Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

      υγρά κιτρινωπά στο σερβιετακι εχω καιρό τώρα αλλά οκ με έχει δει! πόνους δεν εχω , το μωράκι το νιώθω όλη μέρα ! συσπάσεις -σφιξιματα εχω έτσι κ αλλιώς όποτε δεν μου κάνει εντυπωση! απλώς αυτό το βάρος μ κάνει εντυπωση , κάθε μέρα το χω! 

Κόψιμο πιπίλας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω έναν μικρούλη 20μηνων και θέλω να κόψουμε την πιπίλα. Γενικά δεν έχει και ιδιαίτερη λατρεία. Ομως αν ξυπνήσει μέσα στον ύπνο του και του βάλεις πιπίλα θα κοιμηθεί αν όχι ίσως και να ξυπνήσει κανονικα. Χθες είπα θα την κόψουμε τέλος λίγο υπομονή θέλει... Χθες το βράδυ, Σημερα το μεσημερι και τώρα το βράδυ κοιμήθηκε χωρίς πιπίλα. ( όμως φοβάμαι πως αν τον ακούσω να ξυπνάει, θα την δωσω). Φοβάμαι πως θα ξανά "πέσω" και θα του ξεκινήσω παλι πιπίλα..οτι δεν θα έχω υπομονή πχ 2 εβδομάδες να μην δώσω καθόλου ώστε να την "ξεμαθει" και αυτός. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας  και τις εμπειρίες σας. 

Κάπου διάβασα ότι ο Μαρκ Μπερνερ (δεν ξέρω ποιος είναι χαχα) είχε πει πως τρεις μέρες χρειάζονται για να συμφιλιωθει το παιδί για το κόψιμο της πιπίλας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς της την κόψαμε 14 μηνών μαχαίρι κ δεν την ξαναδωσαμε. Κοιμόταν με πιπιλα σε κάθε ύπνο κ ήταν δύσκολα τις πρώτες δύο μέρες. Την κουραζαμε αρκετά με παιχνίδια κ βόλτες κ τελικά κοιμόταν. Την τρίτη μέρα σταμάτησε να τη ζητάει πια.. βέβαια ενδιάμεσα στη νύχτα δεν ξυπνούσε ώστε να τη χρειάζεται ξανά. Σαν αντικατάσταση της δώσαμε μια λεπτή κουβερτουλα που μασουλουσε λίγο κ κοιμοταν. Πιστεύω πως αν έχεις πάρει απόφαση να την κόψεις, καλό είναι να μην ξαναδώσεις εφόσον το παιδί κοιμάται κ χωρίς αυτή μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Εμείς της την κόψαμε 14 μηνών μαχαίρι κ δεν την ξαναδωσαμε. Κοιμόταν με πιπιλα σε κάθε ύπνο κ ήταν δύσκολα τις πρώτες δύο μέρες. Την κουραζαμε αρκετά με παιχνίδια κ βόλτες κ τελικά κοιμόταν. Την τρίτη μέρα σταμάτησε να τη ζητάει πια.. βέβαια ενδιάμεσα στη νύχτα δεν ξυπνούσε ώστε να τη χρειάζεται ξανά. Σαν αντικατάσταση της δώσαμε μια λεπτή κουβερτουλα που μασουλουσε λίγο κ κοιμοταν. Πιστεύω πως αν έχεις πάρει απόφαση να την κόψεις, καλό είναι να μην ξαναδώσεις εφόσον το παιδί κοιμάται κ χωρίς αυτή μια χαρά :)

Αχ τι ωραία. Νωρίς την κόψατε. 

Δεν ξέρω με πιάνει άγχος γι αυτό το θέμα. Ειλικρινά θέλω να τις πετάξω ώστε να μην μπαίνω στον πειρασμό ΕΓΏ!!! 

Κοιμάται ο καημένος δεν έχει θέμα. Σήμερα του την έδωσα κατά τις 3 ( απλά τον άκουσα να στριφογυριζει, δεν την ζήτησε το παιδί) και σε 2λ την είχε πετάξει. Και κοιμάται 12ωρες και συνέχιζε.. Απλά όπως νιώθω και όπως διάβασα πρέπει να το πάρω απόφαση εγώ και να μην την δώσω με το παραμικρό κλάμα ή αν δυσκολεύτει να κοιμηθεί. Θέλει λίγο υπομονή και πιστεύω να τηην έχω. Θέληση έχω σίγουρα πάντως. 

 

Επίσης με αγχώνει, μην δει κάποιο παιδάκι φίλων μας, συγγενών αυτές τις μέρες που είναι ακόμα στην αρχή κλπ, να φοράει πιπίλα. Δεν μιλάει ο μικρός ακόμα οπότε δεν θα πει κάτι αλλά άμα την βάλει στο στόμα του; ή την θυμηθει και μετά όταν τον κοιμίζω την θελήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα τώρα στον μεσημεριανό ύπνο Πλανταξε πολύ κλάμα, ήθελε να βγει από τη κούνια να πηδηξει τα κάγκελα.. Ήμουν έτοιμη να δωσω πιπίλα. ( βρήκε και μια πεταμένη στην κούνια που την είχα χάσει,μόλις πάει να την βάλει στο στόμα την πήρα) εν τέλη κοιμήθηκε μετά από μισή ώρα προσπάθειας χωρίς πιπίλα. Τώρα όμως αναρωτιέμαι.. Όλο. Αυτό το κλάμα για την πιπίλα ( την πιπίλα την βρήκε προς το τέλος δεν είναι δλδ ότι ξεκινησε το κλάμα επειδή την είδε) ή απλά δεν ήθελε να κοιμηθει, δεν νυσταζε κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Με την πιπίλα τα πάμε πολύ καλά. Δεν έχω δώσει καθόλου 3 4 μέρες. Και δεν νομίζω πως θα δώσω αφού πέρασαν αυτές οι μέρες οι πρώτες τόσο εύκολα χωρίς καμία δυσκολία. Όμως έχω άλλο θέμα.  Γάλα πίνει ΜΟΝΌ στο μπιμπερό πουθενά αλλού.. Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Katerina96 είπε:

Με την πιπίλα τα πάμε πολύ καλά. Δεν έχω δώσει καθόλου 3 4 μέρες. Και δεν νομίζω πως θα δώσω αφού πέρασαν αυτές οι μέρες οι πρώτες τόσο εύκολα χωρίς καμία δυσκολία. Όμως έχω άλλο θέμα.  Γάλα πίνει ΜΟΝΌ στο μπιμπερό πουθενά αλλού.. Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω; 

Ωραία οπότε το θέμα πιπίλα τελείωσε κ να μην ξαναδώσεις αφού αποφάσισες να την κόψεις.

Τώρα για το μπιμπερο, κ αυτό το κόψαμε νωρίς 13 μηνών. Διάλεξα μια μέρα που είχε φάει καλά το απογευματινό κ δεν πεινούσε κ μετά της έδωσα το γάλα με καλαμάκι κ ταυτόχρονα της απέσπασα την προσοχή δείχνοντας της κάτι. Έγινε πολύ εύκολα κ απλά γιατί κατάλαβε ότι μπορεί κ από εκεί να πιει γάλα κ τέλος. Αν πίνει από οποιοδήποτε άλλο ποτήρι τα υγρά, δοκίμασε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Ωραία οπότε το θέμα πιπίλα τελείωσε κ να μην ξαναδώσεις αφού αποφάσισες να την κόψεις.

Τώρα για το μπιμπερο, κ αυτό το κόψαμε νωρίς 13 μηνών. Διάλεξα μια μέρα που είχε φάει καλά το απογευματινό κ δεν πεινούσε κ μετά της έδωσα το γάλα με καλαμάκι κ ταυτόχρονα της απέσπασα την προσοχή δείχνοντας της κάτι. Έγινε πολύ εύκολα κ απλά γιατί κατάλαβε ότι μπορεί κ από εκεί να πιει γάλα κ τέλος. Αν πίνει από οποιοδήποτε άλλο ποτήρι τα υγρά, δοκίμασε αυτό. 

Πόσο τυχερή είσαι.. Δεν φαντάζεσαι τι έχω περάσει γι αυτό το μπιμπερό... 

Τωρα το πρωί προσπάθησα με καλαμάκι... Με ποτήρι που έχει δικό του καλαμάκι.. Με ποτήρι γυάλινο... Τίποτα!!! Όλα πήγαν στο πάτωμα. 

Χυμουδακι. Πχ πίνει από το μπουκάλι με καλαμάκι.. Νερό πίνει σε ποτήρι πλαστικό με καλαμάκι... Το γάλα με τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Πόσο τυχερή είσαι.. Δεν φαντάζεσαι τι έχω περάσει γι αυτό το μπιμπερό... 

Τωρα το πρωί προσπάθησα με καλαμάκι... Με ποτήρι που έχει δικό του καλαμάκι.. Με ποτήρι γυάλινο... Τίποτα!!! Όλα πήγαν στο πάτωμα. 

Χυμουδακι. Πχ πίνει από το μπουκάλι με καλαμάκι.. Νερό πίνει σε ποτήρι πλαστικό με καλαμάκι... Το γάλα με τίποτα 

Μία μία τις αλλαγές. Όχι όλες μαζί! Να περάσει ένας μήνας-δίμηνο,όσο χρειαστεί και μετά... μπορεί να σου φαίνεται ότι συνήθισε την απουσία πιπίλας, αλλά μέσα του να τη θυμάται... και να πάρει πολύ καιρό να συμφιλιωθεί με αυτό. Δεν σας πήραν τα χρόνια, ας κόψει και σε έξι μήνες το μπιμπερό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , MumOf2 είπε:

Μία μία τις αλλαγές. Όχι όλες μαζί! Να περάσει ένας μήνας-δίμηνο,όσο χρειαστεί και μετά... μπορεί να σου φαίνεται ότι συνήθισε την απουσία πιπίλας, αλλά μέσα του να τη θυμάται... και να πάρει πολύ καιρό να συμφιλιωθεί με αυτό. Δεν σας πήραν τα χρόνια, ας κόψει και σε έξι μήνες το μπιμπερό!

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να κοπεί 6 με 12 μηνών.. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,μιας και θιξατε το θεμα της πιπιλας να σας πω εγω τον προβληματισμο μου....εμεις δεν πηραμε ποτε πιπιλα,απο νεογγενητη δεν την ηθελε εκανε εμετο οποτε δεν την πολυ προσπαθησα και εγω ξανα....ονως μου εμαθε το δαχτυλο..τωρα ειναι 15 μηνων....πως να της το κοψω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα,μιας και θιξατε το θεμα της πιπιλας να σας πω εγω τον προβληματισμο μου....εμεις δεν πηραμε ποτε πιπιλα,απο νεογγενητη δεν την ηθελε εκανε εμετο οποτε δεν την πολυ προσπαθησα και εγω ξανα....ονως μου εμαθε το δαχτυλο..τωρα ειναι 15 μηνων....πως να της το κοψω?

Νομίζω ειναι πιο δύσκολο αυτό.. Αν της δώσεις ένα αρκουδάκι να της αποσπά την προσοχή; την συντροφιά να την βρίσκει στο λουτρινο; 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Katerina96 είπε:

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να κοπεί 6 με 12 μηνών.. 

Πολλά διαβάσουμε, αλλά και αν αργήσει λίγο δεν έγινε κάτι. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει άλλες ανάγκες. Το να κόψεις πιπίλα και μπιμπερό μαζί μπορεί να το ζορίσει πολύ το παιδί.Οπότε πας βλέποντας και κάνοντας. Εμένα και τα 2 παιδιά το έκοψαν πιο μεγάλα το μπιμπερό, ούτε τα δόντια τους χάλασαν, ούτε τίποτα. Δεν είχε βολέψει να το κόψουν νωρίτερα. Κάνε προσπάθεια αλλά χαλαρά, μην το ζορίσεις.

16 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλησπερα,μιας και θιξατε το θεμα της πιπιλας να σας πω εγω τον προβληματισμο μου....εμεις δεν πηραμε ποτε πιπιλα,απο νεογγενητη δεν την ηθελε εκανε εμετο οποτε δεν την πολυ προσπαθησα και εγω ξανα....ονως μου εμαθε το δαχτυλο..τωρα ειναι 15 μηνων....πως να της το κοψω?

Σιγά σιγά, βρες κάτι άλλο να δίνεις. Αλλά μπορεί να μην το δέχεται. Η κόρη μου τριών ετών αποφάσισε ολομόναχη να σταματήσει να βάζει τα δάχτυλα στο στόμα για νανούρισμα, γιατί είχαν κάνει πληγές. Το αποφάσισε και το έκοψε αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , MumOf2 είπε:

Πολλά διαβάσουμε, αλλά και αν αργήσει λίγο δεν έγινε κάτι. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει άλλες ανάγκες. Το να κόψεις πιπίλα και μπιμπερό μαζί μπορεί να το ζορίσει πολύ το παιδί.Οπότε πας βλέποντας και κάνοντας. Εμένα και τα 2 παιδιά το έκοψαν πιο μεγάλα το μπιμπερό, ούτε τα δόντια τους χάλασαν, ούτε τίποτα. Δεν είχε βολέψει να το κόψουν νωρίτερα. Κάνε προσπάθεια αλλά χαλαρά, μην το ζορίσεις.

Σιγά σιγά, βρες κάτι άλλο να δίνεις. Αλλά μπορεί να μην το δέχεται. Η κόρη μου τριών ετών αποφάσισε ολομόναχη να σταματήσει να βάζει τα δάχτυλα στο στόμα για νανούρισμα, γιατί είχαν κάνει πληγές. Το αποφάσισε και το έκοψε αμέσως!

Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Fofi! είπε:

Κοριτσια απο το ενα κρατα το νανι της και απο το αλλο το δαχτυλο..και ολοι μου λενε οτι θα χαλασουν τα δοντια της απο το δαχτυλο αλλα δεν ξερω τι να κανω.

Τι θέλει μόνο για να κοιμηθεί; όλη την νύχτα; η και μέσα στην μέρα; 

Να πω μια χαζομάρα; αν της βάλεις σαν γαντακια για λίγα βράδια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...