Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ηλικία πατέρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Ήρθε κι εμάς η σειρά μας να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε να βάλουμε μπρος για παιδί. Ωστόσο, κάτι που προβληματίζει κι εμένα αλλά και τον άντρα μου, είναι η ελαφρώς μεγάλη ηλικία του για πρώτο παιδί. Ο άντρας μου είναι 48 κι εγώ 32. Έχουμε διαβάσει και οι δύο έρευνες που υποστηρίζουν ότι τα παιδιά που γεννιούνται από μπαμπάδες ηλικίας άνω των 45 έχουν αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσουν από αυτισμό μέχρι πολλά άλλα, όπως σχιζοφρένεια κτλ. Η ερώτησή μου προς το φόρουμ είναι αν γνωρίζετε αν υπάρχουν κάποιες ειδικές εξετάσεις στις οποίες μπορεί να υποβληθεί για αυτό τον σκοπό, εκτός του μοριακού καρυότυπου που από όσο ξέρω δεν καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις. Δώστε μας τα φώτα σας γιατί αυτό το ζήτημα μας έχει αγχώσει αρκετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Artemis21 είπε:

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Ήρθε κι εμάς η σειρά μας να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε να βάλουμε μπρος για παιδί. Ωστόσο, κάτι που προβληματίζει κι εμένα αλλά και τον άντρα μου, είναι η ελαφρώς μεγάλη ηλικία του για πρώτο παιδί. Ο άντρας μου είναι 48 κι εγώ 32. Έχουμε διαβάσει και οι δύο έρευνες που υποστηρίζουν ότι τα παιδιά που γεννιούνται από μπαμπάδες ηλικίας άνω των 45 έχουν αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσουν από αυτισμό μέχρι πολλά άλλα, όπως σχιζοφρένεια κτλ. Η ερώτησή μου προς το φόρουμ είναι αν γνωρίζετε αν υπάρχουν κάποιες ειδικές εξετάσεις στις οποίες μπορεί να υποβληθεί για αυτό τον σκοπό, εκτός του μοριακού καρυότυπου που από όσο ξέρω δεν καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις. Δώστε μας τα φώτα σας γιατί αυτό το ζήτημα μας έχει αγχώσει αρκετά...

Ο αυτισμός διαγνωσκεται μετα τα δυο έτη. Και διατυπώνουν υποθέσεις διάφορες ερευνητικές ομάδες για το τι μπορει να έφτιαξε. Δυστυχώς απάντηση δεν υπάρχει ακομα. Οποτε δεν μπορείς σίγουρα να προστατευτείς απο αυτο. 

Υπαρχουν γονείς 20 χρόνοι που έχουν παιδια με αυτισμό.

Με εναν γνωστό  μου ψυχίατρο που ειχα βρεθεί σε συζήτηση και επειδη γνωμάτευε σχετικές αποφάσεις θεωρούσε οτι οι μητέρες κατα την εγκυμοσυνη και την λοχεία , πέρασαν πολυ δύσκολες στιγμές. Ηταν ενα κοινό χαρακτηριστικό τους κατα τις συνεντεύξεις. Αλλα δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική έρευνα και σίγουρα δεν εχει αποδοθεί εκεί ο αυτισμός. Ηταν μια εμπειρική παρατήρηση.

 Η σχιζοφρένεια κατα 80 % ειναι κληρονομική και κατα 20% πυροδοτείται απο τις συνθήκες που θα εκτεθεί το άτομο.

 Να προσπαθήσετε για παιδακι και ο Θεός μαζι σας , μαζι μας και σε όλους τους γονείς.

  • Μου αρέσει 4

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Artemis21 είπε:

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Ήρθε κι εμάς η σειρά μας να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε να βάλουμε μπρος για παιδί. Ωστόσο, κάτι που προβληματίζει κι εμένα αλλά και τον άντρα μου, είναι η ελαφρώς μεγάλη ηλικία του για πρώτο παιδί. Ο άντρας μου είναι 48 κι εγώ 32. Έχουμε διαβάσει και οι δύο έρευνες που υποστηρίζουν ότι τα παιδιά που γεννιούνται από μπαμπάδες ηλικίας άνω των 45 έχουν αυξημένες πιθανότητες να παρουσιάσουν από αυτισμό μέχρι πολλά άλλα, όπως σχιζοφρένεια κτλ. Η ερώτησή μου προς το φόρουμ είναι αν γνωρίζετε αν υπάρχουν κάποιες ειδικές εξετάσεις στις οποίες μπορεί να υποβληθεί για αυτό τον σκοπό, εκτός του μοριακού καρυότυπου που από όσο ξέρω δεν καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις. Δώστε μας τα φώτα σας γιατί αυτό το ζήτημα μας έχει αγχώσει αρκετά...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την αγαπητή @Καντι που στα είπε υπέροχα κ ορθά όλα..

Να μη σας αγχωνει τίποτε τέτοιο..για αυτισμό έχουμε ίδιες πιθανότητες όλα τα ζευγάρια(ακόμη τουλάχιστον που όντως δεν έχουν βρει από το ακριβώς πυροδότηται!) Εμένα ο πατέρας μου έκανε κ τα δυο μου αδέρφια μετά τα 43 κ είναι υγιέστατα δόξα τον Θεό!!

Να ξεκινήσετε τις προσπάθειές σας κ σας εύχομαι ο,τι καλύτερο!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου ήταν 45 και εγώ 34 όταν ήρθε η κόρη μας..μακάρι να εμένα και τώρα έγκυος στα 37 εγώ 48 αυτός.... Για τον αυτισμό στα είπε όλα η Κάντυ ....Με αυτή τη λογική τι δεν θα κάνεις παιδί στα 32? Κι αν δηλαδή είχες ήδη ένα κι ερχόταν δεύτερο θα έλεγες όχι?. Κανένας δε σου εξασφαλίζει ένα υγιές παιδί 100% .Όχι μόνο σε σένα σε όλες...μπορώ να σου πω ότι περισσότερα λένε για εμάς τις γυναίκες ως αναφορά την ηλικία παρά για τους αντρες

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...