγάλωσε η μικρη και βάρυνε ευτυχώς και Τα δύο μας τα είχαν δώσει και δεν τα είχαμε αγοράσει.

 

Τρομερό μεχρι και περιπου 1.5 χρόνων που πλέον δεν μπορούσα να σηκώσωμε αμεση το παιδι για μεγάλες αποστάσεις ηταν το sling.

Εμείς πηραμε ενα babasling και ήταν πολύ καλή αγορα. Βάζεις το μωρο από ημερών,μπορεις να θηλάσει πανεύκολα, κατάλληλο για κάθε καιρο ήλιο,κρυο κτλ ειναι σαν το έχεις αγκαλίτσα και μου άρεσε πολύ αυτο το κουρνιασμα. Έχει 5-6 διαφορετικές θέσεις μονο στην πλάτη δεν μπορείς να το βάλεις!

 

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...