Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Angot είπε:

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

Ψευδοθηλες-γνωμες/εμπειριες


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!Εχω ενα μπεμπη 12 ημερων κ τον θηλαζω αποκλειστικα ..χρησιμοποιω ψευδοθηλες (μετα απο προτροπη παιδιατρου κ γυναικολογου) και ολα μια χαρα..εκτος απ το παιδεμα πλυσιμο,αποστειρωση ...Ειπα να προσπαθησω κ χωρις αυτες αλλα τπτ..πιανει λιγο κ μετα το αφηνει...

Ξερετε (απο εμπειρια σας) αν επηρεαζουν ,αν κοβουν το γαλα δλδ(οπως λενε για το θηλαστρο) ή ειναι οκ;; 

Δεν ειναι κ οτι πιο ευχαριστο αλλα αν ειναι ο μονος τροπος να θηλασω θα το συνεχισω...:)


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dinaki23 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!Εχω ενα μπεμπη 12 ημερων κ τον θηλαζω αποκλειστικα ..χρησιμοποιω ψευδοθηλες (μετα απο προτροπη παιδιατρου κ γυναικολογου) και ολα μια χαρα..εκτος απ το παιδεμα πλυσιμο,αποστειρωση ...Ειπα να προσπαθησω κ χωρις αυτες αλλα τπτ..πιανει λιγο κ μετα το αφηνει...

Ξερετε (απο εμπειρια σας) αν επηρεαζουν ,αν κοβουν το γαλα δλδ(οπως λενε για το θηλαστρο) ή ειναι οκ;; 

Δεν ειναι κ οτι πιο ευχαριστο αλλα αν ειναι ο μονος τροπος να θηλασω θα το συνεχισω...:)

Προσωπική εμπειρία δ εχω, αλλα εχω διαβασει ότι μπορεί να μην αδειάζει καλά το στηθος με τις ψευδοθηλες. Δλδ αν το μωρο έπιανε απευθείας ισως ετρωγε καλύτερα, κ είχες μια μικρή αύξηση στην παραγωγή σου

Εγω προσπάθησα τις ψευδοθηλες γτ είχα επίπεδες θηλες, αλλα τελικα δ με βόλεψαν κ με σωστό πιάσιμο στήθους έπιασε χωρις

Εσύ έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο; απλα ιδανικά όσο μπορείς προσπάθησε να τον μάθεις χωρίς. Βεβαια δ ειναι κακο να συνεχίσεις να θηλαζεις με τις ψευδοθηλες αν δ πιάνει με τπτ αλλιώς. 

Κ οσο βαζεις το μωρο στο στηθος θα κατεβαίνει γαλα. Δοκίμασε κ διάφορες στάσεις θηλασμου, μαλαξεις όσο θηλαζει το μωρο

Αν τρωει το μωρο το καταλαβαίνεις από τις βρεγμένες πανες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα ψευδοθηλες στον μικρό μου γιατί δεν έπιανε καθόλου στήθος. Είχε μάλλον πάθει σύγχυση θηλών καθώς έπινε και ξένο γάλα λόγω υψηλού ίκτερου. Πραγματικά με βοήθησαν πολύ καθώς  αρχισε να τρώει κανονικά αλλά παρατήρησα ότι μετά από κάποιες εβδομάδες μειώθηκε το γάλα που είχα. 

Σ' εκείνη την φάση και αφού είχε ξεπεράσει εντελώς τον ίκτερο κι είχε πάρει αρκετό βάρος σταμάτησα τις ψευδοθηλες. Δυσκολεύτηκε στα πρώτα γεύματα και μάλιστα επειδή δεν έπιανε δεν έτρωγε ανά δίωρο αλλά περνούσε περισσότερη ώρα. Τελικά στις δύο μέρες άρχισε να πιάνει μόνος του κανονικά. Είχα αποφασίσει ότι δε θα επιμείνω παραπάνω γιατί στενοχωριομουν που δεν έτρωγε το ίδιο τακτικά.

Τώρα θηλάζει κανονικά και έχω πολύ καλή ποσότητα. Ξένο γάλα πίνει σπάνια σαν συμπλήρωμα ή όταν πεινάσει και δεν είμαι σπίτι. Τις ψευδοθηλες δεν τις ξαναχρησιμοποιησαμε.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε? Όσο για το θηλασμό στεναχωριεμαι γιατί βλέπω αυτή τη φορά δεν θα τα καταφέρω...

Τον μεγάλο τον θήλασα αποκλειστικά ένα χρόνο κ μου ήταν πραγματικά εύκολο!! Τώρα τον μπέμπη αν δε του δώσω ξενο μπορεί να ναι κ δυο ώρες στο στήθος μου κ πάλι δε χορταινει κ του δίνω κ 60ml ξένο σε κάθε γεύμα.. έχω κ τον μεγάλο που αρχίζει κάτι παράξενες συμπεριφορές όταν με βλέπει συνέχεια με το μωρό κ έτσι ο άνδρας μου δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικός αυτή τη φορά στο θηλασμό άσε που λείπει πολλές ώρες στην δουλειά κ είμαι μόνη με τα μικρα .. Τι να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου? Σε κάθε θηλασμο τον βάζω μισή ώρα στο στο στήθος κ μετά δίνω ξενο όταν έχω χρόνο τον αφήνω κ περισσότερο μέχρι κ δυο ώρες κ πάλι μετά θέλει ξένο γιατί δεν έχει χορτάσει.. 

Κάθε συμβουλή σας με ενδιαφέρει!! Ευχαριστώ


KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε έτσι δε πειράζει αφού έτσι έμαθε τώρα (προσπάθησε παρόλα αυτά και χωρίς μπορεί να τα καταφέρεις). Δε κόβεται το γάλα έχεις επαφή με το μωρό οι ορμόνες είναι στο φουλ μην αγχώνεσαι!Καμία σχέση με το θήλαστρο. Κορίτσια αν μπορείτε όσες γεννήσατε πρόσφατα απαντήστε στο ερωτηματολόγιο και αν ξέρετε και καμιά νέα μανούλα προωθήστε το είναι ανώνυμο για καθαρά ερευνητικό σκοπό. https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DQSIkWdsW0yxEjajBLZtrQAAAAAAAAAAAAMAAOJWtKVUQzlTR1lVQUNUUzQxS1NWQUVVOU5XWU02My4u

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα είναι κάποια μωρα που κανουν μαραθώνιος θηλασμους, δ θα ισχύει για πάντα αυτο

Επειδη σίγουρα πρέπει να ασχοληθείς κ με το μεγαλύτερο παιδακι σου εγω θα σου πρότεινα μαρσιπο. Θα έχεις τον μικρο να θηλαζει κ λιγο πιο ελεύθερη να ασχολείσαι κ με τον μεγαλο

Αν τον αφήσεις όσο θέλει στο στηθος τι θα κάνει; θα κάτσει πάνω από διωρο σερι κ στα δυο; κ αν τον σταματήσεις γτ λες πειναει; κλαιει; ψάχνεται; 

Οσο θηλαζει τον ακούς να καταπίνει; μπορείς να κάνεις κ μαλαξεις παράλληλα να έρχεται λιγο πιο γρήγορα το γαλα

Δ νομιζω να έχεις θέμα παραγωγης, οποτε θα προτεινα απλα πολλά υγρά, κ γαλακτογωγες τροφες

Link to comment
Share on other sites

Να πίνεις πολλά υγρά, βοηθάει. Μάλλον κάθεται τόση ώρα γιατί χαλαρώνει και δεν τρώει κανονικά.

Η παιδίατρος μου είχε πει μιση ώρα στο ένα στήθος και 5 λεπτά στο άλλο σε κάθε γεύμα του γιατί ειδικά στην αρχή τους αρέσει η ασφάλεια που νιώθουν και θέλουν να είναι συνεχώς στο στήθος. Φυσικά δεν το τηρώ ακριβώς αλλά τον αφήνω 20 λεπτά με μισή ώρα σε κάθε στήθος το πολύ. Αν όντως πεινάει, θα ζητήσει στη 1 ώρα ξανά. 

Η κόρη μου στην αρχή όταν θηλάζα ηθελε να έρχεται στην αγκαλιά μου, ή έκανε οτιδήποτε  για να μου τραβήξει την προσοχή. Τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα. Βέβαια πολλές φορές ακόμα και τώρα κρατάω με το ένα χέρι τον μικρό στο στήθος και με το άλλο αγκαλιάζω την κόρη μου που κάθεται δίπλα μου. Βλέπουμε μαζί παιδικό η της λέω ιστορίες την ώρα που θηλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...