Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Εξωσωματική


Recommended Posts

"    

Καλησπέρα σας 

Στις 09/11 έκανα εμβρυομεταφορα και την Παρασκευή 18/11 που είπαν από την μονάδα να κάνω Β Χοριακή.

Δεν παίρνανε οι ημέρες,  έχω άγχος πονάει το στήθος μου, είναι πρησμένο,  έχω πονάκια κάτω χαμηλά. 

Από την μονάδα μου είπαν να μην τα λάβω ως θετικά, δηλαδή ότι πέτυχε η εμφύτευση,  διότι τα συμπτώματα αυτά είναι από την προγεστερόνη που παίρνω...

Οι ημέρες μου φαίνονται αιώνες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Anastasiaanna είπε:
"    

Καλησπέρα σας 

Στις 09/11 έκανα εμβρυομεταφορα και την Παρασκευή 18/11 που είπαν από την μονάδα να κάνω Β Χοριακή.

Δεν παίρνανε οι ημέρες,  έχω άγχος πονάει το στήθος μου, είναι πρησμένο,  έχω πονάκια κάτω χαμηλά. 

Από την μονάδα μου είπαν να μην τα λάβω ως θετικά, δηλαδή ότι πέτυχε η εμφύτευση,  διότι τα συμπτώματα αυτά είναι από την προγεστερόνη που παίρνω...

Οι ημέρες μου φαίνονται αιώνες...

Σου εύχομαι να έχει πετύχει και σε μερικούς μήνες να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!! Προσπαθείτε καιρό;;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Σου εύχομαι να έχει πετύχει και σε μερικούς μήνες να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!! Προσπαθείτε καιρό;;

Προσπαθούσαμε 2 χρόνια, πέρσι τον Μάρτιο είχα μια σύλληψη, αλλά δυστυχώς απεβαλα μετά από λίγες ημέρες.

Συχεχίζαμε τις προσπάθειες,  αλλά τίποτα... Έτσι αποφασισαμε με τον σύζυγό μου να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. 

Είναι η πρώτη μας προσπάθεια με εξωσωματική. 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ θυμάμαι την πρώτη φορά που μου έκαναν την εξωσωματική θα κολλήσει χαρτάκια έτσι ώστε κάθε μέρα που περνούσε να τραβούσα ένα εγώ να σου πω την αλήθεια είχα βάλει μία σειρά στο YouTube και την έβλεπα κάθε μέρα και ένα επεισόδιο έτσι ώστε να περνάει η ώρα ευχάριστα εύχομαι καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2022 at 2:30 ΜΜ, Anastasiaanna είπε:
"    

Καλησπέρα σας 

Στις 09/11 έκανα εμβρυομεταφορα και την Παρασκευή 18/11 που είπαν από την μονάδα να κάνω Β Χοριακή.

Δεν παίρνανε οι ημέρες,  έχω άγχος πονάει το στήθος μου, είναι πρησμένο,  έχω πονάκια κάτω χαμηλά. 

Από την μονάδα μου είπαν να μην τα λάβω ως θετικά, δηλαδή ότι πέτυχε η εμφύτευση,  διότι τα συμπτώματα αυτά είναι από την προγεστερόνη που παίρνω...

Οι ημέρες μου φαίνονται αιώνες...

Καλησπέρα. Κατ αρχάς σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις μια μεγάλη χοριακη. 9 μέρες μόνο για χοριακη? Μου κάνει εντύπωση γιατί εμένα μου έλεγαν στις 14 μέρες για να ήμαστε ποιο σίγουροι. Εγώ από συμπτώματα είχα συχνοουρια σε σημείο κάθε μισή ώρα να πηγενω στο μπάνιο. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα... εμένα μου είπαν Σάββατο αλλά αυθημερόν αποτέλεσμα μόνο σε μαιευτήριο κι έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ για Παρασκευή! Καλά αποτελέσματα εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2022 at 3:13 ΜΜ, Sisheido είπε:

Καλησπέρα! Κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα... εμένα μου είπαν Σάββατο αλλά αυθημερόν αποτέλεσμα μόνο σε μαιευτήριο κι έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ για Παρασκευή! Καλά αποτελέσματα εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου!!!

Δυστυχώς η δική μου χοριακη έδειξε 1.25...αρνητική...είμαι χάλια...δεν έχω άλλο έμβρυο και πρέπει να κάνω δεύτερη διέγερση 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Anastasiaanna είπε:

Δυστυχώς η δική μου χοριακη έδειξε 1.25...αρνητική...είμαι χάλια...δεν έχω άλλο έμβρυο και πρέπει να κάνω δεύτερη διέγερση 

Μη το βάζεις κάτω!!!εγώ έκανα 6/11 την 3η εμβρυομεταφορα και μου είπαν 18/11 χοριακη ώστε αν είναι χαμηλή να κάνω 3 ovitrelle κ ξανά χοριακη 21/11. Κι εγω το ίδιο με σένα είδα...για 3η φορά. Από τη πρώτη διέγερση είχα μόνο 2 εμβρυα κ έκανα δεύτερη πριν κάνω εμβρυομεταφορα.που σημαίνει ότι δεν μπορούσα να πάρω μέσω επιτροπής.τα αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anastasiaanna είπε:

Δυστυχώς η δική μου χοριακη έδειξε 1.25...αρνητική...είμαι χάλια...δεν έχω άλλο έμβρυο και πρέπει να κάνω δεύτερη διέγερση 

Δυστυχώς κι εγώ αρνητικό... 2 μονάδες... έκοψα τα φαρμακα και αναμένω την περιοδο... κι εγώ είχα κάνει σχετικά ήπια διέγερση γιατί δεν είχα πάει μέσω επιτροπής και πλήρωσα τα φάρμακα και είχα μόνο τα 2 έμβρυα που τοποθετηθηκαν...    

Link to comment
Share on other sites

Έκλαψα εχθές,  φώναζα ΓΙΑΤΙ...

Είναι δύσκολο και εαν δεν το ζήσει κάποιος δεν μπορεί να το καταλάβει..

Την Τετάρτη έχουμε ραντεβού στη μονάδα να μας πουν τι μπορεί να πήγε λάθος και να συζητήσουμε για τη δεύτερη προσπάθεια. 

Είχα μια γυναικολόγο και την άλλαξα και ο νέος γυναικολόγος μου είπε για τον προεμφυτευτικό έλεγχο,  που δεν μου το είχε αναφέρει ούτε η μονάδα,  ούτε η γυναικολόγος που είχα. 

Δυστυχώς δεν μπορούσα να το κάνω στο εμβρυάκι μου, γιατί είχε κρύο συντηρηθεί.

Ο προεμφυτευτικος έλεγχος γίνεται στο έμβρυο πριν μπει στην κρύο συντηρηθεί και δείχνει εάν είναι υγειες το έμβρυο. 

Εάν δεν κάνεις τον έλεγχο ξέρεις μόνο τη δομή, δηλαδή ότι έχει κάνει βλαστοκύστες το έμβρυο. 

Με τον σύζυγό μου συζητήσαμε εάν δεν πετύχει η δεύτερη προσπάθεια να προχωρήσουμε σε αγορά ωραρίου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 hours ago, Anastasiaanna said:

Έκλαψα εχθές,  φώναζα ΓΙΑΤΙ...

Είναι δύσκολο και εαν δεν το ζήσει κάποιος δεν μπορεί να το καταλάβει..

Την Τετάρτη έχουμε ραντεβού στη μονάδα να μας πουν τι μπορεί να πήγε λάθος και να συζητήσουμε για τη δεύτερη προσπάθεια. 

Είχα μια γυναικολόγο και την άλλαξα και ο νέος γυναικολόγος μου είπε για τον προεμφυτευτικό έλεγχο,  που δεν μου το είχε αναφέρει ούτε η μονάδα,  ούτε η γυναικολόγος που είχα. 

Δυστυχώς δεν μπορούσα να το κάνω στο εμβρυάκι μου, γιατί είχε κρύο συντηρηθεί.

Ο προεμφυτευτικος έλεγχος γίνεται στο έμβρυο πριν μπει στην κρύο συντηρηθεί και δείχνει εάν είναι υγειες το έμβρυο. 

Εάν δεν κάνεις τον έλεγχο ξέρεις μόνο τη δομή, δηλαδή ότι έχει κάνει βλαστοκύστες το έμβρυο. 

Με τον σύζυγό μου συζητήσαμε εάν δεν πετύχει η δεύτερη προσπάθεια να προχωρήσουμε σε αγορά ωραρίου. 

Αχ κοριτσι λυπαμαι...Ευχομαι συντομα να νιωσεις καλυτερα και δυνατη να ξαναπροσπαθησεις! Ο προεμφυτευτικος ειναι κατι που κοστιζει πολυ..και δεν τον προτεινουν παντα..ειδικα οταν εχεις μονο ενα εμβρυο(ρισκαρουν πολυ να το χασουν).Συνηθως οταν εχουν ενδειξεις οτι ισως δε θα υπαρξει ευκολα καλη ποιοτητα εμβρυου,αν εισαι πολυ μεγαλη σε ηλικια,αν εχεις στο ιστορικο σου αποβολες,τοτε στο λενε....Θα θελες να μας πεις την ηλικια σου; Γιατι υποθετω εισαι μικρουλα για να σου κανει ετ με ενα εμβρυο μονο.. Και μου κανει εντυπωση που λες για δανεικα ωαρια..σου ειπε ο γιατρος οτι εχεις ΠΩΑ η κατι και δε θα βγαλεις πολλα ωαρια ποιοτικα; Εχεις πολυ χαμηλη αμη και πολυ υψηλη fsh(δευτερη μερα περιοδου);..Γιατι αν ειναι ετσι μπορεις να ζητησεις εξωσωματικη χωρις φαρμακα σε φυσικο κυκλο,που παρακολουθει το ενα το καλο σου ωαριο μηνα με το μηνα και το παιρνει...που να μαζεψεις δικα σου,πιο υγιη,σιγα σιγα..Να υποθεσω πριν τη διεγερση η την ετ,ειχατε κοιταξει μητρα,ενδοκρινολογικα,αιματολογικα ολα; Να σου προτεινω κιολας στο ραντεβου σας την Τεταρτη μη δεσμευτειτε με κλινικη αμεσως..πρωτα να ερχοσουν να γραψεις την ιστορια σου στο Καφε εξωσωματικης,που χει πολλα πολυ εμπειρα κοριτσια κ θα σου λεγαν μια γνωμη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τη στήριξη!!

Ειμαι 42 χρονών με FSH υψηλή και ΑΜΗ χαμηλή. 

Όλοι οι γυναικολόγοι μου είπαν πρέπει να πάω άμεσα σε εξωσωματική. Έχω χαμηλό ωοθηκο δυναμικό,  είμαι στα πρώιμα στάδια εμμηνόπαυσης (κάνω ωορεξια σε ημέρες περιόδου) και τα ωαρια μου δεν είναι και πολύ καλά ποιοτικός για αυτό από πέρσι τον Μάρτιο που είχα μια σύλληψη με φυσικό τρόπο και απέβαλα τις πρώτες ημέρες πριν καν το δούμε (δεν χρειάστηκα αποξεση) δεν μπόρεσα να συλλάβω ξανά. Με εξετάσεις που έκανα όλοι μας είπαν να πάμε άμεσα σε εξωσωματική. 

Επίσης ο γυναικολόγος μου ανέφερε και τη μέθοδο θεραπείας PRP (αναζωογόνηση ωοθηκών).

Δεν ξέρω τι θα κάνω...είμαι πελαγομενη!!

επίσης από την πρώτη διέγερση ωοθηκών είχα οχτώ οωθηλακια, από τα οχτώ τα πέντε είχαν ωάρια,  από τα πέντε γονιμοποιήθηκαν τα τέσσερα και από τα τέσσερα είχα μόνο ένα εμβρυάκι με βλαστοκύστες. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anastasiaanna είπε:

Σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τη στήριξη!!

Ειμαι 42 χρονών με FSH υψηλή και ΑΜΗ χαμηλή. 

Όλοι οι γυναικολόγοι μου είπαν πρέπει να πάω άμεσα σε εξωσωματική. Έχω χαμηλό ωοθηκο δυναμικό,  είμαι στα πρώιμα στάδια εμμηνόπαυσης (κάνω ωορεξια σε ημέρες περιόδου) και τα ωαρια μου δεν είναι και πολύ καλά ποιοτικός για αυτό από πέρσι τον Μάρτιο που είχα μια σύλληψη με φυσικό τρόπο και απέβαλα τις πρώτες ημέρες πριν καν το δούμε (δεν χρειάστηκα αποξεση) δεν μπόρεσα να συλλάβω ξανά. Με εξετάσεις που έκανα όλοι μας είπαν να πάμε άμεσα σε εξωσωματική. 

Επίσης ο γυναικολόγος μου ανέφερε και τη μέθοδο θεραπείας PRP (αναζωογόνηση ωοθηκών).

Δεν ξέρω τι θα κάνω...είμαι πελαγομενη!!

επίσης από την πρώτη διέγερση ωοθηκών είχα οχτώ οωθηλακια, από τα οχτώ τα πέντε είχαν ωάρια,  από τα πέντε γονιμοποιήθηκαν τα τέσσερα και από τα τέσσερα είχα μόνο ένα εμβρυάκι με βλαστοκύστες. 

ξέχασα να αναφέρω ότι πριν την εμβρυομεταφορα που έγινε στις 09/11, στις 20/10 είχα κάνει και υστεροσκόπηση και σκρατσ που βοηθάει στην εμφύτευση της μήτρας. 

όταν έκανα την εμβρυομεταφορα το ενδομήτριο μου ήταν 8,1 (πολύ καλο μου ειπαν) που είχα κάνει την προετοιμασία 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Anastasiaanna said:ξέχασα να αναφέρω ότι πριν την εμβρυομεταφορα που έγινε στις 09/11, στις 20/10 είχα κάνει και υστεροσκόπηση και σκρατσ που βοηθάει στην εμφύτευση της μήτρας. 

όταν έκανα την εμβρυομεταφορα το ενδομήτριο μου ήταν 8,1 (πολύ καλο μου ειπαν) που είχα κάνει την προετοιμασία 

Ω κοριτσι...καταλαβαινω...πολυ σωστα που κανεις εξωσωματικη..ομως δεν ειναι απαραιτητο το οτι θα χρειαστει συντομα να πας σε δωρεα ωαριων...Να δωσεις χρονο,να ζητησεις απ το γιατρο φυσικο κυκλο στοχευοντας στο ενα το καλο ωαριο,που διαλεγει η φυση καθε μηνα...Αφου κ απ τη διεγερση ενα σου προχωρησε μονο...Και γω δεν τα ηξερα..Μου τα παν εδω τα κοριτσια κ ενας δευτερος γιατρος που πηγα να μου εξηγησει...Εχουμε ιδιο προφιλ κ ηλικια..απλα εγω κανω ωορρηξια κανονικα..ομως στην πρωτη διεγερση(με ορμονες),δεν προχωρησε κανενα σε γονιμοποιηση κ στη δευτερη(φυςικος με σερπαφαρ)δυο καλα που ειχα δεν τα καταφεραν να γινουν βλαστοκυστες...Ομως δεν το βαζω κατω...Θα κανω σκετους φυσικους(δεν εχουν νοημα σε μας οι διεγερσεις)..καποιους μηνες καλους θα πετυχουμε καλο ωαριο(με παρακολουθηση κ εξετασεις καταλαβαινει ο γιατρος αν αξιζει ωοληψια)...κ συνηθως αυτα τα ωαρια(χωρις φαρμακα) ειναι καλυτερα! Ειναι οντως στην ηλικια μας δυσκολο να πετυχουμε καλη ποιοτητα..και οι μισες βλαστοκυστες χρωμοσωμικα εχουν βλαβες που δε φαινονται κ δινουν αποβολες κ στον 2ο κ στον 3ο μηνα στην ηλικια μας..Ομως αξιζει η προσπαθεια πιστευω..αν εχεις υπομονη(και χρηματα βεβαιως)..Τα δανεικα εκει θα ειναι δε φευγουν!

Το prp πολλα κοριτσια τα βοηθαει!

Οπως ισως  και ειδικες βιταμινες(εμενα μου δωσε τις lifertil ο γιατρος)..και μελατονινη 3mg καθε βραδυ πριν τον υπνο..διατροφη(ψαξε το για την ποιοτητα),ηπια ασκηση,ζεστασια στις ωοθηκες παντα...κ πολλα κοριτσια τα βοηθαει ο βελονισμος...Επισης πολλα κοριτσια πινουν μια χαμηλη δοση glucophage και ας μην εχουν διαβητη..κακο δεν κανει αυτο κ λενε οτι βοηθαει στην καλυτερη ποιοτητα...Αυτα ολα κανουν περιπου τρεις μηνες να δωσουν αποτελεσμα(αν ειμαστε απ τις τυχερες που τις βοηθανε)..Και ουτως η αλλως θα σε βοηθουσαν και αν ειναι να μεινεις με δανεικα...

Για σκεψου το προσεκτικα ομως...γιατι οι περισσοτεροι γιατροι μας πανε κατευθειαν εκει για να ξεμπερδευουν η για να χουν επιτυχια στα στατιστικα τους(δε φαινεται αν μειναμε με δικα μας η με δανεικα)...4 ωαρια καλα στην ηλικια μας ειναι αθλος! Κ ας μη σου προχωρησαν ολα...εχεις πολλες καταβολες κ αυτο ειναι σημαντικο..διοτι καπου εκει θα κρυβονται κ τα ποιοτικα σου...για δες βρε κοριτσι μηπως κ να κανεις ενα ραντεβου κ με δευτερο εξωσωματικο για γνωμη...Ενας αλλος λογος που δε νομιζω οτι εμπιστευομαι το γιατρο σου ειναι διοτι στην ηλικια μας λενε χρειαζομαστε 3 με 4 εμβρυα(οχι απαραιτητα βλαστοκυστες,εστω κ τριων ημερων(αλλα καλης βαθμολογιας) για να χουμε καλυτερες πιθανοτητες..Με 1 βλαστοκυστη ειναι δυσκολο να μεινει υγιης κοπελα στα 37 της..ποσο μαλλον εμεις...Στα 43 παει φιξ 4 εμβρυα μου πε η εμβρυολογος μου...και ειναι υπερσπανιο να δωσει διδυμη κυηση...Και ας του το ζητησες εσυ λοιπον να μπει μονο ενα,επρεπε να σου το αρνηθει επιμενοντας...

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ,

Εκανα εμβριομεταφορα στις 5.11.βλαστοκύστη και είχα Τρις θετικές β HCG,εχτές κουραστικά πολύ στην δουλειά και σήμερα το στήθος μου δεν με πονάει και δεν νιώθω ότι είμαι έγκυος σαν πριν,τελευταία βHCG ήταν 198,έγινε κάτι τέτοιο σε καμία από εσάς 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...