Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Lila ki είπε:

      Τι κάμετε κορίτσια μου !!! Μου έκλεισαν το πρώτο υπέρηχο να δπυμε πως προχωράμε κ εάν είναι όλα καλα στις 7 εβδομάδες … αλλά νιώθω τρομερή αδυναμία … λαχάνιασμα θέλω να είμαι μόνο στο κρεβάτι να κοιμάμαι … μήπως μου λείπει Σίδηρος ; Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα πίσω .. 

      Χριστος Ανεστη! Και εγώ λαχανιαζω πολύ εύκολα. Εγώ έχω επαναληπτική χοριακης την Τετάρτη...αν πάνε όλα καλά λογικά θα μου πούνε να κλείσω για τον πρώτο υπέρηχο.

      On 4/5/2024 at 2:43 ΜΜ, Faith22 είπε:

      Κορίτσια μου πρότειναν έναν γιατρό στο δημόσιο,στο Αλεξάνδρας.Δεν είναι τεράστιο ρίσκο λέτε?

      Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου πόσο ρίσκο είναι. Οι κοπέλες που έχουν προχωρημένη εγκυμοσύνη ή έχουν ήδη παιδάκι μπορούν να βοηθήσουν...Έχεις αποφασίσει να φύγεις ε? 

      On 4/5/2024 at 3:47 ΜΜ, Angot είπε:

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

      Πως είσαι?? Ελπίζω να μην ξαναειχες το ίδιο...

ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Γειά σας!

Ετοιμάζομαι για εξωσωματική το Σεπτέμβρη και είμαι λίγο προβληματισμένη γιατί ένας γιατρός(που θεωρώ καλό) μου πρότεινε να κάνω λαπαροσκόπηση και μετά από 3 μήνες να κάνω εξωσωματική. Θεωρεί ότι θα υπάρχουν συμφύσεις μετά από το ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα που έκανα παλιότερα, θέλει να προσπαθήσει να ανοίξει τις κλειστές μου σάλπιγγες μήπως συλλάβω κανονικά και πιστεύει ότι μπορεί να έχω ενδομητρίωση. Υπάρχει κάποια που έκανε κάτι τέτοιο? Υπήρχε ενδομητρίωση χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα?(π.χ. δεν πονάω στην περίοδο)Αν κάποια μπορεί να απαντήσει από προσωπική εμπειρία θα με βοηθούσε.


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!

Ετοιμάζομαι για εξωσωματική το Σεπτέμβρη και είμαι λίγο προβληματισμένη γιατί ένας γιατρός(που θεωρώ καλό) μου πρότεινε να κάνω λαπαροσκόπηση και μετά από 3 μήνες να κάνω εξωσωματική. Θεωρεί ότι θα υπάρχουν συμφύσεις μετά από το ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα που έκανα παλιότερα, θέλει να προσπαθήσει να ανοίξει τις κλειστές μου σάλπιγγες μήπως συλλάβω κανονικά και πιστεύει ότι μπορεί να έχω ενδομητρίωση. Υπάρχει κάποια που έκανε κάτι τέτοιο? Υπήρχε ενδομητρίωση χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα?(π.χ. δεν πονάω στην περίοδο)Αν κάποια μπορεί να απαντήσει από προσωπική εμπειρία θα με βοηθούσε.

γεια σου Άννα,

όσον αφορά την ενδομητρίωση υπάρχει εξέταση αίματος CA125 (βιοχημικός δείκτης) ο οποίος αν βρεθεί υψηλός αποτελεί ένδειξη ενδομητρίωσης. Οπότε ίσως να ξεκινούσατε από αυτή την εξέταση. Η λαπαροσκόπηση είναι πιο σοβαρή εξέταση - ολική νάρκωση- και κοστίζει αρκετά. Πριν 5 χρόνια στη Θεσσαλονίκη δώσαμε 1500 ευρώ. Βέβαια έπρεπε να την κάνω γιατί είχα εξωμήτρυο κύηση. Όσον αφορά τις κλειστές σάλπιγγες δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία, αν είναι κάτι που πετυχαίνει. Ίσως να έπαιρνες και μια 2η ή 3η γνώμη γιατρού.

Εγώ πριν την 1η εξωσωματική έκανα υστεροσκόπηση για να δούμε αν είναι όλα οκ στη μήτρα.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!Το κόστος είναι γύρω στις 2.500,καταλαβαίνεις όσο μία (φθηνή) εξωσωματική.Θα κοιτάξω μήπως όντως κάνω αυτή την εξέταση για να αποκλείσω την ενδομητρίωση.Ελπίζω απλά να είμαστε τυχεροί και να πετύχει η εξωσωματική με την 1-2η φορά αλλιώς δεν νομίζω ότι τη γλυτώνω...Να' σαι καλά καλή μου!


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω θα σου πω πως πριν κανω σαλπιγγογραφια πηγα σε 3 γιατρους(ο πρωτος πιστευε πως εχω ενδομητριωση)δεν ειχα τιποτα τελικα...ρωτησα λοιπον και τους 3 τι θα γινει αν ειναι κλειστες οι σαλπιγγες αν ανοιγουν κτλ και θυμαμαι πως και οι 3 ηταν κατηγορηματικοι στο ανοιγμα...ειναι παλια μεθοδος λεγαν κτλ...θυμαμαι οτι ηταν το μονο στο οποιο συμφωνουσαν...τωρα ως αναφορα τα αλλα να σου πω οτι συμφωνω με το δεικτη που ανεφεραν τα κοριτσια στο αιμα..ειναι ενδειξη...επισης να σου πω πως στην ενδομητριωση ακομα και ηπιας μορφης εχεις καποια συμπτωματα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω θα σου πω πως πριν κανω σαλπιγγογραφια πηγα σε 3 γιατρους(ο πρωτος πιστευε πως εχω ενδομητριωση)δεν ειχα τιποτα τελικα...ρωτησα λοιπον και τους 3 τι θα γινει αν ειναι κλειστες οι σαλπιγγες αν ανοιγουν κτλ και θυμαμαι πως και οι 3 ηταν κατηγορηματικοι στο ανοιγμα...ειναι παλια μεθοδος λεγαν κτλ...θυμαμαι οτι ηταν το μονο στο οποιο συμφωνουσαν...τωρα ως αναφορα τα αλλα να σου πω οτι συμφωνω με το δεικτη που ανεφεραν τα κοριτσια στο αιμα..ειναι ενδειξη...επισης να σου πω πως στην ενδομητριωση ακομα και ηπιας μορφης εχεις καποια συμπτωματα...

Σ' ευχαριστώ!Μάλλον θα την κάνω αυτή την εξέταση.Γίνεται κάποια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου?Ξέρουμε καθόλου κόστος?Όταν λες ότι ακόμη και η ήπια ενδωμητρίωση έχει συμπτώματα,σε ποια αναφέρεσαι?Εγώ ας πούμε μπορεί να πονέσω στο S όταν υπάρχει βαθειά δ.. αλλά στην περίοδο δεν πονάω ιδιαίτερα.Και δεν πονούσα και ποτέ.Κάτι σουβλίτσες έχω για αρκετές μέρες στη δεξιά πλευρά προς τη λεκάνη- πόδι αλλά είναι γύρω στην ωορρηξία και κρατάνε λίγο.ΑΑ μπορεί στον ίδιο κύκλο να πονάω και στις 2 ωοθήκες εκεί κοντά στην ωορρηξία...Πολλές λεπτομέρειες,ελπίζω να μη σε κούρασα...:roll:


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ!Μάλλον θα την κάνω αυτή την εξέταση.Γίνεται κάποια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου?Ξέρουμε καθόλου κόστος?

Άννα, αν εννοείς την εξέταση για το δείκτη ca125, συνταγογραφείται και από γυναικολόγο και από αιματολόγο. Δεν θυμάμαι πόσο πλήρωσα ακριβώς γιατί μαζί με αυτήν είχα κάνει και κάτι άλλες εξετάσεις. Δεν χρειάζεται να είσαι σε κάποια συγκεκριμένη μέρα του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννα.Για την ενδομητριωση επειδη ειμαι παθουσα θα σου πω πως απο την εμπειρια μου θα σου πω πως μονο με λαπαροσκοπηση θα εισαι σιγουρη αν εχεις γιατι ναι μεν η εξεταση στο αιμα υπαρχει αλλα δεν ειναι αξιοπιστη.Το 2006 ειχα κυστη που μεγαλωνε και την εβγαλα λαπαροσκοπικα οπου και βρεθηκε ενδομητριωση.Εκανα διακοπη περιοδου με ενεσεις για 9 μηνες.Το 2007 εμεινα εγκυος φυσιολογικα αλλα παλλινδρομησε.το 2008 γεννησα τελικα τον 1ο μου γιο με φυσιολογικη συλληψη.Μετα απο εναν χρονο αρχισαμε για 2ο αλλα με τιποτα.Ζηταω απο τον γιατρο μου να κανω ξανα λαπαροσκοπηση διαγνωστικη για να δω τι παιζει.Ξανα ενδομητριωση ξανα θεραπεια ξανα κοψιμο περιοδου.Μετα αρχισαμε τις σπερματεγχυσεις.Τζιφος 3 στο συνολο.Ορμονες για παραγωγη ωαριων.Τιποτα.Συμπτωμα κανενα και οι δεικτες στο αιμα φυσιολογικοτατοι.Τελικα για να μην σε κουραζω εκανα 5 ωοληψιες με 4 τζουφια ωαρια γιατι ειχα χαμηλη ανταποκριση στις ενεσεις τις εξωσωματικης και αν και ειχα και κυστη ενδομητριωσης καταφερα να μεινω εγκυος με 1 και μοναδικο ωαριο που μπηκε καταψυξη και οταν ειπα πια τα παραταω το βγαλαμε το γονιμοποιησαμε και το εμφυτεψαμε και τωρα κοιμαται διπλα μου ο 2ος γιος μου μολις 3 μηνων.

Αρα η ενδομητριωση ειναι πολυ υπουλη ασθενεια που αυτο που μπορω να πω πλεον ειναι πως θεραπευεται τελειως...

Καλη τυχη!!!


bKtop2.png8BRwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννα.Για την ενδομητριωση επειδη ειμαι παθουσα θα σου πω πως απο την εμπειρια μου θα σου πω πως μονο με λαπαροσκοπηση θα εισαι σιγουρη αν εχεις γιατι ναι μεν η εξεταση στο αιμα υπαρχει αλλα δεν ειναι αξιοπιστη.Το 2006 ειχα κυστη που μεγαλωνε και την εβγαλα λαπαροσκοπικα οπου και βρεθηκε ενδομητριωση.Εκανα διακοπη περιοδου με ενεσεις για 9 μηνες.Το 2007 εμεινα εγκυος φυσιολογικα αλλα παλλινδρομησε.το 2008 γεννησα τελικα τον 1ο μου γιο με φυσιολογικη συλληψη.Μετα απο εναν χρονο αρχισαμε για 2ο αλλα με τιποτα.Ζηταω απο τον γιατρο μου να κανω ξανα λαπαροσκοπηση διαγνωστικη για να δω τι παιζει.Ξανα ενδομητριωση ξανα θεραπεια ξανα κοψιμο περιοδου.Μετα αρχισαμε τις σπερματεγχυσεις.Τζιφος 3 στο συνολο.Ορμονες για παραγωγη ωαριων.Τιποτα.Συμπτωμα κανενα και οι δεικτες στο αιμα φυσιολογικοτατοι.Τελικα για να μην σε κουραζω εκανα 5 ωοληψιες με 4 τζουφια ωαρια γιατι ειχα χαμηλη ανταποκριση στις ενεσεις τις εξωσωματικης και αν και ειχα και κυστη ενδομητριωσης καταφερα να μεινω εγκυος με 1 και μοναδικο ωαριο που μπηκε καταψυξη και οταν ειπα πια τα παραταω το βγαλαμε το γονιμοποιησαμε και το εμφυτεψαμε και τωρα κοιμαται διπλα μου ο 2ος γιος μου μολις 3 μηνων.

Αρα η ενδομητριωση ειναι πολυ υπουλη ασθενεια που αυτο που μπορω να πω πλεον ειναι πως θεραπευεται τελειως...

Καλη τυχη!!!

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Μπορείς να μου πεις αν είχες συμπτώματα και ποια?Από τη σαλπιγγογραφία και μετά αιθάνομαι μία σουβλιά στα δεξιά ανάμεσα λεκάνη και πόδι,κοντά στην ωοθήκη.Δεν κρατάει πολύ αλλά είναι έντονη.Μπορεί να είναι κύστη ή ενδομητρίωση?Με έχουν εξετάσει 3 γιατροί τελευταία και κανείς δεν είδε κύστη στο υπέρηχο.Αυτός που μου πρότεινε τη λαπαροσκόπηση είπε ότι είναι πιθανό να έχω ενδομητρίωση λόγω του προφιλ μου...είμαι στα 40 δεν έχω χρόνο για διακοπή περιόδου αν έχω ενδομητρίωση..:|


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μονο συμπτωμα την πρωτη φορα ηταν η κυστη.ουτε πονος ουτε κατι αλλο.Μετα την 2η φορα δεν ειχα ουτε κυστη.και μετα την δευτερη θεραπεια μολις 8 μηνες μετα το τελος της θεραπειας λιγο πριν την εξωσωματικη ξαναφανηκε εστια ενδομητριωσης.Να σου πω πως και η συνηφαδα μου αλλα και η υπαλληλος μου διαγνωστηκαν με ενδομητριωση μετα απο λαπαροσκοπηση φυσικα γιατι στον απλο υπερηχο δεν φαινεται,η μια γιατι προσπαθουσε για παιδι και δεν μπορουσε και η αλλη γιατι ειχε κι αυτη κυστη.Η ενδομητριωση εχει βαθμιδες απο το 1 εως το 4 που ειναι βαριας μορφης.μαλλον σου προτεινε διαγνωστικη λαπαροσκοπηση για να δει τι υπαρχει.Μπορει να εχεις εστιες που να κολλανε τα οργανα.Ναι εγω ημουν δυσκοιλια απο αυτο το θεμα γιατι ειχε κολλησει το εντερο.Αυτο κανει η ενδομητριωση ειναι κατι σαν φιλμ σαν διαφανη μεμβρανη που καλυπτει τα οργανα τις ωοθηκες τις σαλπιγγες και φτανει μεχρι και πνευμονια.Δεν πεθαινεις φυσικα αλλα εχεις προβλημα.Παντως με ενδομητριωση πηγα στην εξωσωματικη και τα καταφερα.


bKtop2.png8BRwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!Δεν μου πρότεινε διαγνωστική αλλά επεμβατική καθώς θα έχω σίγουρα συμφύσεις λόγω χειρουργείου.Θα προχωρήσω σε εξωσωματική και λόγω ηλικίας και λόγω φραγμένων σαλπίγγων και βλέπουμε..Ευχαριστώ και πάλι!!:)


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...