Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Maternity leave


isla

Recommended Posts

isla μπορεις να ρωτησεις κατευθειαν στο hmrc γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

ειδικα αν εχεις αλλαξει employers κλπ ισως πρεπει να παρεις επισημα απαντηση απο εκει.

αλλωστε με το που μεινεις εγκυος καποιον πρεπει να ενημερωσεις ειτε εισαι self emploed ειτε εισαι employee. αμεσως θα σε ενημερωσουν τι δικαιουσαι κ ποτε οποτε θα μπορεσεις να αποφασισεις. δεν θα γεννησεις κ μετα θα σου πουν την αδεια, τα χρηματα κλπ :)

οσο για το ποσο καθεται καποια κοπελα σε αδεια εξαρταται απο το συνολικο εισοδημα στο σπιτι, μπορει να βγαζει ο συζυγος αρκετα κ να μην την πειραζει να βγαζει 500 τον μηνα, αλλα επισης εξαρταται κ απο την δουλεια/καριερα της καθεμιας ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να επιστρέψεις κάποια στιγμή στην εργασία, τι γίνεται με τη σύνταξη αν δεν γυρίσεις;

Πληρώνεις το ποσό που λείπει ώστε να μην φαίνεται κενό στις εισφορές σου. Συμφέρει περισσότερο από το να δουλεύεις για να πληρώνεις τον παιδικό - με την προϋπόθεση βέβαια ότι είσαι σίγουρη πως το κενό αυτό δεν θα βλάψει την καριέρα σου.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

eugie, αυτή τη στιγμή δικαιούμαι SMP αλλά αν όλα πάνε όπως τα υπολογίζω μέσα στο χρόνο θα γίνω self-employed και ενώ είναι καλύτερα από άποψη μισθού πρέπει να υπολογίσω τι παίζει γενικότερα για να δω τι με συμφέρει.

fairy, απλά κοιτάω να δω τι θα αλλάξει μόλις γίνω self-employed. Δεν είμαι έγκυος και ούτε πρόκειται να είμαι για τους επόμενους 9 μήνες τουλάχιστον, απλά είναι καλό να ξέρω για παν ενδεχόμενο! Θα το ρωτήσω όμως ναι! Πάντως τα χρήματα μου φαίνονται λίγα για κάποιον που δεν έχει καταφέρει να βάλει λεφτά στην άκρη.

Biggi προσωπικά δεν νομίζω να το έκανα (να μην επέστρεφα στη δουλεια) αλλά ποτέ μη λες ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Ίσλα θα είσαι σίγουρα self employed; Μήπως μπορείς να εργαστείς μέσω agency ώστε να θεωρήσαι worker;

Καλύτερα να ρωτήσεις πάντως, ώστε να ξέρεις τι ισχύει στην περίπτωσή σου.

Και φυσικά ΠΟΤΕ μην λες ποτέ ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Biggi, κατά 99% ναι. Τα έβαλα κάτω και υπολόγισα πως έτσι θα κερδίζω περισσότερα. Μου έχουν ήδη προτείνει να κάνω 2 δουλειές ως freelancer από τις οποίες θα πάρω διπλάσια λεφτά, και έχω κι άλλες προτάσεις που περιμένουν, αλλά δεν με παίρνει ο χρόνος με τη full time δουλειά. To έψαξα και το σκέφτηκα καλά και αποφάσισα να παραιτηθώ της δουλειάς μου στο γραφείο και θα ανοίξω δικό μου γραφείο, με άλλους δύο συναδέλφους (είμαι διερμηνέας).

Τα agencies σου κρατάνε προμήθεια γιατί σου βρίσκουν αυτοί τα projects. Οπότε φεύγουν αρκετά εκεί, είναι καλό μόνο αν δεν μπορείς να βρεις μόνος σου έργα.

Πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο. H μόνη είναι στις πρώτες 6 εβδομάδες. Οπότε νομίζω πως δεν είναι τραγικό.. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βγάζεις πολύ περισσότερα λεφτά ως freelancer, τότε ναι, συμφέρει. Απλά βάζε κάποια χρήματα στην άκρη, όσα υπολογίζεις να σου χρειαστούν για όσο καιρό σκοπεύεις να μη δουλέψεις πριν και μετά τη γέννα.

Έχεις υπολογίσει τους φόρους, έτσι;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζεις πολύ περισσότερα λεφτά ως freelancer, τότε ναι, συμφέρει. Απλά βάζε κάποια χρήματα στην άκρη, όσα υπολογίζεις να σου χρειαστούν για όσο καιρό σκοπεύεις να μη δουλέψεις πριν και μετά τη γέννα.

Έχεις υπολογίσει τους φόρους, έτσι;

ναι, τα υπολόγισα και αυτά. Έβαλα 26% του μισθού να είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το 26% είναι χαμηλό. Θυμάμαι κάποτε που το έψαχνα ότι ήταν πολύ περισσότερο, γύρω στο 40%. Ίσως εξαρτάται από το εισόδημα ή το είδος της δουλειάς, πάντως ρώτα και ένα λογιστή για να είσαι σίγουρη πριν κάνεις το μεγάλο βήμα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη μου λες τέτοια!

Ναι θα πάω και σε λογιστή γιατί μετά δύσκολα υπάρχει γυρισμός.

Όσο για λεφτά στην άκρη, όσο συνεχίζω να παίρνω 1200 λίρες το μήνα δεν μπαίνει τίποτα, μα τίποτα. Η μόνη μου ελπίδα είναι ή άλλη δουλειά ή freelance.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μπορείς να βάλεις κάτι στην άκρη. Έστω δύο λίρες αραιά και πού. Σιγά-σιγά μαζεύονται. Θα μου πεις θα σωθείς με 100 ή 200 λίρες παραπάνω; Δεν θα σωθείς, αλλά από το τίποτα είναι καλύτερες. Εμείς είχαμε αρχίσει πριν από χρόνια να μαζεύουμε τα δίλιρα. Αν πέσει δίλιρο στο χέρι μας, ακόμα και τώρα δεν το χαλάμε, το βάζουμε στην άκρη. Μου έχει γίνει τόσο συνήθεια που άμα δω κανέναν να πληρώνει με δίλιρο, μου έρχεται να φωνάξω "εεεε τι κάνεις, δεν βλέπεις ότι είναι δίλιρο?" :lol:

Σίγουρα να συμβουλευτείς λογιστή για τα φοροτεχνικά. Ίσως ξέρει να σου πει και για τα επιδόματα μητρότητας, τα οποία έχω εντύπωση ότι κι αυτά φορολογούνται (δηλ. είναι 135 μεικτά).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχχαχαχα! :-P Καλα ρε φίλε με δίλιρο πληρώνεις;! Μα τι άσχετοι!!! Χαχα!

Η αλήθεια είναι οτι το δίλιρο είναι αρχοντονόμισμα. Δε σου πάει η καρδιά να το δώσεις εύκολα!

Το μεγάλο μου έξοδο είναι τα ταξίδια στην Ελλάδα και τώρα το έκοψα το άθλημα οπότε ελπίζω να βάλω κανένα χιλιάρικο στην άκρη σε λίγους μήνες. Κάτι είναι κι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσης αρκετά σπάνιο, δηλαδή δεν είναι όπως στην Ευρωζώνη που κυκλοφορούν πολλά δίευρα. Βολεύει πάρα πολύ για αποταμίευση (κάπου το διάβασα το πλάνο με τα δίλιρα, θέλω να πω ότι είναι κοινή πρακτική, δεν είναι δική μου πατέντα).

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως γι' αυτό δεν κυκλοφορούν πολλά δίλιρα, γιατί πολύς κόσμος τα βάζει στην άκρη ;)

Τα ταξίδια είναι όντως μεγάλο έξοδο...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...