Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε καμία περίπτωση δεν είσαι παράλογη. Εμένα δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα μου είχε πει ο γιατρός να "ακουω-καταλαβαίνω" το μωρό ανά κάποιες ώρες αλλά ήταν σίγουρα πριν τη 30η εβδομάδα γιατί στην 30η όντως δεν το άκουσα μια μέρα. έφαγα γλυκό και εκεί κάπως τη κατάλαβα αλλά με έτρωγε η ανησυχία και πήγα στο γιατρό. κάτι μου έλεγε οτι δεν πάει καλά. δυστυχώς έπαθα το ίδιο με την ξαδέρφη σου 1 μέρα μετά. Δεν το λέω τώρα για να σε τρομοκρατήσω. Αλλά πρέπει να μας ακούνε. Για μένα να βρεις ένα γιατρό που καταλαβαίνει τις ανησυχίες σου και κυρίως να κρατά ένα πεαγγελαμτικό επίπεδο. δλδ θύμωσε η μαία που δεν είπες καλησπέρα και μετά σε διωχνει ο γιατρος;; πάνω στον πανικό σου, θα σκεφτείς τα τυπικα;; 

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

13 μηνων και περίεργη συμπεριφορά


Recommended Posts

Είχα ξανανοίξει το ίδιο  θέμα πιο παλιά γιατί είχα κάποιες ανησυχίες 

έχω ένα μωράκι 13 μηνών προς 14 

Εχει αρχίσει μια περίεργη συμπεριφορά που με αγχωνει στο τι πρέπει να κάνω

ας ξεκινήσω με τα αρνητικά 

1)δεν γυρνάει πάντα στο όνομα του όταν ειδικά είναι απασχολημένος με κάτι 100 φορές να μιλήσω δεν θα γυρίσει

2) έχει πάθει μια αγάπη να το πω η εμμονή με τα φώτα θέλει να αναβοσβηνει τα φώτα

επίσης με τις Ρόδες κοιτάει τις Ρόδες του καροτσιου και γυρίζει τις ροδες από ένα αυτοκινητάκι 

3) όταν τον έχω αγκαλιά κοιτάει και θέλει να πιάσει τα πάντα αλλά εμένα δεν με κοιτάει καθόλου όταν τον έχω αγκαλιά 

4) είναι υπερκινητικός δεν κάθεται σε μια μεριά πανω από 2 δευτερόλεπτα 

Θέλει να αναγοκλεινει ντουλάπια και να πιάνει τα πάντα

5) δεν δείχνει με το δάχτυλο παρά μόνο με το χέρι όλο ούτε χαιρετάει 

6) μερικές φορές σαν να χάνεται το βλέμμα του 

7) έχει εμμονή γενικώς με το να εξερευνήσει τα πάντα 

8) βάζει τα πάντα στο στόμα τα πάντα όμως 

Τώρα ας πάω στα θετικά 

1) μιμειτε πράγματα του δείχνεις να κάνει ματάκια κάνει η του λες μπράβο θα χτυπήσει τα χέρια 

2) δίνει φιλάκια

3) γελάει με το κουκουτσα

4) ξέρει αρκετά πράγματα πχ την μπάλα το μπαλόνι το πουλάκι το σκυλάκι 

Έχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί όπως βλέπω έχει πολλά σημάδια που θεωρούνται για αυτισμό

Όσες έχουν εμπειρίες ας με βοηθήσουν νομίζω ότι τώρα δεν θα μου πει κάτι κανένας ούτε ο αναπτυξιολογος σίγουρα θα μου πουν είναι νωρίς 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα σαν μαμα,εγω θα πω οτι ολα οσα αναφερεις σαν αρνητικα ειναι συμπεριφορες που εχουν τα περισσοτερα παιδακια σ'αυτην την ηλικια

οπως ειπες κ εσυ,ειναι πολυ μικρος.αν κ ο γιατρος σας θεωρει οτι εχει μια καλη αναπτυξη,βγαλ'το προς το παρον απο το μυαλο σου

δ θυμαμαι ποτε χαιρετουσαν τα παιδια μου,δ το εκανε ποτε;οχι οτι πρεπει να το μαθει,αλλα μπορεις να δεις αν το κανεισ εσυ πιο εντονα αν θα αρχισει να το μιμειται.να χαιρετας πιο εντονα οταν φευγεισ η φευγει καποιος αλλος,χαρακτηριστικη κινηση,λεγοντας κτ απλο.εμενα γρηγορα ειχαν μαθει το bye,δ μιλαω για τετοια ηλικια,μετα που μιλουσαν κιολας.απλα το αναφερω επειδη τους μενουν καποια πραγματα.στελνανε φιλια πχ 1,5χρ.για πιο πριν δ μπορω να θυμηθω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , vikib είπε:

απλα σαν μαμα,εγω θα πω οτι ολα οσα αναφερεις σαν αρνητικα ειναι συμπεριφορες που εχουν τα περισσοτερα παιδακια σ'αυτην την ηλικια

οπως ειπες κ εσυ,ειναι πολυ μικρος.αν κ ο γιατρος σας θεωρει οτι εχει μια καλη αναπτυξη,βγαλ'το προς το παρον απο το μυαλο σου

δ θυμαμαι ποτε χαιρετουσαν τα παιδια μου,δ το εκανε ποτε;οχι οτι πρεπει να το μαθει,αλλα μπορεις να δεις αν το κανεισ εσυ πιο εντονα αν θα αρχισει να το μιμειται.να χαιρετας πιο εντονα οταν φευγεισ η φευγει καποιος αλλος,χαρακτηριστικη κινηση,λεγοντας κτ απλο.εμενα γρηγορα ειχαν μαθει το bye,δ μιλαω για τετοια ηλικια,μετα που μιλουσαν κιολας.απλα το αναφερω επειδη τους μενουν καποια πραγματα.στελνανε φιλια πχ 1,5χρ.για πιο πριν δ μπορω να θυμηθω

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το έκανε μερικές  φορές περίπου όταν ήταν 10 μηνών μετά τίποτα 

Του το δείχνω συνέχεια το γεια και του σηκώνω το χέρι όταν φεύγουμε από κάπου η κάποιος φεύγει από το σπίτι μας αλλά δεν το κάνει

Όπως παράδειγμα του έλεγα πόσο με αγαπάς σηκωνε τα χέρια και μου έδειχνε

Τώρα δεν το κάνει ούτε αυτο άντε μια φορά στο τόσο όχι ότι δεν ξέρει απλά δεν θέλει να το κάνει αυτό καταλαβαινω

Μακάρι να είναι ιδέα μου είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν εχω μετρο σύγκρισης με αλλα παιδακια να ξέρω πως συμπεριφέρονται σε αυτή την ηλικία 

Όταν με μιμειτε σε κάτι λέω ωραία καλά είμαστε ιδέα μου είναι 

Μετά μπορεί να κάνει κάτι πχ να του μιλάω πόση ώρα και να μην γυρνάει να με κοιτάξει καν 

Η να τον έχω αγκαλιά και να κοιτάει τα πράγματα στο σπίτι λες και τα βλέπει πρώτη φορά 

Όπως και όταν είμαστε στο αμάξι 100φορες να μιλήσω δεν θα με κοιτάξει 

Μακάρι να είναι ιδέα μου είναι μικρός το ξέρω αλλά αυτή η συμπεριφορά του με αγχωνει λιγάκι 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε κ η @vikib αυτά που κάνει στην ηλικία του ο γιος σου είναι φυσιολογικά. Είναι πολύ μικρός ακόμα για να ανησυχήσεις. 

Για τα ντουλάπια πχ το αυτό υπάρχουν τα προστατευτικά, γιατί τα μικρά στην ηλικία αυτή τους αρέσει να τα ανοίγουν κ να τα εξερευνούν γενικά. Όσο για τα φώτα, το έκαναν κ εμένα τα παιδιά μου. Μην σου πω ότι το κάνουν ακόμα!! 🤣 Το βρίσκουν παιχνίδι να τα ανοιγοκλείνει μια ο ένας μια ο άλλος κ εγώ να "φωνάζω" ότι θα καουν οι λάμπες!!!

Η μεγάλη μου η κόρη δεν έδειχνε κ αυτή κ είχα αγχωθει κ ξεκίνησε να το κάνει 15 μηνών. Όταν ήθελε να δείξει κάτι έδειχνε με όλα τα δάχτυλα.

Πάντως ότι δεν σου φαίνεται φυσιολογικό μπορείς να το συζητήσεις με τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα . Πολλές συμπεριφορές απο τις παραπάνω έχει και ο γιος μου που είναι 18 μηνών.
Το 1), το 2) με τις ρόδες , το 5) και το 7)

Ρώτησα και εγώ πριν κάποιους μήνες τον παιδίατρο, και δεν ανησυχούσε. Θα ξαναρωτήσω, διότι συμπεριφορες αναλόγως την ηλικία, διαφέρουν.
Μουυ είπε οτι το γεγονός οτι μιμείται , παίζει παιχνιδάκια (κουκουτζα) και υπάρχει αλληλεπίδραση, είναι θετικό.
Σαν μανούλα πρώτη φορά, σίγουρα δεν έχω μέτρο σύγκρισεις και ανησυχώ. Το ίντερνετ δεν βοηθάει κιόλας.
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Kon90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το έκανε μερικές  φορές περίπου όταν ήταν 10 μηνών μετά τίποτα 

Του το δείχνω συνέχεια το γεια και του σηκώνω το χέρι όταν φεύγουμε από κάπου η κάποιος φεύγει από το σπίτι μας αλλά δεν το κάνει

Όπως παράδειγμα του έλεγα πόσο με αγαπάς σηκωνε τα χέρια και μου έδειχνε

Τώρα δεν το κάνει ούτε αυτο άντε μια φορά στο τόσο όχι ότι δεν ξέρει απλά δεν θέλει να το κάνει αυτό καταλαβαινω

Μακάρι να είναι ιδέα μου είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν εχω μετρο σύγκρισης με αλλα παιδακια να ξέρω πως συμπεριφέρονται σε αυτή την ηλικία 

Όταν με μιμειτε σε κάτι λέω ωραία καλά είμαστε ιδέα μου είναι 

Μετά μπορεί να κάνει κάτι πχ να του μιλάω πόση ώρα και να μην γυρνάει να με κοιτάξει καν 

Η να τον έχω αγκαλιά και να κοιτάει τα πράγματα στο σπίτι λες και τα βλέπει πρώτη φορά 

Όπως και όταν είμαστε στο αμάξι 100φορες να μιλήσω δεν θα με κοιτάξει 

Μακάρι να είναι ιδέα μου είναι μικρός το ξέρω αλλά αυτή η συμπεριφορά του με αγχωνει λιγάκι 

 

 

αρα τα ξερει απλα δ θελει να τα κανει συνεχεια,κτ απολυτα λογικο για την ηλικια του

επισης καμια φορα αν μαθουν κτ νεο σταματανε κτ που εκαναν,η αν προκειται να κανουν ενα κινητικο νεο κατορθωμα,μπορει να εχουν μια στασιμοτητα στον λογο πχ

δ υπαρχουν πολλα μπορεις να κανεις σ αυτην την ηλικια.απλα να μιλας συνεχεια,να εξηγεις,με απαλ λογια,τραγουδακια,αλλαγες παραστασεων κ θα τα κανει ολα οταν ερθει ο χρονος του

*πολλα που μπορεις

**απλα λογια

7 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όπως σου είπε κ η @vikib αυτά που κάνει στην ηλικία του ο γιος σου είναι φυσιολογικά. Είναι πολύ μικρός ακόμα για να ανησυχήσεις. 

Για τα ντουλάπια πχ το αυτό υπάρχουν τα προστατευτικά, γιατί τα μικρά στην ηλικία αυτή τους αρέσει να τα ανοίγουν κ να τα εξερευνούν γενικά. Όσο για τα φώτα, το έκαναν κ εμένα τα παιδιά μου. Μην σου πω ότι το κάνουν ακόμα!! 🤣 Το βρίσκουν παιχνίδι να τα ανοιγοκλείνει μια ο ένας μια ο άλλος κ εγώ να "φωνάζω" ότι θα καουν οι λάμπες!!!

Η μεγάλη μου η κόρη δεν έδειχνε κ αυτή κ είχα αγχωθει κ ξεκίνησε να το κάνει 15 μηνών. Όταν ήθελε να δείξει κάτι έδειχνε με όλα τα δάχτυλα.

Πάντως ότι δεν σου φαίνεται φυσιολογικό μπορείς να το συζητήσεις με τον παιδίατρο.

μου θυμισες τα δικα μου,πλεον β κ δ δημοτικου,εχουμε ακομη καθε μερα συζητησεις,ποιος θα πατησει τα κουμπια στο ασανσερ,ποιος θα κανει μπανιο πρωτος,περασαν μια φαση ποιος θα αναβοσβηνει φωτα-λαμπακια

καθε 3κ λιγο αλλαζουν κτ που παθαινουν κολλημα σαν παιχνιδι, καρτες,αυτοκολλητα,τωρα λαστιχακια για βραχιολια..αλλα εχουν κ αυτα που δ ξεκολλανε με τπτ.ο μικρος παντα επαιζε με αμαξακια,κ μπαλα παει σχεδον 5χρ.η μεγαλη ολα τα καλλιτεχνικα,ζωγραφιζει,κανει χειροτεχνιες,κ χορευει συνεχεια,παει πανω απο 6χρ

ειναι απολυτα λογικο κοριτσια στο πρωτο παιδι να απορεις αν ολα ειναι καλα οταν δ εχεις εμπειρια.σιγουρα θα ψαχνομουν περισσοτερο αν ειχα πρωτα τον γιο μου.η μεγαλη ηταν καπως πιο μπροστα σε ολα,αν κ δ μιλησε καθαρα γρηγορα,υπηρχε πολυ καλη συνεννοηση

βοηθαει οταν τα βλεπετε να αλληλεπιδρανε με αλλα παιδακια,σε παιδικες κλπ,κ οταν θα πανε κ σχολειο θα ειναι πιο ευκολο να συγκρινετε.φυσικα καθε παιδι ειναι διαφορετικο.το λεω με την αποψη του μεσου ορου.κ φυσικα οι δασκαλες αν υπαρχει κτ συνηθως το αντιλαμβανονται.τουλ εμεις ειμασταν τυχεροι κ ειχαμε πολυ καλους εως τωρα

@zouko μονο για το 5 θα κοιτουσα αν τα εχει κανει ποτε,κ θα ρωτουσα τον γιατρο.δ θυμαμαι μεχρι ποτε μπορει να δειχνουν με το δαχτυλο,τα δικα μου μεχρι 1,5το εκαναν,αλλα μπορει να μην εκαναν αλλα.δ θεωρω οτι ειναι ανησυχητικο,απλα να το συζητησεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@zouko @mama16 @vikib

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Απλά με ανησυχεί πολύ ότι είναι και υπερκινητικός όταν τον έχω κάτω 

Δεν θέλει να παίξουμε μαζί κάτι και άμα απασχολείται γενικώς δεν γελάει καθόλου

Δηλαδή πχ καθόμαστε να παίξουμε μαζί κάτω με κάτι φρουτάκια που του έχω και δεν με κοιτάει καν πάει να το πιάσει πχ την μπανάνα δεν με μου ρίχνει ούτε μια ματιά τον κρατάω εκεί που παίζει το κοιτάει πολύ σοβαρά το παιχνίδι και όσο και να του μιλάω σημασία μηδέν

Τι να πω ίσως φταίνει και τα δόντια 

Είναι νωρίς λέτε να αγχώνομαι ακόμα Ε?

Απλά βλέπω μια διαφορετική συμπεριφορά από ένα άλλο παιδάκι που έχει μια φίλη μου κοντά στην ίδια ηλικία 

Τα είχα χθες να παίζουν πήγαινε εκείνο κοντά και ο δικός μου γυρνούσε από την άλλη να φύγει να περπατήσει 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Kon90 είπε:

@zouko @mama16 @vikib

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Απλά με ανησυχεί πολύ ότι είναι και υπερκινητικός όταν τον έχω κάτω 

Δεν θέλει να παίξουμε μαζί κάτι και άμα απασχολείται γενικώς δεν γελάει καθόλου

Δηλαδή πχ καθόμαστε να παίξουμε μαζί κάτω με κάτι φρουτάκια που του έχω και δεν με κοιτάει καν πάει να το πιάσει πχ την μπανάνα δεν με μου ρίχνει ούτε μια ματιά τον κρατάω εκεί που παίζει το κοιτάει πολύ σοβαρά το παιχνίδι και όσο και να του μιλάω σημασία μηδέν

Τι να πω ίσως φταίνει και τα δόντια 

Είναι νωρίς λέτε να αγχώνομαι ακόμα Ε?

Απλά βλέπω μια διαφορετική συμπεριφορά από ένα άλλο παιδάκι που έχει μια φίλη μου κοντά στην ίδια ηλικία 

Τα είχα χθες να παίζουν πήγαινε εκείνο κοντά και ο δικός μου γυρνούσε από την άλλη να φύγει να περπατήσει 

 

Είναι μικρούλη ακόμα το παιδάκι γενικά τα αναπτυξιακά θέματα διερευνώνται από την ηλικία των 2 Κ μετά. Όλα μέχρι τα 2 δικαιολογούνται. Επίσης οι αναπτυξιακές διαταραχές έχουν ένα τεράστιο φάσμα δηλαδή ένα παιδί μπορεί να είναι απόλυτα λειτουργικό κοινωνικό αλλά να χρειάζετε βοήθεια σε διάφορους τομείς όχι μόνο στην ομιλία αλλά Κ συναισθηματικά Κ συμπεριφορικά Κ στην κατανόηση ορισμένων θεμάτων. Όμως όλα αυτά φαίνονται μετά τα 2 χρόνια. 

Επίσης παιδιά ο παιδίατρος δεν γνωρίζει τα περισσότερα απτά αναπτυξιακά θέματα Κ δεν μπορεί να σας βοηθήσει. Ο παιδίατρος θα καταλάβει μόνο πολύ σοβαρές περιπτώσεις δηλαδή πχ το παιδί να έχει σοβαρά νευρολογικά Κ αναπτυξιακά θέματα όλα τα υπόλοιπα ο παιδίατρος δεν μπορεί να τα αναγνωρίσει Κ να σας βοηθήσει . 

Αν στα δύο χρόνια το παιδί συνεχίζει να μην αντιλαμβάνεται κάποια βασικά θέματα να μην μιλάει να μην δείχνει να μην ενδιαφέρετε για παιχνίδια τότε πας αναπτυξιολογο για να ξεκινήσεις εργοθεραπείες Κ λογοθεραπείες . 

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Kαλημέρα . Πολλές συμπεριφορές απο τις παραπάνω έχει και ο γιος μου που είναι 18 μηνών.
Το 1), το 2) με τις ρόδες , το 5) και το 7)

Ρώτησα και εγώ πριν κάποιους μήνες τον παιδίατρο, και δεν ανησυχούσε. Θα ξαναρωτήσω, διότι συμπεριφορες αναλόγως την ηλικία, διαφέρουν.
Μουυ είπε οτι το γεγονός οτι μιμείται , παίζει παιχνιδάκια (κουκουτζα) και υπάρχει αλληλεπίδραση, είναι θετικό.
Σαν μανούλα πρώτη φορά, σίγουρα δεν έχω μέτρο σύγκρισεις και ανησυχώ. Το ίντερνετ δεν βοηθάει κιόλας.
 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Kon90 είπε:

@zouko @mama16 @vikib

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Απλά με ανησυχεί πολύ ότι είναι και υπερκινητικός όταν τον έχω κάτω 

Δεν θέλει να παίξουμε μαζί κάτι και άμα απασχολείται γενικώς δεν γελάει καθόλου

Δηλαδή πχ καθόμαστε να παίξουμε μαζί κάτω με κάτι φρουτάκια που του έχω και δεν με κοιτάει καν πάει να το πιάσει πχ την μπανάνα δεν με μου ρίχνει ούτε μια ματιά τον κρατάω εκεί που παίζει το κοιτάει πολύ σοβαρά το παιχνίδι και όσο και να του μιλάω σημασία μηδέν

Τι να πω ίσως φταίνει και τα δόντια 

Είναι νωρίς λέτε να αγχώνομαι ακόμα Ε?

Απλά βλέπω μια διαφορετική συμπεριφορά από ένα άλλο παιδάκι που έχει μια φίλη μου κοντά στην ίδια ηλικία 

Τα είχα χθες να παίζουν πήγαινε εκείνο κοντά και ο δικός μου γυρνούσε από την άλλη να φύγει να περπατήσει 

 

τι πιο λογικο ενα ποου κινητικο κ δραστηριο νηπιακι 14μ

ο γιος μου δ ηταν ετσι,αλλα καθε παιδι ειναι διαφορετικο.η κορη μου παλι δ καθοταν,ετρεχε,σκαρφαλωνε,μονιμως ηθελε να ειναι εξω

σ αυτην την ηλικια δ μπορουν να κατσουν να παιξουν,λογικο να αλλαζει ασχολια καθε 10'

ειναι μικρος.προς το παρον δ υπαρχει κατι να κανεις,για του χρονου θα δεις,μη βιαζεσαι

επισης δυσκολα να δεις παιδακια να παιζουν μαζι σ'αυτην την ηλικια.καμια φορα παραλληλα απλα.παιζει ρολο κ το περιβαλλον καθε παιδιου.απλα δ συντονιστηκαν

*πολυ κινητικο

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vikib said:

@zouko μονο για το 5 θα κοιτουσα αν τα εχει κανει ποτε,κ θα ρωτουσα τον γιατρο.δ θυμαμαι μεχρι ποτε μπορει να δειχνουν με το δαχτυλο,τα δικα μου μεχρι 1,5το εκαναν,αλλα μπορει να μην εκαναν αλλα.δ θεωρω οτι ειναι ανησυχητικο,απλα να το συζητησεις

Koίτα το έχω αναφέρει και μου έκανε και άλλες ερωτήσεις (δεν θυμάμαι τι ακριβώς), και μου είπε οτι είμαστε οκ, και θα πρέπει να δουμε όλη την ανάπτυξη σαν εικόνα, όχι μόνο 1 συγκεκριμένο κομμάτι, όπως πχ το να δείχνει. Παρόλα αυτά, πιστεύω και εγώ οτι πρέπει να δουμε ανάπτυξη μετά τα δυο έτη, και εκεί να επισκευθούμε αναπτυξιολόγο.

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 hours ago, Kon90 said:

Είχα ξανανοίξει το ίδιο  θέμα πιο παλιά γιατί είχα κάποιες ανησυχίες 

έχω ένα μωράκι 13 μηνών προς 14 

Εχει αρχίσει μια περίεργη συμπεριφορά που με αγχωνει στο τι πρέπει να κάνω

ας ξεκινήσω με τα αρνητικά 

1)δεν γυρνάει πάντα στο όνομα του όταν ειδικά είναι απασχολημένος με κάτι 100 φορές να μιλήσω δεν θα γυρίσει

2) έχει πάθει μια αγάπη να το πω η εμμονή με τα φώτα θέλει να αναβοσβηνει τα φώτα

επίσης με τις Ρόδες κοιτάει τις Ρόδες του καροτσιου και γυρίζει τις ροδες από ένα αυτοκινητάκι 

3) όταν τον έχω αγκαλιά κοιτάει και θέλει να πιάσει τα πάντα αλλά εμένα δεν με κοιτάει καθόλου όταν τον έχω αγκαλιά 

4) είναι υπερκινητικός δεν κάθεται σε μια μεριά πανω από 2 δευτερόλεπτα 

Θέλει να αναγοκλεινει ντουλάπια και να πιάνει τα πάντα

5) δεν δείχνει με το δάχτυλο παρά μόνο με το χέρι όλο ούτε χαιρετάει 

6) μερικές φορές σαν να χάνεται το βλέμμα του 

7) έχει εμμονή γενικώς με το να εξερευνήσει τα πάντα 

8) βάζει τα πάντα στο στόμα τα πάντα όμως 

Τώρα ας πάω στα θετικά 

1) μιμειτε πράγματα του δείχνεις να κάνει ματάκια κάνει η του λες μπράβο θα χτυπήσει τα χέρια 

2) δίνει φιλάκια

3) γελάει με το κουκουτσα

4) ξέρει αρκετά πράγματα πχ την μπάλα το μπαλόνι το πουλάκι το σκυλάκι 

Έχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί όπως βλέπω έχει πολλά σημάδια που θεωρούνται για αυτισμό

Όσες έχουν εμπειρίες ας με βοηθήσουν νομίζω ότι τώρα δεν θα μου πει κάτι κανένας ούτε ο αναπτυξιολογος σίγουρα θα μου πουν είναι νωρίς 

 

 

 

 

 

Τα ίδια ακριβώς κάνει και η ανηψια μου … μρ έβαλες σε σκέψεις τώρα … είναι 15 μηνών και κάνει τα ίδια πέρα από το όνομα της και την πριν η επαφή τα αλλά είναι ίδια ..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vikib είπε:

αρα τα ξερει απλα δ θελει να τα κανει συνεχεια,κτ απολυτα λογικο για την ηλικια του

επισης καμια φορα αν μαθουν κτ νεο σταματανε κτ που εκαναν,η αν προκειται να κανουν ενα κινητικο νεο κατορθωμα,μπορει να εχουν μια στασιμοτητα στον λογο πχ

δ υπαρχουν πολλα μπορεις να κανεις σ αυτην την ηλικια.απλα να μιλας συνεχεια,να εξηγεις,με απαλ λογια,τραγουδακια,αλλαγες παραστασεων κ θα τα κανει ολα οταν ερθει ο χρονος του

*πολλα που μπορεις

**απλα λογια

μου θυμισες τα δικα μου,πλεον β κ δ δημοτικου,εχουμε ακομη καθε μερα συζητησεις,ποιος θα πατησει τα κουμπια στο ασανσερ,ποιος θα κανει μπανιο πρωτος,περασαν μια φαση ποιος θα αναβοσβηνει φωτα-λαμπακια

καθε 3κ λιγο αλλαζουν κτ που παθαινουν κολλημα σαν παιχνιδι, καρτες,αυτοκολλητα,τωρα λαστιχακια για βραχιολια..αλλα εχουν κ αυτα που δ ξεκολλανε με τπτ.ο μικρος παντα επαιζε με αμαξακια,κ μπαλα παει σχεδον 5χρ.η μεγαλη ολα τα καλλιτεχνικα,ζωγραφιζει,κανει χειροτεχνιες,κ χορευει συνεχεια,παει πανω απο 6χρ

ειναι απολυτα λογικο κοριτσια στο πρωτο παιδι να απορεις αν ολα ειναι καλα οταν δ εχεις εμπειρια.σιγουρα θα ψαχνομουν περισσοτερο αν ειχα πρωτα τον γιο μου.η μεγαλη ηταν καπως πιο μπροστα σε ολα,αν κ δ μιλησε καθαρα γρηγορα,υπηρχε πολυ καλη συνεννοηση

βοηθαει οταν τα βλεπετε να αλληλεπιδρανε με αλλα παιδακια,σε παιδικες κλπ,κ οταν θα πανε κ σχολειο θα ειναι πιο ευκολο να συγκρινετε.φυσικα καθε παιδι ειναι διαφορετικο.το λεω με την αποψη του μεσου ορου.κ φυσικα οι δασκαλες αν υπαρχει κτ συνηθως το αντιλαμβανονται.τουλ εμεις ειμασταν τυχεροι κ ειχαμε πολυ καλους εως τωρα

@zouko μονο για το 5 θα κοιτουσα αν τα εχει κανει ποτε,κ θα ρωτουσα τον γιατρο.δ θυμαμαι μεχρι ποτε μπορει να δειχνουν με το δαχτυλο,τα δικα μου μεχρι 1,5το εκαναν,αλλα μπορει να μην εκαναν αλλα.δ θεωρω οτι ειναι ανησυχητικο,απλα να το συζητησεις

Καλά αυτό με το ποιος θα κάνει πρώτος το οτιδήποτε το έχουμε κ εμείς σε καθημερινή βάση. Όσο για το μπάνιο, επειδή κ οι 2 θέλουν πρώτοι τους λέω ότι ο τελευταίος θα κάτσει περισσότερη ώρα στην μπανιέρα κ μετά μαλώνουν για το ποιος θα κάνει τελευταίος!! 

10 ώρες πρίν, Kon90 είπε:

@zouko @mama16 @vikib

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις 

Απλά με ανησυχεί πολύ ότι είναι και υπερκινητικός όταν τον έχω κάτω 

Δεν θέλει να παίξουμε μαζί κάτι και άμα απασχολείται γενικώς δεν γελάει καθόλου

Δηλαδή πχ καθόμαστε να παίξουμε μαζί κάτω με κάτι φρουτάκια που του έχω και δεν με κοιτάει καν πάει να το πιάσει πχ την μπανάνα δεν με μου ρίχνει ούτε μια ματιά τον κρατάω εκεί που παίζει το κοιτάει πολύ σοβαρά το παιχνίδι και όσο και να του μιλάω σημασία μηδέν

Τι να πω ίσως φταίνει και τα δόντια 

Είναι νωρίς λέτε να αγχώνομαι ακόμα Ε?

Απλά βλέπω μια διαφορετική συμπεριφορά από ένα άλλο παιδάκι που έχει μια φίλη μου κοντά στην ίδια ηλικία 

Τα είχα χθες να παίζουν πήγαινε εκείνο κοντά και ο δικός μου γυρνούσε από την άλλη να φύγει να περπατήσει 

 

Δεν είναι κακό που είναι υπερκινητικό.. Προσπαθεί να εξερευνήσει τα πάντα. Κ δεν χρειάζεται συγκρίσεις. Πχ εμένα ξ κόρη μου της άρεσε να της διαβάζω βιβλία, να κοιτάει τις σελίδες κλπ, το έβρισκε ενδιαφέρον κ κάθονταν. Ο δε γιος μου όταν πήγαινα να του διαβάσω δεν προλάβαινα να αρθρώσω λέξη, άλλαζε σελίδες στα γρήγορα, το έκλεινε κ έφευγε.. Δεν ενδιαφέρονταν καθόλου 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2024 at 10:35 ΜΜ, mama16 είπε:

Καλά αυτό με το ποιος θα κάνει πρώτος το οτιδήποτε το έχουμε κ εμείς σε καθημερινή βάση. Όσο για το μπάνιο, επειδή κ οι 2 θέλουν πρώτοι τους λέω ότι ο τελευταίος θα κάτσει περισσότερη ώρα στην μπανιέρα κ μετά μαλώνουν για το ποιος θα κάνει τελευταίος!! 

Δεν είναι κακό που είναι υπερκινητικό.. Προσπαθεί να εξερευνήσει τα πάντα. Κ δεν χρειάζεται συγκρίσεις. Πχ εμένα ξ κόρη μου της άρεσε να της διαβάζω βιβλία, να κοιτάει τις σελίδες κλπ, το έβρισκε ενδιαφέρον κ κάθονταν. Ο δε γιος μου όταν πήγαινα να του διαβάσω δεν προλάβαινα να αρθρώσω λέξη, άλλαζε στα γρήγορα, το έκλεινε κ έφευγε.. ενδιαφέρονταν καθόλου 

 

Και εμένα το ίδιο κάνει δεν στέκεται για ένα λεπτό τα πετάει ολα

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες θα δω πως θα πάει και θα απευθυνθώ ανάλογα

Απλά τον βλέπω ότι δεν κάθεται να του μάθω καινούργια πράγματα 

Όλη την ώρα του δείχνω πως να δείξει με το δάχτυλο και αυτός δείχνει με όλο το χερι

Γενικά δεν μου δίνει βάση καθόλου το μόνο που κάνει είναι να κοιτάει τα πάντα γύρω του μέχρι και το πρωί που θα ξυπνήσει κατευθείαν κοιτάει γύρω γύρω κάτι να πιάσει κάτι να κάνει 

Δεν ξέρω πολλά που έχω διαβάσει με παραπέμπουν σε σημάδια αυτισμού 

Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι στην φαντασία μου 

Μπαίνει μέσα κάποιος και δεν χαίρεται που ήρθε κάποιος οικείος δεν χαμογελάει στον άλλον 

Απλά κοιτάει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά γυρνάει να κοιτάξει άλλου αντικείμενα πχ

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kon90 είπε:

 

Και εμένα το ίδιο κάνει δεν στέκεται για ένα λεπτό τα πετάει ολα

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες θα δω πως θα πάει και θα απευθυνθώ ανάλογα

Απλά τον βλέπω ότι δεν κάθεται να του μάθω καινούργια πράγματα 

Όλη την ώρα του δείχνω πως να δείξει με το δάχτυλο και αυτός δείχνει με όλο το χερι

Γενικά δεν μου δίνει βάση καθόλου το μόνο που κάνει είναι να κοιτάει τα πάντα γύρω του μέχρι και το πρωί που θα ξυπνήσει κατευθείαν κοιτάει γύρω γύρω κάτι να πιάσει κάτι να κάνει 

Δεν ξέρω πολλά που έχω διαβάσει με παραπέμπουν σε σημάδια αυτισμού 

Ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι στην φαντασία μου 

Μπαίνει μέσα κάποιος και δεν χαίρεται που ήρθε κάποιος οικείος δεν χαμογελάει στον άλλον 

Απλά κοιτάει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά γυρνάει να κοιτάξει άλλου αντικείμενα πχ

 

Το να δείχνεις με το δάκτυλο δεν μαθενετε μην χάνεις τον χρόνο σου έρχετε φυσικά γενικά τα αγόρια είναι πιο υπερκινητικά Κ πιο ανώριμα οπότε κάνε υπομονή. Πάντως είναι νωρίς να ανχωνεσε το παιδί είναι πολύ μικρό. Οι διαταραχές είναι πολλές Κ έχουν βαθμίδες γι'αυτό μην πάει το μυαλό σου στα χειρότερα . Υπάρχει Κ η διάσπαση προσοχής που Κ αυτή έχει υπερκινητικότητα Κ δυσκολία στην μάθηση αλλά με τον χρόνο δεν φαίνετε κάτι . Οπότε μην βάζεις διαφορά με το μυαλό σου γιατί τα παιδιά αλλάζουν . 

Link to comment
Share on other sites

κ ειναι μωρακι 14μ,απολυτα λογικο να μην θελει να κατσει να "μαθει"

ολα ερχονται πιο φυσικα.να μιμειται,να λετε τραγουδακια

ακουγεται ενα περιεργο κ δραστηριο παιδακι,κ αυτο ειναι καλο

κ ο μικρος μου απο την ωρα που ξυπνουσε ολο κτ θα πειραζε.απλα ειχε κολλημα με μπαλες κ αυτοκινητκια,οποτε ασχολιοταν αρκετα με κεινα,οχι για ωρα.το σπιτι ηταν πραγματικα σαν παιδοτοπος,ειχα ενα δωματιο μονο παιχνιδια,κ επειδη ηταν κ η αδερφη του ολο κ κτ δοκιμαζε για λιγο

κ η συμπεριφορα του οταν ερχεται καποιος αναμενομενη ειναι. καμια φορα μπορει καποιος αγνωστος να τους τραβηξει πιο πολυ το ενδιαφερον,η απο την αλλη να ειναι παιδι που τρομαζει με αγνωστους

δ αντιλαμβανονται το χαμογελο με την κοινωνικη εννεια οπως εμεις.ηρθε η θεια,ας χαμογελασω επειδη χαρηκα που την ειδα

δες το ξανα σε κανεναν χρονο κ χαλαρα ως τοτε

*εννοια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...