Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

'Εγκυος και πλήττω περιμένοντας...


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους και όλες σας!

Ειμαι καινούρια στο φόρουμ και εχω μια ασυνήθιστη (μάλλον) ερώτηση για σας...Είμαι έγκυος και διανύω τον 5ο μήνα. Περιμένουμε το μωράκι μας τον Αύγουστο. Ο άντρας μου δουλεύει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, κι εγώ με γνωμάτευση γιατρού απέχω από την εργασία μου ήδη από την Πρωτοχρονιά! Είμαι 39 ετών, πρώτη εγκυμοσύνη και είχα και λίγο αίμα, και επειδή η δουλειά μου ειναι λιγο επικίνδυνη, μου ειπε ο γιατρός οτι καλύτερα να περιορίσω τις δραστηριότητές μου.

Ημουν ανθρωπος πολύ δραστήριος. Εργαζόμουν αρκετές ώρες καθημερινά, πήγαινα γυμναστήριο, πήγαινα ταξίδια, κλπ. Τώρα μου λενε διαρκώς να προσέχω το ένα και το άλλο. :(

Οι ώρες ειναι πολλές και ο χρόνος δεν περνάει. Πλήττω, οσο και να διαβάζω βιβλία ή να βλέπω ταινιες στο DVD ή να καταπιάνομαι με νοικοκυριό, και οι ώρες μοναξιάς ειναι πολλές. Τα πρωινά οι άλλες φιλες μου δουλεύουν και δεν εχω ουτε εναν ανθρωπο να βγω εξω για εναν καφέ και να κανω κουβεντούλα.

Ολα αυτά επηρεάζουν καπως αρνητικά την ψυχολογία μου, παρόλο που ειμαι πολύ χαρούμενη που περιμένω παιδάκι! Ο δε αντρας μου, οταν ερχεται σπίτι, δεν συζητάει χαρούμενα πράγματα οπως το παιδάκι που περιμένουμε, αλλά ξανά και ξανά για την ειδησεογραφική επικαιρότητα και δυσάρεστα θέματα οπως η οικονομική κρίση ή η εγκληματικότητα, παρόλο που επανειλημμένα τον εχω παρακαλέσει να ειναι πιο θετικός σ'αυτή τη δύσκολη φάση της εγκυμοσύνης μου γιατι επηρεάζει την ψυχολογία μου αρνητικά. :?

Εχετε περάσει παρόμοιες καταστάσεις? Τι μου προτείνετε να κάνω για να περασει ο χρόνος πιο ευχάριστα? Μοιαζει μια αιωνιότητα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρά σε όλους και όλες σας!

Ειμαι καινούρια στο φόρουμ και εχω μια ασυνήθιστη (μάλλον) ερώτηση για σας...Είμαι έγκυος και διανύω τον 5ο μήνα. Περιμένουμε το μωράκι μας τον Αύγουστο. Ο άντρας μου δουλεύει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, κι εγώ με γνωμάτευση γιατρού απέχω από την εργασία μου ήδη από την Πρωτοχρονιά! Είμαι 39 ετών, πρώτη εγκυμοσύνη και είχα και λίγο αίμα, και επειδή η δουλειά μου ειναι λιγο επικίνδυνη, μου ειπε ο γιατρός οτι καλύτερα να περιορίσω τις δραστηριότητές μου.

Ημουν ανθρωπος πολύ δραστήριος. Εργαζόμουν αρκετές ώρες καθημερινά, πήγαινα γυμναστήριο, πήγαινα ταξίδια, κλπ. Τώρα μου λενε διαρκώς να προσέχω το ένα και το άλλο. :(

Οι ώρες ειναι πολλές και ο χρόνος δεν περνάει. Πλήττω, οσο και να διαβάζω βιβλία ή να βλέπω ταινιες στο DVD ή να καταπιάνομαι με νοικοκυριό, και οι ώρες μοναξιάς ειναι πολλές. Τα πρωινά οι άλλες φιλες μου δουλεύουν και δεν εχω ουτε εναν ανθρωπο να βγω εξω για εναν καφέ και να κανω κουβεντούλα.

Ολα αυτά επηρεάζουν καπως αρνητικά την ψυχολογία μου, παρόλο που ειμαι πολύ χαρούμενη που περιμένω παιδάκι! Ο δε αντρας μου, οταν ερχεται σπίτι, δεν συζητάει χαρούμενα πράγματα οπως το παιδάκι που περιμένουμε, αλλά ξανά και ξανά για την ειδησεογραφική επικαιρότητα και δυσάρεστα θέματα οπως η οικονομική κρίση ή η εγκληματικότητα, παρόλο που επανειλημμένα τον εχω παρακαλέσει να ειναι πιο θετικός σ'αυτή τη δύσκολη φάση της εγκυμοσύνης μου γιατι επηρεάζει την ψυχολογία μου αρνητικά. :?

Εχετε περάσει παρόμοιες καταστάσεις? Τι μου προτείνετε να κάνω για να περασει ο χρόνος πιο ευχάριστα? Μοιαζει μια αιωνιότητα...

Καλημέρα. Καλώς ήλθες κι εσύ στην παρέα. Είμαι κι εγώ στον 5ο μήνα μόνο που εγώ περιμένω δίδυμα. Ακόμη πιο βαριά και πιο δύσκολα τα πράγματα. Αλλά εντάξει κάνουμε υπομονή. Άσε και εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτή η στιγμή . Πότε θα έλθει (γύρω στο τέλος Ιουλίου περιμένω εγώ).... Και βέβαια μέχρι τότε μου φαίνεται ότι πρέπει να περάσουν αιώνες. Ενώ τι είναι 3,5 με 4 μηνάκια. Δεν εργάζομαι ούτε εγώ γιατί μέχρι τώρα είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη (λόγω IVF) (εγώ είμαι στα 33 μου τώρα), οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται. Δεν περνάει ο καιρός με τίποτα όμως. Μέχρι τώρα μάλιστα που δεν τα είχα ακούσει η ψυχολογία μου ήταν το μαύρο χάλι. Τώρα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Πως περνάει η ώρα μου? Βιβλία, τηλεόραση, ταινίες, καμιά βολτίτσα όποτε μπορώ και φυσικά μπόλικο parents. Ευτυχώς που είναι και οι κοπέλες εδώ και έχουμε κάποιον και καταλαβαίνει. Σε ζάλισα ε?:cool:

Link to comment
Share on other sites

mariae καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Γιατί εδώ είμαστε μια παρέα,όσο παράξενο κι αν σου ακούγεται!

Κάθε μέρα ή όποτε ευκαιρεί η κάθε μια μπαίνουμε,λέμε τα νέα μας,για τις εγκυμοσύνες μας πριν,για τα μωρά μας τώρα,για τις οικογένειές μας,ό,τι μπορείς να σκεφτείς και να συζητήσεις με τις φίλες σου όταν πάτε για καφέ.

Εγώ μέχρι τον 8ο δούλευα και όταν σταμάτησα,πραγματικά ο χρόνος δεν περνούσε με τίποτα.Προσπαθούσα να ξεκουραστώ,να κάνω καμιά ελαφριά δουλειά στο σπίτι,ετοίμαζα γλυκά,διάβαζα για τη σχολή μου,έβλεπα dvd ΑΛΛΑ είχα ήδη βαρύνει και ήταν και χειμώνας...

Εσύ τώρα στον 5ο μήνα και άνοιξη....δύσκολο το θέμα!Μπορείς να πάρεις λουλουδάκια να φυτέψεις σε γλάστρες στο μπαλκόνι σου κ να τις περιποιείσαι.Το δωμάτιο του μωρού σου το έχεις ετοιμάσει?Μπορείς να αρχίσεις να ψάχνεις ιδέες,χρώματα,έπιπλα,υφάσματα,διακοσμητικά...

Αχ δεν έχω άλλες ιδέες...

Α και οπωσδήποτε εξήγησε στον άντρα σου ότι οι συζητήσεις αυτές σου χαλάνε τη διάθεση,δεν είμαστε για τέτοια τώρα!!


oCxsp2.png
Link to comment
Share on other sites

mariae πραγματι η αναμονη ειναι δυσκολο πραγμα οταν πρεπει να κατσεις μεσα στο σπιτι... Το ξερω πολυ καλα γιατι και εγω μια απο τα ιδια περασα.. Μπορεις να μπαινεις να μιλαμε και φυσικα βρες και τις υπολοιπες μανουλες Αυγουστου. Θα εχετε τοσα πολλα να πειτε που θα περναει η μερα χωρις να το καταλαβεις..

Καλο θα ηταν, επισης, να δωσεις στον αντρα σου να καταλαβει πως καθολου δεν σε νοιαζει η οικονομικη κριση και δεν χρειαζεται να μαυριζει την καρδια με αυτα..


mYQbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η Γιώτα σε όσα λέει. Και οι άλλες κοπέλες σε ότι σου λένε. Πάντως όντως μπορείς να μπαίνεις όποτε θέλεις εδώ και να λέμε ότι θέλεις για να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, τις αγωνίες μας , τις χαρές μας.....όλα. Γιατί πίστεψέ με μόνο μεταξύ μας καταλαβαινόμαστε. Και έτσι θα περνάει ο καιρός και λίγο πιο ευχάριστα θέλω να πιστεύω και λίγό πιο γρήγορα. Και μετά δεν θα έχουμε καιρό όχι εδώ να μπαίνουμε αλλά ούτε και να τρώμε που λέει ο λόγος. Και τότε θα ξεχάσουμε όλη αυτή την περίοδο αναμονής που τώρα δεν περνάει με τίποτα και που κανονικά -όπως όλοι λένε - είναι η καλύτερη περίοδος και πρέπει να την απολαύσουμε (εγώ δεν θα συμφωνήσω εντελώς με αυτό βέβαια)........ Αλλά εντάξει αυτά είναι προσωπικές απόψεις...........:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πω το κλισε..

βαρεθειτε τωρα, κοιμηθειτε τωρα, καντε ανεμελες βολτες τωρα (αν σας παιρνει γιατι εγω ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη και ειμουν κλεισμενη σαν το big brother στο σπιτι 6 μηνες) γιατι μετα δεν θα προλαβαινετε να το κανετε και ισως να σας λειψει..

με το καλο να ρθουν τα μωρακια σας και να εχετε μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε και εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτή η στιγμή . Πότε θα έλθει (γύρω στο τέλος Ιουλίου περιμένω εγώ).... Και βέβαια μέχρι τότε μου φαίνεται ότι πρέπει να περάσουν αιώνες. Ενώ τι είναι 3,5 με 4 μηνάκια. Δεν εργάζομαι ούτε εγώ γιατί μέχρι τώρα είχα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη (λόγω IVF) (εγώ είμαι στα 33 μου τώρα), οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται. Δεν περνάει ο καιρός με τίποτα όμως. Μέχρι τώρα μάλιστα που δεν τα είχα ακούσει η ψυχολογία μου ήταν το μαύρο χάλι. Τώρα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Πως περνάει η ώρα μου? Βιβλία, τηλεόραση, ταινίες, καμιά βολτίτσα όποτε μπορώ και φυσικά μπόλικο parents. Ευτυχώς που είναι και οι κοπέλες εδώ και έχουμε κάποιον και καταλαβαίνει. Σε ζάλισα ε?:cool:

Καθόλου δεν με ζάλισες! Ισα-ίσα, σας ευχαριστώ όλες σας γιατί βλέπω οτι τελικά όλες πάνω-κάτω τα ίδια περνάμε, και ας μας λένε διάφορα κλισέ του τύπου "η εγκυμοσύνη είναι η καλύτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας"! :confused:

Δεν καταλαβαίνουν τις δυσκολίες, τη σωματική δυσφορία, τα συναισθηματικά σκαμπανευάσματα, την πλήξη και τη μοναξιά. Παρά την ευγνωμοσύνη και την ευτυχία που σύντομα θα γίνουμε μανούλες!

Βλέπω βέβαια οτι ως αρχάρια δημοσίευσα αυτό το θέμα σε εντελώς λάθος κατηγορία, δηλαδή στην κατηγορία των ευχών.

Ετσι, θα ευχηθώ σε όλες μας να γεννήσουμε υγιή, γερά και τυχερά μωράκια!

Καλό κουράγιο και σε όσες περιμένουν (και ο χρόνος δεν περνά...) αλλά και στις μητέρες νεογέννητων, που τρέχουν και δεν προλαβαίνουν!

Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ, και θα έχω τη δική σας την παρέα που σίγουρα θα με βοηθήσει πολύ μεχρι να περάσει το...ατελείωτο αυτό χρονικό διάστημα.

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και για την συμπαράσταση!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλώς την!!!!!!

με το καλό το μωράκι σου!!!!

δεν υπάρχει ωραιοτερο πραγμα απο αυτο!!!δλδ το να μεγαλωνει μεσα σου ενα ανθρωπάκι!!!και όσο συνειδητοποιημένος να ειναι ο πατέρας δυσκολα θα καταλάβει!!!

λοιπόν να μην στεναχωριεσαι καθόλου, να εχεις ανεβασμενη ψυχολογία γιατι τα μικρα ανθρωπακια πολύ εππηρεάζονται!!

εξάλλου τί ειναι 4 μήνες μπροστά στα μικρα ματακια,στα μικρα χεράκια,στα μικρα πατουσακια που θα αντικρυσεις??!!!!!


FAcZp3.png

gimFp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλώς την!!!!!!

με το καλό το μωράκι σου!!!!

δεν υπάρχει ωραιοτερο πραγμα απο αυτο!!!δλδ το να μεγαλωνει μεσα σου ενα ανθρωπάκι!!!και όσο συνειδητοποιημένος να ειναι ο πατέρας δυσκολα θα καταλάβει!!!

λοιπόν να μην στεναχωριεσαι καθόλου, να εχεις ανεβασμενη ψυχολογία γιατι τα μικρα ανθρωπακια πολύ εππηρεάζονται!!

εξάλλου τί ειναι 4 μήνες μπροστά στα μικρα ματακια,στα μικρα χεράκια,στα μικρα πατουσακια που θα αντικρυσεις??!!!!!

Μου ΄φτιαξες τη διάθεση! ;)

Κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι ή τα παιδάκια σου, να είστε πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...