Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, Τζινα38 είπε:

γιατι ομως τοσο μικρη ποσοτητα κανεις κολικους ή προληπτικα για να μην κανεις?? αλλα να σε πω και εγω το 2016 που επαθα οξυ κολικο χολης δεν μπορουσα να φαω παραπανω γιατι πονουσα..!!εγω απο τυρι τρωω ανθοτυρο και μανουρι.!

Ναι έκανα έναν κολικό πριν δύο εβδομάδες έτσι ανακαλύψαμε και τις πέτρες.Ναι ανθότυρο τρώω αλλά δεν μου αρέσει πολύ . Επίσης κάνω τα κουλούρια Θεσσαλονίκης του Άκη Πετρετζίκη μου είναι τέλεια για πρωινό γιατί οι φρυγανιές και το ψωμί μου έρχονται πολύ βαριά και δεν μπορώ να τα χωνεψω!Από λαχανικά τι τρως ?Εγώ ότι και να δοκιμάζω δεν τα αντέχει το στομάχι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, katerinafilip είπε:

Ναι έκανα έναν κολικό πριν δύο εβδομάδες έτσι ανακαλύψαμε και τις πέτρες.Ναι ανθότυρο τρώω αλλά δεν μου αρέσει πολύ . Επίσης κάνω τα κουλούρια Θεσσαλονίκης του Άκη Πετρετζίκη μου είναι τέλεια για πρωινό γιατί οι φρυγανιές και το ψωμί μου έρχονται πολύ βαριά και δεν μπορώ να τα χωνεψω!Από λαχανικά τι τρως ?Εγώ ότι και να δοκιμάζω δεν τα αντέχει το στομάχι μου

τωρα τρωω τα παντα γιατι την εβγαλα αλλα μεχρι να κανω το χειρουργειο δεν ετρωγα σχεδον τιποτα.!!4 πραγματα μονο μπορουσα να φαω χωρις να με πειραζουν τα οποια  ηταν το ρυζι,το στηθος κοτοπουλο, γιαουρτι, κιμας.!! εχω φαει κοτοσουπα και γιουβαρλακια 7 μηνες μεχρι να κανω το χειρουργειο δεν λεγετε.!ειχα χασει 16 κιλα τα περισσοτερα βεβαια μετα το χειρουργειο τα εβαλα παλι.!

οποτε σε καταλαβαινω τι περνας με την διατροφη.. σε ποια βδομαδα εισαι τωρα?


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

τωρα τρωω τα παντα γιατι την εβγαλα αλλα μεχρι να κανω το χειρουργειο δεν ετρωγα σχεδον τιποτα.!!4 πραγματα μονο μπορουσα να φαω χωρις να με πειραζουν τα οποια  ηταν το ρυζι,το στηθος κοτοπουλο, γιαουρτι, κιμας.!! εχω φαει κοτοσουπα και γιουβαρλακια 7 μηνες μεχρι να κανω το χειρουργειο δεν λεγετε.!ειχα χασει 16 κιλα τα περισσοτερα βεβαια μετα το χειρουργειο τα εβαλα παλι.!

οποτε σε καταλαβαινω τι περνας με την διατροφη.. σε ποια βδομαδα εισαι τωρα?

Στην 31 εβδομάδα είμαι.Εγω πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα προβλήμα θέλω να πιστεύω ότι αφού γεννήσω δεν θα έχω προβλήματα γιατί ο ακτινολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να αδιαθετσω πρώτα και μετά να δούμε τη θα κάνουμε με την χολή .

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerinafilip είπε:

Στην 31 εβδομάδα είμαι.Εγω πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα προβλήμα θέλω να πιστεύω ότι αφού γεννήσω δεν θα έχω προβλήματα γιατί ο ακτινολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να αδιαθετσω πρώτα και μετά να δούμε τη θα κάνουμε με την χολή .

θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν χειρουργο γιατι και εγω ακουσα τον ακτινολογο και την πατησα..εκεινος μου ελεγε να μην την βγαλω αφου δεν με ενοχλει και εγω τον ακουσα.. ειχα ανακαλυψει τυχαια απο μια ακτινογραφια και με εστριλαν για υπερηχο


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια , χρόνια πολλά στις μανούλες, με το καλό του χρόνου να γιορτάζουμε με τα μπεμπακια μας!

Μέχρι πότε θα έχετε έτοιμα τα πράγματα του μωρου και τα δικά σας; Αρχιζετε από τώρα πλύσιμο/σιδέρωμα; Εγώ περιμένω κάτι ρούχα από μια φίλη μου σε καμιά δεκαριά μέρες, και σκέφτομαι να ξεκινήσω τότε να τα ετοιμάζω. 

Όσο για τη γενική στο σπίτι, δε ξερω μέχρι πότε θα χω τα κουράγια, ήδη τα παίζω με το παραμικρό:unsure: βοηθάει και ο σύζυγος φυσικά αλλά πόσα να κάνει και αυτός! 

  • Μου αρέσει 3

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Τζινα38 είπε:

θα σου προτεινα να μιλησεις με εναν χειρουργο γιατι και εγω ακουσα τον ακτινολογο και την πατησα..εκεινος μου ελεγε να μην την βγαλω αφου δεν με ενοχλει και εγω τον ακουσα.. ειχα ανακαλυψει τυχαια απο μια ακτινογραφια και με εστριλαν για υπερηχο

Ναι έχεις δίκιο και εγώ το σκεφτόμουν αυτό όχι θα την αφαιρέσω δεν ξανά ρισκάρω κάποιον κολικό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@FofiK εγώ όσα φορμακια είχα τα έπλυνα τα σιδέρωσα και τα έχω στη ντουλάπα, δε μπορώ να τα έχω με τα καρτελάκια χαχα 

Το πρωί πήγαμε στη θάλασσα, το απόγευμα πήγα και εγώ στη βόλτα με τον άντρα μου και τα παιδιά και τώρα είμαι πτώμα...εφαγα ξάπλωσα και είμαι έτοιμη για ύπνο από νωρίς μου φαίνεται.. 

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, FofiK είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , χρόνια πολλά στις μανούλες, με το καλό του χρόνου να γιορτάζουμε με τα μπεμπακια μας!

Μέχρι πότε θα έχετε έτοιμα τα πράγματα του μωρου και τα δικά σας; Αρχιζετε από τώρα πλύσιμο/σιδέρωμα; Εγώ περιμένω κάτι ρούχα από μια φίλη μου σε καμιά δεκαριά μέρες, και σκέφτομαι να ξεκινήσω τότε να τα ετοιμάζω. 

Όσο για τη γενική στο σπίτι, δε ξερω μέχρι πότε θα χω τα κουράγια, ήδη τα παίζω με το παραμικρό:unsure: βοηθάει και ο σύζυγος φυσικά αλλά πόσα να κάνει και αυτός! 

Καλησπερα κ χρονια πολλα στις μανουλιτσες ..κ με το καλο παναγιτσα μου κ εμεις του χρόνου... εμεις επειδή τωρα το σκ φτιαξαμε κ τα έπιπλα πια του μωρου απο αυριο εχει πλυσιματα!!κ ανυπομονω να τα κρεμασω στην απλωστρα..χιχιιχι..κ μαλιστα λεω σιγα σιγα να φτιαξω τη λιστα για τη βαλιστα για να αρχισω να την ετοιμαζω.. οσο για τη καθαριοτητα εγω ελεγα να τη κανω τον ιουνιο, οσο μπορω κ θα με βοηθησει κ η μαμα μου..βασικα νομιζω οτι η μαμα μου θα τη κανει αλλα τελοσπαντων..χιχιχι 

Βρε κοριτσια μου οσο φτανει η στιγμη πραγματικα απ τη μια θελω να φωναξω απο χαρα αλλα απ την αλλη με πιανει ενα τετοιο αγχος..οχι για τη γεννα, για το μετα, θα τα καταφερω,  θα ναι ευκολο, θα μαι καλη, μηπως δεν ημουν ετοιμη τελικα κ γι αυτο νιωθω ετσι , κ ολα αυτα..το χετε κ εσεις ή εγω ειμαι εξωγήινος;

  • Μου αρέσει 4

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Emma9 μου κι εγώ έχω τις έχω αυτές τις ανησυχίες!! Και βλέπω και περίεργα όνειρα με όλα αυτά! :D αλλά θα σου πω αυτό που μου είπε μια φίλη και με καθησύχασε.. όταν έρθει το παιδάκι σου θα υπάρχει μια απίστευτη δύναμη και θα γίνονται όλα όταν πρέπει και όπως πρέπει! Και να θυμάσαι πως καλή μαμά δεν είναι αυτή που τα έχει όλα στην εντέλεια αλλά αυτή που κάνει χαρούμενο το παιδάκι της!

21 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

ειμαι μονο εγω που κανω αγορες για το μωρο και σηκωνω μπλουζα χαιδευω κοιλια και της μιλαω χαχαχχαχαχαχα.!!! μολις εκανα παραγγελια κρεμα σαμπουαν αφρολουτρο παμπερς και μπειμπιλινο και τρελαθηκα λεμεεεεεεεεεεεεεε.. θα παω την τεταρτη να τα παρω απο το καταστημα και λεω πως θα περασιυν οι μερες χαχαχαχαχχα

Τζίνα μου πάνες από που παρήγγειλες? Βρήκες κάποια προσφορά? Λέω να πάρω κι εγώ σιγά σιγά να υπάρχουν..

  • Μου αρέσει 3

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγάπες έχω διαβάσει και μου έχουν πει πολλοί ότι το πιο καλό είναι να πλένουμε το μωρό με νερό.. Μωρομαντηλα θα πάρετε για να έχετε εφεδρικα; κι αν ναι, ποιας εταιρείας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Αντζελίνα 30 είπε:

Αγάπες έχω διαβάσει και μου έχουν πει πολλοί ότι το πιο καλό είναι να πλένουμε το μωρό με νερό.. Μωρομαντηλα θα πάρετε για να έχετε εφεδρικα; κι αν ναι, ποιας εταιρείας; 

Εγώ πήρα ένα πακέτο που είχε τέσσερις συσκευασίες μωρομαντιλα της babycare, δύο πακετακια παμπερς μωρομαντιλα pure aqua και ένα πακετακι Τζόνσον cotton. Πήρα διάφορα για να δω τι θα ταιριάζει στο μωράκι, βέβαια όπως λες έχω σκοπό στο σπίτι όσο μπορώ να το πλένω και να τα αποφεύγω αλλά σίγουρα χρειάζονται.


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!

Πώς ειστε; Εγώ σηκώθηκα νωρίς, προσπάθησα να επικοινωνήσω με το ΙΚΑ αλλά μάταια... πόση υπομονή να έχει κανεις πια.. Έχω και ένα σωρό δουλειές στο σπίτι αλλά θα τις κάνουμε μαζι με τον άντρα μου δε μπορώ μόνη μου, με το παραμικρό ποναει η μέση ;)

@Αντζελίνα 30 μωρομαντηλα χρησιμοποιούσα εκτός σπιτιού όταν ήμουν, στο σπίτι πλύσιμο τοπικά κάθε φορά!!

 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσακια!

@_marjio εγώ τα έχω παρατησει με το ΙΚΑ , πραγματικά. Υποτίθεται πως μπορούμε να τα κάνουμε ηλεκτρονικα, αλλά δε ξερω κάποια κοπέλα που βρήκε άκρη με αυτό. Τους έπαιρνα τηλ συνέχεια, τους έχω στείλει mail εδώ και 10 μέρες και δεν είχα καμία απάντηση. Όταν με το καλό βγω σε άδεια θα πάω από κει με τη μάσκα μου και τη κοιλάρα μου και αλίμονο σε αυτόν που δε θα με εξυπηρετησει, θα του ρίξω με τη κοιλιά και θα τον εκσφενδονίσω χαχαχχαχαχχαχα

Εντωμεταξυ έκοψα αλατια εδώ και καμια δεκαριά μέρες γιατί άρχισαν να πρήζονται τα πόδια μου, και άρχισα να ψιλοζαλιζομαι γιατί μου έπεσε η πίεση, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα χαχαχαχχαχαχ

  • Χαχα 5

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι ζέστη είναι αυτή! Για μπάνιο κ ηλιοθεραπεία είναι! Εγώ τλκ τεμπελιασα χθες κ δεν έκανα τπτ, ούτε καν σιδερωσα..οπότε σήμερα έχω να κάνω ένα σωρό δουλειες. Θα κάνω κ κολοκυθάκια γεμιστά με αυγολέμονο, τι το ήθελα κ γω θα μου φάει πολύ ώρα.

12 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Καλησπέρα κορίτσια , χρόνια πολλά στις μανούλες, με το καλό του χρόνου να γιορτάζουμε με τα μπεμπακια μας!

Μέχρι πότε θα έχετε έτοιμα τα πράγματα του μωρου και τα δικά σας; Αρχιζετε από τώρα πλύσιμο/σιδέρωμα; Εγώ περιμένω κάτι ρούχα από μια φίλη μου σε καμιά δεκαριά μέρες, και σκέφτομαι να ξεκινήσω τότε να τα ετοιμάζω. 

Όσο για τη γενική στο σπίτι, δε ξερω μέχρι πότε θα χω τα κουράγια, ήδη τα παίζω με το παραμικρό:unsure: βοηθάει και ο σύζυγος φυσικά αλλά πόσα να κάνει και αυτός! 

Νομίζω από δω κ πέρα καλά είναι να τα ετοιμάζουμε σιγά σιγά για να μην τρέχουμε μετά κ τα έχουμε όλα μαζί. Εγώ αυτές τις μέρες θα τα ετοιμάσω κ θα ψωνίσω κ μερικά ακόμα που χρειάζομαι. Γενικά ανυπομονώ να πλύνω τα πραγματάκια της μπέμπας αλλά όλο το αναβάλλω. Τλκ αλλιώς το πρώτο αλλιώς το τρίτο :-D από δουλειές σπιτιου Κάνω τα βασικά.τις ντουλάπες καθάρισα χθες κ πολύ μιυ ήταν χάχα! έτσι κι αλλιώς θα έχουμε τον επιπλοποιό σε κάνα 2 βδομάδες για τα έπιπλα των παιδιών οπότε κάπου εκεί θα πάρω την κοπέλα που ερχόταν για καθάρισμα που κ που κ μια φορά τις μέρες που θα είμαι στο μαιευτήριο. 

6 ώρες πρίν, Αντζελίνα 30 είπε:

Αγάπες έχω διαβάσει και μου έχουν πει πολλοί ότι το πιο καλό είναι να πλένουμε το μωρό με νερό.. Μωρομαντηλα θα πάρετε για να έχετε εφεδρικα; κι αν ναι, ποιας εταιρείας; 

Ναι σωστά τα πλένουμε με νεράκι στην αλλαγή πάνας. Εγώ όμως τη νύχτα δεν το έκανα γιατί όσο να ναι να σε πάρουν να σε βάλουν κάτω από τη βρύση μες τα φώτα εκεί που κοιμάσαι δεν είναι κ ότι καλύτερο. εκτός φυσικά αν είχαν λερωθει πατόκορφα χάχα! Αλλιώς  μωρομαντηλα που θα τα χρησιμοποιεις κ έξω, ή απλά ένα θερμός με ζεστό νεράκι κ βαμβάκι για καθάρισμα τοπικά κ το πρωί πλυσιμο. τώρα βέβαια με την μπέμπα δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό.. Τα κορίτσια λογικά είναι πιο ευαίσθητα.. ίσως θέλουν πλυσιμο παντα? Δεν έχω ιδέα!! Θα τα μάθω όλα που θα πάει :grin:  μωρομαντηλα παίρνουμε babycare μωβ.

Just now, _marjio είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!

Πώς ειστε; Εγώ σηκώθηκα νωρίς, προσπάθησα να επικοινωνήσω με το ΙΚΑ αλλά μάταια... πόση υπομονή να έχει κανεις πια.. Έχω και ένα σωρό δουλειές στο σπίτι αλλά θα τις κάνουμε μαζι με τον άντρα μου δε μπορώ μόνη μου, με το παραμικρό ποναει η μέση ;)

@Αντζελίνα 30 μωρομαντηλα χρησιμοποιούσα εκτός σπιτιού όταν ήμουν, στο σπίτι πλύσιμο τοπικά κάθε φορά!!

 

Εγώ πάλι marjio μου έχω σοκαριστεί με το ΙΚΑ. Παίρνω, το σηκώνουν αμέσως, μου έκλεισαν ραντεβού σε 2 μέρες.. Τι να πω. Μπες στο e εφκα να δεις αν υπάρχει ακόμα δυνατότητα για ραντεβού. Εγώ είχα πάρει Τρίτη ή Τετάρτη στο μάνας κ παιδιού κ μου είπαν να πάω αύριο. Την ίδια μέρα εκανα αίτηση για επίδομα μητρότητας στο e εφκα κ με πήραν την Παρασκευή να μου πουν να πάω μεθαύριο με ραντεβού! Αλλά δυστυχώς δεν θα είναι τα χαρτιά της εταιρείας έτοιμα κ τους είπα να μου το βάλουν 22/05.η κοπέλα μου είπε ότι δεν ειχαν ιδέα ως πότε θα πηγαίνουμε με ραντεβού. 

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι ζέστη είναι αυτή! Για μπάνιο κ ηλιοθεραπεία είναι! Εγώ τλκ τεμπελιασα χθες κ δεν έκανα τπτ, ούτε καν σιδερωσα..οπότε σήμερα έχω να κάνω ένα σωρό δουλειες. Θα κάνω κ κολοκυθάκια γεμιστά με αυγολέμονο, τι το ήθελα κ γω θα μου φάει πολύ ώρα.

Νομίζω από δω κ πέρα καλά είναι να τα ετοιμάζουμε σιγά σιγά για να μην τρέχουμε μετά κ τα έχουμε όλα μαζί. Εγώ αυτές τις μέρες θα τα ετοιμάσω κ θα ψωνίσω κ μερικά ακόμα που χρειάζομαι. Γενικά ανυπομονώ να πλύνω τα πραγματάκια της μπέμπας αλλά όλο το αναβάλλω. Τλκ αλλιώς το πρώτο αλλιώς το τρίτο :-D από δουλειές σπιτιου Κάνω τα βασικά.τις ντουλάπες καθάρισα χθες κ πολύ μιυ ήταν χάχα! έτσι κι αλλιώς θα έχουμε τον επιπλοποιό σε κάνα 2 βδομάδες για τα έπιπλα των παιδιών οπότε κάπου εκεί θα πάρω την κοπέλα που ερχόταν για καθάρισμα που κ που κ μια φορά τις μέρες που θα είμαι στο μαιευτήριο. 

Ναι σωστά τα πλένουμε με νεράκι στην αλλαγή πάνας. Εγώ όμως τη νύχτα δεν το έκανα γιατί όσο να ναι να σε πάρουν να σε βάλουν κάτω από τη βρύση μες τα φώτα εκεί που κοιμάσαι δεν είναι κ ότι καλύτερο. εκτός φυσικά αν είχαν λερωθει πατόκορφα χάχα! Αλλιώς  μωρομαντηλα που θα τα χρησιμοποιεις κ έξω, ή απλά ένα θερμός με ζεστό νεράκι κ βαμβάκι για καθάρισμα τοπικά κ το πρωί πλυσιμο. τώρα βέβαια με την μπέμπα δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό.. Τα κορίτσια λογικά είναι πιο ευαίσθητα.. ίσως θέλουν πλυσιμο παντα? Δεν έχω ιδέα!! Θα τα μάθω όλα που θα πάει :grin:  μωρομαντηλα παίρνουμε babycare μωβ.

Εγώ πάλι marjio μου έχω σοκαριστεί με το ΙΚΑ. Παίρνω, το σηκώνουν αμέσως, μου έκλεισαν ραντεβού σε 2 μέρες.. Τι να πω. Μπες στο e εφκα να δεις αν υπάρχει ακόμα δυνατότητα για ραντεβού. Εγώ είχα πάρει Τρίτη ή Τετάρτη στο μάνας κ παιδιού κ μου είπαν να πάω αύριο. Την ίδια μέρα εκανα αίτηση για επίδομα μητρότητας στο e εφκα κ με πήραν την Παρασκευή να μου πουν να πάω μεθαύριο με ραντεβού! Αλλά δυστυχώς δεν θα είναι τα χαρτιά της εταιρείας έτοιμα κ τους είπα να μου το βάλουν 22/05.η κοπέλα μου είπε ότι δεν ειχαν ιδέα ως πότε θα πηγαίνουμε με ραντεβού. 

Κορίτσι κι εγώ σκεφτόμουν να πω στη κοπέλα που βοηθάει τη μαμά μου , αν βρω τα σκούρα να έρθει κάνα δυο μέρες να με βοηθήσει. Θα λεγα στη μαμά μου αλλά έχει τη μέση της και τη λυπάμαι να τη ταλαιπωρήσω μωρέ..  

Καλά με το ΙΚΑ σου φτου φτου μη το ματιασω! Απίστευτο, μπράβο! Την έκανες ηλεκτρονικα την αίτηση και τους επισυναψες και τα δικαιολογητικά; Πώς το έκανες ακριβώς; 


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...