Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μαμάδες στην Λαμία


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κυριακή και ο σεισμός ακόμη.... χιχιχι!!!! Από βροχή όμως καλά πάμε, βρέχει συνεχώς γμτ!!!!

Εμείς παλεύουμε ακόμη με τον βήχα. Ο μικρός έχει συνέλθει αλλά συνεχίζουμε την θεραπεία να κάνουμε 10 μέρες. Η μικρή χθες βράδυ ήταν πολύ χάλια με βήχα αλλά σήμερα καλύτερα, περιέργως... Εγώ όμως έχω τρελαθεί στο βήχα, καρφώνει και λαιμός πολύ....

Δεν βρήκα άτομο για φύλαξη των παιδιών, είναι δύσκολο να βρω κάποιον γιατί εμείς 1,5 μήνα περίπου θα χρειαζόμαστε κάποιον, μετά έλεγα μέσα Μαίου να πάμε χωριό και εκεί είναι η μαμά μου. Ζήτησα την πεθερά να "θυσιαστεί" και για μας 1,5 μήνα και μου είπε ότι θα τα προσέξει και θα πει στους άλλους (συνηφαδοκουνιάδο) να προσαρμόσουν ωράριο ή να φέρουν την άλλη γιαγιά. Φυσικά όπως το "κόβω" εγώ μας βλέπω να πάμε χωριό για το Πάσχα και να μείνουμε εκεί μόνιμα και ας έχει και κρύο. Ο άντρας μου περισσότερο θέλει να πάμε χωριό για να ηρεμίσει και αυτός από το ντάντεμα παρά εδώ και να τα προσέχει η μάνα του. Πήγαμε ένα Σ/Κ και έχω ετοιμάσει ήδη κούνιες κλπ άρα και εκεί να πάμε το ίδιο μου κάνει, μόνο που δεν έχω τις ευκολίες του σπιτιού μου.

Φυσικά το ενδεχόμενο και μόνο ότι θα πάω ξανά για δουλειά μετά από 13 μήνες απουσίας είναι πολύ τρομακτικό από μόνο του.... πόσο μάλλον να σκέφτομαι ότι έχω αφήσει και τα γλυκά μου τα μωράκια πίσω μόνα τους. Ποιός πάει τώρα ξανά να ασχοληθεί με δουλειά και διάφορα.... ??? μπρρρρ

Εσείς Μαρμιτάκι πως είστε? Κρεμούλα πότε θα αρχίσετε?

Μαιρούλα εσύ πως έχεις τα διδυμάκια σου? Το αγοράκι ωραία???


lRZRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 411
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • GEORGI

    GEORGI 71 δημοσιεύσεις

  • sonar

    sonar 67 δημοσιεύσεις

  • marmita

    marmita 63 δημοσιεύσεις

  • litsar

    litsar 38 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Georgi μου, ελπίζω τώρα πια να έχετε γίνει καλά... Ο βήχας αργεί λίγο να υποχωρήσει.

Για την κρεμούλα θα ακολουθήσουμε τη συνταγή που είχαμε και στη μικρούλα μας, η οποία ήταν πολύ επιτυχημένη. Αφού κλείσει τους έξι μήνες, θα αρχίσουμε σιγά σιγά τα (βιολογικά μας) φρουτάκια (αχλάδι, μήλο, μπανάνα και χυμός πορτοκαλιού), τα οποία δίνουμε πρώτα ένα ένα για 3 μέρες για να βεβαιωθούμε πως δεν υπάρχουν αλλεργίες κι έπειτα όλα μαζί. Ο παιδίατρός μου, όπως κι εμείς, είναι αντίθετος με τις βρεφικές κρέμες του εμπορίου και υπέρ των φυσικών φρέσκων τροφών.

Εσένα τι σου είπε ο δικός σας?

Θα πας στο χωριό δηλαδή όπου να 'ναι. Εννοείς τον Δομοκό αν έχω καταλάβει (ή απλώς κατάγεσαι από εκεί?). Πολύ καλά θα περάσουν τα διδυμάκια στον καθαρό αέρα μαζί με τη γιαγιάκα τους και θα έχεις και εσύ βοήθεια. Πάρε και τον υπολογιστή σου, να μη σε χάσουμε, εντάξει?


lOK4.png

2cVJ.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ειμαι καινουρια στο forum! ο μπεμπουλης μου ειναι πεντε μηνων! μαρμιτα μπορεις να μου πεις σε ποιον παιδιατρο πηγαινεις?

συμφωνω κ εγω κ θελω να αποφυγω τις κρεμες εμποριου...


[B][COLOR=DarkOrchid][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png[/IMG][/COLOR][/B]
Link to comment
Share on other sites

Evi μου, καλώς ήρθες!

Να σου ζήσει ο μπεμπούλης σου! Κι εμένα κοντεύει πέντε μηνών ο δικός μου!

Κοίτα, πολύ θα ήθελα να σου συστήσω τον παιδίατρό μου, αλλά δυστυχώς βρίσκεται στη Ρόδο. Κατάγομαι από τη Λαμία, αλλά ζω στη Ρόδο εδώ και αρκετά χρόνια. Απλά ήρθα στο καφέ των μαμάδων της Λαμίας από νοσταλγία και πιάσαμε την κουβεντούλα με τα κορίτσια (όταν προλαβαίνουμε βέβαια) κι έτσι συχνάζω στην "καφετέρια" της Λαμίας αντί για της Ρόδου.

Στη Λαμία ξέρω μια πολύ καλή παιδίατρο, αλλά κι εκείνη, όταν τρην είχα επισκεφθεί, μου είχε δώσει οδηγίες για ρυζάλευρο βανίλια (στην μικρή μου κορούλα, πέρσι). Δεν συμφωνώ κι εγώ καθόλου, πρόκειται για παχυντικά σκευάσματα και αμφιβόλου ποιότητας. Εγώ με τίποτα δεν θα τα έτρωγα, πόσω μάλλον να τα δώσω και στα παιδάκια μου. Ευτυχώς ο παιδίατρος εδώ ήταν κάθετος, φρούτα ως αρχική τροφή και σταδιακά λαχανικά και κρεατάκι. Με τις οδηγίες του η μικρούλα και μια χαρά αναπτύχθηκε και τρώει τα πάντα εύκολα (ακόμα και σπανακόρυζο, φρικασέ, όσπρια κτλ.) και αηδιάζει με τα γλυκά!!!


lOK4.png

2cVJ.png

Link to comment
Share on other sites

Evi μου, καλώς ήρθες!

Να σου ζήσει ο μπεμπούλης σου! Κι εμένα κοντεύει πέντε μηνών ο δικός μου!

Κοίτα, πολύ θα ήθελα να σου συστήσω τον παιδίατρό μου, αλλά δυστυχώς βρίσκεται στη Ρόδο. Κατάγομαι από τη Λαμία, αλλά ζω στη Ρόδο εδώ και αρκετά χρόνια. Απλά ήρθα στο καφέ των μαμάδων της Λαμίας από νοσταλγία και πιάσαμε την κουβεντούλα με τα κορίτσια (όταν προλαβαίνουμε βέβαια) κι έτσι συχνάζω στην "καφετέρια" της Λαμίας αντί για της Ρόδου.

Στη Λαμία ξέρω μια πολύ καλή παιδίατρο, αλλά κι εκείνη, όταν τρην είχα επισκεφθεί, μου είχε δώσει οδηγίες για ρυζάλευρο βανίλια (στην μικρή μου κορούλα, πέρσι). Δεν συμφωνώ κι εγώ καθόλου, πρόκειται για παχυντικά σκευάσματα και αμφιβόλου ποιότητας. Εγώ με τίποτα δεν θα τα έτρωγα, πόσω μάλλον να τα δώσω και στα παιδάκια μου. Ευτυχώς ο παιδίατρος εδώ ήταν κάθετος, φρούτα ως αρχική τροφή και σταδιακά λαχανικά και κρεατάκι. Με τις οδηγίες του η μικρούλα και μια χαρά αναπτύχθηκε και τρώει τα πάντα εύκολα (ακόμα και σπανακόρυζο, φρικασέ, όσπρια κτλ.) και αηδιάζει με τα γλυκά!!!

marmitaki, ευχαριστω πολυ!

να χαιρεσαι κ εσυ τα παιδακια σου!

μηπως ξερει καμια πως μπορω να φτιαξω μονη μου ρυζαλευρο?


[B][COLOR=DarkOrchid][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png[/IMG][/COLOR][/B]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evi καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!!

Στην ίδια ηλικία είναι τα παιδάκια μας έτσι?

Εμένα μου είπε να αρχίσουμε ριζάλευρο στην αρχή. Την βδομάδα θα έρθει για εμβόλιο και θα μας πει.

Το κακό είναι ότι θέλω εγώ να τα ξεκινήσω κρέμα τα παιδιά αλλά αν είμαι στην δουλειά? Θα της πω να τους την δίνω απόγευμα.

Λες Μαρμιτάκι να της πω να μην δώσουμε έτοιμες κρέμες και να πάμε σε φρούτα κατευθείαν? Γίνετε έτσι αυτό ε??

Θα έχω ιντερνετ βρε συ στην δουλειά, συνεχώς μάλιστα, άρα και on line θα μπορούμε να τα πούμε.

Είμαστε καλύτερα από γρύπη αλλά εγώ έχω βήχα ακόμη.

Εσείς τα επόμενα εμβόλια πότε?


lRZRp3.png

Link to comment
Share on other sites

evi καλως ηρθες στην παρέα μας εγω τον γιο μου δεν του έδωσα καθόλου αυτές τις αλελυρόκρεμες κατευθείαν φρουτα στην συνέχεια λαχανικά και σταδιακα κρεατάκι , θήλασα τον γιο μου 11 μήνες και τώρα θηλάζω αποκλειστικά τις διδυμες κόρες μου. Ολα αυτα με την βοηθεια της παιδίατρουμου η οποια λεγεται Μαρια Σπυράτου και για μενα είναι καταπληκτικη ,σπάνια θα δωσει φάρμακα .Το παιδάκι μου ο γιος μου τωρα πηρε πρωτη φορα αντιβιοση και αυτο γιατι έχει ωτίτδα. Στην αρχη είχα αλλη παιδιατρο ονομα δεν λεω η ποια στους 5,5 μήνες ηθελε να δώσω κρεμα βανίλια και οταν της είπα οτι θέλω να κλεισει τους 6 μήνες και μετα να φαει φρουρα και οχι κρεμες με κοιταξε με ένα ύφος ετσι κάνουμε εσυ θα κανεις διαφορετικα πραγματα απο αυτο που κάνουν ολες , ασε που ηθελε σονι και καλα να δωσει στο παιδι συμπληρωμα για να κοψω το θηλασμο , βεβαια εφαγε " σουτ'' και μαλιστα με είδε στο δρομο και γυρισε το κεφαλι της απο την αλλη. Ετσι και εγω αλλαξα παιδιατρο βρήκα τη Σπυράτου της εξήγησα οτι δεν θελω να δωσω στο παιδι αυτες της αλευρόκρεμες και με την βοηθεια της φτασαμε να θηλαζουμε τοσο πολυ . Αν θέλεις μπορω να σου δοσω τηλ


7bmQp3.png

Bm0Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Evi καλώς μας ήρθες!

Λοιπόν, να σου πω για του παιδίατρους... Εμείς μέχρι σήμερα έχουμε αλλάξει 3! Το συμπέρασμά μου ήταν το εξής: δεν ανακατεύω κανέναν στην διατροφή του μωρού!

Στην τωρινή παιδίατρο, όταν μου πρότεινε ρυζάλευρο, της εξήγησα ότι δεν θέλω τις κρέμες του εμπορίου. Πήρα λοιπόν την βιολογική της Holle και αντλούσα δικό μου γάλα και την έφτιαχνα. Μετά από λίγο την κατάργησα κι αυτή.

Ξαναπάμε όταν ο Νικόλας ήταν 8 μηνών και μου συστήνει να αλλάξουμε το ρυζάλευρο με φαρίν λακτέ (ούτε ξέρω αν γράφεται έτσι :?). Νέος διάλογος:

(εγώ) δεν θέλω να δίνω κρέμες του εμπορίου

(αυτή) ε... μην νομίζεις κι αυτές έχουν τα θρεπτικά τους

(εγώ)..... [μούγκα]

... και στην επόμενη επίσκεψη....

(αυτή) τρώει την κρεμούλα του;

(εγώ) μπα, όχι δεν του αρέσει! Μου τη φτύνει στα μούτρα![δεν του την έδωσα ούτε μία φορά:mrgreen:]

Τέλος συζήτησης για πάντα!!!

Γνώμη μου: βρες ένα καλό γιατρό που να σε ικανοποιεί στα ιατρικά θέματα. Για τη διατροφή διάβασε μόνη σου για κάποια γενικά που ισχύουν, άκου και 1-2 μαμάδες, σκέψου και το πόσα τρισεκατομμύρια παιδιά μεγάλωσαν πριν απ' τις μπισκοτόκρεμες και αποφάσισε!


[U][URL="http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers"][IMG]http://global.thebump.com/tickers/ttb05a9.aspx[/IMG][/URL]

[URL="http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers"][/URL][URL="http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers"][IMG]http://global.thebump.com/tickers/ttbc73a.aspx[/IMG][/URL]
[/U]
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια και μωράκια... μετά λύπης μου βλέπω ότι οι ιώσεις "χορεύουν" γύρω μας! Ευτυχώς εμείς την γλυτώσαμε μέχρι σήμερα, αλλά το Σ/Κ θα 'χω πολύ κόσμο και έχω μια ανησυχία....:?

Άντε επιτέλους να 'ρθει το ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ να γλυτώσουμε!!!

Η αϋπνία βέβαια καλά κρατεί... και νέο δόντι ουδέν! Ακουμπάω κάπου και με παίρνει ο ύπνος:D, σε λίγο θα κοιμάμαι κι όρθια σαν τους φαντάρους στις σκοπιές!!!


[U][URL="http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers"][IMG]http://global.thebump.com/tickers/ttb05a9.aspx[/IMG][/URL]

[URL="http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers"][/URL][URL="http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers"][IMG]http://global.thebump.com/tickers/ttbc73a.aspx[/IMG][/URL]
[/U]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!

δεν θα του δωσω καθολου ρυζαλευρο και θα περιμενω να του δωσω κατευθειαν φρουτακια στον 6ο μηνα!

αλλωστε ακομη τον θηλαζω οποτε του καλυπτω ολες τις αναγκες πιστευω...

μαρακι νομιζω οτι γνωριζομαστε... πρεπει να ειμαστε συναδελφοι, αν εχω καταλαβει σωστα απο τα μηνυματα σου που διαβασα...

PS: την φαριν λακτε με τι να την αντικαταστησω λετε?


[B][COLOR=DarkOrchid][IMG]http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjK1NDM1VrIGXDAS3QKo03.png[/IMG][/COLOR][/B]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Πολύ χάρηκα που μπήκα και σας βρήκα όλες σας να έχετε έρθει, έστω και στα βιαστικά! Και ακόμα περισσότερο χάρηκα που έχουμε τις ίδιες απόψεις για τις κρέμες του εμπορίου... Ο παιδίατρός μου λέει πως τα μωρά θα πρέπει να μας υποβάλλουν μήνυση για τις βλακείες που τα ταίζουμε και επειδή συνήθως δεν τα θηλάζουμε. Επίσης μου λέει πόσο βρώμικο είναι το κύκλωμα προώθησης αυτών των προϊόντων μέσω του παιδιατρικού κλάδου.

Για ποιο λόγο να φάνε πρόχειρο και άχρηστο φαγητό?


lOK4.png

2cVJ.png

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω...

Όμως, παρατηρώ πως οι μαμάδες σήμερα ξύπνησαν και δεν καταπίνουν ό,τι τους προσφέρουν έτσι αμάσητα. Και θηλάζουν και ψάχνουν ό,τι καλύτερο για τη διατροφή των παιδιών τους. Πολύ χαίρομαι, πάρα πολύ...

Georgi, ρώτα κι εσύ την δικιά σου, για ποιο λόγο πρέπει η πρώτη τροφή των παιδιών να είναι αυτές οι κρέμες στις κονσέρβες κι όχι οι φρέσκες και λαχταριστές φρουτόκρεμες που θα ετοιμάζεις με τα χεράκια σου. Είμαι περίεργη τι θα σου απαντήσει.

Ίσως να σου πει πως το ρυζάλευρο είναι καλό για το πεπτικό τους σύστημα. Βλακείες. Η μικρή μου είχε ξετρελαθεί με το αχλαδάκι και με κάθε νέα γεύση, φυσική. Κι ούτε που είχαμε κανένα πρόβλημα απολύτως.

Της Holle, sonar, της είχα πάρει κι εγώ της μικρής μία με κεχρί, αλλά δεν ενθουσιάστηκε.


lOK4.png

2cVJ.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, βλέπω γράφουμε μαζί!

Μπράβο σου για τις απόψεις και που έχεις και χρόνο για ίντερνετ με τα δίδυμα και τον γιο! Κι ύστερα σου λένε πως ο θηλασμός δεν αφήνει χρόνο στις μανάδες! Κι εγώ 11 μήνες την μικρή, έπειτα έμεινα έγκυος και σταμάτησα, αλλά θήλαζα μέχρι που ήμουν 4 μηνών στον μπεμπούλη. Ο μικρός ευελπιστούμε να πιει γαλατάκι πιο πολύ χρόνο!


lOK4.png

2cVJ.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι την Σπυράτου έχει μια φίλη μου και αυτή σε δίδυμα και την έφερα και εγώ την προηγούμενη φορά που ήταν άρρωστα και έλειπε η δική μας Αθήνα. Πολύ καλή μου φάνηκε, αλλά από φάρμακα μας φόρτωσε πολλά τότε, αν και η δική μας μετά συμφώνησε, αν και έκανε κάποια μείωση σε ποσότητα-συχνότητα. Την έχει κ το ταμείο μου και θα την επέλεγα και εγώ αλλά μια ξαδέρφη μου Νηπιαγωγός μου σύστησε την Παναγιωτοπούλου και πραγματικά είμαι ευχαριστημένη πολύ από την συνεργασία μας.... θα δούμε τώρα και με τις τροφές. Είναι και αυτή μητέρα διδύμων και έχει άποψη.

Τελικά λίγο πολύ θα βγούμε όλες γνωστές έτσι????? Λέτε να είμαστε και γειτονιά????:D:D:D

Με ενδιαφέρει η σωστή διατροφή αλλά όσο και να προσπαθήσεις δεν ξέρω αν μπορούμε να αποφύγουμε τα συντηρητικά.

Εμείς τουλάχιστον στο χωριό θα προσπαθήσω για φρέσκα-ντόπια κοτόπουλα, μοσχάρι, λαχανικά από κήπο, τραχανά (αν επιτρέπετε), αυγά κλπ αλλά και πάλι δεν αποφεύγεις τα φρούτα που δύσκολα βρήσκεις βιολογικά.


lRZRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...