Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Pizza πάρτι γενεθλίων


Recommended Posts

Καλημέρα

θέλω να κάνω φέτος τα γενέθλια του παιδιού. Το θέμα για διακόσμηση το έχω, αλλά επειδή θέλω να συγκεντρωθώ στα παιχνίδια και την διακόσμηση και κάθε χρόνο τρελαίνομαι με την προετοιμασία στα φαγητά και τελικά δεν είναι αυτό που μένει στα παιδιά (για αυτά δεν γίνεται το πάρτι) είπα φέτος να κάνω διάφορες σπιτικές πίτσες και δυο σαλάτες, τοστάκια/Sandwich για τα πιο μικρά, τούρτα και γλυκά.

Τι λέτε για τις πίτσες; Θα αρέσει. Διάφορα με λαχανικά, αλλαντικά κλπ. Είχα και σκεφτεί μήπως να κάνω και καμιά πίτσα που θα τη διακοσμήσουν τα παιδιά και μετά θα τη ψήσουμε;

Ιδέες, συνταγές, συμβουλές; Όλα ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή ζύμη για πίτσα είναι αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/zimi-gia-afrati-pitsa-san-tis-pizza-hut.html η δόση αυτή θα σου βγάλει δυο ταψιά φούρνου κ λίγο ακόμη.

Την φτιάχνω ενάμιση χρόνο τώρα με επιτυχία κάθε φορά.

Τώρα όσον αφορά το περιεχόμενο μπορείς να κάνεις

Μια απλή σκέτη πχ κασέρι ντομάτα

Μια με κασέρι, ντομάτα, μανιτάρια πιπερίες

Μια με κασέρι ντομάτα ζαμπόν/γαλοπούλα μανιτάρια πιπερίες

Μια με φέτα, ελιές κάπαρι πιπεριές ντομάτα

Μια με κασέρι μανιτάρια γαλοπούλα κ κρέμα γάλακτος

Γενικά υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί κ γούστα. Εγώ θα έμενα σε δυο βασικές απλές για τα παιδιά κ δυο ποιο γεμάτες για τους ενήλικες γιατί όπως είπε κ o/η mmdad δεν ξέρεις στα σίγουρα αν τρώνε όλα τα παιδάκια τις φορτωμένες πίτσες. Πχ η μικρή μου τρώει μόνο με κασέρι ντομάτα γαλοπούλα....οτιδήποτε άλλο το διώχνει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλά κάνετε και επισημάνετε για την πιο απλή μορφή πίτσας, μήπως κάποια παιδιά δεν την τρώνε.

Kalamaraki έχεις δίκιο. Την είχα δει την συνταγή της πίτσας σε παλιά ποστ (ίσως εσύ πάλι να την είχες βάλει) και την είχα κάνει και εγώ. Όντως τέλεια ζύμη. Σε ευχαριστώ που μου τη θύμισες. Και για τα υλικά μου αρέσουν οι ιδέες.

Για σαλάτες σκέφτηκα μια χωριάτικη μακαρονοσαλάτα, μια πιο "φωρτομένη", ίσως και φοκάτσα.

Πάντως πιστεύετε ότι δε θα πειράζει, αν δε κάνω το κλασσικό μπουφέ και αρκεστώ στις πίτσες + σαλάτες + γλυκά;

Λοιπόν και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

την κυριακή κάναμε τα γενέθλια της Νεφέλης μου!Εκτός από πίτσα μια καλή και γρηγορη λύση είναι τα αλμυρά μάφινς, τα ανακατεύεις όλα μέσα στο μπόλ και είσαι έτοιμη, άσε που έχεις και πολλές γεύσεις να διαλέξουν οι καλεσμένοι σου!έφτιαξα με φέτα-ελιά, με κολοκύθι και τυριά, και γενικά φαντασία να χεις και γίνονται πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την κυριακή κάναμε τα γενέθλια της Νεφέλης μου!Εκτός από πίτσα μια καλή και γρηγορη λύση είναι τα αλμυρά μάφινς, τα ανακατεύεις όλα μέσα στο μπόλ και είσαι έτοιμη, άσε που έχεις και πολλές γεύσεις να διαλέξουν οι καλεσμένοι σου!έφτιαξα με φέτα-ελιά, με κολοκύθι και τυριά, και γενικά φαντασία να χεις και γίνονται πολλά!

Να χαίρεσαι τη Νεφέλη σου.

Ναι η ιδέα με τα Muffins είναι ωραία, έχω κάνει παρόμοια συνταγή στο παρελθόν, δεν είναι ότι δεν βρίσκω ιδέες για άλλα απλά πράγματα, απλά φέτος θέλω κάτι διαφορετικό. Για αυτό είπα πολλές πίτσες, σαλάτες, γλυκά, δηλαδή λίγα είδη, αλλά πολλά παιχνίδια, χορό, τραγούδια, κέφι. Νομίζω ότι αν αρχίζω πάλι με δε βαριέσαι, γρήγορα είναι και τα Muffins, τότε πιστεύω, ξέροντας τον εαυτό μου, πως θα συνεχίσω μετά πάλι, "ας κάνω και αυτό, δεν θέλει χρόνο, και αυτό κλπ."

Σε ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Για σας!Θα γιορτάσουμε τα τρίτα γενέθλια της κόρης μου. Και εγώ λόγω χρόνου θα παραγγείλω πίτσες και είπα να φτιάξω και εγώ ακόμα 2-3 πραγματάκια. Τί νομίζετε ότι συνδιάζετε με τις πίτσες?


DnNdp3.png

SYD6p3.png

BsVEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας!Θα γιορτάσουμε τα τρίτα γενέθλια της κόρης μου. Και εγώ λόγω χρόνου θα παραγγείλω πίτσες και είπα να φτιάξω και εγώ ακόμα 2-3 πραγματάκια. Τί νομίζετε ότι συνδιάζετε με τις πίτσες?

Καλημέρα,

εγώ πάντως τις πίτσες θα τις συνοδέψουν με διαφορετικές μακαρανοσαλάτες και ίσως να ταιριάζουν όπως γράφει και η dimmahi διάφορα αλμυρά μάφινς. Αλλιώς διαφορετικά πιτάκια, όπως λουκανοπιτάκια κλπ. είτε έτοιμα είτε τα φτιάχνεις εσύ. Να την χαίρεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού σκέφτεσαι να παραγγείλεις απέξω μπορείς να πάρεις μαζί με τις πίτσες club sandwich ή σκορδόψωμα, και να βάλεις στο φούρνο κανένα λουκανικάκι ή τυροπιτάκι. Τα χάμπεργκερ ταιριάζουν πάντως και πιστεύω θα αρέσουν στα παιδιά. Μπορείς να τα συνδιάσεις με πατάτες φούρνου (αυτές που είναι σαν τηγανιτές αλλά τις ψήνεις στο φούρνο). Και φυσικά διαφόρων ειδών σαλάτες!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...