Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Παράξενος πλακούντας


Recommended Posts

Καλημέρα,είμαι στην 27η εβδομάδα και άρχισα να επισκέπτομαι και γιατρό στο νοσοκομείο.Μεχρι τώρα είχα τον εξωτερικό γιατρό μ που μ παρακολουθεί ο οποιος ποτέ δεν Μ έκανε λόγο για κάτι περίεργο στον πλακούντα.Η γιατρός Μ ρώτησε λοιπόν αν έχει παρατηρήσει κάτι περίεργο η αν Μ έχει πει ποτέ ότι είναι πολύ χαμηλά.ο γιατρός δεν Μ έχει ποτέ κάτι τέτοιο αλλά αυτή τον έβλεπε σ περίεργη θέση και δεν μπορούσε αρχικά να ξεχωρίσει αν έχει κάποιον παραπλακουντα λέγοντας Μ εν τέλει ότι φαίνεται καθαρός.Δεν Μ είπε να κάνω κάτι άλλο δεν Μ έδωσε κάτι ούτε ανέφερε τπτ περισσότερο.Εγω βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει και τι να κάνω δυστυχώς η ευτυχώς έχουμε το ίντερνετ και διαβάζουμε πολλά και διάφορα και αυτό δεν είναι πάντα καλό να επισκευθω και έναν τρίτο να Μ πει κι αυτός την γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δ εχω προσωπική εμπειρία, ισως να μην σημαίνει κ τπτ. Να μην το θεώρησε σημαντικό ο εξ. γιατρος η να μίλησε πριν σιγουρευτεί ο γιατρος του νοσοκομειου

Πχ εμενα στη δεύτερη εγκυμοσυνη ήταν λίγο χαμηλά ο πλακούντα, μια φορά μου μου ανέφερε ο γιατρος να προσέχω λιγο βάρη κλπ. Ο εμβρυολογος που έκανα τους μεγάλους υπέρηχους επίσης μια φορα μόνο είπε ναι μεν χαμηλά, αλλα αφου δ εχεις δει αίμα, δ χρειαζεται να προσέξεις κτ

Έχεις κάνει σε άλλο γιατρο την αυχενικη κ την β; δ σου σχολίασαν κτ στη Β; έχεις σκοπό να κανεις ντοπλερ; γίνεται περίπου 30εβδ κ βλέπουν κ τον πλακούντα καλά. Δλδ αν έπαιρνα κ αλλη γνώμη μάλλον θα ήταν από γιατρό που κάνει ντοπλερ κλπ με καλά μηχανηματα(στο νοσοκομειο μας πχ δ εχει κ τα καλύτερα) 

Με το καλο το μωρακι σου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , vikib είπε:

Δ εχω προσωπική εμπειρία, ισως να μην σημαίνει κ τπτ. Να μην το θεώρησε σημαντικό ο εξ. γιατρος η να μίλησε πριν σιγουρευτεί ο γιατρος του νοσοκομειου

Πχ εμενα στη δεύτερη εγκυμοσυνη ήταν λίγο χαμηλά ο πλακούντα, μια φορά μου μου ανέφερε ο γιατρος να προσέχω λιγο βάρη κλπ. Ο εμβρυολογος που έκανα τους μεγάλους υπέρηχους επίσης μια φορα μόνο είπε ναι μεν χαμηλά, αλλα αφου δ εχεις δει αίμα, δ χρειαζεται να προσέξεις κτ

Έχεις κάνει σε άλλο γιατρο την αυχενικη κ την β; δ σου σχολίασαν κτ στη Β; έχεις σκοπό να κανεις ντοπλερ; γίνεται περίπου 30εβδ κ βλέπουν κ τον πλακούντα καλά. Δλδ αν έπαιρνα κ αλλη γνώμη μάλλον θα ήταν από γιατρό που κάνει ντοπλερ κλπ με καλά μηχανηματα(στο νοσοκομειο μας πχ δ εχει κ τα καλύτερα) 

Με το καλο το μωρακι σου! 

Ευχαριστώ πολυ❤️ ο ίδιος Μ έκανε την αυχενική διαφάνεια και στην β επιπέδου κάλεσε εξωτερική συνεργατη,η οποία απ' ότι μαθαίνω είναι μεν καλή αλλά πολύ φλου και Μ έκανε την εξέταση σ 20 λεπτά ενώ μαθαίνω ότι κανονικά η εξέταση αυτή διαρκεί 1 ώρα .Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σ αυτός τον γιατρό δυστυχώς αλλά άργησα να πάρω απόφαση να τον αλλάξω γι αυτό και έχω τις αμφιβολίες Μ .Βέβαια δεν Μ είπε ούτε η γιατρός του νοσοκομείου να κάνω κάτι αλλά καλώς η κακώς αγχώνομαι γτ δεν ξέρω τι να πιστέψω αλλά μάλλον θα πάρω και μια τρίτη γνώμη ευχαριστώ πολύ πάντως Μ βοηθησες

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην σκεφτεσαι οτι πρεπει να κρατήσει ώρα η Β. Στην κορη μου τελείωσε σε μισή ωρίτσα περίπου. Στον γιο χρειάστηκε να σταματήσουμε να παω για γλυκο κ να ξαναδούμε κάποια πραγματακια

Σημασία έχει να είναι γνώστης ο γιατρος κ πιστοποιημενη για Α, Β κ ντοπλερ, ότι κανεις κάθε φορα

Ακομη κ δεύτερη γνώμη να μην πάρεις, ζήτα εξηγήσεις από τον γιατρό του νοσοκομείου. Τι ακριβώς είδε, τι μπορεί να σημαίνει, αν χρειάζεται να κάνεις κτ. Γενικα να μην μένεις με απορίες κ αμφιβολιες

Κ καλό θα ήταν να κανεις κ το ντοπλερ γενικα, ασχέτως με το αν υπάρχει θέμα με τον πλακουντα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Παντως μην σκεφτεσαι οτι πρεπει να κρατήσει ώρα η Β. Στην κορη μου τελείωσε σε μισή ωρίτσα περίπου. Στον γιο χρειάστηκε να σταματήσουμε να παω για γλυκο κ να ξαναδούμε κάποια πραγματακια

Σημασία έχει να είναι γνώστης ο γιατρος κ πιστοποιημενη για Α, Β κ ντοπλερ, ότι κανεις κάθε φορα

Ακομη κ δεύτερη γνώμη να μην πάρεις, ζήτα εξηγήσεις από τον γιατρό του νοσοκομείου. Τι ακριβώς είδε, τι μπορεί να σημαίνει, αν χρειάζεται να κάνεις κτ. Γενικα να μην μένεις με απορίες κ αμφιβολιες

Κ καλό θα ήταν να κανεις κ το ντοπλερ γενικα, ασχέτως με το αν υπάρχει θέμα με τον πλακουντα

Ευχαριστώ πολύ Μ βοηθησες ναι είσαι καλά να χαίρεσαι τ παιδάκια σ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...