Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Χαμηλό βάρος μωρού και μικρό κεφαλάκι


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! 

Σημερινό ντοπλερ 32+1:
Βάρος 1618, 
Εκατοστιαία θέση 11,7,
Ωριμότητα πλακούντα 2 προς 3,
Αμνιακό κατώτερα φυσιολογικα. 

Επανέλεγχος σε 3 εβδομάδες και στόχος να γεννήσω στις 38 εβδομάδες.. 

Τεράστια απογοητευση.. 

Μηρός και κοιλιά είναι οκ, το κεφαλάκι είναι μικρό (δύο εβδομάδες πίσω).

Ειμαι σε απόγνωση, κλαίω όλη μέρα, στεναχωρώ τον σύζυγο και τους γονείς... Είμαι κλινήρης από τον Νοέμβρη μέχρι και σήμερα λόγω δύο αιμορραγιών στην αρχή και πάνω που έστρωσαν τα πράγματα, σήμερα συνέβη αυτό. Κοντεύω να τρελαθώ 🙁🙁

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Popi33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Σημερινό ντοπλερ 32+1:
Βάρος 1618, 
Εκατοστιαία θέση 11,7,
Ωριμότητα πλακούντα 2 προς 3,
Αμνιακό κατώτερα φυσιολογικα. 

Επανέλεγχος σε 3 εβδομάδες και στόχος να γεννήσω στις 38 εβδομάδες.. 

Τεράστια απογοητευση.. 

Μηρός και κοιλιά είναι οκ, το κεφαλάκι είναι μικρό (δύο εβδομάδες πίσω).

Ειμαι σε απόγνωση, κλαίω όλη μέρα, στεναχωρώ τον σύζυγο και τους γονείς... Είμαι κλινήρης από τον Νοέμβρη μέχρι και σήμερα λόγω δύο αιμορραγιών στην αρχή και πάνω που έστρωσαν τα πράγματα, σήμερα συνέβη αυτό. Κοντεύω να τρελαθώ 🙁🙁

Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος και τη στεναχώρια σου! Στον μικρό μου από τη β' επιπέδου και μετά η ανάπτυξη του δεν ήταν ικανοποιητική, μικρό βάρος και μικρή περίμετρο κοιλίτσας. Και εγώ ήμουν μέσα στα κλάματα και την απογοήτευση. Η καλή μου η γιατρός όμως μου είπε ότι θα το παρακολουθήσουμε και να μην ανησυχώ γιατί τα μωράκια μεγαλώνουν μια χαρά και εκτός της κοιλίτσας της μαμάς τους. Πήρα αντιπηκτική αγωγή εμπειρικά (στην εβδομάδα που ήμουν δεν είχε νοήμα να μπω σε εξετάσεις θρομβοφιλίας) η οποία έδωσε ένα μπουστάρισμα. Η β' επίπέδου προέβλεπε  βάρος γέννησης στις 40 εβδομάδες 2500γρ. και τελικα ο μπέμπης γεννήθηκε στις 39 εβδομάδες 3100. Αντίστοιχα και σε μια φίλη μου, γύρω στις 34 εβδομάδες το μωράκι σταμάτησε να αναπτύσσεται τελείως, το παρακολούθησαν λίγο και μετά αποφάσισαν ότι ήταν καλύτερο να προχωρήσουν σε πρόκληση τοκετού. Το μικράκι γεννήθηκε 2400. Και τα δύο παιδάκια γεννήθηκαν με φυσιολογικό τοκετό και είναι σήμερα υγιέστατα. Η υπολειπόμενη ανάπτυξη συμβαίνει αρκετά συχνά στη τρίτο τρίμηνο και πολλές φορές δεν βρίσκουν και ποτέ τον λόγο. Έχε εμπιστοσύνη στον γιατρό σου και στις οδηγίες του και πίστη ότι όλα θα πάνε καλά! Αν έχεις τρομερό άγχος επικοινωνήσε το με τον γυναικολόγο σου να σου εξηγήσει κάποια πράγματα για να ηρεμίσεις όσο γίνεται. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα υπέροχα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

  • Μου αρέσει 2

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! 

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν αναπτύσσεται ο εγκέφαλος ή αποκτήσει κινητικά/νοητικά προβλήματα λόγω υπολειπόμενης ανάπτυξης κεφαλιού. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, ευχαριστώ πολύ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσι μου... Το βαρος του μωρού σου είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαισια, ο γιατρός σου τι σου είπε; κάποια μωρακια βγαίνουν μικρά με μικρά κεφαλακια( είναι κ στο dna ) χωρίς κανένα πρόβλημα..

1 hour ago, Popi33 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! 

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως δεν αναπτύσσεται ο εγκέφαλος ή αποκτήσει κινητικά/νοητικά προβλήματα λόγω υπολειπόμενης ανάπτυξης κεφαλιού. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, ευχαριστώ πολύ και πάλι! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Ο εμβρυολογος το βρήκε τόσο στις μετρήσεις του. Πηγαίνοντας απευθείας στον γυναικολόγο μετά, αυτός το βρήκε 1760. Μου είπε ότι όντως έχει μικρό κεφάλι (2 εβδομάδων πίσω) αλλά τον απασχολεί περισσότερο η μείωση αμνιακού υγρού και ο πρόωρα γερασμένος πλακούντας. Συνεπώς δεν τρέφεται επαρκώς εξαιτίας των παραγόντων αυτών.

Από εδώ και έπειτα θα έχουμε παρακολούθηση κάθε εβδομάδα και στόχος μας είναι να φτάσουμε την 38η εβδομάδα. Ωστόσο δεν θεωρεί ότι θα φτάσει η μπέμπα τα 3 κιλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Popi33 είπε:

Καλημέρα! 

Ο εμβρυολογος το βρήκε τόσο στις μετρήσεις του. Πηγαίνοντας απευθείας στον γυναικολόγο μετά, αυτός το βρήκε 1760. Μου είπε ότι όντως έχει μικρό κεφάλι (2 εβδομάδων πίσω) αλλά τον απασχολεί περισσότερο η μείωση αμνιακού υγρού και ο πρόωρα γερασμένος πλακούντας. Συνεπώς δεν τρέφεται επαρκώς εξαιτίας των παραγόντων αυτών.

Από εδώ και έπειτα θα έχουμε παρακολούθηση κάθε εβδομάδα και στόχος μας είναι να φτάσουμε την 38η εβδομάδα. Ωστόσο δεν θεωρεί ότι θα φτάσει η μπέμπα τα 3 κιλά. 

Πολύ πρόσφατα γέννησε μια φιλη στην 38 εβδομαδα μια μπεμπα 2.600 με μικρο κεφαλακι κ υγιεστατη.. Ηταν κ αυτή στο κρεβάτι τους τελευταίους 5 μηνες της εγκυμοσύνης της... Να δεις που όλα καλά θα πάνε.. Μας αγχωνουν τα σκατουλια για να είναι μεγαλύτερη η χαρά μας όταν τα παρουμε αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Tintin είπε:

Πολύ πρόσφατα γέννησε μια φιλη στην 38 εβδομαδα μια μπεμπα 2.600 με μικρο κεφαλακι κ υγιεστατη.. Ηταν κ αυτή στο κρεβάτι τους τελευταίους 5 μηνες της εγκυμοσύνης της... Να δεις που όλα καλά θα πάνε.. Μας αγχωνουν τα σκατουλια για να είναι μεγαλύτερη η χαρά μας όταν τα παρουμε αγκαλιά

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ελπίζω να έχω κι εγώ καλή έκβαση. 

❤️❤️

 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Popi33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Σημερινό ντοπλερ 32+1:
Βάρος 1618, 
Εκατοστιαία θέση 11,7,
Ωριμότητα πλακούντα 2 προς 3,
Αμνιακό κατώτερα φυσιολογικα. 

Επανέλεγχος σε 3 εβδομάδες και στόχος να γεννήσω στις 38 εβδομάδες.. 

Τεράστια απογοητευση.. 

Μηρός και κοιλιά είναι οκ, το κεφαλάκι είναι μικρό (δύο εβδομάδες πίσω).

Ειμαι σε απόγνωση, κλαίω όλη μέρα, στεναχωρώ τον σύζυγο και τους γονείς... Είμαι κλινήρης από τον Νοέμβρη μέχρι και σήμερα λόγω δύο αιμορραγιών στην αρχή και πάνω που έστρωσαν τα πράγματα, σήμερα συνέβη αυτό. Κοντεύω να τρελαθώ 🙁🙁

Κοριτσι μου ειχα και σχεδον τα ιδια αποτελεσματα μικρο κεφαλακι στις ιδιες εβδομαδες και βαρος προμοιο και ηταν 11 εκατοστιαια θεση..στο επομενο ντομπλερ ανεβηκε λιγο σε βαρος και επεσα στην 9 εκατοστιαια θεση και περιπου στο τελευταιο ντομπλερ μετα απο 2 εβδομαδες στην 37 πηρε τεραστια αναπτυξη και πηγα 2800 και 22 εκατοστιαια θεση!το κεφαλακι του ειναι στα φυσιολογικα αλλα κατωτερα ορια ειναι ανατομικο εχουμε και εμεις μικρα κεφαλακια και οι 2.μου ειπε η γιατρος οτι καθε εμβρυο εχει τη δικη του αναπτυξη εμενα την πηρε μαζεμενη τους τελευταιους μηνες συγκεκριμενα 35 με 37 εβδομαδα..μην χανεις τις ελπιδες σου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Jamie είπε:

Κοριτσι μου ειχα και σχεδον τα ιδια αποτελεσματα μικρο κεφαλακι στις ιδιες εβδομαδες και βαρος προμοιο και ηταν 11 εκατοστιαια θεση..στο επομενο ντομπλερ ανεβηκε λιγο σε βαρος και επεσα στην 9 εκατοστιαια θεση και περιπου στο τελευταιο ντομπλερ μετα απο 2 εβδομαδες στην 37 πηρε τεραστια αναπτυξη και πηγα 2800 και 22 εκατοστιαια θεση!το κεφαλακι του ειναι στα φυσιολογικα αλλα κατωτερα ορια ειναι ανατομικο εχουμε και εμεις μικρα κεφαλακια και οι 2.μου ειπε η γιατρος οτι καθε εμβρυο εχει τη δικη του αναπτυξη εμενα την πηρε μαζεμενη τους τελευταιους μηνες συγκεκριμενα 35 με 37 εβδομαδα..μην χανεις τις ελπιδες σου..

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και το κουράγιο ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρώτο μου παιδάκι πάντα στις μετρήσεις φαινόταν να έχει μικρότερο κεφαλάκι, αλλά έχω και εγώ μικρό κεφάλι, οπότε δεν τους ανησύχησε! Μέχρι το έτος που ο γιατρός παρακολουθούσε την ανάπτυξη σκέψου ήταν πάντα περίπου στην καμπύλη 25% ενώ βάρος και ύψος είχε φτάσει και 75%! Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Bou30 είπε:

Εμένα το πρώτο μου παιδάκι πάντα στις μετρήσεις φαινόταν να έχει μικρότερο κεφαλάκι, αλλά έχω και εγώ μικρό κεφάλι, οπότε δεν τους ανησύχησε! Μέχρι το έτος που ο γιατρός παρακολουθούσε την ανάπτυξη σκέψου ήταν πάντα περίπου στην καμπύλη 25% ενώ βάρος και ύψος είχε φτάσει και 75%! Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ ❤️

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Popi33 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Σημερινό ντοπλερ 32+1:
Βάρος 1618, 
Εκατοστιαία θέση 11,7,
Ωριμότητα πλακούντα 2 προς 3,
Αμνιακό κατώτερα φυσιολογικα. 

Επανέλεγχος σε 3 εβδομάδες και στόχος να γεννήσω στις 38 εβδομάδες.. 

Τεράστια απογοητευση.. 

Μηρός και κοιλιά είναι οκ, το κεφαλάκι είναι μικρό (δύο εβδομάδες πίσω).

Ειμαι σε απόγνωση, κλαίω όλη μέρα, στεναχωρώ τον σύζυγο και τους γονείς... Είμαι κλινήρης από τον Νοέμβρη μέχρι και σήμερα λόγω δύο αιμορραγιών στην αρχή και πάνω που έστρωσαν τα πράγματα, σήμερα συνέβη αυτό. Κοντεύω να τρελαθώ 🙁🙁

Γέννησα δυο παιδάκια το πρώτο αγοράκι 2500 kg στις 36 εβδομάδες και ένα κοριτσάκι πριν 3 μήνες 2580 στις 37 εβδομάδες.. και τα δυο είχαν μείνει πίσω στην ανάπτυξη από την 30 εβδομάδα και μετά και ο γιατρός με παρακολουθούσε σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση.. στο δεύτερο μάλιστα παιδάκι μου έκανα τα πάντα για να μην συμβεί το ίδιο ενέσεις ηπαρινης λόγω θρομβοφιλιας Σαλοσπίρ αντιπερτασικη αγωγή.. συγκεκριμένα επειδή το κοίταξα τώρα στις 33 εβδομάδες εκτιμώμενο βάρος είχε 1911 κιλά.. αν καταφέρεις να φτάσεις στα 2500 κιλά 36 εβδομάδα  και με ενέσεις κορτιζόνης το παιδάκι δεν θα χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα για παρακολούθηση!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , DINA86 είπε:

Γέννησα δυο παιδάκια το πρώτο αγοράκι 2500 kg στις 36 εβδομάδες και ένα κοριτσάκι πριν 3 μήνες 2580 στις 37 εβδομάδες.. και τα δυο είχαν μείνει πίσω στην ανάπτυξη από την 30 εβδομάδα και μετά και ο γιατρός με παρακολουθούσε σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση.. στο δεύτερο μάλιστα παιδάκι μου έκανα τα πάντα για να μην συμβεί το ίδιο ενέσεις ηπαρινης λόγω θρομβοφιλιας Σαλοσπίρ αντιπερτασικη αγωγή.. συγκεκριμένα επειδή το κοίταξα τώρα στις 33 εβδομάδες εκτιμώμενο βάρος είχε 1911 κιλά.. αν καταφέρεις να φτάσεις στα 2500 κιλά 36 εβδομάδα  και με ενέσεις κορτιζόνης το παιδάκι δεν θα χρειαστεί να μείνει θερμοκοιτίδα για παρακολούθηση!! 

Είναι πολύ λυπηρό να διαβαζω για θερμοκοιτίδα και κορτιζονες. Μέχρι και τους τελευταίους υπερήχους η ανάπτυξη της ήταν μεταξύ 47-59%... 

Δεν ξέρω τι συνέβη. 

Ευχαριστώ πολύ! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...