Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Βρέφος 22 ημερών


Recommended Posts

Γεια σας, μητέρα 1ου παιδιού 22 ημερών.Αποκλειστικος θηλασμός. Δεν ξέρω γτ αλλά αγχώνομαι μ τα παντα. Αυτο π μ ανησυχεί τελευταία είναι ότι η μικρή μου και όλη τη διάρκεια της ημέρας αν δεν κοιμάται (δεν κοιμάται κ παρα πολυ) θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος. Αν δεν είναι εκεί βγάζει φωνουλες με παραπονο . Επίσης δεν θα την ξεγελασω ουτε μ αγκαλιά κ δεν κάθεται ήσυχα στην αγκαλιά άλλου, βγάζει τις φωνουλες κ γυρίζει συνέχεια το κεφάλι σαν ν ψάχνει το στήθος κ βάζει τ χέρια στο στόμα. Τέλος εάν δεν κοιμάται είναι σε μια μόνιμη ένταση κουνάει χέρια ποδια τεντώνεται κ σφιγγεται. Μόνο στο στήθος ηρεμει. Λετε να έχει κάποιο θέμα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Γεια σας, μητέρα 1ου παιδιού 22 ημερών.Αποκλειστικος θηλασμός. Δεν ξέρω γτ αλλά αγχώνομαι μ τα παντα. Αυτο π μ ανησυχεί τελευταία είναι ότι η μικρή μου και όλη τη διάρκεια της ημέρας αν δεν κοιμάται (δεν κοιμάται κ παρα πολυ) θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος. Αν δεν είναι εκεί βγάζει φωνουλες με παραπονο . Επίσης δεν θα την ξεγελασω ουτε μ αγκαλιά κ δεν κάθεται ήσυχα στην αγκαλιά άλλου, βγάζει τις φωνουλες κ γυρίζει συνέχεια το κεφάλι σαν ν ψάχνει το στήθος κ βάζει τ χέρια στο στόμα. Τέλος εάν δεν κοιμάται είναι σε μια μόνιμη ένταση κουνάει χέρια ποδια τεντώνεται κ σφιγγεται. Μόνο στο στήθος ηρεμει. Λετε να έχει κάποιο θέμα? 

Ειναι απολυτως φυσιολογικο το παιδι σου, και πρεπει να ειναι ολη μερα στο στηθος. Να μη σε αγχωνει τιποτα και να ακους τις αναγκες του μωρου σου! 

Ειναι υπερβολικα μικρακι ακομα ❤️ να την χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρίνα 1234 είπε:

Γεια σας, μητέρα 1ου παιδιού 22 ημερών.Αποκλειστικος θηλασμός. Δεν ξέρω γτ αλλά αγχώνομαι μ τα παντα. Αυτο π μ ανησυχεί τελευταία είναι ότι η μικρή μου και όλη τη διάρκεια της ημέρας αν δεν κοιμάται (δεν κοιμάται κ παρα πολυ) θέλει να είναι συνέχεια στο στήθος. Αν δεν είναι εκεί βγάζει φωνουλες με παραπονο . Επίσης δεν θα την ξεγελασω ουτε μ αγκαλιά κ δεν κάθεται ήσυχα στην αγκαλιά άλλου, βγάζει τις φωνουλες κ γυρίζει συνέχεια το κεφάλι σαν ν ψάχνει το στήθος κ βάζει τ χέρια στο στόμα. Τέλος εάν δεν κοιμάται είναι σε μια μόνιμη ένταση κουνάει χέρια ποδια τεντώνεται κ σφιγγεται. Μόνο στο στήθος ηρεμει. Λετε να έχει κάποιο θέμα? 

Καλημέρα! 
 

λογικός ο προβληματισμός σου όπως για κάθε νέα μανούλα! Πριν ξεκινήσω θα σου πω ότι αυτη η απορία προβληματίζει το 98% των νέων μαμάδων. Το μωράκι ψάχνει την προδερμ και την μυρωδιά σου , όποτε αναζητάει συνέχεια το στήθος γιατί αισθάνεται ασφάλεια. Κάποιες φορές δεν είναι πείνα όποτε μη σε αγχώνει τόσο. Παρόλα αυτά επειδή είναι πολύ μικρό και τώρα εδραιώνεται ο θηλασμός μπορεί να οφείλεται σε αλλά δυο πράγματα:

Αρχικά στήθος με μωρό συνδέονται μέσω της θηλης , η θηλή λειτουργεί σαν αισθητήρας και οσμίζεται το παιδί και τις ανάγκες του- οπότε και παράγει το γάλα με βάση αυτά που χρειάζεται.
 Αφενός μεν περνάνε πολλά αλματα ανάπτυξης και για κάποια διαστήματα θα βιώσεις την ανάγκη του αυτή να βρίσκεται εκεί συνέχεια , ξέρω ότι όσο και να απολαμβάνεις την αγκαλίτσα του , είναι πολύ κουραστικο-ειδικά όταν είσαι αϋπνη και κουρασμένη.

Αφετέρου δε, όσο μεγαλώνει το μωρό αυξάνεται η ανάγκη του σε γάλα , τουτ’έστιν για να χορτάσει και να παράγεις περισσότερο πρέπει να κάνει αυτη τη θηλαστική κίνηση και να ‘καταλάβει’ το στήθος ότι τώρα παράγουμε περισσότερο!

Τώρα πάμε να εξετάσουμε το χείριστο ενδεχόμενο το παιδί να μην χορταίνει. Αν το μωρό έχει μπουνιτσες τα χέρια , το βλέπεις νευρικό (χωρίς να φταίνε οι κολικοι), βγάζει γλωσσίτσα κλπ και ψάχνει συνέχεια να βρει στηθος αλλα ΚΥΡΙΩΣ δεν παίρνει το ανάλογο βάρος, τότε πρέπει να αναλογιστείς το ενδεχόμενο συμπληρώματος ή θήλαστρου να σου αυξηθεί λίγο η παραγωγή. Θα ήταν καλό όμως πριν ανησυχήσεις ( αν και δεν είναι κατι τραγικό που δεν διορθώνεται), να προβείς στα εξής:

Αρχικά Μιλα με τον παιδίατρο σου ώστε να σε κατευθύνει για το ανάλογο βάρος ανα ηλικία. Μας ενδιαφέρει να μην είναι στάσιμο , αν γεννήθηκε πιο μικρό είναι φυσιολογικο να μην έχει πάρει πολύ. Προσωπικά και αυθαίρετα σαν συμβουλή θα σου πω το εξής μόνο και μόνο να μη στρεσσαρεσαι: νοίκιασε ένα βρεφοζυγο με 10-20 ευρώ για το πρώτο 4μηνο να το μετράς να σου φεύγει το άγχος. Κατά δεύτερον εγώ χρησιμοποιούσα θήλαστρο γιατί είχα πολύ γάλα και έπρεπε να το βγάλω μην πάθω μαστίτιδα γιατί πετρωνε αλλά και για να έχω ιδέα τι ποσότητα τρώει το παιδί μου. Υπάρχουν στην αγορά ηλεκτρονικά καλά θήλαστρα πολύ οικονομικά. Ξέρω περίπτωση που δεν έφτανε το γάλα της μαμάς (βάση βαρουσ Μωρού πάντα) και δίνανε και έξτρα συμπλήρωμα σκόνη αφού θήλαζε. 
 

Το στήθος έχει ένα βασικό κανόνα : όσο το αδειάζεις - τόσο θα γεμίζει! Προσωπικά θήλαζα κάθε 3 ώρες αλλά περάσαμε φάσεις που ήθελε και μένα συνέχεια στήθος. Ήταν ρολόι η μικρή μου σε αυτό αλλά τυχαίνει στο μωρό. Δεν σημαίνει οτι αν ένα μωρό εχει αλλες αναγκεσ δεν ειναι φυσιολογικο. Και τελευταίο θα σου πω οτι αν δεν κοιμάται πολύ ίσως δυσκολεύεται απο πονάκια ή απλά κατι το ενοχλεί. Δεν ειναι ανησυχητικό ούτε αυτό γιατί όλα τα μωράκια πονάνε δυστυχώς! Το στήθος ειναι παυσίπονο ενω μεγαλώνουν και πονάνε τα κορμάκια τους απο την ανάπτυξη. Τώρα αν θέλει απλά να πιπιλαει για να νοιωθει ανάλογη προδερμ , κ εσυ λογικό να μην αντέχεις , μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο πιπιλας ; Εγώ της έδωσα μετά το 20ημερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ! Από βάρος παμε καλά βγήκαμε απο το μαιευτήριο 2700 και σε 13 μέρες είχε παρει 450 γραμμάρια...θα την μετρήσω αυριο παλι! Είναι πολύ κουραστικό γιατί δεν είναι ότι θέλει αγκαλιά κ ηρεμεί θέλει μόνο στήθος! Μέχρι πότε θα είναι έτσι?? Αν δεν κοιμάται δλδ δεν μπορώ ουτε να φάω... Ουφ! Σκέφτομαι όλο σενάρια ότι κάτι έχει και δεν ηρεμεί... Λέω υπέρ κινητικό είναι? Έχουν όλες οι νέες μαμάδες τέτοια αγχη? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Από βάρος παμε καλά βγήκαμε απο το μαιευτήριο 2700 και σε 13 μέρες είχε παρει 450 γραμμάρια...θα την μετρήσω αυριο παλι! Είναι πολύ κουραστικό γιατί δεν είναι ότι θέλει αγκαλιά κ ηρεμεί θέλει μόνο στήθος! Μέχρι πότε θα είναι έτσι?? Αν δεν κοιμάται δλδ δεν μπορώ ουτε να φάω... Ουφ! Σκέφτομαι όλο σενάρια ότι κάτι έχει και δεν ηρεμεί... Λέω υπέρ κινητικό είναι? Έχουν όλες οι νέες μαμάδες τέτοια αγχη? 

Έχεις ακόμα μέλλον γενικα! Στο τρίμηνο θα ειναι λιγο καλητερα γιατί θα αρχίσει να εξερευνά κ το περιβάλλον θα βλέπει καλητερα θα θέλει να ασχολειτε κ με κάτι άλλο.  Μην ξεχνάς ότι τωρα ξεκινάνε κ οι κολικοι οποτε το στήθος ειναι σαν πιπίλα για να ηρεμεί.  Δεν τρωει δηλαδη συνεχεια απλα το θελει για πιπίλα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Από βάρος παμε καλά βγήκαμε απο το μαιευτήριο 2700 και σε 13 μέρες είχε παρει 450 γραμμάρια...θα την μετρήσω αυριο παλι! Είναι πολύ κουραστικό γιατί δεν είναι ότι θέλει αγκαλιά κ ηρεμεί θέλει μόνο στήθος! Μέχρι πότε θα είναι έτσι?? Αν δεν κοιμάται δλδ δεν μπορώ ουτε να φάω... Ουφ! Σκέφτομαι όλο σενάρια ότι κάτι έχει και δεν ηρεμεί... Λέω υπέρ κινητικό είναι? Έχουν όλες οι νέες μαμάδες τέτοια αγχη? 

Δεν υπάρχει μαμά που να μην ανησυχεί για τα πάντα. Μαζί με όλο αυτό το υπέροχο συναίσθημα , κανεις δεν σε προειδοποιεί για το συνεχόμενο άγχος. Δεν κανεις κατι λάθος , είναι στο πρόγραμμα.. Αλλά να ξέρεις ότι κανεις bonding με το μωρό και το μαθαίνεις έτσι. 
Λοιπον κάθε μωράκι είναι διαφορετικό , παίζει ρόλο από το φύλο ( αγοράκια πιο πολλούς κολικούς), κληρονομικότητα , διατροφή μαμάς και άπειρα άλλα που δεν χρήζει να τα εξετάσεις τη δεδομένη στιγμή. Η δικια μου πχ ήταν ένα σχετικά εύκολο νεογέννητο και πέρασα περιόδους με το μωρό κολλημένο πάνω μου , κατέρρεα από κούραση αλλα είναι στο πρόγραμμα. Όμως ευτυχώς κοιμόταν. Μέχρι 4 μηνών ήθελε να κοιμηθεί μόνο πάνω μου μετά σταμάτησε αυτό. Του αδερφού μου πάλι το μωρό , το οποίο είναι 9 μηνών κολλημένο πάνω στο στήθος της μαμάς του , δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου. Από βάρος και ανάπτυξη όμως είναι μια χαρά! Είναι στο παιδί. Εσυ καλά κανεις και προβληματίζεσαι με ότι εντοπίζεις αλλα αν σε ανησυχεί κατι υπερβολικά να ρωτάς τον παιδίατρο να ηρεμείς.. κ συμβουλευτικά κατι που με ηρέμησε προσωπικά είναι ότι έκανα κάποια σεμινάρια online. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα, υπάρχουν και παρά πολλά δωρεάν. Και σε περίπτωση που θεωρείς ουι το χάνεις από ψυχολογικής άποψης , υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού που με καθοδήγηση σου παρέχουν δυο τρεις συμβουλές παραπάνω και εσυ αισθάνεσαι μια έξτρα ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη λοιπόν! Ποτε μας κοιτάνε στα μάτια? Εχω κ αυτό το άγχος γτ όταν θηλάζει κοιταει ή μπροστά ή τα έχει κλειστά... ΕΙΝΑΙ κ μικρή ακόμα βέβαια 23 ημερών... Γιατί διάβασα ότι ΕΙΝΑΙ πολυ σημαντικό να μας κοιτάνε όταν θηλάζουν... 

Μηπως να δώσω πιπιλα ετσι ώστε να μην έχει το στήθος για πιπιλα να ηρεμησω κ γω  λίγο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Υπομονη λοιπόν! Ποτε μας κοιτάνε στα μάτια? Εχω κ αυτό το άγχος γτ όταν θηλάζει κοιταει ή μπροστά ή τα έχει κλειστά... ΕΙΝΑΙ κ μικρή ακόμα βέβαια 23 ημερών... Γιατί διάβασα ότι ΕΙΝΑΙ πολυ σημαντικό να μας κοιτάνε όταν θηλάζουν... 

Μηπως να δώσω πιπιλα ετσι ώστε να μην έχει το στήθος για πιπιλα να ηρεμησω κ γω  λίγο? 

Μετά τις 40 μερες θα σε κοιτάει κ θα χαμογελάει.  Στο θηλασμό μπορει να μην σε κοιτάξει κ πότε στα μάτια μην διαβάζεις διαφορα ειναι υπερβολές. Εννοητε οτι αν το μωρο δεχτεί την πιπίλα κ θέλεις κ εσύ να την δώσεις.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Υπομονη λοιπόν! Ποτε μας κοιτάνε στα μάτια? Εχω κ αυτό το άγχος γτ όταν θηλάζει κοιταει ή μπροστά ή τα έχει κλειστά... ΕΙΝΑΙ κ μικρή ακόμα βέβαια 23 ημερών... Γιατί διάβασα ότι ΕΙΝΑΙ πολυ σημαντικό να μας κοιτάνε όταν θηλάζουν... 

Μηπως να δώσω πιπιλα ετσι ώστε να μην έχει το στήθος για πιπιλα να ηρεμησω κ γω  λίγο? 

οπως σου ειπαν,ολες οι μαμαδες,ειδικη την πρωτη φορα,εχουν παρομοια αγχη

η συμπεριφορα του μωρου ειναι τυπικη συμπεριφορα νεογεννητου.εγω δ ειχα μωρα που κοιμοντουσαν με τις ωρες οπως λεγανε

να ξεκουραζεσαι οποτε μπορεις.ενας μαρσιπος θα σου λυσει τα χερια

προσωπικα δ θα εδινα πιπιλα τοσο νωρις,εκανα το λαθος κ εδωσα στην πρωτη,με αποτελεσμα να χανει γευματα,κ ενω νομιζα δ την δινω πολυ

κανε λιγο ακομη υπομονη,μιλα με συμβουλο θηλασμου,θα γινουν πιο ευκολα τα πραγματα

μην ανησυχεις κ για την οπτικη επαφη,ειναι μικρουλι ακομη

να σου ζησει!

πρίν από 7 λεπτά , vikib είπε:

οπως σου ειπαν,ολες οι μαμαδες,ειδικη την πρωτη φορα,εχουν παρομοια αγχη

η συμπεριφορα του μωρου ειναι τυπικη συμπεριφορα νεογεννητου.εγω δ ειχα μωρα που κοιμοντουσαν με τις ωρες οπως λεγανε

να ξεκουραζεσαι οποτε μπορεις.ενας μαρσιπος θα σου λυσει τα χερια

προσωπικα δ θα εδινα πιπιλα τοσο νωρις,εκανα το λαθος κ εδωσα στην πρωτη,με αποτελεσμα να χανει γευματα,κ ενω νομιζα δ την δινω πολυ

κατσε να εδραιωθει ο θηλασμος,κ ισως δωσεις μετα

κανε λιγο ακομη υπομονη,μιλα με συμβουλο θηλασμου,θα γινουν πιο ευκολα τα πραγματα

μην ανησυχεις κ για την οπτικη επαφη,ειναι μικρουλι ακομη

να σου ζησει!

 

για την πιπιλα,καλυτερα να εδραιωθει ο θηλασμος πρωτα,κ μετα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Εχω θορυβηθεί γενικά με τον αυτισμό... Το ξέρω ότι είναι παααρα πολυ μικρή γ ν το σκέφτομαι ... Ελπίζω να το αποβαλλω... Υπάρχουν σημάδια από τόσο νωρίς? Γνωρίζει καμιά σας? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Εχω θορυβηθεί γενικά με τον αυτισμό... Το ξέρω ότι είναι παααρα πολυ μικρή γ ν το σκέφτομαι ... Ελπίζω να το αποβαλλω... Υπάρχουν σημάδια από τόσο νωρίς? Γνωρίζει καμιά σας? 

Μετά τον χρόνο εκδηλώνετε δεν μπορείς να δεις τιποτα πιο πριν γιατί απλά δεν εκδηλωνετε πριν τον χρόνο.  Γενικα παντως ειναι πιο σπάνιο στα κορίτσια 

Αλλά κ να τύχει σε κάποιον εχει νόημα να το σκεφτετε ? Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα ή να προλαβει κάτι οοποτε δεν εχει νόημα κ να το σκεφτεσε ακομα κ να εχει κάτι τι μπορείς να κάνεις θεραπεια κ προληψη δεν υπάρχει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Μαρίνα 1234 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Εχω θορυβηθεί γενικά με τον αυτισμό... Το ξέρω ότι είναι παααρα πολυ μικρή γ ν το σκέφτομαι ... Ελπίζω να το αποβαλλω... Υπάρχουν σημάδια από τόσο νωρίς? Γνωρίζει καμιά σας? 

πραγματικα εχεις τοσα να σκεφτεις με τοσο μικρο μωρο

ο αυτισμος ειναι το τελευταιο

αν μιλας για βλεμματικη επαφη στον χρονο ναι,η γενικα καποια σημαδια αλλα σε μωρο ουτε ενος μηνα δ μπορεις

αν δεις σημαδια θα τα συζητησεις με τον παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαρίνα 1234 είπε:

Υπομονη λοιπόν! Ποτε μας κοιτάνε στα μάτια? Εχω κ αυτό το άγχος γτ όταν θηλάζει κοιταει ή μπροστά ή τα έχει κλειστά... ΕΙΝΑΙ κ μικρή ακόμα βέβαια 23 ημερών... Γιατί διάβασα ότι ΕΙΝΑΙ πολυ σημαντικό να μας κοιτάνε όταν θηλάζουν... 

Μηπως να δώσω πιπιλα ετσι ώστε να μην έχει το στήθος για πιπιλα να ηρεμησω κ γω  λίγο? 

Δεν ξέρω που το διάβασες αλλά στο τρίμηνο ξεθολωνει στο μεγαλύτερο βαθμό η όραση , μέχρι τότε κυρίως από μυρωδια και γενική όψη σε ξεχωρίζει.. μην εμπιστεύεσαι απόλυτα το Ίντερνετ και τρελαίνεσαι από οποίο άρθρο. Κ εγώ την έχω πατήσει όπως και πολύ κόσμος αλλά στη φάση που είσαι μόνο άγχος θα σου δημιουργεί. 
Οπως σου είπα στην κάθε μαμά και στο κάθε μωρό ταιριάζει κατι διαφορετικό. Εγώ προσωπικά και από δίκη μου εμπειρία θεωρώ ότι στο 20ημερο είναι οκ να δώσεις και έχει εδραιωθεί σε μεγάλο βαθμό ο θηλασμός. Σε άλλη μαμα δεν ταίριαξε, γιατί της δημιούργησε θέμα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κανόνες , το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Επίσης η δίκη μου οπτική για την ανάπτυξη του μωρού είναι να πετύχω το παιδί να κοιμάται και θεωρώ το κατάφερα χωρίς να μου δημιουργήσει θέμα . Κ εγώ φοβόμουν αλλά τελικά με έσωσε και σε βαθμό μεγάλο από θέμα δίκης μου ξεκούρασης καθότι δεν είχα βοήθεια κ είχα καταρρεύσει.. Θεωρώ ότι είναι δικη σου απόφαση ή έστω συμβουλευσου έναν ειδικό. 

3 ώρες πρίν, Μαρίνα 1234 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Εχω θορυβηθεί γενικά με τον αυτισμό... Το ξέρω ότι είναι παααρα πολυ μικρή γ ν το σκέφτομαι ... Ελπίζω να το αποβαλλω... Υπάρχουν σημάδια από τόσο νωρίς? Γνωρίζει καμιά σας? 

Δεν υπάρχουν δείγματα για Κανένα λόγο από τόσο νωρίς , κοντα στα δυο χρόνια το καταλαβαίνεις αυτο αλλά και πάλι κακώς φοβασαι, το μωράκι σου δεν κάνει κατι αφύσικο. Όλα τα αλλά είναι θέμα δικών μας επιλογών. Πχ γιατί είναι λογικό να κουραζόμαστε με το μωρό παραμάσχαλα συνέχεια και πρέπει κάπως να βγάλουμε αυτό το διάστημα που είναι δύσκολο χωρίς να καταρρεύσουμε ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χθες παιδιατρο κ η μικρή είχε βάλει 330 γρ σε 7 μέρες, μας είπε ότι πηρε κ μ το παραπάνω... Με ξεαγχωσε κ γ αυτά π σκεφτόμουν! Καταλήξαμε στο ότι έχει κάνει το στήθος πιπιλα κ μ προτεινε ν της δώσω βάζοντας πανω ντεκταριν τζελ μήπως την κρατησει πιο ευκολα! Χθες την είχε 10 λεπτά κ μετα την εφτυνε... Κανένα τιπ ν την πιασει? Πόσο καιρό παιρνει ν τη συνηθίσουν? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...