Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, kerasia93 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου!! @Giwta1411 μΑκαρι να μπορουσα να σου κανω μια αγκαλια!μην προδικαζεις ακομη απο τις πιθανοτητες μιας εξετασης.αφου κανεις και την αμνιοπαρακεντηση θα δεις πως ολα θα ειναι καλα!!η Παναγια κρατησε τελικα το μωρακι σου και σιγουρα τωρα θα βαλει το χερακι Της παλι.εχε πιστη!!ολα θα κανε καλα στο τελος.απλα λιγο υπομονη και εμχρι τοτε μην μαυριζεις την καρδουλα σου και το μωρακι σου!!

 

Εγω κοριτσια δεν ειχα αναγουλες και εμετους καθολου ευτυχως!τωρα κλεινω υο πρωτο τριμηνο σε μια βδομαδα και εχω παρει 500γρ. Μεχρι στιγμης!Την Τριτη θα κανω και εγω την αυχενικη ελπιζω ολα να ειναι καλα!!για οσες κοπελες δεν εχουν κανει ακομη αυχενικη να ξερετε πως γραφεται η εξεταση

Ευχαριστω πολυυυ!!ναι ναι στο πρωτο:wub:

Με το καλο να κάνεις την αυχενική σου!!! Εμείς περάσαμε ευτυχώς αυτή την εξέταση γιατί η προηγούμενη γιατρός με είχε αγχώσει απίστευτα πολύ αλλά τελικά όλα καλά! 

Εγώ από εμετούς είχα αλλά ευτυχώς όχι πολλές φορές κλπ.. Αλλα δεν χωνευα με τίποτα κάτι που το έχω ακόμα.. 

9 ώρες πρίν, Vila είπε:

Κορίτσια τώρα που συζητάτε γι αυτό στα αποτελέσματα αίματος της αυχενικής μου γράφει στο τέλος risk cut-off 1/250 ξέρετε τι σημαίνει αυτό?

Από το 1/250 και κάτω αυξάνονται οι πιθανότητες κινδύνου. Είναι το "όριο" χωρίς να σημαίνει και κάτι βέβαια.. 

10 ώρες πρίν, Vila είπε:

Με το σίδηρο δυσκόλεψαν αρκετά τα πράγματα στην τουαλέτα και για εμένα.. τρώω δαμάσκηνα, ακτινίδια και με βοηθάει πολλές φορές και το μέλι αν φάω το πρωί. Χθές παράδειγμα έφαγα φασόλια γίγαντες και σήμερα πήγα μια χαρά στην τουαλέτα! Και λίγη σαλατιτσα παραπάνω και λίγο νεράκι παραπάνω και κάτι γίνεται!

Ωραία η ιδέα σου!!

Κορίτσια γράψτε μου το φύλλο του μωρού όσες το ξέρετε ήδη να το προσθέτω στο πινακακι μας!! ❤️

Μαγνήσιο εμένα δε μου έδωσε ακόμα αλλά δεν έχω νιώσει και καμια κράμπα ακόμα.. γι αυτό δεν είναι το μαγνήσιο??

Πω πω Vila κ εγώ παλεύω με δυσκοιλιοτητα... Ώρες ώρες πονάω στην κοιλιά αλλά τι να κάνω.. 

Παίρνει καμία κορίτσια το σίδηρο tardyferon? 


sQxAp2.png?acNuzqrobJxPp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν ξεκίνησα ακόμη σίδηρο. Την τρίτη που θα πάω λογικά θα μου δώσει. Αλλά έπαιρνα tardyferon στις άλλες 2 εγκυμοσύνες μου. 

 

 

10 ώρες πρίν, Vila είπε:

Με το σίδηρο δυσκόλεψαν αρκετά τα πράγματα στην τουαλέτα και για εμένα.. τρώω δαμάσκηνα, ακτινίδια και με βοηθάει πολλές φορές και το μέλι αν φάω το πρωί. Χθές παράδειγμα έφαγα φασόλια γίγαντες και σήμερα πήγα μια χαρά στην τουαλέτα! Και λίγη σαλατιτσα παραπάνω και λίγο νεράκι παραπάνω και κάτι γίνεται!

Ωραία η ιδέα σου!!

Κορίτσια γράψτε μου το φύλλο του μωρού όσες το ξέρετε ήδη να το προσθέτω στο πινακακι μας!! ❤️

Μαγνήσιο εμένα δε μου έδωσε ακόμα αλλά δεν έχω νιώσει και καμια κράμπα ακόμα.. γι αυτό δεν είναι το μαγνήσιο??

Μαγνήσιο νομίζω κ εμένα αργότερα μου ξεκινούσε ο γιατρός μου. Θα σας πω την Τρίτη. Ασβέστιο μόνο μη μου δώσει γιατί αηδιαζα. Ήταν κάτι μασωμενα χάπια απαίσια. 

Αυτό το 1/250 είναι το τελικό σου αποτέλεσμα? Μήπως είναι η προϋπάρχουσα πιθανότητα? Εμένα η προϋπάρχουσα για τρισωμια 21 ας πούμε είναι 1/213.κ εξαρταται από την ηλικία. Δίπλα γράφει τροποποιημενη 1/3417.Δε μου γραφει πουθενά risk cut off. Τι είναι αυτό?

Εμεις vila μου θα είμαστε  kinder έκπληξη! Δεν ξέρουμε φύλο. 

Ξέχασα να σας πω ότι στις γιορτές είχα πάρει δημητριακά  all bran κ με βοήθησαν πάρα πολύ στη δυσκοιλιοτητα. Μόλις τελείωσαν επανήλθε το θέμα κ όλο ξεχνάω να πάρω. Θα ξαναδοκιμάσω για να βεβαιωθώ αν βοήθησαν όντως!

επίσης πήγαμε για μια εξεταση του άντρα μου στην κλινική που θα γεννήσω στη Θεσσαλονίκη κ ρώτησα για τις τιμές με την ευκαιρια. Τώρα που μαζευτήκαμε πολλές αν είναι κ άλλες κοπέλες από εδώ κ ενδιαφέρεστε πείτε μου να σας στείλω. 

  • Μου αρέσει 4

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κορίτσια!δε θυμάμαι αν σας ειπα οτι μαλλον αγορακι εχουμε εμεις...αυχενικη εχω 21 του μηνα αλλα ηδη το ειδε ο γιατρος...

εγω απο χαπια μονο φυλλικο πινω...μαγνήσιο αν δεν εχεις συσπασεις κ κραμπες δεν δινουν...στην κορη μ επαιρνα απο τον 4ο μηνα μεχρι το τελος...σίδηρο ασβεστιο θα μ ξεκινησει αργοτερα...

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας στείλω φωτογραφία από τα αποτελέσματα για να καταλάβετε και να μου πειτε αλλά το tynipic δεν λειτουργεί, μήπως ξέρετε κανένα άλλο σάιτ για να μπορέσω να ανεβάσω στο φόρουμ φωτογραφία?


XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, "Gigi" είπε:

Εγώ δεν ξεκίνησα ακόμη σίδηρο. Την τρίτη που θα πάω λογικά θα μου δώσει. Αλλά έπαιρνα tardyferon στις άλλες 2 εγκυμοσύνες μου. 

 

 

Μαγνήσιο νομίζω κ εμένα αργότερα μου ξεκινούσε ο γιατρός μου. Θα σας πω την Τρίτη. Ασβέστιο μόνο μη μου δώσει γιατί αηδιαζα. Ήταν κάτι μασωμενα χάπια απαίσια. 

Αυτό το 1/250 είναι το τελικό σου αποτέλεσμα? Μήπως είναι η προϋπάρχουσα πιθανότητα? Εμένα η προϋπάρχουσα για τρισωμια 21 ας πούμε είναι 1/213.κ εξαρταται από την ηλικία. Δίπλα γράφει τροποποιημενη 1/3417.Δε μου γραφει πουθενά risk cut off. Τι είναι αυτό?

Εμεις vila μου θα είμαστε  kinder έκπληξη! Δεν ξέρουμε φύλο. 

Ξέχασα να σας πω ότι στις γιορτές είχα πάρει δημητριακά  all bran κ με βοήθησαν πάρα πολύ στη δυσκοιλιοτητα. Μόλις τελείωσαν επανήλθε το θέμα κ όλο ξεχνάω να πάρω. Θα ξαναδοκιμάσω για να βεβαιωθώ αν βοήθησαν όντως!

επίσης πήγαμε για μια εξεταση του άντρα μου στην κλινική που θα γεννήσω στη Θεσσαλονίκη κ ρώτησα για τις τιμές με την ευκαιρια. Τώρα που μαζευτήκαμε πολλές αν είναι κ άλλες κοπέλες από εδώ κ ενδιαφέρεστε πείτε μου να σας στείλω. 

Gigi μου σου προκαλουσαν καθόλου αναγούλα αυτά τα χάπια του σιδήρου? Έχω παρατηρήσει όποτε τα παιρνω μετά από λίγο με πιάνει το στομάχι.. 

Just now, elenakii22 είπε:

καλησπερα κορίτσια!δε θυμάμαι αν σας ειπα οτι μαλλον αγορακι εχουμε εμεις...αυχενικη εχω 21 του μηνα αλλα ηδη το ειδε ο γιατρος...

εγω απο χαπια μονο φυλλικο πινω...μαγνήσιο αν δεν εχεις συσπασεις κ κραμπες δεν δινουν...στην κορη μ επαιρνα απο τον 4ο μηνα μεχρι το τελος...σίδηρο ασβεστιο θα μ ξεκινησει αργοτερα...

Εμένα μαγνήσιο μου είχε δώσει από τις αρχές... Πειράζει? Πρέπει να το σταματήσω μήπως? 

Just now, Vila είπε:

Θέλω να σας στείλω φωτογραφία από τα αποτελέσματα για να καταλάβετε και να μου πειτε αλλά το tynipic δεν λειτουργεί, μήπως ξέρετε κανένα άλλο σάιτ για να μπορέσω να ανεβάσω στο φόρουμ φωτογραφία?

Κι εγώ μόνο αυτό ήξερα για φωτογραφίες... Αυτό το cut off στο δείχνει μεσα σε ένα κουτάκι? Στον τροποποιημενο η συνδυασμένο κίνδυνο τι σου λέει? 


sQxAp2.png?acNuzqrobJxPp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πινακακι ΠΗΤ   :wub:

Γράφω όσες έχετε ανάφερει ημερομηνία και περιμένω και από τις υπόλοιπες! 

@Vila 01/07 αγοράκι!

@Katerinasam 04/07

@_marjio 05/07

@Biky3 06/07

@"Gigi" 08/07

@foroulina 10/07 κοριτσάκι!

@kerasaki10 10/7

@Emma9 12/07

@FofiK 13/07

@Ioannababy 14/07

@tzina_liana 14/07

@Marva617/07

@Αντζελίνα 30 18/07

@Arabella 21/07

@Giwta1411 21/07

@Εlen32 25/07

@kerasia93 26/07

@Tegan 26/07

Με το καλό να τα πάρουμε αγκαλίτσα τα μωράκια μας!! ❤️

  • Μου αρέσει 2

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kerasaki10 είπε:

Gigi μου σου προκαλουσαν καθόλου αναγούλα αυτά τα χάπια του σιδήρου? Έχω παρατηρήσει όποτε τα παιρνω μετά από λίγο με πιάνει το στομάχι.. 

Εμένα μαγνήσιο μου είχε δώσει από τις αρχές... Πειράζει? Πρέπει να το σταματήσω μήπως? 

Κι εγώ μόνο αυτό ήξερα για φωτογραφίες... Αυτό το cut off στο δείχνει μεσα σε ένα κουτάκι? Στον τροποποιημενο η συνδυασμένο κίνδυνο τι σου λέει? 

οτι σ λεει ο γιατρος σου θα ακολουθεις!!!μπορεις ομως να τον ρωτησεις για ποιο λόγο στο δινει...

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια προγεστερονη παιρνουν ολες οι εγκυμονουσες;Ειδα οτι καποιες παιρνετε σιγουρα γιατι λεγατε για ανακληση καποια παρτιδας!γιατι εμενα δεν μου εδωσε καθολου μονο φυλλικο παιρνω απο την μερα που το εμαθα


vEsSp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kerasaki10 είπε:

Gigi μου σου προκαλουσαν καθόλου αναγούλα αυτά τα χάπια του σιδήρου? Έχω παρατηρήσει όποτε τα παιρνω μετά από λίγο με πιάνει το στομάχι.. 

Εμένα μαγνήσιο μου είχε δώσει από τις αρχές... Πειράζει? Πρέπει να το σταματήσω μήπως? 

Κι εγώ μόνο αυτό ήξερα για φωτογραφίες... Αυτό το cut off στο δείχνει μεσα σε ένα κουτάκι? Στον τροποποιημενο η συνδυασμένο κίνδυνο τι σου λέει? 

Kerasaki10 όχι θυμάμαι ότι τα ξεκινουσα μόλις μου τελείωναν αναγούλες, εμετοι κλπ κ δεν είχα θέμα μετά. Για το μαγνήσιο φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχω ακούσει ότι το δίνουν κ από την αρχή. Αλλα αν δεν έχεις θεμα γιατί να φορτώνεις τον οργανισμό σου με χάπια?έχουμε να πάρουμε μπόλικα αργότερα!

 

Just now, kerasia93 είπε:

Κοριτσια προγεστερονη παιρνουν ολες οι εγκυμονουσες;Ειδα οτι καποιες παιρνετε σιγουρα γιατι λεγατε για ανακληση καποια παρτιδας!γιατι εμενα δεν μου εδωσε καθολου μονο φυλλικο παιρνω απο την μερα που το εμαθα

Εγω δεν παίρνω. Μετά την καλοκαιρινή αποβολη μου είχε πει ότι σε επόμενη εγκυμοσύνη θα πάρω προληπτικά προγεστερονη γιατί η χαμηλή προγεστερονη οφείλεται πολύ συχνά στις αποβολές. Τλκ το συζητήσαμε και αφού όλα φάνηκαν οκ κτλ μου είπε να μη τα ξεκινήσω. Επίσης κ μετά από εξωσωματικές τα δίνουν από ότι ξέρω. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

@kerasaki10 δεν μου γράφει πουθενά τροποποιημένο και συνδυασμένο.. :-?

Θα τα γράψω εδώ όπως τα γράφει ακριβώς..

Αποτελέσματα αναλύσεων

Free β-hgc: 35.58       Free β-hgc: MoM 1.63

Papp A: 2446               Papp MoM: 0.89

Αυχεν.Διαφ.:1,57       Αυχεν.Διαφ.ΜοΜ:0.93

Ερμηνεία

Πιθανότητα βάση βιοχημικών δεικτων:1/626

πιθανότητα βάση ηλικίας:1/539

Συνεκτιμηση κινδύνου για σύνδρομο Down:1/3283

Πιθανότητα για σύνδρομο Edwards:1/100000

Risk cut off:1/250

Συμπέρασμα: η κύηση ταξινομείται σε κατηγορία μειωμένου κινδύνου. 

Just now, elenakii22 είπε:

καλησπερα κορίτσια!δε θυμάμαι αν σας ειπα οτι μαλλον αγορακι εχουμε εμεις...αυχενικη εχω 21 του μηνα αλλα ηδη το ειδε ο γιατρος...

εγω απο χαπια μονο φυλλικο πινω...μαγνήσιο αν δεν εχεις συσπασεις κ κραμπες δεν δινουν...στην κορη μ επαιρνα απο τον 4ο μηνα μεχρι το τελος...σίδηρο ασβεστιο θα μ ξεκινησει αργοτερα...

Ελενάκι μου πες μου λίγο και την Πητ σου να σε βάλω στο πινακακι

  • Μου αρέσει 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vila είπε:

@kerasaki10 δεν μου γράφει πουθενά τροποποιημένο και συνδυασμένο.. :-?

Θα τα γράψω εδώ όπως τα γράφει ακριβώς..

Αποτελέσματα αναλύσεων

Free β-hgc: 35.58       Free β-hgc: MoM 1.63

Papp A: 2446               Papp MoM: 0.89

Αυχεν.Διαφ.:1,57       Αυχεν.Διαφ.ΜοΜ:0.93

Ερμηνεία

Πιθανότητα βάση βιοχημικών δεικτων:1/626

πιθανότητα βάση ηλικίας:1/539

Συνεκτιμηση κινδύνου για σύνδρομο Down:1/3283

Πιθανότητα για σύνδρομο Edwards:1/100000

Risk cut off:1/250

Συμπέρασμα: η κύηση ταξινομείται σε κατηγορία μειωμένου κινδύνου. 

Ελενάκι μου πες μου λίγο και την Πητ σου να σε βάλω στο πινακακι

Εμένα δεν μου τα έχει έτσι τα αποτελέσματα. Αυτό το risk cut off θα είναι το όριο λογικά όπως λέει κ το kerasaki10. Αν έχεις πάνω από 1/250 είσαι "οκ" κ πιο χαμηλά ότι ίσως υπάρχει αυξημένος κίνδυνος? Τι να πω δεν ξέρω. Πάντως νομίζω εσένα σε απασχολεί μόνο το 1/3283 και το 1/100000 που είναι πολύ καλά αποτελέσματα! Τι ηλικία έχεις Vila? Εγώ είμαι 35 κ έχει προϋπάρχουσα πιθανότητα 1/213 ενώ εσένα είναι 1/539.εσυ αν δεν κάνω λάθος δεν είσαι 32?

  • Μου αρέσει 1

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

sw2jp2.pngΚαλησπέρα κορίτσια μου..εμένα μόλις έκλεισα τη 10η εβδομάδα μου έδωσε μαγνήσιο σίδηρο ασβέστιο κ φυλλικο..δεμ εχω κραμπες κ τετοια αλλα μου το εδωσε τι να πω..παντως μια φορα το παορμω τη μερα κ μου ειπε να μην ειναι κοντα σε καταναλωση γαλακτομικων ..προγεστερόνη έπαιρνα μέχρι την 8η εβδομάδα άλλα εγώ έκανα κ εξωσωματική οπότε ίσως γι αυτό.. :)

Επεξεργάστηκαν by Emma9

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila είπε:

@kerasaki10 δεν μου γράφει πουθενά τροποποιημένο και συνδυασμένο.. :-?

Θα τα γράψω εδώ όπως τα γράφει ακριβώς..

Αποτελέσματα αναλύσεων

Free β-hgc: 35.58       Free β-hgc: MoM 1.63

Papp A: 2446               Papp MoM: 0.89

Αυχεν.Διαφ.:1,57       Αυχεν.Διαφ.ΜοΜ:0.93

Ερμηνεία

Πιθανότητα βάση βιοχημικών δεικτων:1/626

πιθανότητα βάση ηλικίας:1/539

Συνεκτιμηση κινδύνου για σύνδρομο Down:1/3283

Πιθανότητα για σύνδρομο Edwards:1/100000

Risk cut off:1/250

Συμπέρασμα: η κύηση ταξινομείται σε κατηγορία μειωμένου κινδύνου. 

Ελενάκι μου πες μου λίγο και την Πητ σου να σε βάλω στο πινακακι

Σου γραφει ομως συνεκτιμηση που σημαινει το αιμα μαζι με την αυχενικη και βαση ηλικιας


vEsSp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..εμένα μόλις έκλεισα τη 10η εβδομάδα μου έδωσε μαγνήσιο σίδηρο ασβέστιο κ φυλλικο..δεμ εχω κραμπες κ τετοια αλλα μου το εδωσε τι να πω..παντως μια φορα το παορμω τη μερα κ μου ειπε να μην ειναι κοντα σε καταναλωση γαλακτομικων ..προγεστερόνη έπαιρνα μέχρι την 8η εβδομάδα άλλα εγώ έκανα κ εξωσωματική οπότε ίσως γι αυτό.. :)

Επισηηηης..Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βάλεις το τικερακι!;;!; Πόσο άσχετη νιώθω!! Αν μπορεί ας μου πει κάποια κοπέλα τι ακριβώς πρέπει να κάνω.. Γιατί το κάνω άλλα μου βγαίνει μόνο όταν θα γράψω ένα μήνυμα κ θα πρέπει να έχω κάνει copy paste εκείνη την ώρα για να το βάλω.. κ την επόμενη φορά πρέπεινα κάνω πάλι το ιδιο.. :oops:


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...