Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

      Για ετ μ τα ξεκινάμε 1η μέρα εμένα μόνο στην διέγερση με ξεκίνησε 2η 

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω που να τα πω. 

Νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος. Κακός άνθρωπος. Σκάνε συνεχώς εγκυμοσύνες γυρω γυρω και δεν μπορω να χαρώ με την χαρά των φίλων μου... Δεν έχω μείνει ποτέ εγκυος και στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής τον Δεκέμβρη πήρα ένα ωραιότατο 0. Οι εξετάσεις και η ηλικία μου δεν είναι απαγορευτηκές για εγκυμοσύνη, όλα είναι καλα, αλλα δεν έρχεται.... Και γω απλά νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος και στεναχωριέμαι και για τον άντρα μου που το θέλει πολύ και γω δεν του το δίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Fifi88 είπε:

Καλησπέρα. 

Γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω που να τα πω. 

Νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος. Κακός άνθρωπος. Σκάνε συνεχώς εγκυμοσύνες γυρω γυρω και δεν μπορω να χαρώ με την χαρά των φίλων μου... Δεν έχω μείνει ποτέ εγκυος και στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής τον Δεκέμβρη πήρα ένα ωραιότατο 0. Οι εξετάσεις και η ηλικία μου δεν είναι απαγορευτηκές για εγκυμοσύνη, όλα είναι καλα, αλλα δεν έρχεται.... Και γω απλά νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος και στεναχωριέμαι και για τον άντρα μου που το θέλει πολύ και γω δεν του το δίνω.

Γεια σου κορίτσι μου... Ολες οσες εχουμε βιώσει την υπό γονιμότητα νιώθουμε πανω κάτω τα ίδια.. Δεν μας είναι ευκολο να νιώσουμε χαρά με την χαρά των αλλων.. Δεν είναι απο κακια ή απο ζήλια είναι απο τον δικο μας εσωτερικό πόνο.. Στην υπό γονιμότητα δεν έχει εγω, έχει εμείς.. Εγώ αυτό πιστεύω κ ετσι αντιμετωπισαμε με τον άνδρα μου το ταξίδι των εξωσωματικών μας.. Να θυμάσαι.. Δεν είσαι μονη, δεν είσαι η μονη.. Σου Στέλνω μια αγκαλιά.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Fifi88 είπε:

Καλησπέρα. 

Γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω που να τα πω. 

Νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος. Κακός άνθρωπος. Σκάνε συνεχώς εγκυμοσύνες γυρω γυρω και δεν μπορω να χαρώ με την χαρά των φίλων μου... Δεν έχω μείνει ποτέ εγκυος και στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής τον Δεκέμβρη πήρα ένα ωραιότατο 0. Οι εξετάσεις και η ηλικία μου δεν είναι απαγορευτηκές για εγκυμοσύνη, όλα είναι καλα, αλλα δεν έρχεται.... Και γω απλά νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος και στεναχωριέμαι και για τον άντρα μου που το θέλει πολύ και γω δεν του το δίνω.

Κορίτσι μου μην νιώθεις έτσι, δεν είσαι απαίσιος άνθρωπος. Το θετικό αποτέλεσμα θα έρθει απλά θέλει λίγο παραπάνω χρόνο, υπομονή, επιμονή και θετική διάθεση!! Καλό είναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό να σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Πάντως όλες έχουμε περάσει αυτήν την φάση, ειδικά όταν βλέπουμε απλόχερα γύρω μας εύκολες και γρήγορες εγκυμοσύνες και εμείς μένουν συνεχώς πίσω!! Είναι ένα δύσκολο ταξίδι αλλά όταν έρθει το θετικό αποτέλεσμα αυτόματα τα ξεχνάς όλα, μαζί με τον σύντροφο σου θα τα αντιμετωπίσετε όλα!! Να ξέρεις ότι θα έρθει η σειρά σου!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 1:46 ΜΜ, Fifi88 είπε:

Καλησπέρα. 

Γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω που να τα πω. 

Νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος. Κακός άνθρωπος. Σκάνε συνεχώς εγκυμοσύνες γυρω γυρω και δεν μπορω να χαρώ με την χαρά των φίλων μου... Δεν έχω μείνει ποτέ εγκυος και στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής τον Δεκέμβρη πήρα ένα ωραιότατο 0. Οι εξετάσεις και η ηλικία μου δεν είναι απαγορευτηκές για εγκυμοσύνη, όλα είναι καλα, αλλα δεν έρχεται.... Και γω απλά νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος και στεναχωριέμαι και για τον άντρα μου που το θέλει πολύ και γω δεν του το δίνω.

Γεια σου,

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, ξεκινάω τώρα για την πρώτη εξωσωματική αλλά με δυσκολίες.

Εμένα με πιάνει απελπισία στη σκέψη ότι δεν θα τα καταφέρω, ωστόσο δεν με ενδιαφέρουν οι γύρω μου. Δε ζηλεύω τα παιδιά των άλλων και δεν νιώθω άσχημα προς τον άντρα μου, γιατί το παιδί δε θα του το "δώσουμε", το παιδί το κάνουμε μαζί, δύο άνθρωποι.

Οι μέρες που αισθάνομαι καλύτερα είναι οι μέρες που γεμίζω τη ζωή μου με ευχάριστες στιγμές, που μαθαίνω στον εαυτό μου ότι το παιδί είναι ευλογία, αλλά όχι αυτοσκοπός. Πρέπει να πιστέψουμε ότι θα έρθει, αλλά πρέπει να χτίσουμε και τα οχυρά μας στην περίπτωση που δεν έρθει. Αν η ζωή σου μοιάζει ανάξια χωρίς παιδί, πρέπει να πολεμήσεις περισσότερο για τη ζωή σου, παρά για το παιδί! 

Μακάρι να έρθει και να μας βρει όπως πρέπει να είμαστε, ώριμοι γονείς και έτοιμοι να μοιραστούμε όλοι μαζί αγάπη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 12:02 ΜΜ, Tintin είπε:

Γεια σου κορίτσι μου... Ολες οσες εχουμε βιώσει την υπό γονιμότητα νιώθουμε πανω κάτω τα ίδια.. Δεν μας είναι ευκολο να νιώσουμε χαρά με την χαρά των αλλων.. Δεν είναι απο κακια ή απο ζήλια είναι απο τον δικο μας εσωτερικό πόνο.. Στην υπό γονιμότητα δεν έχει εγω, έχει εμείς.. Εγώ αυτό πιστεύω κ ετσι αντιμετωπισαμε με τον άνδρα μου το ταξίδι των εξωσωματικών μας.. Να θυμάσαι.. Δεν είσαι μονη, δεν είσαι η μονη.. Σου Στέλνω μια αγκαλιά.. 

Σε/σας καταλαβαινω ολες απολυτα! Παλευω με εξωσωματικες (λογω ανδρικου παραγοντα). Στην πρωτη εξωσωματικη εβλεπα παιδακια στο δρομο και χαιρομουν, το επαιρνα σαν καλο σημαδι, ομως μετα απο αποβολη διδυμης κυησης ολα εγιναν μαυρα... Ολοι ανακοινωνουν εγκυμοσυνες και εγω νιωθω χαλια. Δεν ειναι ζηλεια για τους αλλους αλλα λυπηση για τον εαυτο μου, νιωθω οτι δεν θα τα καταφερω και μετα την προσφατη (3η) αποτυχημενη εξωσωματικη βλεπω τα ωαρια μου να λιγοστευουν και θελω να τα παρατησω. Μιλησα και με ψυχολογο (ζητωντας κυριως συμβουλες για το πως να διωχνω αυτες τις σκεψεις) και το μονο που ειπε ηταν 'ειναι φυσιολογικο να νιωθεις ετσι'. Α τελεια, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Εχω απομακρυνθει απο ολους και αποφευγω τα social media γιατι εκει εχουμε και τις αναρτησεις των celebrities για τις εγκυμοσυνες και τις γεννες τους... Ο μεγαλυτερος μου φοβος (και ντρεπομαι απιστευτα που το σκεφτομαι και το γραφω αυτο) ειναι οτι ο αδελφος του ανδρα μου που προκειται να παντρευτει συντομα θα ανακοινωσει εγκυμοσυνη. Δεν ξερω γιατι αλλα εχω προαισθημα οτι αυτη η ανακοινωση θα γινει φετος και προσπαθω να προετοιμασω τον εαυτο μου... Καμια συμβουλη για το πως διαχειριζομαστε αυτες τις καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , MaryMaryMary είπε:

Σε/σας καταλαβαινω ολες απολυτα! Παλευω με εξωσωματικες (λογω ανδρικου παραγοντα). Στην πρωτη εξωσωματικη εβλεπα παιδακια στο δρομο και χαιρομουν, το επαιρνα σαν καλο σημαδι, ομως μετα απο αποβολη διδυμης κυησης ολα εγιναν μαυρα... Ολοι ανακοινωνουν εγκυμοσυνες και εγω νιωθω χαλια. Δεν ειναι ζηλεια για τους αλλους αλλα λυπηση για τον εαυτο μου, νιωθω οτι δεν θα τα καταφερω και μετα την προσφατη (3η) αποτυχημενη εξωσωματικη βλεπω τα ωαρια μου να λιγοστευουν και θελω να τα παρατησω. Μιλησα και με ψυχολογο (ζητωντας κυριως συμβουλες για το πως να διωχνω αυτες τις σκεψεις) και το μονο που ειπε ηταν 'ειναι φυσιολογικο να νιωθεις ετσι'. Α τελεια, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Εχω απομακρυνθει απο ολους και αποφευγω τα social media γιατι εκει εχουμε και τις αναρτησεις των celebrities για τις εγκυμοσυνες και τις γεννες τους... Ο μεγαλυτερος μου φοβος (και ντρεπομαι απιστευτα που το σκεφτομαι και το γραφω αυτο) ειναι οτι ο αδελφος του ανδρα μου που προκειται να παντρευτει συντομα θα ανακοινωσει εγκυμοσυνη. Δεν ξερω γιατι αλλα εχω προαισθημα οτι αυτη η ανακοινωση θα γινει φετος και προσπαθω να προετοιμασω τον εαυτο μου... Καμια συμβουλη για το πως διαχειριζομαστε αυτες τις καταστασεις?

Εγω θα σου πω οτι ολα αυτα τα συναισθηματα ειναι φυσιολογικα κ θα τα ξεπερασεις οταν καταλαβεις ποσο ωραια ειναι η δικια σου ζωη . Στην πραγματικοτα η ευτυχια δεν ειναι ολα οσα κανει ο υπολοιπος κοσμος αλλα αυτα που κανεις εσυ. Το παιδι ητε ερθει ητε οχι δεν θα σου φερει την ευτυχια. Σκεψου μονο ποσα ζευγαρια χωριζουν μετα τον ερχομο ενος παιδιου επισης σκεψου ποσες οικογενειες αντιμετωπιζουν πολυ σοβαρα προβληματα με τα παιδια τους μικρα ή μεγαλα κ δεν ειναι καθολου λιγες  οικογενειες αρκει να πας σε ενα νηπιαγωγειο κ να ρωτησεις ποσα παιδακια εχουν προβληματα. Οποτε ζησε την ζωη σου κανε την προσπαθεια σου κ μην εξαρτασαι απο αυτη την προσπαθεια για να ευτυχισεις γιατι προβληματα παντα θα υπαρχουν κ δυσκολιες . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , MaryMaryMary είπε:

Σε/σας καταλαβαινω ολες απολυτα! Παλευω με εξωσωματικες (λογω ανδρικου παραγοντα). Στην πρωτη εξωσωματικη εβλεπα παιδακια στο δρομο και χαιρομουν, το επαιρνα σαν καλο σημαδι, ομως μετα απο αποβολη διδυμης κυησης ολα εγιναν μαυρα... Ολοι ανακοινωνουν εγκυμοσυνες και εγω νιωθω χαλια. Δεν ειναι ζηλεια για τους αλλους αλλα λυπηση για τον εαυτο μου, νιωθω οτι δεν θα τα καταφερω και μετα την προσφατη (3η) αποτυχημενη εξωσωματικη βλεπω τα ωαρια μου να λιγοστευουν και θελω να τα παρατησω. Μιλησα και με ψυχολογο (ζητωντας κυριως συμβουλες για το πως να διωχνω αυτες τις σκεψεις) και το μονο που ειπε ηταν 'ειναι φυσιολογικο να νιωθεις ετσι'. Α τελεια, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Εχω απομακρυνθει απο ολους και αποφευγω τα social media γιατι εκει εχουμε και τις αναρτησεις των celebrities για τις εγκυμοσυνες και τις γεννες τους... Ο μεγαλυτερος μου φοβος (και ντρεπομαι απιστευτα που το σκεφτομαι και το γραφω αυτο) ειναι οτι ο αδελφος του ανδρα μου που προκειται να παντρευτει συντομα θα ανακοινωσει εγκυμοσυνη. Δεν ξερω γιατι αλλα εχω προαισθημα οτι αυτη η ανακοινωση θα γινει φετος και προσπαθω να προετοιμασω τον εαυτο μου... Καμια συμβουλη για το πως διαχειριζομαστε αυτες τις καταστασεις?

Κ εγώ το ίδιο είχα κανει, είχα απομακρυνθεί απο φιλους με παιδιά κ εκανα παρέα με ατομα που ζούσαν ακόμη "φοιτητικά".. Μου δινανε λίγη ξενοιασιά... Σχετικα με το θέμα του ψυχολόγου, δεν είναι ολοι οι ψυχολόγοι ειδικοί σε θέματα υπό γονιμότητας με αποτέλεσμα να μας λένε τεράστιες μπαρουφες! Αν είναι να ξαναπας δοκίμασε να ψαξεις κάποιον που είναι ειδικός πανω στο θέμα...  Ποσο ετων είσαι;;  (αν θέλεις απαντας) 

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 1:46 ΜΜ, Fifi88 είπε:

Καλησπέρα. 

Γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω που να τα πω. 

Νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος. Κακός άνθρωπος. Σκάνε συνεχώς εγκυμοσύνες γυρω γυρω και δεν μπορω να χαρώ με την χαρά των φίλων μου... Δεν έχω μείνει ποτέ εγκυος και στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής τον Δεκέμβρη πήρα ένα ωραιότατο 0. Οι εξετάσεις και η ηλικία μου δεν είναι απαγορευτηκές για εγκυμοσύνη, όλα είναι καλα, αλλα δεν έρχεται.... Και γω απλά νιώθω ένας απαίσιος άνθρωπος και στεναχωριέμαι και για τον άντρα μου που το θέλει πολύ και γω δεν του το δίνω.

Ας ξεκινήσουμε με τα βασικό..Δεν είσαι κακος άνθρωπος,δεν πρέπει να σκέφτεσαι ετσι για τον εαυτό σου..Δεν είναι ζήλεια αυτό που νιώθεις..Ειναι η ανάγκη-θεληση σου να γίνεις μητέρα και αυτό το συναίσθημα κάποιες φορές είναι τόσο έντονο που σε κάνει να νιώθεις έτσι..Η σκέψη,πότε θα έρθει η δική μου σειρά?..Δεν θα σου πω το κλισέ,χαλάρωσε και θα έρθει από μόνο του(κι ας ισχύει) γιατί πολύ απλά αυτό που αισθάνεσαι αυτή τη στιγμή είναι ένα αρνητικό συναίσθημα που πρέπει να αποβάλλεις..Ειναι δύσκολο να συγκρατήσεις τις σκέψεις σου όσο ο καιρός περνάει,αλλά τουλάχιστον προσπάθησε..Και για εσένα και τον άντρα σου (ο οποίος πιστεύω ότι σε στηρίζει στη φάση αυτή)..

Όταν έρθει η ώρα να φέρεις στον κόσμο το δικό σου παιδάκι όλα αυτά θα μοιάζουν τόσο μικρά,αν δεν τα έχεις ξεχάσει..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

Εγω θα σου πω οτι ολα αυτα τα συναισθηματα ειναι φυσιολογικα κ θα τα ξεπερασεις οταν καταλαβεις ποσο ωραια ειναι η δικια σου ζωη . Στην πραγματικοτα η ευτυχια δεν ειναι ολα οσα κανει ο υπολοιπος κοσμος αλλα αυτα που κανεις εσυ. Το παιδι ητε ερθει ητε οχι δεν θα σου φερει την ευτυχια. Σκεψου μονο ποσα ζευγαρια χωριζουν μετα τον ερχομο ενος παιδιου επισης σκεψου ποσες οικογενειες αντιμετωπιζουν πολυ σοβαρα προβληματα με τα παιδια τους μικρα ή μεγαλα κ δεν ειναι καθολου λιγες  οικογενειες αρκει να πας σε ενα νηπιαγωγειο κ να ρωτησεις ποσα παιδακια εχουν προβληματα. Οποτε ζησε την ζωη σου κανε την προσπαθεια σου κ μην εξαρτασαι απο αυτη την προσπαθεια για να ευτυχισεις γιατι προβληματα παντα θα υπαρχουν κ δυσκολιες . 

Τι ωραιο μηνυμα δυναμης και αισιοδοξιας! Εχω νιωσει πολλες φορες οπως η κοπελα νομιζω οτι το μηνυμα σου μας δινει μια αλλη οπτικη των πραγματων που καλο θα ηταν να προσπαθησουμε να υιοθετησουμε.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...