Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβριου 2015


stafylaki

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια μου!χρόνια πολλά με υγεία και αγάπη!

Εμείς το πασχα στο χωριό λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη,οοοολοι μαζί και περάσαμε πολύ όμορφα!ο μπέμπης ήταν πολύ καλός κ τον χάρηκαν όλοι. Καλοφαγα όμως και χάλασε η αποχή μάλλον από το κατσίκι,οπότε είχε αίμα στα κακα του.μεσα στο μήνα θα κάνουμε εξετάσεις αίματος για τις αλλεργιες γιατί μάλλον δε μας φταινε μόνο τα γαλακτοκομικα. Κατά τα άλλα είναι όλο φωνουλες, κάθεται μόνος του πλέον κ δε πέφτει,χθες σηκώθηκε κ καθιστος στην μπανιέρα του,τον ξαπλωνα κ ξανασηκωνοταν!αρχίζει κ ζωηρευει,θέλει να αρπάξει παιχνιδάκια απτά χέρια του αδερφού του κ νομίζω από εδώ κ πέρα θα αρχίσει το τρέξιμο για μένα!ο μεγάλος ψιλοζηλευει ξαφνικά κιόλας κ όλη την ώρα τρέχω μια στον ένα μια στον άλλο!βγάλαμε τα δύο πάνω δοντακια ανώδυνα αυτή τη φορά ευτυχώς.. Τι άλλο να σας πω?απο φαγητο αυτή την εβδομάδα πήρα μια ανάσα ελπίδας γιατί βρήκα μια σύριγγα απο σιροπι σαν καλαμακι και με αυτή δέχτηκε λίγο φαγητό επιτέλους. Το κουταλι είναι μόνο για να παίξει.Ελπίζω να είναι η αρχη αυτή έστω κ έτσι!


GeU3p2.png

F3H2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μαριποσιτα πρώτη χρονιά σπίτι σας με το μωράκι σας. Τι καλύτερο!!?? τον ευχαριστηθηκε όλη η οικογένεια τον μπέμπη ε?κ του χρόνου να είστε γεροιε!Ωραίες ιδέες για φρουτοκρεμα Φραουλιτσα η μικρή έχει γούστο στο φαγητό!!!χαχα!για τους αναστολεις Θρεψης μου το είπε η φίλη μου που σε κάποια φάση οι εξετάσεις αίματος της μικρής έδειξαν αναιμια κ δεν έβαζε πολύ καλό βάρος ενώ έτρωγε τα πάντα κ με το παραπάνω.ψαξε ψάξε της είπε μια διατροφολογος για τους αναστολεις Θρεψης κ άρχισε να παίρνει τα πάνω της.στον παιδίατρο μας που το είπα, δεν είχε ιδέα φυσικά!!μπράβο στη μπεμπούλα σου μη την ματιασουμε είναι ευκολο μωρό.αν κουραστηκες με το θηλασμό καλά έκανες κ σταμάτησες γιατί πρέπει να είναι ευχάριστη εμπειρία.εξαλλου ως εδώ που φτάσατε είναι τέλεια! Audette κ εμείς έτσι όπως έγιναν τα πράγματα δε προβλέπεται να σταματήσουμε το θηλασμό..είχα σκοπό χρόνο αλλά θα συνεχίσω γιατί είναι ρίσκο να πιει οποιοδήποτε άλλο γάλα οποτε θα κολλήσει για τα καλά.κ φυσικά φαίνεται από τωρα ότι θα έχουμε θέμα με τον αποθηλασμο!!είμαστε περιπτωσαρα εμείς!για τη Δυσκοιλιοτητα όλα μπορεί να πειράζουν κορίτσια.γενικα όταν δεις περίεργα κακά η Δυσκοιλιοτητα κλπ κόψε ότι καινουργιο έβαλες να δεις αν σταματάνε τα συμπτώματα ή δοκίμασε να το φάει με άλλο τρόπο.


GeU3p2.png

F3H2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν κάνουμε απλά τούμπες, ρολάρουμε:D:D και μάλιστα με ταχύτητα. Σήμερα με ανησυχησε, πηγαινα να τον αλλάξω στο κρεβάτι κι εκεί που καθόμουν δίπλα του κάνει μια γρήγορη "προσποίηση" και παραλίγο να έρθει τουμπα στο πάτωμα με το κεφάλι. Ευτυχώς καθόμουν δίπλα του και τον γράπωσα απο τη μπλούζα. Σήμερα θα κατεβάσουμε το ύψος της κούνιας αφού μεγαλώσαμε πια και έχουμε περισσότερη δύναμη, σχεδόν σηκώνει την πλάτη και κάθεται μόνος του οπότε να είμαστε σίγουροι το βράδυ.

Βρε κορίτσια μου χίλια συγνώμη αλλά τώρα πριν λίγο μου έστειλε ειδοποίηση το φβ οτι μου στείλατε μήνυμα! Αφού νόμιζα Φραουλίτσα μου οτι εννοούσες πως έστειλες μόνο το αίτημα φιλίας, τώρα το κατάλαβα. Πρέπει να φτιάξω τις ρυθμίσεις μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες και μπεμπάκια Χρόνια Πολλά!!! Και για την Ανάσταση και για τη γιορτή της μανούλααααας!!! Τι ευτυχία! Πρώτη φορά για τις περισσότερες από εμάς!!! :D Εύχομαι σε όλες τις γυναίκες που επιθυμούν να γίνουν μανούλες, να τα καταφέρουν το συντομότερο δυνατόν!

Σας έστειλα μνμ στο FB! Audette στείλε μας το προφίλ σου, γιατί θα αρχίσουμε να μιλάμε από εκεί πια, άντεεεε!!!

Καλησπέρα!!!Τί έγινε; Πολλή ησυχία έπεσε..... Ετοιμάζεστε για το Πάσχα ε;

Για πείτε κορίτσια ιδέες για απογευματινό.... Της έχω δώσει ρυζάκι με σταφίδες, ιδέα της γιατρού και απο αύριο βρώμη με μπανάνα. Εσείς τι δίνεται; Ξεκινήσαμε και το βράδυ και της δίνω στις 12, γάλα σκόνη και κοιμάται ως τις 8 χωρίς να ξυπνάει, παράδεισος για μένα αλλά έχει αρχίσει και δεν της φτάνει το δικό μου ή συνήθισε το άλλο που την κρατά πιο πολύ. Συνεχίζουμε και θηλάζουμε αλλά είμαι ήδη καλύτερα. Έχω χαμηλό αιματοκρίτη και ήμουν διαρκώς χάλια και ας έπαιρνα και ειδικές βιταμίνες για τον θηλασμό. Απο την μια στεναχωριέμαι, δεν θέλω να τελειώσουμε ακόμα, αλλά απο την άλλη είμαι πολλή καλύτερα και μπορούμε άνετα να πάμε έξω χωρίς να έχω άνχος για το αν θα πεινάσει να τρέχω στο αμάξι.

Α!!!!Γύρισε και απο ανάσκελα μπρούμυτα. Αυτά. Α σχετικά με επόμενη συνάντηση εννοούσα μετά το Πάσχα φυσικά. :wink:

Κοριτσάκι μου πολύ ωραία ιδέα με τις σταφίδες! Κι εγώ του είχα δώσει δαμάσκηνο όταν μου έκανε δυσκοιλιότητα και ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ και σταφίδες και σύκο ξερό (φαντάζομαι αφού το μουλιάσω πρώτα)

Με το θηλασμό καλά έκανες, γιατί πρέπει να είμαστε κι εμείς καλά για να μπορούμε να προσφέρουμε και στα παιδάκια μας. Και δε χρειάζεται να τελειώσει ακόμα, μπορείτε να το πάτε σε σταδιακή μείωση να μη σας φανεί πολύ απότομο... Καλά το 12-8 ύπνος είναι πραγματικά παράδεισος! Ούτε του παπά μην το πεις, που χτες μου ξύπνησε 5-6 φορές...:mad: Συγχαρητήρια και για τις τουμπίτσες σας!

Κοριτσάκια μου τι κάνετε?εμείς εδώ τρέξιμο με δώρα λαμπάδες κλπ..έχουμε κ 3 βαφτιστήρια....χαμός!

Αυγά,τσουρέκια κλπ κάνετε το πασχα?εγώ σε συνεργασία με τη μαμά μου τσουρέκια γιατί πάντα τα πετυχαίνει η άτιμη!φέτος ευτυχώς βρήκα συνταγές κατάλληλες για αποχή γιατί θα ζηλευα πολύ.

κοίτα..δεν είμαι από αυτές που είναι κολλημένες με τη διατροφή,όχι ζάχαρη κλπ..αλλά είμαι "καμένη" απτον πρώτο μου γιο.του μαγειρευα φαγητό για 2 μερες κ δε του έφτανε για ένα μεσημεριανό γεύμα!πολύ φαγανο μωρο.το απόγευμα ακολουθούσα τη γραμμή του τότε παιδίατρου με γιαούρτι,κρέμες,δημητριακα.τον λυπομουν γιατί έλεγα βαριέται τα ιδια μωρε το καημένο,ας του δώσω κάτι νόστιμο!τλκ 14 μηνών καλομαθε κ σφραγισε το στόμα κ ήθελε τα πάντα εκτός από κρέας κ λαχανικα!ακόμα κ τώρα που είναι 4,5 παιδευομαστε με τη διατροφή του.αν όλα είχαν πάει καλά με τον μπέμπη κ μέχρι να εισάγω αβγό που εκεί αρχίζουν πολλές επιλογές,θα έδινα για απογευματινο λαχανικά η το μεσημεριανό φαγητο,ή λίγο ακόμα φρούτο αν πχ δεν εφαγε πολύ το πρωί.αν νομίζεις ότι πεινάει δοκίμασε κάτι τέτοιο κ αργότερα θα έχεις πολλές επιλογές.βασικα θέλεις καθημερινα 70γρ τουλάχιστον πρωτεΐνης στον 7ο.δηλ κρεατακι.μπορεις να κάνεις εισαγωγή κ αλλά κρέατα για αλλαγή.επισης η βρώμη και το ρύζι είναι αναστολεις Θρεψης..ψάξε στο ίντερνετ.

Αντε θα τα πούμε κ στο φβ?????

Σάγια μου αν δεν το έλεγες δεν θα το πίστευα ότι ένα φαγανό μωρό μπορεί να γίνει δύσκολο μετά. Μωρέ λες από την μεγάλη ποικιλία να κακομαθαίνουν και μετά να κάνουν τα δύσκολα? Εγώ επειδή είμαι τώρα σπίτι ασχολούμαι πολύ με το φαγητό του και όταν του φτιάχνω πχ κρέας με λαχανικά, βάζω όσο μεγαλύτερη ποικιλία μπορώ. Επίσης το απογευματινό το ξεκινήσαμε εδώ και δεκαπέντε μέρες και τρώει ή ρυζάλευρο ή από το μεσημεριανό αν περίσσεψε. Χθες ξεκινήσαμε και τη βρώμη που έχω κι εγώ διαβάσει ότι είναι αναστολέας θρέψης, γι' αυτό και θέλει μούλιασμα με 2-3 σταγόνες λεμόνι. Προς το παρόν όμως έχω πάρει μια έτοιμη σε σκόνη από μαγαζί με βιολογικά, γιατί φοβήθηκα μήπως αυτές που πωλούνται σε νυφάδες είναι πιο σκληρές και δύσπεπτες. Έτσι μου είπε και ο πωλητής...

Να σου πω και κάτι άλλο, το ξέρεις ότι υπάρχει ειδική ομάδα στο fb που λέγεται "θηλασμός και αλλεργίες"? Έχουν φτιάξει και blog με συνταγές, πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ, είναι το: http://www.dairy-free.eu/ και το https://www.facebook.com/bfadairyfree

Γειά σας! Λοιπόν Φραουλίτσα εγώ του δίνω πάλι φρουτόκρεμα γύρω στις 10 μόνο με αχλάδι βασικά που είναι το μόνο προς το παρόν που δεν του δημιουργεί δυσκοιλιότητα, το μεσημέρι μοσχαρακι ή κοτοπουλάκι και για απογευματινό κρέμα φαριν λακτε. Νομίζω οτι είναι υπεραρκετά για τώρα. Εγώ που δεν θηλάζω του δίνω λίγο νεράκι μετά απο κάθε γεύμα γιατί τον βοηθάει να ξεδιψά και να ενεργείται. Μπορείς μαλλον να κάνεις κι εσύ το ίδιο αλλά θηλάζοντας. Τη βρώμη τη μουλιάζεις? Διάβασα οτι είναι πιο ευπεπτη και δεν τους πέφτει τόσο βαριά στο στομάχι όταν τη μουλιάζουμε για μερικές ώρες πριν τη φάνε, ειδικά με λίγο χυμό λεμόνι που βοηθά στο να απορροφώνται καλύτερα τα συστατικά της.(Αν βάλεις και μελι κανεις όταν κοιμηθεί και μια ωραιότατη απολέπιση:D) Αρνάκι, κατσικάκι μας είπε η γιατρός όταν μπει στον 8ο οπότε μια χαρά μας έρχεται η Κυριακή του Πάσχα;).

Mariposita μου το δοκιμάσατε τελικά το αρνάκι/κατσικάκι σας? Και του χρόνου με υγεία! Εγώ ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε αν θέλω άπαχο κομμάτι από κατσικάκι, αλλά και πάλι καλύπτεται λέει από μοσχάρι και κοτόπουλο και μπορώ να δοκιμάσω γαλοπούλα και κουνέλι. Το συκώτι δεν το συστήνει και μεταξύ μας κι εγώ το φοβάμαι. Για τη βρώμη κι εγώ τα ίδια έχω ακούσει. Και το νεράκι όντως βοηθάει στη δυσκοιλιότητα αλλά του το δίνω με το εκπαιδευτικό ποτηράκι και πίνει ελάχιστο. Δοκίμασα και με μπιμπερό αλλά μου κάνει τον δύσκολο. Δεν πειράζει όταν πιάσουν οι ζέστες, τότε θα τον δω:P

Γειά σας!!! Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση να έχουμε!!!! Άχ κορίτσια αδιαθέτησα και γω και νιώθω σαν να ξελάφρωσα!!! ( Με ωραία νέα ξεκίνησα αλλά νιώθω καλύτερα!!!). Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μου ή ισχύει όντως. Τον θηλασμό θα τον κρατήσουμε σίγουρα ένα μήνα ακόμα, μετά βλέπουμε.

Κοριτσάκι μου ανυπομονώ κι εγώ να αδιαθετήσω μπας και ξεπρηστώ λιγάκι αλλά που! Νομίζω ευθύνονται οι βραδινοί θηλασμοί, προσπαθώ να τους κόψω αλλά το βράδυ τρελαίνεται, το έχει βρει συνήθεια και εκνευρίζεται αν του αρνηθώ! Παρόλο που του δίνω και πιπίλα φαντάσου! Σκέφτομαι το ΣΚ να το πάω στο δωμάτιό του και μετά να τους κόψω σιγά σιγά. Σκεφτόμουν μήπως του έδινα κι εγώ το βράδυ ξένο, γιατί το έχουμε σταματήσει κανένα μήνα τώρα, αλλά δε νομίζω να αλλάξει κάτι γιατί και πριν που έπαιρνε ξένο τα ίδια είχαμε.

Κοριτσια κι εμεις εχουμε θεμα με τη δυσκοιλιοτητα! Χθες η κακομοιρουλα προσπαθούσε να κανει κακακια και έκλαιγε απο τον πονο!την λυπήθηκα! Απο χθες κόψαμε κι εμεις το μηλο! Της βαζω αχλάδι ακτινίδιο αβοκάντο! Φραουλιτσα ωραια ιδέα και ο ανανάς! Πρεπει οντως να δινει τελεια γεύση! Και πολυ ωφέλιμος! Σκεφτομαι να δοκιμάσω και τη βρώμη! Επισης βρε κοριτσια της εχω πάρει μια κρεμα της hipp με σιμιγδάλι που ειναι παρα πολυ καλη για το εντερακι! Τις πρώτες μερες που της την έδινα μου εκανε κακα μετα απο λιγο! Άμεση ανταπόκριση! Χαχαχα ομως μετα άρχισα να της την φτιάχνω με γαλα αντί για νερο οπως μου ειχε πει ο παιδίατρος και ειδα διαφορα στη λειτουργία του εντέρου της! Λέτε ρε κοριτσια να επιδεινώνει το πρόβλημα και το γαλα;;τι να πω;;εχθες που της την έφτιαξα με νερο παλι ολα μια χαρα!

Για το θηλασμο συνεχίζουμε, πιο πολυ πρωι βραδυ κσι μες στην μερα μονο για παρηγοριά και νανούρισμα!πιστευω θα εχω θεμα με το αποθηλασμο γιατι με εμενα κοιμαται μονο με στηθος! Ο πατέρας της και η γιαγιάδες υην κοιμίζουν και με βολτες αλλα σε μένα θελει στηθος! Το μπιμπερο ακομα ουτε να το δει! Προσπάθησα να της βαλω γαλα στο κυπελλάκι που πίνει νερο αλλα το κατάλαβε η πονηρω και το πέταξε! Χαχα εν τω μεταξυ δεν ειναι τοσο ήσυχη στο τάισμα οπως στις αρχές! Δεν ξερω αν το παρατηρείτε κι εσεις! Θελει να πιάνει μονη της το κουταλι( της δίνω ενα αλλο για να την κοροϊδεύω) πιάνει το φαγητο, τραβαει και βγαζει τη σαλιαρα και καναδυο μερες εχει αρχιςει να το φτύνει το φαγητο της αν δεν θελει αλλο! Χαμος!! Γινόμαστε σαν γυφτακια και οι δυο καθε φορα!

Αυτα τα νεα μας κοριτσακια μου!

Ευχομαι σε ολες καλο πασχα με υγεια! Να περάσετε ομορφα με τις οικογένειες σας! Φιλακια πολλα!!!

Κοριτσάκι μου κι εμείς ακριβώς τα ίδια με τη δυσκοιλιότητα και του έβρασα δαμάσκηνα στο φαγητό, πολτοποίησα ένα κι έτσι ισιώσαμε. Σταμάτησα και το καρότο για λίγο και είδα διαφορά.

Κι εμείς στο φαγητό δίνουμε μάχη, θέλει να πιάσει το πιατάκι, το κουτάλι, να βγάλει την σαλιάρα, να πάρει μόνος του το εκπαιδευτικό ποτηράκι! Άσε της τρελής γίνεται!

Χρόνια Πολλά κοπέλες μου, Χριστός Ανέστη! Να χαιρόμαστε τις οικογένειες και τα μπεμπάκια μας γερα και δυνατά!! Εμείς τις γιορτές δεν πήγαμε κάπου, γυρίζαμε εδώ σε παππούδες -γιαγιάδες- θείες-ξαδέλφια κτλ. Πάντως ήταν το πρώτο Πάσχα σε δικό μας σπίτι και μόνο γι'αυτό πολύ το χάρηκα. Φραουλίτσα μου το έλαβα! Ελπίζω να τα καταφέρουμε την επόμενη φορά και να σας δω απο κοντά. Audette το μήλο κάνει δυσκοιλιότητα τελικά κι εμείς το ίδιο θέμα είχαμε και το έβγαλα προς το παρόν. Αχλαδάκι τρώμε απο φρούτα, αλλά θέλω να του βάλω κι άλλα σιγά σιγά τώρα που κλείσαμε τον 8ο και καλοκαιριάζει. Θα υπάρχει μεγάλη ποικιλία απο φρούτα εποχής και είναι κρίμα να μην τα δοκιμάσουμε.

Χρόνια Πολλά κοριτσάκι μου!!! Με υγεία και χαρά στα σπίτια μας! Έχετε νοικιάσει σε δικό σας σπίτι πια ε??? Άντε να το χαίρεστε με το ζουζουνάκι σας!


hv6Vp2.png
bMrM.png
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!! Σας γράφω βιαστικά.είμαι ακόμα χωριό και απο ιντερνετ...γυρναμε παρασκευή. Θα σας γράψω τότε και θα στείλω και το προφιλ μου στο fb.Η μικεη εχρι γίνει άλλο παιδί στην εξοχή!!! Φιλάκια


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά!!!! Σας γράφω βιαστικά.είμαι ακόμα χωριό και απο ιντερνετ...γυρναμε παρασκευή. Θα σας γράψω τότε και θα στείλω και το προφιλ μου στο fb.Η μικεη εχρι γίνει άλλο παιδί στην εξοχή!!! Φιλάκια

Κοριτσακι μου χρονια πολλα!!!Συγγνωμη σε ξεχασαμε... Περιμενουμε το προφιλ σου!Ηδη ξεκινησαμε να μιλαμε στο φεις.Καλα να περνατε!!!Πολλα φιλια!


hv6Vp2.png
bMrM.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε;;; Εγω ειναι σκασμενη...:(:( ειχαμε σημερα παιδίατρο και η μικρη μου ειχε πάρει μονο 150 γρ!!! Μου ειπε να ξαναπάω σε ενα μηνα μονο για να τη ζυγίσει και αν δεν εχει πάρει ικανοποιητικό βαρος θα μας γράψει να κανουμε εξεταςεις για ουρολοίμωξη και διαφορα αλλα! Εννοειται πως μου ξαναείπε για το ξένο γαλα και αυτη τη φορα σκεφτομαι να το προσπαθήσω.. Πιστευω οτι και με μικτή διατροφη ισως μπορέσω να συνεχιςω να θηλαζω για κανα διμηνη ακομα! Ε μετα σκόπευα ουτως ή αλλως σιγα σιγα να αποθηλασω! Τι να πω;; Εν τω μεταξυ εχω και το θεμα οτι δεν παίρνει το μπιμπερο! Σαγια εσυ είχες δοκιμάσει το mimijumi???το πηρα κι αυτο μπας και δω φως... Θα δείξει...

Mommy to be δεν εχω φουμπου αγαπη μου γιαυτο δεν σας εχω στείλει! Το δαμάσκηνο το εβρασες αποξηραμένο;;

Mariposita μου σιγουρα τωρα που καλοκαιριαζει θα υπαρχουν περιςςοτερες επιλογές σε φρουτα! Μονο κεράσια φράουλες μου ειπε ο γιατρος να μην της δίνω! Και καπου διάβαζα οτι δεν κανουν και τα φρουτα με χνούδι στη φλούδα τυπου ροδάκινο!

Σαγια θήλασε το οσο μπορεις εφόσον υπαρχει αυτο το θεμα! Μονο καλο θα κανεις στο παιδάκι σου! Κι εγω το βλεπω να ζορίζομαι με τον αποθηλασμο! Και με το μπιμπερο τωρα που εχει φτάσει 8 μηνων!

Φελισιτακι μου τι ωραια! Κανετε παρατεταμένες διακοπες!! Να περνατε ομορφα!

Φραουλιτσα μου αφου σε επιβάρυνε τοσο πολυ ο θηλασμος δεν το συζητω! Καλυτερα ετσι!

Εχθες αρχίσαμε κι εμεις αισίως τις κωλοτούμπες εστω και καθυστερημένα! Και πριν γύρναγε αλλα με βοηθεια! Τωρα το εχει δει παιχνίδι και το κανει ακονα και μισό κοιμισμένη χαχαχα εχει πολυ πλακα! Γελάμε πολυ βεβαια σημερα μου βγηκε ξινό με το γιατρο αλλα τεσπα!

Ελπιζω να μην ξέχασα καμμια..,


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε;;; Εγω ειναι σκασμενη...:(:( ειχαμε σημερα παιδίατρο και η μικρη μου ειχε πάρει μονο 150 γρ!!! Μου ειπε να ξαναπάω σε ενα μηνα μονο για να τη ζυγίσει και αν δεν εχει πάρει ικανοποιητικό βαρος θα μας γράψει να κανουμε εξεταςεις για ουρολοίμωξη και διαφορα αλλα! Εννοειται πως μου ξαναείπε για το ξένο γαλα και αυτη τη φορα σκεφτομαι να το προσπαθήσω.. Πιστευω οτι και με μικτή διατροφη ισως μπορέσω να συνεχιςω να θηλαζω για κανα διμηνη ακομα! Ε μετα σκόπευα ουτως ή αλλως σιγα σιγα να αποθηλασω! Τι να πω;; Εν τω μεταξυ εχω και το θεμα οτι δεν παίρνει το μπιμπερο! Σαγια εσυ είχες δοκιμάσει το mimijumi???το πηρα κι αυτο μπας και δω φως... Θα δείξει...

Mommy to be δεν εχω φουμπου αγαπη μου γιαυτο δεν σας εχω στείλει! Το δαμάσκηνο το εβρασες αποξηραμένο;;

Mariposita μου σιγουρα τωρα που καλοκαιριαζει θα υπαρχουν περιςςοτερες επιλογές σε φρουτα! Μονο κεράσια φράουλες μου ειπε ο γιατρος να μην της δίνω! Και καπου διάβαζα οτι δεν κανουν και τα φρουτα με χνούδι στη φλούδα τυπου ροδάκινο!

Σαγια θήλασε το οσο μπορεις εφόσον υπαρχει αυτο το θεμα! Μονο καλο θα κανεις στο παιδάκι σου! Κι εγω το βλεπω να ζορίζομαι με τον αποθηλασμο! Και με το μπιμπερο τωρα που εχει φτάσει 8 μηνων!

Φελισιτακι μου τι ωραια! Κανετε παρατεταμένες διακοπες!! Να περνατε ομορφα!

Φραουλιτσα μου αφου σε επιβάρυνε τοσο πολυ ο θηλασμος δεν το συζητω! Καλυτερα ετσι!

Εχθες αρχίσαμε κι εμεις αισίως τις κωλοτούμπες εστω και καθυστερημένα! Και πριν γύρναγε αλλα με βοηθεια! Τωρα το εχει δει παιχνίδι και το κανει ακονα και μισό κοιμισμένη χαχαχα εχει πολυ πλακα! Γελάμε πολυ βεβαια σημερα μου βγηκε ξινό με το γιατρο αλλα τεσπα!

Ελπιζω να μην ξέχασα καμμια..,

Άχ έλα αν μπορείς στο φβ, έχουμε κάνει κλειστή ομάδα, θα σου στείλω π.μ.

Όσο για το μπιμπερό και μένα δεν έπαιρνε ώσπου μια μέρα της έδωσε ο μπαμπάς της με ένα που είχα πάρει για νεογέννητα με αργή ροή της nuby, με αυτό άρχισε να πίνει και της έχω και ένα με ελεγχόμενη ροή και έτσι πίνει. Αυτά που είναι για την ηλικία της δεν τα θέλει γιατί δεν μπορεί μάλλον να τα διαχειριστεί. Και η μικρή μου έχει αρχίσει να γυρνά απο μπρούμυτα ανάσκελα και το ανάποδο και μας κάνει συνέχεια επίδειξη...Γυρνά απο ανάσκελα μπρούμυτα και αμέσως πάλι πίσω και έχει πολλή πλάκα. Με το βάρος ελπίζω να τα πάτε καλά και να μην χρειαστείτε κάτι άλλο!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!!! Σας γράφω βιαστικά.είμαι ακόμα χωριό και απο ιντερνετ...γυρναμε παρασκευή. Θα σας γράψω τότε και θα στείλω και το προφιλ μου στο fb.Η μικεη εχρι γίνει άλλο παιδί στην εξοχή!!! Φιλάκια

Είδες; Η εξοχή κάνει θαύματα!!!!Με το καλό να έρθεις και συ Αθήνα να σε βάλουμε στο γκρούπ!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε;;; Εγω ειναι σκασμενη...:(:( ειχαμε σημερα παιδίατρο και η μικρη μου ειχε πάρει μονο 150 γρ!!! Μου ειπε να ξαναπάω σε ενα μηνα μονο για να τη ζυγίσει και αν δεν εχει πάρει ικανοποιητικό βαρος θα μας γράψει να κανουμε εξεταςεις για ουρολοίμωξη και διαφορα αλλα! Εννοειται πως μου ξαναείπε για το ξένο γαλα και αυτη τη φορα σκεφτομαι να το προσπαθήσω.. Πιστευω οτι και με μικτή διατροφη ισως μπορέσω να συνεχιςω να θηλαζω για κανα διμηνη ακομα! Ε μετα σκόπευα ουτως ή αλλως σιγα σιγα να αποθηλασω! Τι να πω;; Εν τω μεταξυ εχω και το θεμα οτι δεν παίρνει το μπιμπερο! Σαγια εσυ είχες δοκιμάσει το mimijumi???το πηρα κι αυτο μπας και δω φως... Θα δείξει...

Mommy to be δεν εχω φουμπου αγαπη μου γιαυτο δεν σας εχω στείλει! Το δαμάσκηνο το εβρασες αποξηραμένο;;

Mariposita μου σιγουρα τωρα που καλοκαιριαζει θα υπαρχουν περιςςοτερες επιλογές σε φρουτα! Μονο κεράσια φράουλες μου ειπε ο γιατρος να μην της δίνω! Και καπου διάβαζα οτι δεν κανουν και τα φρουτα με χνούδι στη φλούδα τυπου ροδάκινο!

Σαγια θήλασε το οσο μπορεις εφόσον υπαρχει αυτο το θεμα! Μονο καλο θα κανεις στο παιδάκι σου! Κι εγω το βλεπω να ζορίζομαι με τον αποθηλασμο! Και με το μπιμπερο τωρα που εχει φτάσει 8 μηνων!

Φελισιτακι μου τι ωραια! Κανετε παρατεταμένες διακοπες!! Να περνατε ομορφα!

Φραουλιτσα μου αφου σε επιβάρυνε τοσο πολυ ο θηλασμος δεν το συζητω! Καλυτερα ετσι!

Εχθες αρχίσαμε κι εμεις αισίως τις κωλοτούμπες εστω και καθυστερημένα! Και πριν γύρναγε αλλα με βοηθεια! Τωρα το εχει δει παιχνίδι και το κανει ακονα και μισό κοιμισμένη χαχαχα εχει πολυ πλακα! Γελάμε πολυ βεβαια σημερα μου βγηκε ξινό με το γιατρο αλλα τεσπα!

Ελπιζω να μην ξέχασα καμμια..,

Κοριτσακι μου ελα στο φεις!!!Ειναι πολυ καλυτερα,προσπαθησε το γιατι θα μιλαμε απο εκει τωρα.Και η Σαγια εφτιαξε ενα προφιλ τωρα τελευταια!

Οταν ειχε εντονο θεμα με δυσκοιλιοτητα εβρασα δυο δαμασκηνα χωρις κουκουτσι που παιρνω σε σακουλακι απο το σουπερ και ελιωσα και το μισο και το εβαλα στο φαγητο του μαχι με λιγο ζωμο απο αυτον που εβρασα.Το ιδιο θα κανω και με ξερα συκα και σταφιδες!

Τωρα για το βαρος,στην ομαδα του αποκλειστικου θηλασμου νομιζω ειναι φυσιολογικο αυτο το βαρος για τα θηλαζοντα σε αυτη την ηλικια....απο φαγητο πως παει?ειναι φαγανο παιδακι?Δεν ξερω αν το ξενο ειναι το θεμα πια,αφου εχουν μπει και οι στερεες...


hv6Vp2.png
bMrM.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Audette μου κι εμείς είχαμε παιδίατρο σήμερα και στο ζύγισμα οχι μόνο δεν πήραμε αλλά είμαστε και μερικά γραμμάρια μείον. Επειδή ανησύχησα η γιατρός μου είπε οτι στην ηλικία που είναι τα μπεμπάκια μας τώρα κινούνται συνεχώς και δεν είναι οπως πριν που όπως τα αφήναμε τα βρίσκαμε, οπότε λογικό είναι να μειώνεται το βάρος ή και να είναι μερικά γραμμάρια πίσω. Εξάλλου όσο μεγαλώνουν μειώνεται η πρόσληψη βάρους μέχρι να ισορροπήσει με την όλη ανάπτυξη. Και φυσικά δεν έχει να κάνει με το θηλασμό γιατί εμείς απο πολύ νωρίς πίνουμε ξένο άρα με αυτή τη λογική θα έπρεπε να ζυγίζει τα διπλάσια:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μαριποζιτα μου σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Με καθησυχαςες πολυ! Βεβαια εμεις ειμαστε και αρκετα χαμηλά στις καμπύλες γιαυτο λιγο αγχώνομαι! Τεσπα! Αληθεια ποια ειναι η γιατρος σου;;; Αν μπορεις στειλε πμ! Καλος χρυσός και ο δικος μου αλλα με αγχώνει(οχι οτι θελω και πολυ αλλα τεσπα)

φραουλιτσα και mommy σας ευχαριστω πολυ κι εςας για τις απαντήσεις σας! Οσο για το φουμπου εχει ο αντρας μου προφίλ! Θα σας το στείλω και το πολυ πολυ να ειμαι η μονη στην ομάδα με αντρικό όνομα... Χαχαχαχα:tongue::tongue:


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites

Μαριποζιτα μου σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Με καθησυχαςες πολυ! Βεβαια εμεις ειμαστε και αρκετα χαμηλά στις καμπύλες γιαυτο λιγο αγχώνομαι! Τεσπα! Αληθεια ποια ειναι η γιατρος σου;;; Αν μπορεις στειλε πμ! Καλος χρυσός και ο δικος μου αλλα με αγχώνει(οχι οτι θελω και πολυ αλλα τεσπα)

φραουλιτσα και mommy σας ευχαριστω πολυ κι εςας για τις απαντήσεις σας! Οσο για το φουμπου εχει ο αντρας μου προφίλ! Θα σας το στείλω και το πολυ πολυ να ειμαι η μονη στην ομάδα με αντρικό όνομα... Χαχαχαχα:tongue::tongue:

Σχετικά με το βάρος της μικρής σου αν σε ανχώνει και έχεις αμφιβολίες πάρε μια δεύτερη γνώμη για να είσαι σίγουρη. Πάντως μπορεί ο παιδίατρος να ανησυχεί γιατί είναι χαμηλά στην καμπύλη βάρους. Όπως και να χει δες και έναν άλλο για σιγουριά.

Σχετικά με το φβ, αν θες κάνε και ένα προφίλ με ψεύτικα στοιχεία που να το έχεις μόνο γιαυτό. Φιλιά σε περιμένουμε!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Τι κάνετε..? Ελπίζω να είστε καλά και να απολαμβάνετε τα μπεμπάκια σας!! Εγώ πετάχτηκα από τις μανούλες του φετινού Σεπτέμβρη!

Με έχει πιάσει μια ανησυχία για την ημέρα που θα γεννήσω.. Μέχρι χθες πραγματικά δεν το σκεφτόμουν. Σήμερα σηκώθηκα με αυτό το άγχος..

Είναι εύκολος ο τοκετός? Εμψυχώστε με μιας και περάσατε τα ίδια με λίγους μήνες διαφορά..... Φοβάμαι.. Μάλλον ξαφνικά σήμερα φοβήθηκα.. Μήπως πάει κάτι στραβά :(:(


yuvZp3.png

rKnup2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Τι κάνετε..? Ελπίζω να είστε καλά και να απολαμβάνετε τα μπεμπάκια σας!! Εγώ πετάχτηκα από τις μανούλες του φετινού Σεπτέμβρη!

Με έχει πιάσει μια ανησυχία για την ημέρα που θα γεννήσω.. Μέχρι χθες πραγματικά δεν το σκεφτόμουν. Σήμερα σηκώθηκα με αυτό το άγχος..

Είναι εύκολος ο τοκετός? Εμψυχώστε με μιας και περάσατε τα ίδια με λίγους μήνες διαφορά..... Φοβάμαι.. Μάλλον ξαφνικά σήμερα φοβήθηκα.. Μήπως πάει κάτι στραβά :(:(

Καλησπέρα!!! Να χεις μια τελειόμηνη κύηση και ένα γερό μωράκι!!! Όπως σου ήρθε το άνχος έτσι να σου φύγει. Θα είσαι σε ένα νοσοκομείο που ακόμα και αν σου τύχει κάτι θα είναι έτοιμοι να το αντιμετωπίσουν. Να σκέφτεσαι ότι εκείνη την ημέρα θα συναντήσεις το μωράκι σου και ότι όλα θα πάνε καλά!!! Τόσες μητέρες γεννούν κάθε μέρα!! Έγω έτσι σκεφτόμουν και δεν είχα καθόλου άνχος. Και τώρα έχω ένα πολύ γλυκό μωράκι να μου κάνει παρέα. Με την γέννα δεν μου ήρθαν όλα όπως τα ήθελα αλλά το ξεπέρασα. Το θέμα είναι να είσαι εσύ και το μωρό σου υγιές. Εγώ ξεκίνησα για φυσιολογικό τοκετό, με πρόκληση, και μετά απο πέντε ώρες κάναμε καισαρική γιατί η μικρή είχε μπλεχτεί. Ένιωσα τους πόνους, στο τέλος έκανα επισκληρίδιο και μπορώ να σου πω ότι αντέχονται. Είχα κάνει και μαθήματα ανώδυνου στο Έλενα. Αν μπορέσεις να τα κάνεις. Σε προετοιμάζουν για το τι θα ζήσεις και σου μαθαίνουν και τις ανάσες που είναι πολύ σημαντικές. Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ δεν νομίζω ότι θα τους άντεχα αλλιώς. Με το καλό το μωράκι σου και να μην σε φοβίζει καθόλου αυτη η στιγμή. Έτσι και αλλιώς ολόκληρο μωράκι θα φέρουμε στην ζωή τι έιναι λίγη ταλαιπωρία για λιγες μόνο ώρες;


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...