Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πολυκυστικές-καλύτερο πρωτόκολλο.


Joka

Recommended Posts

On 3/3/2019 at 12:19 ΠΜ, Καντι είπε:

Όχι δεν λέω οτι εχουμε το ίδιο. Απλα βρέθηκε 1 στους 15 γιατρους που πηγα να μου πει οτι εχω εικόνα πολυκυστικων. Για μενα ηταν και ο χειρότερος όλων. Κανεις άλλος δεν μου το ξανά ανάφερε. Και δεν ξανά ασχολήθηκα με το θεμα.

οταν εκανα των ανταγωνιστών ήμουν μετα απο πεντάμηνη διακοπή περιοδου μετα απο λαπαροσκόπηση. Και στην αρχική δόση που είχαμε προγραμματίσει δεν ανταποκρινομουν οσο θα ηθελε και μου προσέθεσε λιγο ακόμα μενοπουρ. Να ψάξω στα ημερολόγια μου αν θες, αλλα ηταν ιδιάζουσα περιπτωση.

Πόσες καταβολές σου βρίσκουν στον υπέρηχο των πρωτων ημερών του κυκλου?.Εαν εχεις πολυκυστικές ωοθηκες,θέλουν συγκεκριμένο χειρισμο.

Τα πρωτόκολλα step up/step down απ οτι εχω διαβασει ειναι τα βελτιστα για υπερ ανταποκριτριες.

Ολα τα πρωτοκολλα χαμηλων δοσεων γενικα...

Προσωπικά αυτα θα ζητησω να κανω στην επομενη προσπαθεια.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Joka είπε:

Πόσες καταβολές σου βρίσκουν στον υπέρηχο των πρωτων ημερών του κυκλου?.Εαν εχεις πολυκυστικές ωοθηκες,θέλουν συγκεκριμένο χειρισμο.

Τα πρωτόκολλα step up/step down απ οτι εχω διαβασει ειναι τα βελτιστα για υπερ ανταποκριτριες.

Ολα τα πρωτοκολλα χαμηλων δοσεων γενικα...

Προσωπικά αυτα θα ζητησω να κανω στην επομενη προσπαθεια.

 εχω κανει 4 διεγέρσεις. Στην 1& 4με υπέρηχο δεύτερη μερα περιοδου είχα περιπου 12 καταβολές σύνολο.

 Στην δεύτερη  διέγερση ηταν που πηγα χαλια με φόρτωσε με φαρμακα και με είδε 9η μερα και μου πει ο γιατρός οτι εχω καμια τριανταριά. Και δεν μπορει να τα μετρήσει.

 Στην τριτη ήμουν απο την διακοπή περιοδου μετα την λαπαροσκόπηση και δεν έλεγε πολλα ο γιατρός μέτραγα ομως λιγότερα. Και μου προσέθεσε μενοπουρ.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

 εχω κανει 4 διεγέρσεις. Στην 1& 4με υπέρηχο δεύτερη μερα περιοδου είχα περιπου 12 καταβολές σύνολο.

 Στην δεύτερη  διέγερση ηταν που πηγα χαλια με φόρτωσε με φαρμακα και με είδε 9η μερα και μου πει ο γιατρός οτι εχω καμια τριανταριά. Και δεν μπορει να τα μετρήσει.

 Στην τριτη ήμουν απο την διακοπή περιοδου μετα την λαπαροσκόπηση και δεν έλεγε πολλα ο γιατρός μέτραγα ομως λιγότερα. Και μου προσέθεσε μενοπουρ.

Καταλαβα.

Οι καταβολες όμως μετριουνται 2-3η μερα περιοδου σε φυσικό κύκλο,όχι σε κυκλο διεγερσης.

Αν λοιπον καθε ωοθηκη εχει πολλά ωοθυλακια τοτε οριζεται ως πολυκυστική.

Εμενα μου μετραγανε 10-15 καταβολές σε φυσιολογικό κυκλο.'

Ο Μαστρομηνας κι άλλος ενας γιατρός μου ειπαν λοιπον οτι εχω πολυκυστικες


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Joka είπε:

Καταλαβα.

Οι καταβολες όμως μετριουνται 2-3η μερα περιοδου σε φυσικό κύκλο,όχι σε κυκλο διεγερσης.

Αν λοιπον καθε ωοθηκη εχει πολλά ωοθυλακια τοτε οριζεται ως πολυκυστική.

Εμενα μου μετραγανε 10-15 καταβολές σε φυσιολογικό κυκλο.'

Ο Μαστρομηνας κι άλλος ενας γιατρός μου ειπαν λοιπον οτι εχω πολυκυστικες

Ναι το ξερω ποτε μετριούνται και στο έγραψα. Άρα εχεις πολυκυστικες και όχι εικόνα πολυκυστικών;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Καντι είπε:

Ναι το ξερω ποτε μετριούνται και στο έγραψα. Άρα εχεις πολυκυστικες και όχι εικόνα πολυκυστικών;

Με συγχωρεις δεν το καταλαβα.Νομιζα οτι αναφεροσουν στον υπερηχο που γινεται 2-3 μερα σε κυκλο εξωσωματικης.

Εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες αλλα μονο ως προς τη μορφολογια τους,δεν εχω το συνδρομο.

1 hour ago, Annita tsoupani είπε:

Κ εμενα 18 κ ναι εχω πολυκυστικες με βραχυ πηραμε 15 αλλα 2 καλες βλαστοκυστες ετσι τωρα μ προτειναν μακρυ!!

Ανταγωνιστων εχεις κανει?Θεωρειται το πιο ασφαλες διοτι μειωνει τον κινδυνο υπερδιεγερσης.Κι εγω το μακρυ ειναι το μονο το οποιο δεν εχω κανει.

Τωρα προσανατολιζομαι ειτε σε μακρυ ειτε σε χαμηλων δοσεων πρωτοκολλο,σαν μινι ivf.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Joka είπε:

Με συγχωρεις δεν το καταλαβα.Νομιζα οτι αναφεροσουν στον υπερηχο που γινεται 2-3 μερα σε κυκλο εξωσωματικης.

Εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες αλλα μονο ως προς τη μορφολογια τους,δεν εχω το συνδρομο.

Ανταγωνιστων εχεις κανει?Θεωρειται το πιο ασφαλες διοτι μειωνει τον κινδυνο υπερδιεγερσης.Κι εγω το μακρυ ειναι το μονο το οποιο δεν εχω κανει.

Τωρα προσανατολιζομαι ειτε σε μακρυ ειτε σε χαμηλων δοσεων πρωτοκολλο,σαν μινι ivf.

Ναι ανταγωνιστων και τωρα μ ειπε για το μακρυ!!

  • Μου αρέσει 1

aVG8p2.png

s6ucp2.png

Mao8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ τελικά θα αρχίσω την επόμενη εβδομάδα με Gonal f 100 μονάδες και βλέπουμε. Μου είπε ότι η υπερδιέγερση είναι αρκετά πιθανή. Είναι δύσκολα προβλέψιμη η σωστή δοσολογία. Μετά θα κάνω Centrorelix. Δλδ βραχύ με ανταγωνιστές αν κατάλαβα καλά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά αν και έχω αγχωθεί να  πω την αλήθεια. Ξέρει κανείς αν πρέπει να κόψει κανείς ζαχαρη / αλατι / ποτό κατά τη διάρκεια της διεγερσης; Έχει επίδραση στην πιθανότητα υπερδιέγερσης; Επίσης πόσα ωάρια / έμβρυα είναι ένα καλό αποτέλεσμα; Δεν έχω καταλάβει..

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Στο site του Γέννημα βρήκα το παρακάτω..

Αν ο γιατρός θεωρήσει ότι υπάρχει πιθανότητα να αναπτύξετε υπερδιέγερση ωοθηκών, τότε πρέπει να τροποποιήσετε τη δραστηριότητά σας και τη διατροφή σας ως εξής:

  • Μειώστε στο ελάχιστο το αλάτι στις τροφές σας!
  • Αυξήστε την κατανάλωση υγρών και πίνετε 10-12 ποτήρια την ημέρα χυμών φρούτων ή ποτών με ηλεκτρολύτες. Μπορείτε να πίνετε νερό μόνο αν δεν μπορείτε να ανεχτείτε τα προηγούμενα. ΜΗΝ πίνετε αναψυκτικά που περιέχουν ζάχαρη ούτε αναψυκτικά light.
  • Αποφύγετε το άσπρο ψωμί, τα ζυμαρικά και το λευκό ρύζι. Μπορείτε να καταναλώσετε μικρές ποσότητες προϊόντων ολικής άλεσης – μακαρόνια, ψωμί, ρύζι αναποφλοίωτο.
  • Μειώστε την πρόσληψη τροφίμων με μεγάλη περιεκτικότητα σε ζάχαρη: μπισκότα, γλυκά, παγωτό, κέτσαπ και διάφορες άλλες έτοιμες σάλτσες.
  • Αυξήστε την πρόσληψη πρωτεϊνών: ασπράδια αυγών και άπαχο κρέας (ψάρι, πουλερικά).
  • Ξεκουραστείτε και μειώστε τη σωματικές δραστηριότητες (άσκηση ή σεξουαλικές επαφές).
  • Να ζυγίζεστε καθημερινά και να σημειώνετε το βάρος σας. Αν το βάρος σας αυξηθεί απότομα (π.χ. 1 ½ κιλό μέσα σε 1 ημέρα), τότε πρέπει να ενημερώσετε τη μαία σας.

Πρέπει να επικοινωνήσετε με τη μαία σας σε περίπτωση που νιώσετε κάτι από τα παρακάτω:

  • Δυσκολία στην αναπνοή
  • Ναυτία συνοδευόμενη από έμετο
  • Πόνο στην κοιλιά που δεν υποχωρεί
  • Πρήξιμο στην κοιλιά τόσο που δεν εφαρμόζουν σωστά τα ρούχα σας
  • Μειωμένος όγκος ούρων, σκούρα σε χρώμα.

Υπάρχουν 3 κατηγορίες ανάλογα με τη βαρύτητα του Συνδρόμου:
• Ήπιο Σύνδρομο Υπερδιέγερσης Ωοθηκών – έντονος πόνος στην πυελική περιοχή. Η γυναίκα χρειάζεται να παραμείνει κλινήρης για 1-2 μέρες και να τροποποιήσει τη δίαιτά της. Συχνότητα: 1 στους 30 κύκλους.
• Μέτριας βαρύτητας Σύνδρομο Υπερδιέγερσης Ωοθηκών – μπορεί να χρειαστεί η εισαγωγή της ασθενούς στο νοσοκομείο προληπτικά. Συχνότητα: 1 στους 300 κύκλους.
• Σοβαρό Σύνδρομο Υπερδιέγερσης Ωοθηκών – μαζεύεται πολύ υγρό στην κοιλιακή περιοχή ή στο στέρνο και αυτό αποτελεί μια πολύ σοβαρή ιατρική κατάσταση. Συχνότητα: 1 στους 1.000 κύκλους. Ωστόσο, στα καλά κέντρα εξωσωματικής γονιμοποίησης κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά ασυνήθιστο.

 Εσείς που πάθατε υπερδιέγερση προσέχατε τα παραπάνω και το περάσατε βαριά ή ελαφριά; Γιατί ο γιατρός μου μου είπε ότι πλέον δεν το περνάς και πολύ βαριά με τα καινούρια φάρμακα το ρυθμίζεις γρήγορα και σε κανα 2 μέρες ηρεμείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

On 15/3/2019 at 11:54 ΜΜ, Joka είπε:

Εγω επαθα τη σοβαρη υπερδιεγερση και γεμισε η κοιλια μου υγρο.

Ναι ,αυτη που δεν παθαινεις και καλα στα καλα κεντρα εξωσωματικης!!!!!

 

Σε πιο κέντρο ήσουν; Θεωρείς ότι έγινε κάποιο λάθος; Από ποια μέρα άρχισε να φαίνεται; Πχ πόσα ωάρια είχες;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, favol είπε:

 

Σε πιο κέντρο ήσουν; Θεωρείς ότι έγινε κάποιο λάθος; Από ποια μέρα άρχισε να φαίνεται; Πχ πόσα ωάρια είχες;

Κοριτσι μην ανησυχεις.Εμενα απο τον πρωτο υπερηχο φανηκαν ολα,πανω απο 20!!

Προφανως απο το αποτελεσμα εγιναν λαθη,ηταν μεγαλη δοση για τον οργανισμο μου απο την αρχη και μετα δεν τη μειωσε κιολας!!

Σ ενα κεντρο κοντα στο Χιλτον.

Τωρα μου προτειναν να κανω 125 μοναδες κι αν χρειαστει να μειωσει στη συνεχεια,εγω ομως φοβαμαι και δισταζω..

Δε σκοπευω να κανω και 100 εξωσωματικες για να πετυχω.Προσπαθω πανω απο 6 χρονια!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια 

Εγώ δεν ξέρω κ πολλά από εξωσωματική θα ήθελα κάποια νε με κατευθύνεται σας παρακαλώ πολύ. 

Έχω εικόνα πολυκιστικων βασικά μια έχω μια δεν έχω αλλά ειμαι επιρρεπής στις Κύστες. 

Ο γιατρός μου πρότεινε το πρωτόκολλο ανταγωνιστών έτσι μου το είπε, βασικά άμα δεν τον ρώτησα εγώ δεν θα μου το έλεγε) αλλά δεν γνωρίζω κ πολλά από πρωτόκολλα. Τι με συμβουλεύεται να κάνω Η να ρωτήσω? 

Στον Αθανασίου πήγα οποία τον ξέρει. 


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Flo flo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

Εγώ δεν ξέρω κ πολλά από εξωσωματική θα ήθελα κάποια νε με κατευθύνεται σας παρακαλώ πολύ. 

Έχω εικόνα πολυκιστικων βασικά μια έχω μια δεν έχω αλλά ειμαι επιρρεπής στις Κύστες. 

Ο γιατρός μου πρότεινε το πρωτόκολλο ανταγωνιστών έτσι μου το είπε, βασικά άμα δεν τον ρώτησα εγώ δεν θα μου το έλεγε) αλλά δεν γνωρίζω κ πολλά από πρωτόκολλα. Τι με συμβουλεύεται να κάνω Η να ρωτήσω? 

Στον Αθανασίου πήγα οποία τον ξέρει. 

Κοιτα το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών ειναι το πιο σύγχρονο με λιγότερες μερες ενέσεων.

 Εχω δοκιμάσει και τα τρία πρωτόκολλα και αντικειμενικά καλυτερα μου πηγε το μακρύ. Οσον αφορα τα ωάρια  και τις γονιμοποιησεις. Μερικές φορές εχω κι εγω εικόνα πολυκυστικών και δημιουργώ συχνά κύστες ειτε με νερό ειτε ενδομητριωσης.

 Μόνο αν δοκιμάσεις ομως θα ξέρεις πιο σου ταιριάζει καλυτερα.

 Επισης πριν την διέγερση φρόντισε ο γιατρος σου να σου παρακεντησει την κύστη για να μην σας τραβάει τα φαρμακα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Κοιτα το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών ειναι το πιο σύγχρονο με λιγότερες μερες ενέσεων.

 Εχω δοκιμάσει και τα τρία πρωτόκολλα και αντικειμενικά καλυτερα μου πηγε το μακρύ. Οσον αφορα τα ωάρια  και τις γονιμοποιησεις. Μερικές φορές εχω κι εγω εικόνα πολυκυστικών και δημιουργώ συχνά κύστες ειτε με νερό ειτε ενδομητριωσης.

 Μόνο αν δοκιμάσεις ομως θα ξέρεις πιο σου ταιριάζει καλυτερα.

 Επισης πριν την διέγερση φρόντισε ο γιατρος σου να σου παρακεντησει την κύστη για να μην σας τραβάει τα φαρμακα.

Κορίτσι καλησπέρα. 

Τώρα δεν έχω κύστη αλλά πολυκιστικες ,Πρπει να κάνει το ίδιο με τις πολυκιστικες ? Τι σημαίνει το μακρύ πρωτόκολλο? Μόλις ξεμπερδέψω με το έντερο θα  αρχίσω εξωσοματικη Τώρα με ταλαιπωρεί το έντερο θα κάνω μια κολονοσκοπηση να δω τι παίζει γτ φοβάμαι. 


LolXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...