Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

πολυκυστικες ωοθηκες


Recommended Posts

Γεια σε ολες κ καλη χρονια! Στον προσφατο κυκλο εξωσωματικης που εκανα στην Αγγλια, μου ειπαν οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες (οχι το συνδρομο καθως δεν εκδηλωνω συμπτωματα) κ σε αυτο οφειλεται η αποτυχια (κακη ποιοτητα εμβρυων), ενω μεχρι στιγμης νομιζαμε οτι η υπογονιμοτητα μας ηταν λογω ολογοσπερμιας...Με παρακολουθει γυναικολογος στην Ελλαδα απο τα 18 μου με τον οποιο εκανα 3 προηγουμενες εξωσωματικες (χωρις επιτυχια) τα τελευταια χρονια και μεχρι σημερα (ειμαι 37 ετων) ποτε δεν ανεφερε τις πολυκυστικες. Μαλιστα, οταν του ειπα για αυτη την "διαγνωση" διαφωνησε λεγοντας οτι αν ηταν ετσι, θα ειχα πολλα ωαρια στην ωοληψια. Στις προσπαθειες μου ειχα απο 7 εως 14 ωαρια ανα ωοληψια, γονιμοποιουνταν ολα αλλα μετα το PGT των βλαστοκυστεων προεκυπτε παντα μονο 1 φυσιολογικο εμβρυο ανα κυκλο και κατεληγε σε παλινδρομη εγκυμοσυνη ή αρνητικη χοριακη. Διαβασα στο φορουμ κ αλλες αναφορες για διαφωνια ιατρων ως προς τις πολυκυστικες. Οσες εχετε εμπειρια, πως σας εγινε η διαγνωση? Οι ΑΜΗ, FSH, TSH μου κλπ ειναι φυσιολογικες. Στην Αγγλια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο τεστ κ στην περιπτωση μου βασιστηκαν: στα κακα αποτελεσματα των προσπαθειων μου, και στο γεγονος οτι ενα μεγαλο ποσοστο των γυναικων της Μεσογειου εχουν πολυκυστικες χωρις να το γνωριζουν. Συγγνωμη για το σεντονι αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενη και σκεφτομαι μεχρι κ δανεικα ωαρια. Εχω κουραστει με τις αποτυχημενες προσπαθειες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , MaryMaryMary είπε:

Γεια σε ολες κ καλη χρονια! Στον προσφατο κυκλο εξωσωματικης που εκανα στην Αγγλια, μου ειπαν οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες (οχι το συνδρομο καθως δεν εκδηλωνω συμπτωματα) κ σε αυτο οφειλεται η αποτυχια (κακη ποιοτητα εμβρυων), ενω μεχρι στιγμης νομιζαμε οτι η υπογονιμοτητα μας ηταν λογω ολογοσπερμιας...Με παρακολουθει γυναικολογος στην Ελλαδα απο τα 18 μου με τον οποιο εκανα 3 προηγουμενες εξωσωματικες (χωρις επιτυχια) τα τελευταια χρονια και μεχρι σημερα (ειμαι 37 ετων) ποτε δεν ανεφερε τις πολυκυστικες. Μαλιστα, οταν του ειπα για αυτη την "διαγνωση" διαφωνησε λεγοντας οτι αν ηταν ετσι, θα ειχα πολλα ωαρια στην ωοληψια. Στις προσπαθειες μου ειχα απο 7 εως 14 ωαρια ανα ωοληψια, γονιμοποιουνταν ολα αλλα μετα το PGT των βλαστοκυστεων προεκυπτε παντα μονο 1 φυσιολογικο εμβρυο ανα κυκλο και κατεληγε σε παλινδρομη εγκυμοσυνη ή αρνητικη χοριακη. Διαβασα στο φορουμ κ αλλες αναφορες για διαφωνια ιατρων ως προς τις πολυκυστικες. Οσες εχετε εμπειρια, πως σας εγινε η διαγνωση? Οι ΑΜΗ, FSH, TSH μου κλπ ειναι φυσιολογικες. Στην Αγγλια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιο τεστ κ στην περιπτωση μου βασιστηκαν: στα κακα αποτελεσματα των προσπαθειων μου, και στο γεγονος οτι ενα μεγαλο ποσοστο των γυναικων της Μεσογειου εχουν πολυκυστικες χωρις να το γνωριζουν. Συγγνωμη για το σεντονι αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενη και σκεφτομαι μεχρι κ δανεικα ωαρια. Εχω κουραστει με τις αποτυχημενες προσπαθειες...

Κορίτσι μου οι πολυκστικες δεν οφείλονται σε αποτυχίες έχουν δίκιο ότι πολλά από τα ωάρια σου μπορεί να μην ωριμάζουν σωστά αλλά σίγουρα δεν είναι λόγος για την αποτυχία. Τα 7 Κ 14 ωάρια για την ηλικία σου θεωρούνται πολλά . Συνήθως στις πολυκστικες η λύση είναι να ελενξεις ζάχαρο Κ αντίσταση στην ινσουλίνη ώστε να δεις αν επιρεαζει τα ωάρια σου Κ να τα ρυθμίσεις. 

Επίσης βιταμίνες περνεις?  ζάχαρη λιπαρά ψωμί  κτλ επιρεαζουν πολύ αρνητικά . Ότι μπορέσεις να κόψεις καλό θα σου κάνει. Ένας ενδοκρινολόγος θα σου δώσει πολλές λύσεις . Ίσως αν μιλήσεις με κάποιον εδώ στην Ελλάδα να κάνετε κάποιες εξετάσεις. 

Επίσης το πρωτόκολλο που ακολουθούν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Αν σε φορτώνουν φάρμακα για να βγάλεις πολλά ωάρια που δεν ωριμάζουν τότε είναι φυσικό να αποτυνχανεις. 

Οπότε φυσικά δεν φταίνε οι πολυκστικες αλλά οι γιατροί που σε παρακολουθούν . 

Αν η fsh σου είναι φυσιολογική ούτε να διανοηθεί για δανεικά . Απλά δες άλλο γιατρό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Linaa, σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση κ πολυ κατατοπιστικη απαντηση! Σου ευχομαι τα καλυτερα!

Ωστοσο, η μεγαλη μου απορια ειναι πως γινεται να διαφωνουν οι ιατροι πανω σε διαγνωσεις κ θεματα επιστημης. Σιγουρα, δεν ειναι ολα ασπρο-μαυρο, αλλα αναγκαζομαστε να γινουμε οι ιδιες "γιατροι" με οποιο ψυχικο κοστος (την στιγμη που ολοι λενε "να εισαι ηρεμη!")...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...