Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Καλώς όρισες αντράκι μου!


arma

Recommended Posts

26/8/2009..Κρατώ στο χέρι μου ένα θετικό τεστ! Είναι ξημερώματα και τρέχω να το πω στον καλό μου που μισοκοιμάται..θα γίνουμε για δεύτερη φορά γονείς!

Μετά από τις κλασσικές χοριακές που ήταν χαμηλές σχετικά ήρθε η ώρα του πρώτου υπέρηχου. Η καρδούλα ήδη χτυπούσε δυνατά μέσα μου! Όλα φαινόντουσαν καλά..Μετά από λίγες μέρες άρχισαν τα ''όργανα''..καφέ υγρά, μικρή αποκόλληση, κρεβάτι..Περνάει το πρώτο τρίμηνο όλα πάνε καλά, αρχίζω να ψιλοσηκώνομαι.Δεν κάνω δουλειές αλλά μπορώ έστω και στο τραπέζι να ασχολούμαι με το κοριτσακι μου.Περνάμε τις γιορτές των Χριστουγέννων πολύ όμορφα. Από τις 9 Γενάρη όμως αρχίζει ο γολγοθάς...Με πιάνουν για πρώτη φορά συσπάσεις..νοσηλεύομαι μη ξέροντας αν το μωρό θα τα καταφέρει..οι συσπάσεις πολλές, ο γιατρός πολύ συγκρατημένος.Ατέλειωτες ώρες αγωνίας... Ακολουθούν άλλες δύο νοσηλείες μέχρι την 32η εβδομάδα. Κάθε μέρα που περνά είναι τόσο πολύτιμη! Στο κρεβάτι τόσο καιρό, σ'ενα δωμάτιο κλεισμένη, από τη μία να κάνω υπομονή για το αγοράκι μου, από την άλλη να με πιάνουν στιγμές απελπησίας που δεν μπορώ να ασχοληθώ καθόλου με το κοριτσάκι μου..Ήταν δύσκολο, πολύ δύσκολο...Πέρασαν μέρες που ήταν καλές αλλά και μέρες που νόμιζα ότι θα τρελλαθώ, ότι δεν θ'αντέξω..Ευτυχώς που είχα δίπλα μου λίγους και καλούς που με βοηθούσαν όλο αυτόν τον καιρό..Στις 7/4 μπήκα στον μήνα μου! Δεν το πίστευα, κανείς δεν πίστευε ότι θα φτάναμε μέχρι εκεί..Έκοψα τα χάπια και ξεκίνησα τις βόλτες! Ψώνισα στο βαφτιστήρι μου, έφαγα το σουβλάκι μου με τους αγαπημένους μου φίλους και είδα την νέα μου ανηψιά που δεν την είχα δει όταν γεννήθηκε! Αυτά πρόλαβα να κάνω! Μετά (Κυριακή βράδυ) ξεκινάνε πάλι οι συσπάσεις..Και δυναμώνουν, δυναμώνουν, πυκνώνουν...πέρνω τον γιατρό και μου λέει να πάω στο μαιευτήριο. Γενναω??? Δεν ήξερα..τα συναισθηματα ήταν ανάμεικτα, από τη μία ήθελα από την άλλη φοβόμουν μήπως ήταν νωρίς. Αφού κάνω nst και οι συσπάσεις δίνουν και παίρνουν με κοιτάνε για διαστολή. Δεν είχα. Παρολαυτά επειδή οι συσπάσεις ήταν πολύ δυνατές δεν μπορούσα να φύγω..Είχε έρθει η ώρα..Μετά την σχετική ετοιμασία γύρω στις 11 το βράδυ μπαίνω στην αίθουσα τοκετών. Μετά από λίγο κάνω και την επισκληρίδιο. Δεν πονούσα πολύ αλλά επειδή στην πρώτη γέννα είχα καθυστερήσει να την κάνω και ταλαιπωρήθηκα είπα αυτή την φορά να την κάνω νωρίς. Οι ώρες περνούν, ο τράχηλος δεν μαλακώνει,το μωρό δεν κατεβαίνει...Κάποια στιγμή έρχεται η αναισθησιολόγος και μου κάνει δεύτερη δόση επισκληριδίου. Αρχίζω να ζαλίζομαι πολύ. Μου λένε να μην ανησυχώ ότι ίσως είναι από το άγχος μου και μου βάζουν λίγο οξυγόνο. Συνέρχομαι. Κοντεύει 6 το πρωί και τίποτα...ο άντρας μου ρωτάει τον γιατρό αν θα πάμε για καισαρική και η απάντηση του γιατρου ''βιάζεσαι? εγώ όχι. μέχρι το επόμενο Σάββατο που θα εμπαινε για πρόκληση έχουμε καιρό..:lol: εγώ δευτερότοκη δεν την βάζω έτσι για καισαρική!'' Ο καλός μου γιατρούλης! Κάνω και τρίτη δόση επισκληριδίου(οι πόνοι έχουν δυναμώσει πια) και νιώθω να χάνω τον κόσμο από την ζαλάδα..η αναισθησιολόγος να με κοιτάει σαν να της λέω ψέματα. Και το χειρότερο, δεν με πιάνει η δόση αυτή! Περνάει αρκετή ωρα και συνέρχομαι και για καλή μου τύχη αλλάζει η βάρδια. Έρχεται ένας αλλος αναισθησιολόγος(καλή του ώρα..) και μου λέει να κάνουμε δόση. Του λέω ότι ζαλίζομαι κάθε φορά και κοιτάει το σωληνάκι μου. ''όταν μιλάει ο ασθενής πρέπει να τον ακούμε! δεν είδε κανείς γιατί ζαλίζεται?'' Η επισκληρίδιος είχε πιάσει αγγείο και γι'αυτό ζαλιζόμουν. Μου λέει ότι θα μου την βγάλει και θα μου την ξανακάνει και ξεσπάω σε κλάματα. Φοβόμουν! Μου λέει ''σου υπόσχομαι ότι θα κάνω 2 λεπτά και δεν θα καταλάβεις τίποτα και θα γεννήσεις πολύ γρήγορα!'' Έτσι κι έγινε, μου έβγαλε την παλιά μου την ξαναέκανε κι εγώ δεν κατάλαβα τίποτα! Και ήρθε ξανά η ανακούφιση..Η ωρα έχει πάει 9.30 το μωρό έχει ψιλοκατέβει αλλά ο γιατρός λέει ότι έχουμε ακόμα..Και ξαφνικά μέσα σε μισή ώρα κατέβηκε το μωρό και είμασταν έτοιμοι για εξωθήσεις. 4-5 φορές και νιώθω το μωρό να βγαίνει! Ο γιατρός μου λέει ''περίμενε μη σπρώχνεις αλλο'' έπρεπε να βάλει την ποδιά, τον έβλεπα μέσα σ'ένα πανικό να προσπαθεί να ντυθεί για να με προλάβει και να μπουρδουκλώνεται μαζί με τη μαία και ήθελα να βάλω τα γέλια αλλά δεν μπορούσα γιατί το μωρό θα έβγαινε. 11/4 /11, 10.15 το πρωί ''να σου ζήσει ο γιος!'' Εγώ με κομένη την ανάσα να περιμένω λίγα δευτερόλεπτα να ακούσω το κλάμα του! Μόλις το ακούω ξεσπάω κι εγώ σε κλάματα! Δεν αφήνω τα μάτια μου από πάνω του μέχρι να τον καθαρίσουν..Μου τον δίνουν στην αγκαλιά μου και δεν μπορώ να σταμάτήσω να κλαίω. Τον φιλάω..''τα καταφέραμε αγάπη μου! τα καταφέραμε'' ήταν οι πρώτες λέξεις που του είπα.''μη φοβάσαι πια για τίποτα''! Τα ματάκια του είναι κλειστά, το κορμάκι του ζαρωμένο μέσα στην αγκαλιά μου κι εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι τον έχω αγκαλιά! Όλα πήγαν καλά! Και όλη αυτή η ταλαιπωρία τόσων μηνών ήταν πια παρελθόν..και πολύ μακρινό μάλιστα!

Ναι αυτό το πλασματάκι που με τόσο κόπο κράτησα στην κοιλιά μου ήταν πια στην αγκαλιά μου υγιέστατο...Νομίζω ότι δεν υπάρχουν λέξεις να περιγράψεις αυτές τις στιγμές..Σ'ευχαριστώ Παναγία μου που με αξίωσες για δεύτερη φορά να ζήσω αυτό το θαύμα και που όλα πήγαν καλά!

Οφείλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον γιατρό μου Κο Φώτη Κοτρωνιά που με τη βοήθειά του αυτή η τόσο δύσκολη εγκυμοσύνη είχε αίσιο τέλος και που με περίμενε να γεννήσω φυσιολογικά.Επίσης το προσωπικό του Ρέα που ήταν όλοι άψογοι!(εκτός από την πρώτη αναισθησιολόγο..).

Και φυσικά όλους αυτούς που μου στάθηκαν και με στήριξαν σε όλη μου την εγκυμοσύνη!

Στον καλό μου αντρούλη που με την αγάπη του την ψυχραιμία του και τις θετικές του σκέψεις με κρατούσε ''ζωντανή''. Ήταν είναι και θα είναι το στήριγμα της ζωής μου..

Την οικογένειά μου που έχει αποκτήσει τον τελευταίο χρόνο ακόμα μία ''αδερφούλα'' την πικουλίνα μου που καθημερινά ήταν δίπλα μου και μου έδιναν δύναμη.

Και τέλος τις ιντερνετικές μου φιλενάδες, που μαζί μου έζησαν όλη την αγωνία τόσων μηνών και που με κάθε τρόπο μου συμπαραστάθηκαν.


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ομορφη ιστορια...να σαι καλα κοριτσακι κ να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οταν ακουω τετοια ομορφα μετα απο δυσκολιες περνω τα πανω μου κ λεω να που ολα μπορουν να πανε τελεια!!!σε ευχαριστουμε γι αυτο!!!!

υ.σ.μαλλον ηθελες να πεις 26/8/10 αλλιως δεν βγαινει χιχιχι!!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα μου με εκανες να ανατριχιάσω!!

Να είσαι καλά και να χαιρεσαι και τα δυο σου παιδακια απο εδω και περα χωρις αγωνιες και στενοχωριες...

Καποια παιδακια ερχονται στον κόσμο με περισσότερους κοπους και αγωνίες..

Ησουν πολύ δυνατη ολο αυτο το διαστημα και τα παιδακια σου ειναι πολύ τυχερα που εχουν μια τετοια μανούλα!!Τα δυσκολα περασαν...Καλή ανατροφη και φιλακια στα καμαρια σου!!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

arma μπράβο και σε σένα και στον γιατρό σου που επέμεινε και δεν σε άγχωσε καθόλου!! Είχες μια δύσκολη εγκυμοσύνη που ήθελε και μια περιπετειώδη γέννα αλλά όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία. Μόλις πήρες αγκαλιά το βλασταράκι σου τελείωσαν όλα! Σαν να μην πέρασε ένα λεπτό από τότε που είδες τη χοριακή θετική... Μα είναι τόσο όμορφα αυτά που γράφεις! Να σου ζήσει κοπέλα μου και να 'σαι πάντα τόσο δυνατή!


C5lUp3.pngMWF6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαράκι μου.....βούρκωσα. Να είσαι καλά κοριτσάκι μου και να χαίρεσαι την πολύ όμορφη οικογένειά σου.


27 ΙΟΥΝΙΟΥ 2008 ΑΛΛΑΞΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ! ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ!

19 IOYNIOY 2013... Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω λογια...δε ξερω τι να πω...

ή μαλλον ενα πραγμα:

Τυχερα τα παιδακια σου Αρμα μου!Δε θα μπορουσαν να εχουν καλυτερη μανουλα και οικογενεια!

Μπραβο σε ολους σας.Σε σενα,στον ανδρα σου,στο αγορακι σας που αποδειχτηκε μεγαλος αγωνιστης,στην μικρη σας για ολη την υπομονη της και τη δυναμη που σας εδινε,στην οικογενεια σας για τη βοηθεια,στους καλους φιλους και φυσικα στο γιατρο.

Να τα χαιρεστε γερα και δυνατα και παντα χαμογελα απο εδω και περα.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ! Ρε Αρμάκι....

Να'σαι πάντα καλά κοριτσάκι μου, γερή και δυνατή να στηρίζεις με τον καλύτερο τρόπο την οικογένειά σου...

και πάντα να έχεις την τύχη και την ευλογία να σε περιβάλουν τέτοιοι άνθρωποι...

Να τους χαίρεσαι όλους!!!!


mrdIp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γλυκεια μου φιλενάδα ευχομαι να εισαι παντα γερη και δυνατη και να χαιρεσαι τα παιδακια σου.

Περασες πολλα αγαπη αλλα τα καταφερες τα καταφερατε!!!

Απο εδω και περα μονο χαμογελα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου με εκανες και βουρκωσα και μενα βρε ...

τοση αγωνια , τοση κουραση και αγχος αλλα ολα ξεχνιουνται μεμιας οταν βλεπεις αυτο το μικρο προσωπακι απο το αντρακι σου ..

Να σας ζησει κοριτσακι μου!!!


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πολλά συγχαρητηρια σε σένα και στο παλικαράκι σου που τα καταφέρατε μαζί μανούλα κ γιος !!!!!!!!!!! και φυσικά σε όλη την οικογένεια σου για την στηριξη και την κατανόηση !!!!! Να σας ζήσει , να ειναι γερός , τυχερός κ ευτυχισμένος !!!!!!!!!!!!!


Γι΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω.....

και σε συνάντησα 7/4/2011 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kοριτσάκι μου Χρόνια Πολλά!!!

Βρε Αρμάκι, ζόρικος ο πιτσιρίκος τελικά! Χιχιχι, άξιζε όμως τον κόπο!!!!

Ευχομαι να είναι το πιο ήσυχο παιδί!

Φιλιά στα πατουσάκια σας και συγχαρητήρια κοπέλα μου για την υπομονή σου!!!


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Aννα4 σ'ευχαριστώ κοπέλα μου! Όντως όλα μπορούν να πάνε καλά ακόμα κι εκεί που δεν το περιμένεις. Να έχεις πίστη και όλα θα γίνουν! Εύχομαι ότι επιθυμείς να γίνει πραγματικότητα!

υ.σ.μαλλον ηθελες να πεις 26/8/10 αλλιως δεν βγαινει χιχιχι!!!!

Δίκιο έχεις...χιχιχι! Και δεν μπορώ να το διορθώσω τώρα!

Πετρουλα μου κι εσύ να χαίρεσαι τα αντράκια σου!

sunsun άντε σε λίγους μήνες να μας γράψεις κι εσύ την δική σου ιστορία!

giovanna μου να χαίρεσαι κι εσύ το κοριτσάκι σου και με το καλό όποτε το θελήσετε να της χαρίσετε κι εσείς ένα αδερφάκι!

Ριτάκι μου με συγκινούν πολύ τα λόγια σου! Η καλύτερη μανούλα δεν είμαι, αλλά σίγουρα προσπαθώ για το καλύτερό κάθε μέρα όπως όλες μας!

Μαράκι, Σουλίτσα Ιωάννα Κατερίνα σας ευχαριστώ πολύ και σας ευχαριστώ και για όλο αυτόν τον καιρό που μοιραστήκαμε μαζί όλη αυτή την αγωνία..

Κίττυ μου να είσαι καλά και να χαίρεσαι κι εσύ το μπεμπάκι σου!!!


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου να σου ζησει το αντρακι σου!!!

με εκανες βουρκωσα πρωϊ πρωϊ...τελος καλο ολα καλα ομως!

να εισαι γερη και να μεγαλωσεις τα ζουζουνια σου!

καλο σαραντησμο!!!


0GwEp3.png

7cKBp3.png

uOO2p3.png

Link to comment
Share on other sites

''Αγάπη΄΄ δε νομιζεις οτι εχουμε ριξει αρκετό κλάμα για την αφεντιά σου;;;;

Κοριτσακι μου γλυκό να χαιρεσαι την υπεροχη οικόγενειά σου.

Αντε να ξεπεταχτει ο ΄΄ζορικος΄΄ να μιλαμε και σε κανενα τηλεφωνο με την ησυχια μας.

Οσο ξεχωριστη ειμαι εγω για εσενα , αλλο τοσο ξεχωριστη εισαι εσυ για εμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...