Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πολυκυστικές-καλύτερο πρωτόκολλο.


Joka

Recommended Posts

Χαιρετώ όλες τις κοπέλες που μοιραζονται τις ίδιες ανησυχίες με μένα και ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε εμπειρίες.

Ετοιμάζομαι για την 4η εξωσωματικη και θα ήθελα να μάθω από όποιες κοπέλα έχουν πολυκυστικές,εγω εχω μόνο εικόνα πολυκυστικών,όχι το σύνδρομο,ποίο πρωτόκολλο ακολουθήσατε στην εξωσωματική και τα καταφερατε!!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα με ενδιέφεραν και εμένα σχετικές πληροφορίες. Ετοιμάζομαι για την πρώτη εξωσωματική και έχω πολυκιστικές. Προς το παρόν το μόνο που μου έχει πει ο γιατρός είναι ότι θα χρειαστώ μικρή δόση. Προς το παρόν αρχικά περνάω επιτροπή Εσένα τι σου έχει προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, favol είπε:

Θα με ενδιέφεραν και εμένα σχετικές πληροφορίες. Ετοιμάζομαι για την πρώτη εξωσωματική και έχω πολυκιστικές. Προς το παρόν το μόνο που μου έχει πει ο γιατρός είναι ότι θα χρειαστώ μικρή δόση. Προς το παρόν αρχικά περνάω επιτροπή Εσένα τι σου έχει προτείνει;

Καλώς την!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

Ποιό πρωτόκολλο σου πρότειναν και πόσες μονάδες?

Εγω με.το πρωτοκολλο των ανταγωνιστών και 150 μοναδες επαθα υπερδιεγερση,εκανα ενα σωρο ωοθυλάκια κι ολαν βγηκαν με ανωμαλίες!

Οιτε εμβρυομεταφορά ούτε καταψυξη.Επαθα μεγαλη ζημιά.

Φοβαμαι πολύ μην ξαναπάθω το ίδιο!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και εγώ το φοβάμαι αυτό..  Σήμερα διάβαζα κάποιες πληροφορίες εδώ http://www.  easy-ivf.com/page3 Όπως είπα δεν έχω μιλήσει για το πιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσω με το γιατρό μου. Βασικά μόλις έκλεισα τον κύκλο 6 σπερματεγχύσεων οπότε δεν είχαμε πολυσυζητήσει για την εξωσωματική αλλά δεν μπορώ άλλο, ήθελα κάτι πιο δραστικό και έκλεισα ραντεβού για την επιτροπή

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο με μένα είναι την υπερδιέγερση δεν την επαθα όταν έκανα το βραχύ πρωτόκολλο αλλά όταν έκανα των ανταγωνιστών,το οποίο θεωρείται το πιο ασφαλές για τις πολυκυστικές....

Εχω μπερδευτεί...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα συγγνώμη προκαταβολικά για την ερώτηση μου μιας και έχω και εγώ πολυκυστικες ωοθηκες αλλα για ποιο λόγο κανένα εξωσωματικη/σπέρματεγχυση;Είναι οι πολυκυστικες ωοθήκες η μόνη αιτία η συντρέχουν και άλλοι λογοι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα και γω το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών και ο γιατρός μου ρυθμιζε τις μονάδες ανάλογα με το πως μεγάλωναν τα ωοθυλακια, μετά με άφησε 2 κύκλους να ξεκουράσω τον οργανισμό μου και μετά έκανα την εμβρυομεταφορα που ήταν η πρώτη και επιτυχής. Είχα κάνει και ακόμα μια φορά διέγερση σε άλλο γιατρό ο οποίος μου έδινε μεγάλες δόσεις και την τεταρτη μέρα ενέσεων σταμάτησα γιατί πήγαινα για υπερδιέγερση... Έχει επομένως σημασία και η δόση που σου δίνει... Ανάλογα με ηλικία κιλά ύψος... 


age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια άστα!

Μου γραφεις πόσες μονάδες/πρωτόκολλο έκανες καθε φορά και ποσα ωοθυλάκια δημιουργηθηκαν για να καταλαβω τί εννοείς'' μεγάλες δόσεις''?!

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Joka είπε:

Συγχαρητήρια άστα!

Μου γραφεις πόσες μονάδες/πρωτόκολλο έκανες καθε φορά και ποσα ωοθυλάκια δημιουργηθηκαν για να καταλαβω τί εννοείς'' μεγάλες δόσεις''?!

 

Δυστυχώς δε θυμάμαι γιατί την πρώτη διέγερση, η οποία πήγαινε για υπερδιέγερση την έκανα το '14 και την επόμενη το ' 16...  Ο γιατρός μου μου είπε ότι η δόση ήταν μεγάλη για την ηλικία μου... Ήμουν 28 χρόνων τότε και αδυνατη... Αυτός με έβλεπε κάθε 2-3 μέρες... Μετρούσε τα ωοθυλακια και ανάλογα ρυθμιζε την δόση μ... Ήταν πολύ προσεκτικός... 

Αν είναι εντάξει ο γιατρός... μην αγχώνεστε δεν είναι  τίποτα...  

πρίν από 17 λεπτά , αστα είπε:

Δυστυχώς δε θυμάμαι γιατί την πρώτη διέγερση, η οποία πήγαινε για υπερδιέγερση την έκανα το '14 και την επόμενη το ' 16...  Ο γιατρός μου μου είπε ότι η δόση ήταν μεγάλη για την ηλικία μου... Ήμουν 28 χρόνων τότε και αδυνατη... Αυτός με έβλεπε κάθε 2-3 μέρες... Μετρούσε τα ωοθυλακια και ανάλογα ρυθμιζε την δόση μ... Ήταν πολύ προσεκτικός... 

Αν είναι εντάξει ο γιατρός... μην αγχώνεστε δεν είναι  τίποτα...  

Την πρώτη φορά είχα κανει 30ωοθηλακια περίπου στην κάθε ωοθηκη την δεύτερη 10 η μία 12 η άλλη περίπου... Gonal και menopur (2 χρόνια σχεδόν τα είχα στο ψυγείο δε τα ξεχνάω) έκανα από γοναδοτροπινες το άλλο του ανταγωνιστή δυστυχώς δε το θυμάμαι 


age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 28/2/2019 at 5:04 ΜΜ, Joka είπε:

Χαιρετώ όλες τις κοπέλες που μοιραζονται τις ίδιες ανησυχίες με μένα και ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε εμπειρίες.

Ετοιμάζομαι για την 4η εξωσωματικη και θα ήθελα να μάθω από όποιες κοπέλα έχουν πολυκυστικές,εγω εχω μόνο εικόνα πολυκυστικών,όχι το σύνδρομο,ποίο πρωτόκολλο ακολουθήσατε στην εξωσωματική και τα καταφερατε!!!

Mε εικόνα κι εγώ..έτσι τουλάχιστον είπε η ενδοκρινολόγος γιατί κανείς γιατρός δε μου το πει ποτέ ,έκανα πάντα βραχύ με ανταγωνιστες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1 Μαρτίου 2019 at 4:44 ΜΜ, Joka είπε:

Καλώς την!

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!

Ποιό πρωτόκολλο σου πρότειναν και πόσες μονάδες?

Εγω με.το πρωτοκολλο των ανταγωνιστών και 150 μοναδες επαθα υπερδιεγερση,εκανα ενα σωρο ωοθυλάκια κι ολαν βγηκαν με ανωμαλίες!

Οιτε εμβρυομεταφορά ούτε καταψυξη.Επαθα μεγαλη ζημιά.

Φοβαμαι πολύ μην ξαναπάθω το ίδιο!

Εγω με το βραχύ έπαθα πανωλεθρία. Καμια τριανταριά ωοθηλακια που βαριόταν ο γιατρός ακόμα και να τα μετρήσει στο υπέρηχο, ο συγκεκριμένος μου ειπε οτι εχω εικόνα πολυκυστικών. Όχι πολυκυστικες.Τελικα πηρε 7 ωριμα.

 Με ανταγωνιστές και μακρύ πηγα πολυ καλα σε αριθμό και γονιμοποίηση. Δεν ειμαι τοςο σιγουρη οτι φταίνε τα πρωτόκολλα οσο ο γιατρός που δεν κανει σωστή παρακολουθηση για να τροποποιήσει τις δόσεις.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Καντι είπε:

Εγω με το βραχύ έπαθα πανωλεθρία. Καμια τριανταριά ωοθηλακια που βαριόταν ο γιατρός ακόμα και να τα μετρήσει στο υπέρηχο, ο συγκεκριμένος μου ειπε οτι εχω εικόνα πολυκυστικών. Όχι πολυκυστικες.Τελικα πηρε 7 ωριμα.

 Με ανταγωνιστές και μακρύ πηγα πολυ καλα σε αριθμό και γονιμοποίηση. Δεν ειμαι τοςο σιγουρη οτι φταίνε τα πρωτόκολλα οσο ο γιατρός που δεν κανει σωστή παρακολουθηση για να τροποποιήσει τις δόσεις.

Άρα είμαστε το ίδιο.Με των ανταγωνιστών δλδ έκανες λιγότερα ωοθυλάκια?Ποσες μονάδες πήρες?

Τί να πω..εχω μπερδευτεί τελικά με τα πρωτόκολλα.Μήπως λοιπον όπως λες η επιλογή πρωτοκόλλου δεν παίζει ρόλο?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Joka είπε:

Άρα είμαστε το ίδιο.Με των ανταγωνιστών δλδ έκανες λιγότερα ωοθυλάκια?Ποσες μονάδες πήρες?

Τί να πω..εχω μπερδευτεί τελικά με τα πρωτόκολλα.Μήπως λοιπον όπως λες η επιλογή πρωτοκόλλου δεν παίζει ρόλο?

Όχι δεν λέω οτι εχουμε το ίδιο. Απλα βρέθηκε 1 στους 15 γιατρους που πηγα να μου πει οτι εχω εικόνα πολυκυστικων. Για μενα ηταν και ο χειρότερος όλων. Κανεις άλλος δεν μου το ξανά ανάφερε. Και δεν ξανά ασχολήθηκα με το θεμα.

οταν εκανα των ανταγωνιστών ήμουν μετα απο πεντάμηνη διακοπή περιοδου μετα απο λαπαροσκόπηση. Και στην αρχική δόση που είχαμε προγραμματίσει δεν ανταποκρινομουν οσο θα ηθελε και μου προσέθεσε λιγο ακόμα μενοπουρ. Να ψάξω στα ημερολόγια μου αν θες, αλλα ηταν ιδιάζουσα περιπτωση.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eικόνα πολυκυστικών έχεις όταν στον υπέρηχο που κάνουν 2-3 μέρα έχεις πολλές καταβολές,εγώ πάντα είχα 10--15 καταβολές σε κάθε ωοθήκη κι επίσης όταν έχεις υψηλή ΑΜΗ,όπως επίσης έχω.Τότε είσαι επιρρεπής σε υπερδιέγερση,όπως δυστυχώς έπαθα εγώ με μόνο 150 μονάδες....και μου πήρε 23 ωοθυλάκια μονο με 150 μονάδες,όταν άλλες γυναικες παίρνουν 300 μονάδες κι αν παραγουν πολλά ωοθυλάκια.Και μόλις εγινα 41.

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλός ο γιατρός ή όχι.Ολοι οι γιατροί το ξέρουν αυτό.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...