Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μαμα απο Γερμανια


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Γεια σου!Εμεις μενουμε στην Αγγλια!Ενα τσιγαρο δρομος ειναι!Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω αν εχεις καποιες ερωτησεις για το γερμανικο συστημα,αλλα αν θες να μιλησουμε γενικα για τις εμπειριες μας ως μανουλες που μεγαλωνουμε τα παιδια μας στο εξωτερικο,θα χαρω πολυ να ανταλλαξουμε αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elsa90 είπε:

Γεια σου κι εσενα. Ηθελα να δω ποσες ειμαστε που μενουν Γερμανια η γενικα ςεξωτερικο. Εγω ειμαι καινουργια μαμα.Εχω ενα κοριτσακι 7 μηνων. 

Να το χαιρεσαι το κοριτσακι σου!Εγω εχω ενα αγορακι 2.5 χρονων!Ποσο καιρο ειστε στη Γερμανια;Σας αρεσει η ζωη εκει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ δεν μένω στη Γερμανία αλλά κάνουμε κινήσεις να φύγουμε για εκεί. Οπότε θα μου άρεσε να μαθω πως είναι να είσαι μητέρα σε μια ξένη χώρα. Έχω ένα μπόμπιρακι 11 μηνών. Έλσα που ζεις στη Γερμανία? Εμείς όταν το καταφέρουμε με το καλό θα μείνουμε σε ένα χωριό κοντά στο Κάσσελ αν το έχεις ακούστα


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nicol_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ δεν μένω στη Γερμανία αλλά κάνουμε κινήσεις να φύγουμε για εκεί. Οπότε θα μου άρεσε να μαθω πως είναι να είσαι μητέρα σε μια ξένη χώρα. Έχω ένα μπόμπιρακι 11 μηνών. Έλσα που ζεις στη Γερμανία? Εμείς όταν το καταφέρουμε με το καλό θα μείνουμε σε ένα χωριό κοντά στο Κάσσελ αν το έχεις ακούστα

Να τολμησω να ρωτησω γιατι σκοπευετε να φυγετε με ενα μωρο στο εξωτερικο;Σε ρωταω γιατι εμεις παλι ειμαστε σε διαδικασια επαναπατρισμου

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 1:19 ΜΜ, Angela123 είπε:

Να το χαιρεσαι το κοριτσακι σου!Εγω εχω ενα αγορακι 2.5 χρονων!Ποσο καιρο ειστε στη Γερμανια;Σας αρεσει η ζωη εκει;

Κι εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου. Εγω ειμαι 5 χρονια. Ο αντρας   μου ειναι γεννημενος   και μεγαλωμενος   εδω οποτε κατι γινεται.Καλα ειναι αν στην Ελλαδα μ αρεσει πιο πολυ. Εσεις   γτ  σκεφτεστε να γυρισετε;

23 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ δεν μένω στη Γερμανία αλλά κάνουμε κινήσεις να φύγουμε για εκεί. Οπότε θα μου άρεσε να μαθω πως είναι να είσαι μητέρα σε μια ξένη χώρα. Έχω ένα μπόμπιρακι 11 μηνών. Έλσα που ζεις στη Γερμανία? Εμείς όταν το καταφέρουμε με το καλό θα μείνουμε σε ένα χωριό κοντά στο Κάσσελ αν το έχεις ακούστα

Καλησπερα. Ντισελντορφ μενουμε εμειςς.  . Το εχω ακουστα το Κασσελ αλλα δν εχω παει. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2020 at 3:30 ΜΜ, Angela123 είπε:

Να τολμησω να ρωτησω γιατι σκοπευετε να φυγετε με ενα μωρο στο εξωτερικο;Σε ρωταω γιατι εμεις παλι ειμαστε σε διαδικασια επαναπατρισμου

Καλησπέρα Αngela. Οι λόγοι είναι πολλοί αλλά θα αναφέρω κυρίως τις συνθήκες ζωής εδώ στην πόλη και το οικονομικό. Αλλά η ποιότητα ζωής είναι αυτό που μας ενδιαφέρει περισσότερο και δεν αναφέρομαι σε διασκέδαση. Θέλουμε εδώ και χρόνια να φύγουμε αλλά τώρα με το παιδί το αποφασίσαμε. Εσύ ζεις σε πόλη της Αγγλίας?

Just now, elsa90 είπε:

Κι εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου. Εγω ειμαι 5 χρονια. Ο αντρας   μου ειναι γεννημενος   και μεγαλωμενος   εδω οποτε κατι γινεται.Καλα ειναι αν στην Ελλαδα μ αρεσει πιο πολυ. Εσεις   γτ  σκεφτεστε να γυρισετε;

Καλησπερα. Ντισελντορφ μενουμε εμειςς.  . Το εχω ακουστα το Κασσελ αλλα δν εχω παει. 

Έλσα πως σου φαίνεται το σύστημα υγεία στη Γερμανία? Με παιδίατρο είσαι ευχαριστημένη?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζω στην αγγλικη εξοχη-επαρχια λολ!Ευχομαι ολα να σας πανε καλα και να βρειτε αυτο που ψαχνετε στην Γερμανια!

Παρεπιπτοντως μιας που ανεφερες το θεμα του παιδιατρου εδω στην Αγγλια δεν υπαρχει παιδιατρος.Η μαλλον υπαρχει αλλα χτυπα ξυλο το παιδι πρεπει να πεθαινει για να τον δει

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα;:confused:. Εδω στη Γερμανια ευτυχως δν ειναι ετσι. Εγω σε γενικες   γραμμες   ειμαι ευχαριστημενη απο την παιδιατρο μας. .Αν και εδω δν τους   βρισκεις   ωρες    εκτος    ιατρειου σε αντιθεση με την Ελλαδα  που σου δινουν το τηλεφωνο και τους   καλεις   για το παραμικρο.Αυτο ναι  δν μου αρεσει πολυ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elsa90 είπε:

Σοβαρα;:confused:. Εδω στη Γερμανια ευτυχως δν ειναι ετσι. Εγω σε γενικες   γραμμες   ειμαι ευχαριστημενη απο την παιδιατρο μας. .Αν και εδω δν τους   βρισκεις   ωρες    εκτος    ιατρειου σε αντιθεση με την Ελλαδα  που σου δινουν το τηλεφωνο και τους   καλεις   για το παραμικρο.Αυτο ναι  δν μου αρεσει πολυ. 

Ειναι οπως εχεις συνηθισει.Ακουω απο φιλες μου στην Ελλαδα ποσο υχνα συμβουλευονται τον παιδιατρο της επιλογης του και εγω δεν εχω να πω τιποτα γιατι το παιδι το κοιτανε κατι επισκεπτριες υγειας μια στο τοσο για εναν τυπικο ελεγχο ρουτινας(τελευταια φορα ηταν πριν 1.5 χρονο)και ποτε δεν ειναι το ιδιο ατομο.

Εδω αυτο θεωρειται φυσιολογικο και προσπαθω να καταλαβω τη φιλοσοφια τους.Αν ενα παιδι ειναι υγιες,ποιος ο λογος να επιβαρυνεται το συστημα υγειας με το να φορτωνεις τους παιδιατρους-επιστημονες με "ανουσια" περιστατικα και να τους χρυσοπληρωνεις για εναν τυπικο ελεγχο.Απο την αλλη θα ενιωθα μεγαλυτερη ασφαλεια αν το παιδι εξεταζοταν απο τους παιδιατρους

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εγώ ζω στο Λουξεμβούργο και έχω ένα αγοράκι 2,5 χρονών και περιμένω σε λίγους μήνες και το δεύτερο. Επειδή έχω ζήσει τη Γερμανία 2,5 χρόνια ως ελέυθερη και μετά από ένα διάστημα άλλα 2 χρόνια με τον τότε σύντροφό μου, για ΚΑΝΕΝΑ λόγο δεν θα ήθελα να γυρίσω σε αυτή τη χώρα. Έχω μείνει στο Μίνστερ και το Μπράουνσβαιγκ. Η πρώτη πόλη για φοιτητές είναι μια χαρά αλλά γενικά δεν μου αρέσει καθόλου η νοοτροπία που έχει η πλειοψηφία των ανθρώπων, η ποιότητα ζωής που είχα στη Γερμανία κτλ κτλ. Έχω κάποιους φίλους Γερμανούς αλλά γενικά η άποψή μου για το λαό αυτό είναι ότι είναι πάρα πολύ κλειστοί και δεν δίνουν έυκολα το περιθώριο να τους γνωρίσεις και να τους πλησιάσεις. Επίσης, λειτουργούν κάπως σαν ρομπότ. Και τις 2 φορές που έζησα εκεί είχα κατά κύριο λόγο Γερμανούς συναδέλφους και πάντα στη συζήτηση έπρεπε να κάνουν κάτι και είχαν απίστευτο πρόγραμμα στη ζωή τους. Μην με παρεξηγήσετε. Είμαι πολύ του προγράμματος και της οργάνωσης αλλά ζω κιόλας τη ζωή μου. Καμία φορά και τα απρόοπτα έχουν τη χάρη τους και είναι ωραίο να τα απολαμβάνουμε :)

Τελοσπάντων. Δεν θέλω να σας κουράζω. Πείτε με προκατηλειμένη αλλά εδώ που είμαι τώρα η ποιότητα ζωής είναι εξαιρετικά καλή, ο κόσμος είναι πολύ ανοιχτός και νιώθω ότι μπορώ να χαρώ τη ζωή μου (στη Γερμανία ένιωθα κάπως φυλακισμένη). Φυσικά παίζει ρόλο ότι υπάρχουν πολλές εθνικότητες. Οι αποστάσεις μικρές, πολλές παροχές για τις οικογένειες. Δεν θα το άλλαζα με τίποτα!

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2020 at 4:28 ΜΜ, Μαρία_Λ είπε:

Γεια σας κορίτσια! Εγώ ζω στο Λουξεμβούργο και έχω ένα αγοράκι 2,5 χρονών και περιμένω σε λίγους μήνες και το δεύτερο. Επειδή έχω ζήσει τη Γερμανία 2,5 χρόνια ως ελέυθερη και μετά από ένα διάστημα άλλα 2 χρόνια με τον τότε σύντροφό μου, για ΚΑΝΕΝΑ λόγο δεν θα ήθελα να γυρίσω σε αυτή τη χώρα. Έχω μείνει στο Μίνστερ και το Μπράουνσβαιγκ. Η πρώτη πόλη για φοιτητές είναι μια χαρά αλλά γενικά δεν μου αρέσει καθόλου η νοοτροπία που έχει η πλειοψηφία των ανθρώπων, η ποιότητα ζωής που είχα στη Γερμανία κτλ κτλ. Έχω κάποιους φίλους Γερμανούς αλλά γενικά η άποψή μου για το λαό αυτό είναι ότι είναι πάρα πολύ κλειστοί και δεν δίνουν έυκολα το περιθώριο να τους γνωρίσεις και να τους πλησιάσεις. Επίσης, λειτουργούν κάπως σαν ρομπότ. Και τις 2 φορές που έζησα εκεί είχα κατά κύριο λόγο Γερμανούς συναδέλφους και πάντα στη συζήτηση έπρεπε να κάνουν κάτι και είχαν απίστευτο πρόγραμμα στη ζωή τους. Μην με παρεξηγήσετε. Είμαι πολύ του προγράμματος και της οργάνωσης αλλά ζω κιόλας τη ζωή μου. Καμία φορά και τα απρόοπτα έχουν τη χάρη τους και είναι ωραίο να τα απολαμβάνουμε :)

Τελοσπάντων. Δεν θέλω να σας κουράζω. Πείτε με προκατηλειμένη αλλά εδώ που είμαι τώρα η ποιότητα ζωής είναι εξαιρετικά καλή, ο κόσμος είναι πολύ ανοιχτός και νιώθω ότι μπορώ να χαρώ τη ζωή μου (στη Γερμανία ένιωθα κάπως φυλακισμένη). Φυσικά παίζει ρόλο ότι υπάρχουν πολλές εθνικότητες. Οι αποστάσεις μικρές, πολλές παροχές για τις οικογένειες. Δεν θα το άλλαζα με τίποτα!

Kαλησπερα Μαρία! Η αλήθεια είναι πως οι Γερμανοί δεν είναι καθόλου ευέλικτοι. Δύσκολα αλλάζουν. Αλλά και η Γερμανία έχει.πολλες εθνικότητες, εξαρτάται πάντα που ζεις. Λουξεμβούργο δεν έχω πάει ποτέ. Σίγουρα και εκεί θα είναι πολύ οργανωμένα τα πράγματα και χαίρομαι που περνάτε καλά. Εκεί το σύστημα υγείας πώς είναι?

On 12/2/2020 at 9:38 ΜΜ, elsa90 είπε:

Σοβαρα;:confused:. Εδω στη Γερμανια ευτυχως δν ειναι ετσι. Εγω σε γενικες   γραμμες   ειμαι ευχαριστημενη απο την παιδιατρο μας. .Αν και εδω δν τους   βρισκεις   ωρες    εκτος    ιατρειου σε αντιθεση με την Ελλαδα  που σου δινουν το τηλεφωνο και τους   καλεις   για το παραμικρο.Αυτο ναι  δν μου αρεσει πολυ. 

Αν χρειαστείς κάποια συμβουλή η κάτι επείγον τι κάνεις τότε?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nicol_ said:

Kαλησπερα Μαρία! Η αλήθεια είναι πως οι Γερμανοί δεν είναι καθόλου ευέλικτοι. Δύσκολα αλλάζουν. Αλλά και η Γερμανία έχει.πολλες εθνικότητες, εξαρτάται πάντα που ζεις. Λουξεμβούργο δεν έχω πάει ποτέ. Σίγουρα και εκεί θα είναι πολύ οργανωμένα τα πράγματα και χαίρομαι που περνάτε καλά. Εκεί το σύστημα υγείας πώς είναι?

Αν χρειαστείς κάποια συμβουλή η κάτι επείγον τι κάνεις τότε?

Το σύστημα υγείας σίγουρα διαφέρει από αυτό της Ελλάδας και νομίζω μοιάζει σχετικά με της Γερμανίας. Δεν έχεις την πολυτέλεια να πάρεις το γιατρό σου στο κινητό του όπως στην Ελλάδα φυσικά. Ο πληθυσμός έχει αυξηθεί αρκετά και αν πας στα επείγοντα μπορεί να καταλήξεις να περιμενεις με τις ώρες. Δεν υπάρχουν ιδιωτικά νοσοκομεία και η ύπαρξη ιδιωτικής ασφάλειας σου προσφέρει απλά άνεση και όχι πιο άμεση εξυπηρέτηση. Ξέρω αρκετό κόσμο που κλείνει για παράδειγμα ρανετβού για αξονική στο Τρίερ γιατί λόγω ιδιωτικής ασφάλειας βρίσκουν αμέσως ραντεβού. Χτυπάω ξύλο δεν έχω βρεθεί σε κάποια ακραία ή δύσκολή κατάσταση υγείας οπότε απλά μαθαίνεις να ζεις με κάποιο τρόπο με αυτό το σύστημα. Δεν είναι ότι θα πάρω τον παιδίατρο στις 19:00 στο κινητό του και θα μου πει τί να κανω. Θα πρέπει δυστυχώς να πάω στα επείγοντα. Με το γιο μου είχαμε πάει 3 φορές στα επείγοντα. Την πρώτη ήταν 6 μηνών και είχε γαστρεντερίτιδα. Αλλά δεν είχα άλλη επιλογή. Ήταν αργά το απόγευμα και έπρεπε να μας πουν τί πρέπει να πάρει για αφυδάτωση κτλ κτλ. Πολλά δυστυχώς δεν μπορείς να τα αγοράσεις χωρίς συνταγή απο το φαμρακείο και οι φαρμακοποιοί εδώ δεν είναι όπως στην Ελλάδα που θα σου εξηγήσουν και θα σου προτείνουν λύσεις. Τώρα βέβαια ξέρω και στο δεύτερο είμαι προετοιμασμένη :)  Πουθενά δεν είναι τέλεια ή ιδανικά. Αλλά για οικογένειες εδώ είναι πραγματικά πολύ καλά. 

  • Λυπημένη/-ος 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nicol_ είπε:

Kαλησπερα Μαρία! Η αλήθεια είναι πως οι Γερμανοί δεν είναι καθόλου ευέλικτοι. Δύσκολα αλλάζουν. Αλλά και η Γερμανία έχει.πολλες εθνικότητες, εξαρτάται πάντα που ζεις. Λουξεμβούργο δεν έχω πάει ποτέ. Σίγουρα και εκεί θα είναι πολύ οργανωμένα τα πράγματα και χαίρομαι που περνάτε καλά. Εκεί το σύστημα υγείας πώς είναι?

Αν χρειαστείς κάποια συμβουλή η κάτι επείγον τι κάνεις 

Καλησπερα κοριτσια.   Να χαιρεστε τα παιδακια σας και με το καλο το δευτερο Μαρια.☺Λοιπον Nicol ,η Μαρια τα ειπε πολυ σωστα. Δυστυχως για οτιδηποτε επειγον θα πρεπει να πας στο νοσοκομειο στα επειγοντα που συνηθως περιμενεις αρκετα.Ευτυχως δν μας εχει συμβει κατι τετοιο με το μωρο και ελπιζω να μην συμβει.Και θα συμφωνησω και για την νοοτροπια των Γερμανων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...