Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

τι να πω τωρα


lelaki1980

Recommended Posts

Λοιπον μετα απο ενα διαλλειμα επκοινωνιας που ειχα με τα πεθερικα μου γιατι ειχε τσακωθει ο αντρας μου μαζι τους ξεκινησαμε να ξαναπηγαινουμε.το παιδι μου ειχαν να το δουν απο 1.5 -2 χρονων και τωρα ειναι 4.αποφασισαμε με τον αντρα μου να βγαλουμε το ονομα της μητερας μου και η πεθερα μου το ηξερε αυτο και εννοειτε δεν της αρεσε αφου επειδη ηταν το πρωτο κοριτσι μετα απο σειρα αγοριων νομιζε οτι θα βγαζαμε το δικο της.παλιοτερα και η σχεση μου μαζι της ηταν τεταμενη χωρις ομως να της κανω τιποτα απολυτως.τωρα λοιπον που την βλεπει ολα καλα ολα τελεια αλλα δεν την φωναζει με το ονομα της.την λεει μικρη η' δεσποινιδα.την κυριακη που πηγαμε απο εκει ηταν ολα τα εγγονια της και τα συστησε ολα με το ονομα τους και οταν εφτασε στην δικια μου την ειπε μπεμπα.εγω εκεινη την ωρα τσαντιστηκα και της ειπα το παιδι εχει ονομα και να μην την φωναζεις μπεμπα.και λεει εγω ετσι θελω να την φωναζω.πεταγετε και ο αντρας μου και της λεει εεεε τοτε να σε φωναζουμε και εσενα μπεμπα αν ειναι.κοινως ηθελε και ο αντρας μου να της πει οτι οσοι εχουν ονομα το λεμε.εμενα λοιπον δεν με πειραζει που δεν την φωναζει με το ονομα της.ποτε της και να μην το πει.το ονμα ειναι αυτο και δεν αλλαζει.με πειραξε ομως η προσβολη και στο παιδι μου και στο ατομο μου που ολα της τα εγγονια τα λεει με το ονομα τους ενω το δικο μου οχι.το συζητησα σημερα με τον αντρα μου και με κοβει και μου λεει αστο το εχω υποψιν μου στην επομενη επισκεψη να το τελειωσουμε το θεμα αυτο.τι να κανω βρε κοριτσια.να αφησω τον αντρα μου να μιλησει η να παρω και εγω θεση γιατι θα ειμαι μπροστα.δεν θελω να την βρισω αλλα ξερει και ο αντρας μου οτι κοβω καθε επαφη αν συνεχισει αυτη η κατασταση και εννοειτε ειναι μαζι μου.πως να την χειριστω τελος παντων??να ενημερωσω οτι μπορει να κανω πισω σε καποια θεματα αλλα οτιδηποτε αφορα το παιδι μου ειμαι τουρκος και δεν βλεπω μπροστα μου.

αυτο ειχα ποσταρει στο parents αλλα μου το κλειδωσαν το θεμα μου και μου ειχαν απαντησει καποια κοριτσια και ειπα να πω εδω τις εξελιξεις.λοιπονξ οπως μου ειχαν πει και οι κοπελες αφησα τον αντρα μου να κανει δουλεια.εχτες που πηγαμε στα πεθερικα το πεταξε ο αντρας μου αυτο με το μπεμπα κτλ και ειπε η πεθερα μου οτι εγω δεν προκειτε να φωναξω ποτε το παιδι με το ονομα του γιατι δεν δωσατε το δικο μου και δωσατε της πεθερας σου.εγω λαμπακια αναμενα εκεινη την στιγμη και εννοειτε οτι δεν αντεξα και τις ειπα το εξης....δεν εχω δωσει ξενο ονομα εχω δωσει της μητερας μου!μου λεει το θεικο...καλυτερα μου λεει να εδινες ξενο και ολοι θα ειμασταν μια χαρα!της λεω υπαρχει καποιο προβλημα με την μητερα μου?(να δημειωσω οτι την εχει δει 2 φορες οχι 3 μονο 2)γυρναει και μου κανει...εεεεεεε!!δεν ηξερε τι να απαντησει βεβαια και δεν ειπε τον λογο.αυτο ΄το παιδι λεει επρεπε να εχει το δικο μου ονομα ειναι το πρωτο κοριτσι απο τα εγγονια κτλ.της λεει ο αντρας μου μου ειχες ζητησει κατι ας πουμε να το βγαλουμε οπως εσενα και δεν τηρησα την υποσχεση μου?(σιγα μην το βγαζαμε αλλα τελος παντων)το ειπε για να κατευνασει τα πνευματα.λεει η πεθερα μου οχι αλλα επρεπε να το ειχες σκεφτει.επισης λεει οτι εγω δεν προκειτε ποτε να την παρω για χρονια πολλα στην γιορτη της και κατι τετοια θεικα!εκει της λεει ο αντρας μου οκ και κοπηκε η συζητηση και ξεκινησαν να συζητανε κατι αλλο και μετα απο 10 λεπτα φυγαμε.....μου λεει στο αμαξι με το που φευγουμε ωωωωωρε κολληματα η μανα μου.....του λεω εμενα και το παιδι με ξεχναει και μου λεει εεεε ναι!του λεω εσυ να πηγαινεις οποτε θες να την βλεπεις κτλ....εεε ναι μου λεει μανα μου ειναι τι να κανω....τουλαχιστον σεβαστηκε οτι δεν θα πηγαινω εγω.τωρα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι να πηγαινω μια στο τοσο δηλαδη πασχα χριστουγεννα ή καθολου?να ενημερωσω οτι δεν μου αρεσουν οι τσακωμοι και μακαρι να τα ειχαμε καλα αλλα προφανος μαλλον ισχυει το μακρια και αγαπημενοι για μενα.τωρα το πασχα γιορταζει και ο πεθερος και σιγουρα θα θελει να παμε απο εκει.εγω ομως δεν θελω...δεν θα ακυρωνει κανεις το παιδι μου ετσι..επισης να πω οτι οποτε βλεπει την μικρη οντως ειναι πολυ καλη και συμπεριφερετε οπως στα αλλα εγγονια απλα απαξιει να φωναξει το ονομα της....πειτε μου τι να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε σκεφτεί τον αντίκτυπο που θα έχει στο παιδί, να μην το φωνάζει η γιαγιά του με το όνομά του μεγαλώνοντας;

Το θέμα δεν είναι αν θα πηγαίνεις εσύ ή όχι να την βλέπεις... Το πρόβλημα είναι πως θα νιώθει το παιδί.

Εγώ στη θέση του άντρα σου θα της έλεγα, αν θέλεις να έχουμε επαφές και να είμαστε όλοι καλά, θα φωνάζεις το παιδί με το όνομά του και θα σέβεσαι τη γυναίκα μου. Κράτα τυπικές επαφές αν θέλεις, αλλά θα τη σέβεσαι και θα σέβεσαι και το παιδί μου.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά θα έπρεπε να κρατάτε κοινή στάση με τον άντρα σου ως προς τη μητέρα του και τον οποιοδήποτε τρίτο. Αυτή τη στιγμή, έχει τον έλεγχο πάνω σας, κάνει το δικό της και έχει καταφέρει να σε έχει και εσένα μακρυά και αλάργα...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί τον αντίκτυπο που θα έχει στο παιδί, να μην το φωνάζει η γιαγιά του με το όνομά του μεγαλώνοντας;

Το θέμα δεν είναι αν θα πηγαίνεις εσύ ή όχι να την βλέπεις... Το πρόβλημα είναι πως θα νιώθει το παιδί.

Εγώ στη θέση του άντρα σου θα της έλεγα, αν θέλεις να έχουμε επαφές και να είμαστε όλοι καλά, θα φωνάζεις το παιδί με το όνομά του και θα σέβεσαι τη γυναίκα μου. Κράτα τυπικές επαφές αν θέλεις, αλλά θα τη σέβεσαι και θα σέβεσαι και το παιδί μου.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά θα έπρεπε να κρατάτε κοινή στάση με τον άντρα σου ως προς τη μητέρα του και τον οποιοδήποτε τρίτο. Αυτή τη στιγμή, έχει τον έλεγχο πάνω σας, κάνει το δικό της και έχει καταφέρει να σε έχει και εσένα μακρυά και αλάργα...

εγω το καταλαβαινω τον αντικτυπο που θα εχει στο παιδι γιαυτο ηθελα και να το λυσω κιολας.η πεθερα ομως ειναι αμετακινητη.ο δικος μου ειπε απλα οκ χωρις να θελει να τσιτωσει αλλο καταστασεις γιατι ειναι και απο επανασυνδεση οπως ειπα πιο πριν.στο αυτοκινητο μου ειπε εσυ και το παιδι δεν θα ξαναπατε στη μανα μου και οτι εχω δικιο.ο αντρας μου με το μερος μου ηταν και δεν με εκανε να αισθανθω ασχημα ειπε και για την μανα μου οτι αυτη ηταν παρων σε ολα με το παιδι ενω εσυ οχι και αποφασισαμε απο κοινου αυτο το ονομα.οπως ειπα και σε μια αλλη κοπελια προφανως ηθελε να το χειριστει ετσι ισως γιατι μπορει να μην θελει να ξανατσακωθει.θα τσακωθω εγω ομως μαζι του αν μου πει να ξαναπαω(που δεν νομιζω να μου το πει αυτο)αλλοι αντρες δεν μιλανε καθολου.τον αφησα να μιλησει και ειπε αυτα!το τελευταιο που ειπες πως το εννοεις?οτι θελει να εχει το παιδι της διπλα και εμενα να με απομακρυνει?γιατι το εχω σκεφτει και αυτο αλλα φυσικα ομως δεν θα βλεπει και το εγγονι της!δεν ξερω εχω τσαντιστει πολυ μαζι της και δεν ξερω ακριβως πως να το χειριστω!

Link to comment
Share on other sites

αχ μην την πατάτε έτσι ρε κορίτσια!

μια, δυο, τρεις, θα του πει "φέρε να δω το εγγονάκι μου" θα αρχίσει την κλάψα, τι επανασυνδέθηκε για εσάς νομίζεις? για το παιδί......

και μια, δυο, τρεις, θα σου πει και ο άντρας σου να πάνε μόνοι τους να δει το παιδί κι εσύ δε θα θες, και θα το θεωρήσεις και καλό που δε θα πας.......και θα καταφύγεις στη λύση να πηγαίνει μόνος του με το παιδί *το χειρότερο όλων των εκδοχών.....

επειδή είθισται να μπαίνει το όνομα πρώτα από το μέρος του άντρα, δώστε τόπο στην οργή και κατανοήστε οτι αυτό που δικαίως αποφασίσατε, την πεθερά σου την ντροπιάζει......θα το συνηθίσει σε λίγο καιρό και μια χαρά θα το λέει το παιδάκι με το όνομά του........ειρήνη ημίν!

Link to comment
Share on other sites

καλα το να πηγαινει μονος με το παιδι δεν παιζει γιατι εκει ακυρωνει τα παντα!και εμενα σαν γυναικα και το παιδι του!εκει απλα θα γινει της ποπης!οποτε βλεποντας και κανοντας!η πεθερα ειναι γιαννιωτισα και δεν χαμπαριαζει φιλη stella.το θεμα ειναι τι κανω εγω και ο αντρας μου.μπορει ανετα αν θελει να ξανατσακωθει.ισως να επρεπε να γινει ετσι δεν ξερω!εγω το παιδι μου θελω να προστατευσω γιατι οσο αφορα το ονομα δεν υπαρχει περιπτωση να το φωναξει και αυτο ειναι εγγυημενο!μακαρι να γινουν ετσι οπως τα λες γιατι ειπα οτι δεν μου αρεσουν οι τσακωμοι.ειναι παραξενοι ανθρωποι και πανε πολυ με την παραδοση.οι δικοι μου ειναι πιο μοντερνοι και δεν ασχολουνται με αυτα.δεν ξερω τι να κανω παντως εχω μπερδευτει.να κρατησω αποστασεις ή οχι?εγω δεν θελω να ξαναπαω αλλα χωρις να τσακωθω!θελω να την κανω να καταλαβει οτι το παιδι μου δεν ειναι παρακατιανο και οτι πρεπει να φωναζει το ονομα της.δεν ειμαι και τοσο ηρεμος ανθρωπος ειναι και αυτοι μεγαλοι ανθρωποι αλλα δεν τους δικαιολογω σε αυτο το συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω το καταλαβαινω τον αντικτυπο που θα εχει στο παιδι γιαυτο ηθελα και να το λυσω κιολας.η πεθερα ομως ειναι αμετακινητη.ο δικος μου ειπε απλα οκ χωρις να θελει να τσιτωσει αλλο καταστασεις γιατι ειναι και απο επανασυνδεση οπως ειπα πιο πριν.στο αυτοκινητο μου ειπε εσυ και το παιδι δεν θα ξαναπατε στη μανα μου και οτι εχω δικιο.ο αντρας μου με το μερος μου ηταν και δεν με εκανε να αισθανθω ασχημα ειπε και για την μανα μου οτι αυτη ηταν παρων σε ολα με το παιδι ενω εσυ οχι και αποφασισαμε απο κοινου αυτο το ονομα.οπως ειπα και σε μια αλλη κοπελια προφανως ηθελε να το χειριστει ετσι ισως γιατι μπορει να μην θελει να ξανατσακωθει.θα τσακωθω εγω ομως μαζι του αν μου πει να ξαναπαω(που δεν νομιζω να μου το πει αυτο)αλλοι αντρες δεν μιλανε καθολου.τον αφησα να μιλησει και ειπε αυτα!το τελευταιο που ειπες πως το εννοεις?οτι θελει να εχει το παιδι της διπλα και εμενα να με απομακρυνει?γιατι το εχω σκεφτει και αυτο αλλα φυσικα ομως δεν θα βλεπει και το εγγονι της!δεν ξερω εχω τσαντιστει πολυ μαζι της και δεν ξερω ακριβως πως να το χειριστω!

Το καλύτερο για αυτήν σενάριο θα ήταν να σε έχει εσένα μακρυά και να βλέπει το εγγόνι και τον γιο της με τους δικούς της όρους (γιατί δεν βλέπω να της φέρνει καμιά σοβαρή αντίρρηση ο άντρας σου).

Στη θέση σου θα έκανα αυτό που είπες. Δηλαδή δεν θα ξαναπάταγα ούτε εγώ, ούτε και το παιδί και μεταξύ μας θα ήθελα να μην ξαναπάταγε και ο άντρας μου. Αν τυχόν ήθελε η πεθερά επανασύνδεση ή οτιδήποτε και αποφασίζαμε να δώσουμε τόπο στην οργή, θα ξαναπηγαίναμε όλοι μαζί με τους δικούς μας όρους. Δηλαδή να μιλάει στο παιδί με το όνομά του και να κρατάει τυπικές σχέσεις χωρίς εντάσεις.

Σε καμία περίπτωση μην μείνεις εσύ στην άκρη και να πηγαίνει μόνος του ο άντρας σου με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

να κρατησω αποστασεις ή οχι?εγω δεν θελω να ξαναπαω αλλα χωρις να τσακωθω!θελω να την κανω να καταλαβει οτι το παιδι μου δεν ειναι παρακατιανο και οτι πρεπει να φωναζει το ονομα της.δεν ειμαι και τοσο ηρεμος ανθρωπος ειναι και αυτοι μεγαλοι ανθρωποι αλλα δεν τους δικαιολογω σε αυτο το συγκεκριμενο.

Να κρατήσεις αποστάσεις.

Το ιδανικό θα ήταν να κρατήσει αποστάσεις και ο άντρας σου, αφού πρώτα τους εξηγήσει ότι με τη συμπεριφορά τους το παιδί θα νιώθει άσχημα. Θα νιώθει σαν να μην το αποδέχονται. Είναι δυνατόν να λεει ότι δεν θα φωνάζει το παιδί με το όνομά του και δεν θα του εύχεται στη γιορτή του και εσείς να μην κρατήσετε αποστάσεις;;

Ο πεθερός πως συμπεριφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω τώρα το πάσχα που γιορτάζουν κιόλας, να πάτε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και να της μιλήσετε ανοιχτά......όμορφα, ξεκάθαρα........

Πριν πάνε εγώ θα έλεγα να πάρουν ένα τηλ και να μιλήσουν ωραία, ανοικτά και όμορφα. Αν η πεθερά επιμείνει στο ότι δεν πρόκειται να λέει το παιδί με το όνομά του, εγώ θα έλεγα να μην πάνε καθόλου για να πάρει και το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάνε εγώ θα έλεγα να πάρουν ένα τηλ και να μιλήσουν ωραία, ανοικτά και όμορφα. Αν η πεθερά επιμείνει στο ότι δεν πρόκειται να λέει το παιδί με το όνομά του, εγώ θα έλεγα να μην πάνε καθόλου για να πάρει και το μήνυμα.

Εκάβη, κάποια πράγματα δε λέγονται απ το τηλέφωνο, ειδικά ενδοοικογενειακά. Χώρια που, ο συγκεκριμένος γιος, δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μην παει στη γιορτή του μπαμπά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκάβη, κάποια πράγματα δε λέγονται απ το τηλέφωνο, ειδικά ενδοοικογενειακά. Χώρια που, ο συγκεκριμένος γιος, δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μην παει στη γιορτή του μπαμπά του.

Συμφωνώ, αλλά στην τελευταία συζήτηση που είχαν από κοντά η πεθερά ήταν κάθετη (δεν πρόκειται ποτέ να το φωνάξει με το όνομά του, δεν θα εμφανίζεται στις γιορτές του κτλ). Επίσης ο σύζυγος της είπε ότι "εσύ και το παιδί δεν θα ξαναπάτε στη μάνα μου...". Τώρα πως ξαφνικά θα εμφανιστούν εκεί το Πάσχα; Γι΄αυτό λέω έστω ένα τηλ από τον γιο του τύπου "μήπως σκέφτηκες αυτά που είπαμε; Δεν θέλω να έρθουμε το Πάσχα σε εσάς και να στενοχωρηθεί το παιδί".

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά στην τελευταία συζήτηση που είχαν από κοντά η πεθερά ήταν κάθετη (δεν πρόκειται ποτέ να το φωνάξει με το όνομά του, δεν θα εμφανίζεται στις γιορτές του κτλ). Επίσης ο σύζυγος της είπε ότι "εσύ και το παιδί δεν θα ξαναπάτε στη μάνα μου...". Τώρα πως ξαφνικά θα εμφανιστούν εκεί το Πάσχα; Γι΄αυτό λέω έστω ένα τηλ από τον γιο του τύπου "μήπως σκέφτηκες αυτά που είπαμε; Δεν θέλω να έρθουμε το Πάσχα σε εσάς και να στενοχωρηθεί το παιδί".

αυτο ναι παιζει και να μην το πει.μπορει ομως να παει μονος του για ενα χρονια πολλα ή να παρει μονο τηλ.πραγματικα αυτο θα το γνωριζω σε λιγες ημερες.εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι επειδη παντα ειχαν εντασεις με τους γονεις του για το οτιδηποτε μπορει πλεον να κουραστηκε να τσακωνετε,δεν σημαινει ομως οτι εμενα θα μου επιβαλλει να κανω κατι που δεν θελω γενικοτερα.πραγματικα δεν με πειραζει αν παει στην μανα του για ενα χρονια πολλα.η μανα του ειναι παραξενη και ευτυχως το ξερει και ο ιδιος αυτο γιατι ολο παραξενη την ανεβοκατεβαζει.δεν με νοιαζει τι θα κανουν μεταξυ τους.αν εμενα δεν το φωναξει το παιδι μου με το ονομα του εγω τελειωσα απο εκει.ή εκτος και αν θελει υπο ορους παντα εστω και απο την πλευρα μου μονο

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερος δεν μιλαει καθολου γενικοτερα.αυτο δεν ειναι και καλο βεβαια.ουτε στο γιο του μιλαει με την εννοια να κατσει να συζητησουν κατι.ειναι σε μια πολυθρονα μονιμα και παλιοτερα που ημασταν καλα πινει το τσιπουρακι του και βλεπει τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερος δεν μιλαει καθολου γενικοτερα.αυτο δεν ειναι και καλο βεβαια.ουτε στο γιο του μιλαει με την εννοια να κατσει να συζητησουν κατι.ειναι σε μια πολυθρονα μονιμα και παλιοτερα που ημασταν καλα πινει το τσιπουρακι του και βλεπει τηλεοραση.

Για το θέμα του ονόματος τι λέει; Φωνάζει το παιδί με το όνομά του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...