Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Θέλω και άλλο μωρό!!!


Recommended Posts

Γεια σας κ από μένα!! Είμαι καιρό μέλος αλλά δεν έχω γράψει νομίζω ξανά στο φόρουμ. Ήρθε η ώρα να σας πω την ιστορία μας…

Με τον άντρα μου προσπαθούσαμε επί 3 χρόνια να κάνουμε μωράκι. Θεραπείες, μικροεπεμβάσεις, τη μια έφταιγε ο στενός τράχηλος μου την άλλη χρειαζόμουν επεμβατική υστεροσκόπηση, ινομυώματα..Δεν θυμάμαι πόσες σπερματεγχύσεις κάναμε, αλλά στην 3η εξωσωματική έμεινα έγκυος!! Παραμονές Πρωτοχρονιάς του 2013!!!

Λαχτάρα, ελπίδα κ φόβος!!! Φόβος μην τυχόν κ τελειώσει το όνειρο νωρίς. Ευτυχώς η χοριακή μου υπερδιπλασιαζόταν κανονικά κ φτάνει ο καιρός για τον πρώτο υπέρηχο. Δίδυμα! Δίδυμα?? Η χαρά μας τρελή. Η αγωνιά μεγαλύτερη.. Τα προβλήματα ξεκίνησαν γρήγορα.. Στην 7η εβδομάδα ξεκινούν οι αιμοραγίες. Στην 10η χάνω το ένα από τα 2 έμβρυα. Η κύηση συνεχίζεται το ίδιο κ η αγωνία για την εξέλιξη της κ η λαχτάρα να πάνε όλα καλά!

Στη 14η εβδομάδα νοσηλεύομαι για 10 μέρες με φρικτούς πόνους που προκαλούνται από το ινομύωμα που έχει φτάσει σε διάμετρο 15 εκατοστά. Μου μιλάνε για συσπάσεις κ κίνδυνο αποβολής. Ο Θεός με λυπήθηκε. Όλα πήγαν καλά. Το ινομύωμα σταμάτησε να μεγαλώνει κ μάλιστα από την 28η εβδομάδα έφτασε ο γιατρός μου να πει ότι ξεπεράσαμε τον κίνδυνο. "Τώρα μπορείς να σηκωθείς από το κρεβάτι!! Πηγαίνετε κ καμιά βόλτα, καλοκαίρι είναι".

Ήμουν ήρεμη, χαλαρή!! 'Ενοιωθα καλά κ ευτυχισμένη. Ήθελα να ξεκινήσω να ψωνίζω για την κόρη μου. Άρχισα να κάνω σχέδια κ να την ονειρεύομαι.

Μόνο ο άντρας μου δεν μπορούσε να ηρεμήσει. Φύλακας άγγελος σε κάθε βήμα μου. Πρόσεχε, πρόσεχε, πρόσεχε μου λεγε συνέχεια..κ τον έλεγα υπερβολικό!!!

30εβδ+2ημ Τρίτη πάμε για τις εξετάσεις του μήνα. Την Τετάρτη είχα ραντεβού με το γιατρό. Επιστρέφω σπίτι, φεύγει ο άντρας μου για δουλειά μετά από λίγο, σπάνε τα νερά!! Όχι δε με έπιασε πανικός..γιατί απλά δεν κατάλαβα τι συνέβαινε! Τυχαία το είπα στη μαμά μου που μιλόυσαμε στο τηλ εκείνη την ώρα

κ με πήγαν με το ζόρι νοσ/μείο. Με εξετάζει ο γιατρός κ παθαίνει σοκ!! "'εχεις διαστολή 2, γεννάς αλλά επειδή είναι πολύ πρόωρο θα στο πάρω με καισαρική για να μην στρεσαριστεί" Μπαίνω χειρουργείο μου κάνουν ραχιαία κ μετά από λίγο την βλέπω δίπλα μου. Η κορούλα μου το γλυκό μου το παιδάκι δεν είχε δύναμη ούτε να κλάψει…ένα νιαούρισμα άκουγα.. Τη ζητάω στην αγκαλιά μου, κ μου λένε δε γίνεται πρέπει να πάει στη ΜΕΝ. Κ εκεί σβήνουν όλα!!!

Ξυπνάω 5 ώρες μετά σε ένα κρύο δωμάτιο… Μην πολυλογώ άλλο: ΥΣΤΕΡΕΚΤΟΜΗ!! Το παιδί μου είναι καλά, αλλά εγώ κόντεψα να πεθάνω από αιμοραγία. Περάσαμε δύσκολα. ΠΟΛΥ δύσκολα. Αλλά τώρα είμαστε καλά! Κ οι τρεις μας.Κ θέλουμε κ άλλο μωράκι.΄Ενα αδερφάκι για την κόρη μας, που μας έχει τρελάνει!! ΠΩΣ όμως?? Εννοείται ότι δεν έχουμε επιλογές. Μόνο με παρένθετη. Ευτυχώς έχω ακόμα ωοθήκες, οπότε θα είναι δικό μας έμβρυο. Μήτρα όμως που θα βρούμε? Που μπορούμε να απευθυνθούμε για να βρούμε παρένθετη??? Μπορείτε να με κατευθύνετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να λες και δοξα το θεο που τα καταφερατε και οι 2 σας.να στε καλα.το θεμα παρενθετη ειναι λιγο μπερδεμενο απ οτι ξερω και δεν υπαρχει σαφης νομοθεσια.θα πρεπει να το συζητησεις ν ενα δικηγορο ισως.να νιωθεις τυχερη για την κορουλα σου.......εχω χασει δυο..........

Link to comment
Share on other sites

να λες και δοξα το θεο που τα καταφερατε και οι 2 σας.να στε καλα.το θεμα παρενθετη ειναι λιγο μπερδεμενο απ οτι ξερω και δεν υπαρχει σαφης νομοθεσια.θα πρεπει να το συζητησεις ν ενα δικηγορο ισως.να νιωθεις τυχερη για την κορουλα σου.......εχω χασει δυο..........

Ευχαριστώ το Θεό κάθε μέρα που την έχω κ ζούμε κ οι δυο.. Λυπάμαι πολύ Σερενάτα για την απώλεια σου. Πίστεψε με, καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου. Σου εύχομαι να καταφέρεις να πάρεις στην αγκαλιά σου σύντομα ένα αγγελούδι!

Όσο για την παρένθετη, τα διαδικαστικά-νομικά τα ξέρω, έχω ενημερωθεί..Δεν είναι απλό ούτε εύκολο, αλλά είναι ο μόνος τρόπος που έχω. Δυστυχώς πλέον ανήκω σε μια κατηγορία που ούτε καν μπορώ να ελπίζω ή να ονειρεύομαι. Είναι μονόδρομος, μπορώ να κάνω παιδί μόνο με "δανεική" μήτρα. Ίσως να ακούγομαι κυνική, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να διατηρώ την ψυχραιμία μου κ να μην με πιάνει πανικός. Δόξα το Θεό έχω το μωράκι μου. Αν δεν την είχα, πραγματικά δεν θα άντεχα..

Link to comment
Share on other sites

h αληθεια ειναι οτι μου φαινεται καπως δυσκολο να βρεθει παρενθετη/το μονο που σκεφτομαι ειναι ειτε να ειναι και η ιδια μανουλα και να μπορει να καταλαβει τον ποθο σου---θελει μεγαλειο ψυχης-----ειτε να ειναι καποια με πολυ μεγαλη οικονομικη αναγκη ωστε να το κανει---και σε καμια μα καμια περιπτωση δεν πρεπει να ειναι γνωστη σου ουτε συγγενησ ουτε να εχει επαφη με το μωρο αργοτερα.θα ειναι δυσκολο για ολους///μακαρι.μακαρι να βρεθει/ποτε δεν ξερεις/τωρα για το που να απευθυνθεις δε ρωτας και το γιατρο σου??ολο και κατι παραπανω θα ξερει

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κ εγώ. Να βρεθεί κάποια που θα το κάνει με αμοιβή. Δεν θέλω να υπάρχει κανένα συναισθηματικό δέσιμο κ καμία επαφή μετά τη γέννα. Δυστυχώς ο γιατρός μου δε μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι. Πρέπει εμείς να βρούμε τη γυναίκα που θα το κάνει. Κ δεν είναι καθόλου εύκολο….Δεν έχω ιδέα πως που…. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δεν σκεφτεστε την υιοθεσια;;; εξαλου μανα είναι αυτή που μεγαλωνει!!!

έχουμε αποφασίσει αφού έχω ωοθήκες, οπότε κ ωάρια να είναι δικό μας έμβρυο. Άλλωστε κ η υιοθεσία δεν είναι εύκολη υπόθεση. Κ διαδικαστικά κ πολύ χρονοβόρα

Link to comment
Share on other sites

θα ακουστει λιγο καπως....αλλα...μαλλον πρεπει να βαλεις καμμια αγγελια.που??οπουδηποτε.δεν ξερεις ποιος και που θα τη διαβασει.με αμοιβη βεβαια και υποθετω εξοδα εγκυμοσυνης κτλ πληρωμενα.ποτε δεν ξερεις.στη χρυση ευκαιρια.στα φορουμ παντου.και μαλλον και στα ελληνικα και στα αγγλικα....το θεμα ειναι οταν βρεθει να την εχεις απο κοντα μη στην κανει....κουραγιο.....

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κάπως δεν ακούγεται… είναι η έσχατη λύση, την οποία την έχω στο μυαλό μου. 'Ηλπιζα, μιλώντας εδώ μήπως βρεθεί κάποια που να ξέρει που θα μπορούσα να απευθυνθώ. Στο εξωτερικό υπάρχουν οργανωμένα κέντρα. Στην Ελλάδα μάλλον όχι!?!

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ξερω οχι και η αληθεια ειναι οτι το βλεπουμε πιο συναισθηματικα εδω---δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο--και ειναι βλεπεις και ο περυγυρος -συγγενεις κτλ---οσο να ναι επηρρεαζει..μαλλον σε ξενη θα πρεπει να απευθυνθεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαρα στο κουραγιο σ κοριτσακι μ. ο,τι κ αν πω θα ειναι λιγο... ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη, κ παλι κουραζομαι κ μονο στη σκεψη να μεινω παλι εγκυος...αντι να πω κ ευχαριστω π πηγαν ολα καλα... αν μ συνεβαινε κατι τετοιο.. ουτε κατα διανοια δε θα σκεφτομουν για δευτερο... συγχαρητηρια... απλα


LAdlp3.png
Link to comment
Share on other sites

απ οτι ξερω οχι και η αληθεια ειναι οτι το βλεπουμε πιο συναισθηματικα εδω---δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο--και ειναι βλεπεις και ο περυγυρος -συγγενεις κτλ---οσο να ναι επηρρεαζει..μαλλον σε ξενη θα πρεπει να απευθυνθεις...

Ισχύουν ακριβώς όσα λες!!! Κ οι γονείς κ τα αδέρφια μου αντίθετοι είναι! …όμως κανένας τους δεν είναι στη θέση ΜΟΥ!!! Έχουν από 3 παιδιά ο καθένας κ λένε σε μένα να μην κάνω άλλο γιατί "τι θα πει ο κόσμος" ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ!!!! Πριν 10-15 χρόνια κ για την εξωσωματική η ίδια νοοτροπία υπήρχε..μην το πούμε γιατί τι θα πει ο κόσμος! Στην Αμερική το κάνουν όχι μόνο για ιατρικούς λόγους, αλλά κ κάποιες για να μη χαλάσει το σώμα τους.

Δυστυχώς για μένα είναι ο μόνος τρόπος…

Όταν η κόρη φτάσει 15 κ μου πει "γιατί ρε μάνα δε μου έκανες ένα αδερφάκι να μην είμαι μόνη?" τι θα της πω? δεν ήθελε το σόι????

Link to comment
Share on other sites

A για τον περιγυρο εννοουσα για την παρενθετη.οχι για σενα.εσυ πολυ καλα θα κανεις και μμακαρι να ειναι πολυ πιο ευκολο απ οτι λεμε..απλα εννοουσα για μια ελληνιδα θα ηταν δυσκολο να αντιμετωπισει το σοι της αν αποφασιζε να γινει παρενθετη....μετα θα ειχες 3 πεθερες..ασε...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...