Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβριου 2015


stafylaki

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσακια μου!

Φελισιτακι μου συμβαίνουν αυτα μην στεναχωριεσαι! Κι αφου ολα καλα, μην το σκέφτεσαι! Ειναι πολυ συνηθισμένο! Απλα εχε την το νου σου!

Φραουλιτσα η κλωτσια εχει παει σύννεφο! Γυρίζει πλευρό σταματάει για λιγο και μετα παλι τα ιδια και τρέμω μην μου την ξυπνηςει! Εμενα οσο και να την κουνάω χωρις στηθος δεν κοιμαται με τιποτα! Για τον πρωινο της υπνο κανω πλεον ομως συνδυασμό κούνημα για να νυστάξει και καπάκι β@ζι και την αποτελειωνω! Χαχαχα καλορίζικο και το καινουργιο δοντάκι! Πωπω ειπε μαμα;;; Τι ωριαααααα λιωνωωωωωωω!!! Ειναι οντως πολυ ωραια που ανταλλαζουμε εμπειρίες!

Μαριποζιτα σου ειπε ο γιατρος οτι η μυξουλα ειναι απο τα δοντια;; Γιατι κι εμενα εχει τις τελευταίες μερες! Βεβαια ο παιδίατρος μου ειπε ιωσουλα αλλα εχω ακούσει οτι γενικα δεν το πολυπαραδεχονται οτι ειναι απο τα δοντια παρολο που ισχυει! Καλα ξεμπερδέματα και με τους παπάδες! Ειναι να μην μπλεξεις! Ελεος κατι κολλήματα!

Σαγια μου περαστικα με το αυτάκι σας! Μην στεναχωριεσαι με το φαγητο! Σιγα σιγα! Ειναι και μπολικος ο δικος σου! Εδω εμεις που ειμαστε κατηγορία "φτερου" και το πηραμε αποφαση! Χαχα αν και τελευταια εχει πάρει μπρος και τρώει λιγο παραπανω! Για πάρκο και εγω λεω να της παρω! Οταν μου αρχιςει βεβαια κι εμενα τα περα δωθε! Λογικα θα βολεψει, εσυ τι κες που εχεις μεγαλύτερη εμπειρία; Ο μεγάλος σου εκατσε;

Καναμε κι εμεις σημερα το εμβολιακι μας! Μετα το πασχα παλι παιδίατρο! Τελικα πηραμε 400γρ αυτο το μηνα! Για τα κυβικά μας ειναι μια χαρα! Τα υπόλοιπα τα πηραμε σε μπόι ειμαςτε 72 πόντους! Μοντέλο χαχαχχαχ και δεν μου ξαναείπε κι αυτος για το ξένο! Το μονο που μου πρότεινε ειναι να προσθέσω καποια πραγματακια πιο "παχυντικά" στη διατροφη της! Να βαζω αβοκάντο στη φρουτοκρέμα, ζυμαρικό στο κρέατακι και να φτιάχνω το ρυζαλευρο με γαλα αντί για νερο! Κατα τ αλλα χαιρουμε άκρας υγείας! Ακομα δεν κανουμε βαρελάκια μου ειπε αυτος ομως να μην ανησυχω! Να την βαζω να καθεται περισσοτερο για να κάτσει και καλύτερα στον κ@λο της! Το βαρος της μπορει να το στηρίξει πολυ καλα ειπε και απο κοινωνικότητα αλλο τιποτα, αλοιμονο, ειναι αυτη μια κουτσομπόλα! Ολα τα παρατηρεί!:mrgreen::mrgreen:

Ρε κοριτσια εχω κι αλλο θεμα! Μου εχει κανει νινιδα!! Τωρα το θυμήθηκε μετα απο τόσους μηνες! Συνηθως τα νεογέννητα τη βγάζουν! Πηρα αυτο το λαδακι της frezyderm και ελπιζω να κανει δουλιτσα!


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας αγαπημένες μου! Χαίρομαι που είστε όλες καλά!

Είστε το παρεάκι μου και μου αρέσει πολύ που τα λέμε, όπως λες κι εσύ Φραουλίτσα! Σκεφτόμουν κιόλας, μιας και οι περισσότερες έχουμε γνωριστεί κι από κοντά ή θα γνωριστούμε, μήπως πια τα λέγαμε στο fb (αν έχετε όλες), να τα λέμε λίγο πιο προσωπικά από εδώ και πέρα και να μη χαθούμε γενικότερα (θα μπορούσαμε να φτιάξουμε εκεί να τα λέμε πάλι όλες μαζί σε κοινή συζήτηση). Ότι θέλετε όμως, δεν έχω πρόβλημα αν έτσι αισθάνεστε πιο άνετα.

Φραουλίτσα μου τι καλά που ξεκίνησε τα μαμά και μπαμπά η μικρή Ιφιγένειά σας (πολύ πρωτότυπο όνομα)! Αχ τι ευτυχία! Κι εγώ ανυπομονώ τόσο πολύ! Εμένα είπε τις προάλλες ναι ασυναίσθητα και ξετρελάθηκα! Είναι τόσο γλύκας, τον τσιμπάω παντού και θέλω να τον φάω! Για το κουπε πε που είπες, τελευταία ανακάλυψε ότι λυγίζει ο καρπός στο αριστερό του χέρι και όλο το παρατηρεί! χαχα

Μπράβο και για τα δοντάκια σας! Μακάρι να τα βγάλουν όλα έτσι, να μην ταλαιπωρηθούν τα καημένα. Πολύ όμορφη και η εκκλησία για την βάπτιση, σωστή η σκέψη σου για λινάτσα με λίγο χρώμα, μου αρέσει κι εμένα πολύ αυτό το υλικό.

Σάγια μου περαστικά στο φρατζολάκι σου. Μη στενοχωριέσαι και με το φαγητό, καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά θα συνηθίσει με τον καιρό και θα στρώσει πιστεύω. Θα δείτε και τι το ενόχλησε στο φαγάκι του και θα πάρει μπρος σιγά σιγά. Είναι και παίδαρος και δεν έχει ανάγκη, ακόμα και λιγότερο να φάει τώρα στην αρχή. Το έχω ακούσει κι εγώ το ρυζάλευρο αυτό, καλό πρέπει να είναι. Πάντως και τα δόντια παίζουν ρόλο στην όρεξή του πιστεύω. Άσε που μπορεί να είναι επηρεασμένος από το φαγητό που τον ενόχλησε στην αρχή και να μην το έχει πάρει με καλό μάτι. Θα συνηθίσει όμως με τον καιρό.

Καλά γέλασα πολύ που είπες ότι ρίχνεις δολοφονικές ματιές στον άντρα σου όταν κάνει θόρυβο το βράδυ! Και νόμιζα ότι είμαι η μόνη...!!!

Βρε κορίτσια θέλω από καιρό να σας ρωτήσω κάτι και όλο το ξεχνάω. ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΥΠΝΟΣ: Εμένα ο μπέμπης κοιμάται κατά τις 10 το βράδυ σχεδόν αμέσως, αλλά στα 20-30 λεπτά στάνταρ ξυπνάει κλαίγοντας και με ζητάει. Πάω και τον ξανακουνάω ή του βάζω πιπίλα και ξανακοιμάται σχετικά γρήγορα. Αυτό συμβαίνει 2-3 μήνες τώρα και ο γιατρός μου είπε ότι είναι από ανασφάλεια. Τελευταία, παίζει να ξυπνήσει και δεύτερη φορά σύντομα μετά τον πρώτη, ξανά ή κούνημα ή στήθος ή πιπίλα και νάνι, ώστε να ξυπνήσει το βράδυ ανά 2-3 ώρες για μαμ πάλι και τελικά 8-9 το πρωί (συμπληρώνει ύπνο και μέσα στη μέρα). Εσάς ξυπνούν λίγο μετά αφού κοιμηθούν? Και όσες τα κοιμίζετε 8 το βράδυ, το πρωί τι ώρα ξυπνάτε τελικά? Φοβάμαι ότι αν τον κοιμίσω στις 8 θα μου ξυπνήσει το ξημέρωμα και δεν την παλεύω!

Felicitaki μου αγχώθηκα όταν διάβασα για την τούμπα σας...το φοβάμαι τόσο πολύ...χαίρομαι που είστε καλά, θα πέρασες πολύ αγωνία. Μπράβο που το ευχαριστιέται το φαγάκι της η μικρούλα σου! Ξεκινήσατε και νωρίς δημητριακά! Με τι ξεκινήσατε? Ο γιατρός μου στο χαρτί που μου έδωσε τα βάζει στον 8ο (αυτά με τη γλουτένη) όμως στο μιλητό μου επέτρεψε να τα βάλω κι από τον 6ο. Κάπου διάβασα ότι όταν κάνουν εμβόλιο να αποφεύγουμε να κάνουμε εισαγωγή νέα τροφή για κάποιες μέρες, για ρώτησε την παιδίατρό σου.

Audette μου μια χαρά είναι το βάρος της κούκλας σου, τέλειο! Καλά για το ύψος δεν το συζητώ, να μας την δώσεις για νύφη! χαχα Νινίδα έχει κι ο δικός μου, από τις αρχές και την είχα παραμελήσει να σου πω την αλήθεια. Του έβαλα τελευταία λίγο αμυγδαλέλαιο και είδα βελτίωση αλλά τελείως δεν έχει φύγει.

Mariposita μου τι έκανες τελικά με το θέμα της βάπτισης? Βρήκες τον άλλο παπά που έλεγες?Ελπίζω να βρήκατε λύση. Γιατί σταματήσατε τα φρουτάκια? Τον πείραξαν?

Κι εμείς καλά είμαστε τώρα, αλλά πριν καμιά εβδομάδα έπαθα αλλεργία στο ξεκάρφωτο από χοιρινό με μανιτάρια για πρώτη φορά στη ζωή μου! Τώρα ευτυχώς είμαι οκ, πήρα κάτι αντισταμινικά που δεν επηρεάζουν τον θηλασμό. Απλά έλεγα να ξεκινήσω τις στέρεες στον μπέμπη και το ανέβαλα για αυτό το ΣΚ, για να έχει φύγει και η όποια επίδραση από τα χάπια που έπαιρνα. Θα ξεκινήσουμε με αχλάδι και θα μπω να σας πω εντυπώσεις!!!

Πολλά φιλιά σε όλες σας και στα παιδικά στρουμπουλά πατούσια!!!


hv6Vp2.png
bMrM.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γεια σας και πάλι!!! mommy πάνω που σε σκεφτόμουν χτες ότι χάθηκες!!!Ήρθες με πολλά νέα!!! Αυτό με τον ύπνο τώρα που το λες μου το έκανε και μένα έτσι πολύ καιρό και τώρα σκέφτηκα μήπως τελικά ήταν τα δοντάκια γιατί τώρα ηρέμησε και κοιμάται κανα εξάωρο σερί. Αχ τα ίδια πέρναγα και τα είχα δει όλα!!! Μόλις την έβαζα για ύπνο θα ξύπναγε και τρείς και τέσσερις φορές, και να την κουνάω και να με πονάνε και τα χέρια!!! τώρα έχει ηρεμήσει μόλις φάει το βράδυ κοιμάται και θα ξυπνήσει στο εξάωρο. Δεν λέω άλλα μην το ματιάσω το μπουμπούκι πάλι και έχουμε τα ίδια. Εμένα κοιμάται κατά τις οχτώ με οχτώ και μισή και ξυπνάει επτά με οχτώ το πρωί, έχει ξυπνήσει φυσικά και ενδιάμεσα. Προσπαθώ να μην κοιμάται μετά τις έξι. Στην αρχή είχαμε λίγο γκρίνια αλλά μετά ρύθμισε το πρόγραμμά της. Ξυπνάμε λοιπόν το πρωί μετά απο δυο ώρες πίνουμε γαλατάκι κοιμάται μιάμιση με δυο ώρες ξυπνάει και μετά απο δυο ή τρεις ώρες ξανακοιμάται και μετά το βράδυ. Έχει φτιάξει μόνη της σταθερό πρόγραμμα. Όσο για τη νινίδα είχαμε σοβαρό θεματάκι γιατί το είχα παραμελήσει, τελικά μου έδωσαν μια συμβουλή που αν και μου φάνηκε κουλή καθάρισε μετά απο δυο εφαρμογές το κεφαλάκι της. Λοιπόν της έβαζα λαδάκι πάνω απο δυο ώρες πριν το μπάνιο, και της χτενίζα το κεφαλάκι με την παιδική χτενούλα, όχι αυτή με τις μαλακές τρίχες την άλλη, είχε όμως στρογγυλεμένες ακρούλες, και έβγαιναν ολόκληρα κομμάτια. Άν δεν έχετε μεγάλο θέμα, την απολέπιση μπορείτε να την κάνετε με πετσετούλα τρίβοντας τα επίμαχα σημεία και ξαναβάζοντας λαδάκι αρκετές φορές.

Ξεκινάτε και φαγάκι!!! Με το καλό, άντε και μεις απο Τρίτη που θα πάμε θα μας δώσει συμβουλές να ξεκινήσουμε. Άντε να δούμε και μεις τί θα κάνουμε, αν και την βλέπω πολύ λιχούδο, όταν τρώω όλο με κοιτάει κάνει ήχους και κάνει σαν να μασάει!!! Έχει πλάκα το κακόμοιρο, και γω της λέω υπομονή απο βδομάδα θα φας και συ!!!

Audette μην ανησυχείς και μεις μια απο τα ίδια είμαστε με το ροχαλητό σταματάει για λίγο και ξαναρχίζει, και το αστείο είναι ότι ξεκινά να ροχαλίζει όταν ξυπνάει η μικρή, μάλλον αλλάζει πλευρό εκείνη την ώρα... Άν είναι δυνατόν!!! Καλά που δεν θα έρθουν στην συνάντηση να γελάσουμε μόνες μας!!! Όσο για το κούνημα εμείς πλέον προσπαθούμε να το κόψουμε γιατί δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Την βάζουμε και ξαπλώνει και αν ξυπνήσει της δίνουμε το χέρι και το κρατάει ή το βάζει στο πρόσωπό της. Πιάνομαι και πάλι γιατί μένω στο ίδιο πλευρό καμιά ώρα αλλά απο το να την κουνάω νυχτιάτικο καλύτερα είναι!!!

felicitaki η δική σου ήταν να μην αρχίσει στερεές!!!Τις απολαμβάνει!!!Μπράβο το καλό κορίτσι, μεγάλο βάσανο αν δεν τρώνε εύκολα. Λες να τρόμαξε με την τουμπίτσα και να προσέχει; Αλλά μπορεί να είχε κλίση και το κρεββάτι και όπως γύρισε να πήρε φόρα και να της βγήκε σε βαρελάκι... Το μαμά μια φορά το είπε και μάλλον ήταν μπαμπά που μπερδεύτηκε και το είπε έτσι, αλλά και το μπαμπά μην φανταστείς ότι το λέει όλη την ώρα, όποτε θυμάται, το κούπε πέ όμως του δίνει και καταλαβαίνει!!! Μόλις ξυπνήσει το κάνει και όταν την πάμε για ύπνο και στην διάρκει της ημέρας. Και το αστείο ότι κοιτάει το χέρι της καλά καλά λες και την κάνει την κίνηση μόνο του και της φαίνεται περίεργο!!! Χα χα!!!

Αυτά φιλιά σε όλα τα κορίτσια. Όσο για το φουμπού είμαι μέσα αν είναι να κάνουμε ομάδα αλλά να είμαστε μόνο εμείς χωρίς άλλους.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!! Ευτυχώς αυτό το μήνα ή δική μου πήρε 700 γραμμάρια και αναπληρώσει του προηγούμενου που είχε πάρει μόνο 200.Άρα audette μου μην αγχωνεσαι γενικά για το βάρος .και εμένα Μινιόν ειναι. Σημασία έχει η συνολική ανάπτυξη.η παιδίατρος είναι πολύ ευχαριστημένη. Ξεκινάμε σήμερα και λαχανικά με κοτόπουλο!! Ρώτησα αν κάνει να εισάγουμε κάτι νέο μετά από εμβόλιο αλλά μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα θέμα.όπως επίσης και για τα δημητριακά γιατί μερικοί τα δίνουν μετά τον 8.Η δική μου όπως και μία μικρή μεριδα παιδιατεων απ ότι είδα τα δίνει νωρίς μεταξύ 6 και 7 ου επί τούτου επειδή έχουν γλουτένη για να προσαρμοστεί νωρίς ο οργανισμός. Επίσης δίνει κρέας κατευθείαν με τα λαχανικά.Άλλοι το καθυστερούν λίγο.Ιδωμεν.της έχω εμπιστοσύνη οπότε την ακολουθώ, ειδικά δε γιατί με βοήθησε πολύ με το θηλασμό. Θα το χα χάσει το παιχνίδι...κατά τα άλλα είμαστε πολύ καλά.δοντακι όχι ακόμα αλλά από τούμπες!!!! Α!!! Από δημητριακά της δίνω νιφάδες ζεας τις οποίες αφού κάνω σκόνη τις ανακατευω με ζεστό νερό, γίνεται χυλός και πρόσθετω λίγη από τη φρουτοκρεμα της την πρωινή για γεύση μόνο γιατί οι βιταμίνες δεν μένουν πολύ στα φρούτα. Επίσης νερό δεν έχω δώσει ακόμα, θηλάζει μετά τα γεύματα για πολύ λίγο να ξεδιψαει. Τη Ρώτησα για νερό και μου είπε μπορώ να δινω αλλα και γαλατάκι να δίνω και να έχω το νερό για ώρα ανάγκης(αν είμαι έξω η το ταιζει άλλος) ακόμα καλύτερα! Αύτα τα νέα μας!!! Άντε να συναντηθουμε ε;;;;


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Που είστε κοριτσάκια; Ξέχασα να σας πω πως από τότε που μπήκαμε στις στερεές το θέμα ύπνου έφτιαξε πολύ. Έχει μία βδομάδα τώρα που κοιμάται 21:00-21:30 και ξυπνάει 08:30-09:00 με ένα ξύπνημα για κάνα μισαωρο γύρω στις 03:00 για μαμ και μπορεί άλλο ένα μικρότερο γύρω στις 06:00 αλλά όχι πάντα. Μακάρι να μείνει έτσι!!! Αφήστε που και μετά τη φρουτοκρεμα ρίχνει άλλη μία ωριρσα υπνο και άλλη μία γύρω στις 16:00.Σύνολο δηλαδή περίπου 12-13 ώρες το 24 ωρο.Η δικιά μου που το πολύ να κοιμόταν 7-8 το βράδυ σπαστά καθ ποτέ στην ημέρα!!! Και δεν κάνει και τα πάρτι της όπως τα λέμε με το σύζυγό που σε κάθε ξύπνημα βραδινό έκανε 1 με 2 ώρες να ξανά κοιμηθεί. Οπότε κουραγιο,λογικά θα φτιάξουν τα πράγματα για όλες μας!!! Ελπιζω βέβαια γιατί σν είναι τυχαίο γεγονός πολύ θα στεναχωρηθω;)


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που είστε κοριτσάκια; Ξέχασα να σας πω πως από τότε που μπήκαμε στις στερεές το θέμα ύπνου έφτιαξε πολύ. Έχει μία βδομάδα τώρα που κοιμάται 21:00-21:30 και ξυπνάει 08:30-09:00 με ένα ξύπνημα για κάνα μισαωρο γύρω στις 03:00 για μαμ και μπορεί άλλο ένα μικρότερο γύρω στις 06:00 αλλά όχι πάντα. Μακάρι να μείνει έτσι!!! Αφήστε που και μετά τη φρουτοκρεμα ρίχνει άλλη μία ωριρσα υπνο και άλλη μία γύρω στις 16:00.Σύνολο δηλαδή περίπου 12-13 ώρες το 24 ωρο.Η δικιά μου που το πολύ να κοιμόταν 7-8 το βράδυ σπαστά καθ ποτέ στην ημέρα!!! Και δεν κάνει και τα πάρτι της όπως τα λέμε με το σύζυγό που σε κάθε ξύπνημα βραδινό έκανε 1 με 2 ώρες να ξανά κοιμηθεί. Οπότε κουραγιο,λογικά θα φτιάξουν τα πράγματα για όλες μας!!! Ελπιζω βέβαια γιατί σν είναι τυχαίο γεγονός πολύ θα στεναχωρηθω;)

Καλησπέρα!!! Μπράβο η μικρή σου μεγαλώνει και μπαίνει και σε πρόγραμμα!!! Μια χαρά!!! Κοιμόταν ελάχιστα ε; Θα είχε πολλή γκρίνια φαντάζομαι... Λογικά τον ύπνο θα τον κρατήσει γιατί όπως λες χορταίνει περισσότερο αλλά και μεγαλώνει και κουράζεται και πιο πολύ. Και η δική μου το βράδυ έχει αρχίσει και κοιμάται περισσότερο. Ευτυχώς!!!

Με το φαϊ τέλεια τα πάτε!!!Να σε ρωτήσω κάτι; Τα λαχανικά με το κοτόπουλο τα έβαλες ένα ένα ή όλα μαζί; Δηλαδή 3 μέρες πατάτα μετά 3 μέρες πατάτα και καρότο κ.τ.λ. ή αμέσως όλα; Γιατί και μεις θα αρχίσουμε, πρώτα τα φρουτάκια ένα ένα μέχρι να βάλουμε τρία μαζί και μετά μου είπε να βάλουμε και το μεσημέρι κρέας με κολοκύθι πατάτα καρότο, αλλά δεν την ρώτησα πως θα τα βάλω.... Λογικά ένα ένα και αυτά κάθε τρεις μέρες για να δω αν θα μου κάνει αλλεργία ε; Αύριο θα ξεκινήσουμε να είναι και ο μπαμπάς της στο πρώτο γεύμα!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε και μεις παιδίατρο, έναν πόντο πήραμε και 400 γραμμάρια!!!Μάλλον την πλένουμε συχνά και μπήκε χα χα!!! Μια χαρά είμαστε πάντως σύμφωνα με την γιατρό οπότε οκ!!! Είχαμε και περιπέτειες την Δευτέρα το βράδυ είχε μπουκώσει και στον ύπνο της πνιγόταν απο τον βήχα, όπου την σηκώνω στις δυο να της βάλω αμπούλες και η γλυκιά μου μες στην κούραση να μας κάνει κουπε πέ!!! Πολύ γέλιο!!! Στεναχωρέθηκα που την άκουγα έτσι, της έκανα και ανάκληση στο στρώμα, να σαι καλά audette που το ανέφερες οτι το έκανες στην δική σου και το θυμήθηκα και κοιμήθηκε καλύτερα. Και την Τετάρτη στις έξι το πρωί μετά το εμβόλιο είχαμε πυρετό που κράτησε ως το απόγευμα και το σιρόπι με το ζόρι να το πίνει. Ευτυχώς και πάλι είχα ρωτήσει την γιατρό ποιό άλλο παυσίπονο σιρόπι να της δίνω γιατί το ντεπόν δεν της αρέσει και μου είπε το παναντόλ. Πράγματι σιγά σιγά το ήπιε και της άρεσε. Έχει γεύση φράουλα. Αυτά απο μας περιμένω να αρχίσουμε το φαγάκι να δω πως θα τα πάμε....

Sagia ακόμα αρνητικός ο δικός σου; Δοκίμασες να του δίνεις κάτι να παίζει και να απασχολείται εκείνη την ώρα ή να τρώς και συ κάτι μπας και ζηλέψει; Αυτά εχω σκεφτεί για την δική μου αν δεν δέχεται.

felicitaki το τικεράκι σου έχει κολλήσει στους 4 μήνες!!! Τώρα το πρόσεξα.... Άντε να τα πούμε με το καλό απο κοντά!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα μου κι εμείς κάθε τρεις μέρες βάζουμε. Απλά στα φρούτα ξεκινήσανε με δύο μαζί, μήλο αχλάδι και μετά από 3 μπανάνα και πάει λέγοντας.στα λαχανικά το ίδιο,πατάτα καρότο μαζί και κρέας και μετά από τρεις κάτι νέο.ο γενικός κανόνας πάντως αυτός είναι ένα ένα κάθε τρεις μέρες για να διαπιστωθεί τυχόν αλλεργία αβ υπάρχει.Εμείς ευτυχώς ως τώρα όλα καλά.Καλή αρχή να έχετε!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!!! Ξεκινήσαμε και μεις φρουτάκια και μπορώ να πω ότι ζήτημα είναι να έχει φάει τρεις κουταλιές αυτές τις τρεις ημέρες!! Δεν πειράζει κάθε αρχή και δύσκολη!!! Ελπίζω όταν φτάσουμε στην μπανάνα να τρώμε περισσότερο!!! Sagia ψάχνοντας για συμβουλές στο ίντερνετ βρήκα κάποιες καλές που τις δοκίμασα σήμερα και πήγαμε λίγο καλύτερα, δηλαδή δεν μου σφραγιζε τα χείλη μετά την πρώτη κουταλιά... Καταρχήν δεν πρέπει να πεινάει πολύ, εγω δοκίμασα μισή ώρα πριν από την ώρα που είναι να φάει. Κόβεις ένα κομμάτι μήλο τρως από την μία πλευρά να σε δει και την άλλη πλευρά την φέρνεις κοντά στο στόμα του να το μυρισει και να το γλυψει, να δοκιμάσει την γεύση του. Η δική μου το εγλυφε αρκετά αλλά ξινιζε κιόλας, παίζει να της φαίνεται ξινό το μήλο. Αφού το γλυψει του δίνεις από το αλεσμενο στην μύτη του κουταλιού και του σταζεις σταγονιτσες να δοκιμάζει λίγο λίγο να συνηθίζει, αφού έτσι έχει μάθει με το γάλα. Εμείς μέχρι εκεί φτάσαμε μετά κουραστικε και σταματησαμε. Έτσι σκέφτομαι να το πάμε σιγά σιγά. Μετά όταν ανοίγει το στόμα για το κουτάλι του το βάζεις μέσα και αφήνεις να το πιπιλισει, να ελέγξει μόνο του την ποσότητα που θα φάει, ε μετά ελπίζω να αρχίσουν να τρώνε!!!! Ελπίζω να καταφέρετε κάτι έτσι. Εγώ λέω να το κάνω και θα δω!!!

Felicitaki μου σ'ευχαριστω για την άμεση απάντηση να σαι καλά, μακάρι και σεις να συνεχίσετε έτσι και να μην σε κουράζει καθόλου με το φαγητό!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου!όλο γράφω κατέβασα κ χάνονται κ μετα δε προλαβαίνω πάλι να γράψω!αυτό τον μήνα πιστεύω πρέπει να βρεθούμε.θα σας στείλω πιθανές ημερομηνίες.

Φελισιτακι μου έτσι ήταν ο μεγαλοςμου..μόλις έφαγε, έστρωσαν όλα!σαν να χορτάσει.αρχισε να κοιμάται σερί..μπράβο σας γιατί ταλαιπωρηθηκες στην αρχή από ότι θυμάμαι!

Φραουλιτσα μου πέρασε το μπουκωμα?μήπως έχει ακόμα μυξουλες κ δε τρωει?μιαχαρα τα 400 γρ από ότι έχω καταλάβει.για το φαγητό εγώ δε βλέπω φως.οταν τρώμε όμως κάνει κίνηση να πλησιάσει το κουταλι μου.ισως θέλουν άλλη υφή?μπορεί σε λίγο καιρό να δοκιμάσω κομματάκια κατευθείαν κ θα κάνω αυτό που λες.προς το παρόν κατέληξα να ξαναξεκινήσω με ζωμό μόνο κ βλεπουμε,μπας κ μάθει πρώτα τις γεύσεις σε υγρή μορφή όπως το γάλα.2 μέρες του έκανα χυμό καρότο με νεράκι κ του έδωσα με κουταλι 1-2 κουταλιές.υστερα δεν ήθελε αλλο κ του έδωσα με καλαμάκι κ πήρε κι άλλο!του άρεσε το καλαμάκι μου φαίνεται!αύριο θα δώσω ζωμό κοτόπουλο για 3 μερες κ αν όλα πάνε καλά θα προσθέτω λαχανικά.


GeU3p2.png

F3H2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πείτε μου μόνο που θα βόλευε να συναντηθούμε γιατί πρέπει να οργανωθω όπως καταλαβαίνετε!εννοώ μετακίνηση,που θα βρεθώ μετά με τον άντρα μου κλπ.ραντεβου στην Αθήνα όπως τον γνώρισα.τελειο ε?με δύο παιδιά αυτή φορα!λεπτομέρεια!χαχα


GeU3p2.png

F3H2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμηθηκα Φραουλιτσα τι έγινε με το κούνημα?τα καταφέρατε?εγώ έτσι κ τον αφήσω να νανουριζεται θα χαλάσει τον κόσμο πάντως.οσο για φου μπου κ εγώ δεν έχω πρόβλημα πλέον.να ξεθάψω τους κωδικούς μόνο!


GeU3p2.png

F3H2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Sagia δοκίμασε την μέθοδο εμείς τα καταφέραμε!!!! Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά άρχισε να τρώει, άνοιγε το στόμα της να μπεί το κουτάλι και δεν έφτυνε πια το φαγητό αλλά το κατάπινε!!!! Μεγάλη χαρά πήρα!!! Μην φανταστείς γύρω στις έξι κουταλιές φάγαμε αλλά και αυτό πολύ είναι με βάση τις άλλες μέρες!!! Δώστου να γλύψει τα φρουτάκια, πάντως και η μέθοδος που λες μου ακούγεται πολλή καλή. Νομίζω αυτός είναι και ο στόχος να γνωρίσει στην αρχή τις νέες γεύσεις και να τις δεχτεί!!!

Άντε να έρθεις να γνωριστούμε όλες μαζί να έρθει και η mariposita που επίσης δεν έχουμε γνωρίσει!!! Για μέρη αν θέλετε σε εμπορικά με βολεύει το mall στο μαρούσι ή το avnue ή το golden που είναι ουσιαστικά στην ίδια περιοχή και το ikea στον κηφισό, ας πουν και τα υπόλοιπα κορίτσια και εσύ τι σε βολεύει και βρίσκουμε ένα μέρος να μας βολεύει όλες. Μια ιδέα δίνω για περιοχές!!!

Α!!! Όσο για το κούνημα, έτσι και έτσι, άλλες μέρες αν ξυπνήσει όταν την βάζω στο κρεββάτι της και της δώσω χεράκι μπορεί να κοιμηθεί, άλλες φορές θέλει κούνημα και άλλες φορές πολύ κούνημα!!! Με τα κέφια της όπως καταλαβαίνεις!!! Φυσικά έχει κοιμηθεί πρώτα την ώρα που θηλάζει έτσι; Αν είναι ξύπνια αλλά έχει γκρίνια και είναι ώρα να κοιμηθεί και όχι ώρα να φάει, την κουνάω. Ο μπαμπάς της έχει πιο πολλή υπομονή και μπορει να κάτσει με τις ώρες δίπλα της να της κρατά το χέρι, εμένα πάλι αυτό το στατικό μου την σπάει απο κάποια ώρα και μετά, και έχω και τις δουλειές που πρέπει να προλάβω οπότε... κούνημα. Εγώ φταίω που δεν είμαι σταθερή!!!

Με τον άντρα σου Αθήνα γνωριστήκατε; Θα το ξαναζήσετε!!! Αυτά είναι!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοπέλες! Αχ φραουλίτσα κι εμείς στο "κούνημα" αν και ακολουθούμε "μικτή" τακτική:tongue::tongue: Την ημέρα κοιμάται στο καρότσι και για "γρήγορα αποτελέσματα" πέφτει κούνημα περα δώθε και το βράδυ που είναι κουρασμένος και χαλαρός απο το μπανάκι και το βραδινό γαλατάκι τον βάζουμε στην κούνια και καθόμαστε εναλλάξ δίπλα. Η πλάκα είναι οτι έχει μπει και ο ίδιος σε πρόγραμμα και περιμένει τη μέρα να μπεί στο καρότσι και όταν νυχτώσει κούνια γιατί όταν μια φορά που ήταν μεσημέρι χαζογκρίνιαζε για να κοιμηθεί και τον έβαλα στην κούνια άνοιξε τα ματάκια και με κοίταξε με απορία:tongue:. Κατα τ'άλλα ευτυχώς είναι καλόφαγος, και το κοτοπουλάκι το τσακίζει και το μοσχαράκι αλλά φυσικά δίνει τα ρέστα του στη βανίλια. Κάνει μια παύση στις νέες γεύσεις στην αρχή, μετά με κοιτάζει, το μασουλάει για λίγο και μετά κουνάει χεράκια ποδαράκια για παρακάτω. Εισαγωγή έχω κάνει προς το παρόν σε αυτά τα 2 κρεατικά και κολοκυθάκι, καροτάκι, πατάτα κρεμμύδι με λίγο λαδάκι. Τα φρουτάκια τα έχουμε κόψει προς το παρόν γιατί του είχαν κάνει δυσκοιλιότητα και θα τα συνεχίσουμε μετά την επόμενη επίσκεψη στη γιατρο. Αχ να τα πούμε κι απο κοντά! Λογικά εμπορικό κέντρο βολεύει κι απο πλευράς μωρών, αν τα φέρουμε μαζί. Βέβαια εγώ είμαι πιο κοντά σε νότια προάστια και κέντρο αλλά θα με φέρουν οπότε απλώς να κανονίσουμε μια μέρα ωστε να μην έχει κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!! Χθες έγινε το απίστευτο!!! Κιθμηθηκαμε 8 ώρες σερι!!!!! Μετά από 6,5 μήνες φάνταζε όνειρο!Αφού ξυπνησα είδα την ώρα και τσεκαρα και δεύτερο ρολόι για να σιγουρευτω!!! Για τη συνάντηση μπορώ οπουδήποτε οπότε θέλετε.απλά για πασχα θα πάω χωριό στη μαμά και μιας και δε δουλεύω έλεγα να πάω καμία δεκαριά μέρες νωρίτερα να την χαριυν λίγο και ναχαλαρωσω κι εγώ!!! Φιλία σε όλες σας


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...