Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Γεια σου Rozaki,

Ποτε εχεις ΠΗΤ? λογικα θα ειναι πρωτοχρονιάτικο δωράκι το μωρο σου. Με το καλο! Καθε ποτε πας για υπερηχο? εγω καθε μηνα μια φορα.

Στην αυχενικη κοριτσια σας ειπαν το φυλο? εμας οχι ηταν και ανάποδα το μωρο δεν φαινόταν καθολου.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6-12 έχω πητ. Μετά την αυχενική και εμενα κάθε μήνα μου είπε άσχετα που εγώ δεν αντεχω και πάω νωρίτερα :P όσο για το φύλο μας είπαν 80% κορίτσι,τωρα θα δούμε :)

Πού πηγαίνεις για υπέρηχο; Σε άλλο γιατρό; Εγώ πήγα στο γιατρό μου στις 31-5 και το επόμενο ραντεβού είναι 23-6. Εντωμεταξύ, δεν λένε να περάσουν οι μέρες!!!

Πήγα στην (αυστηρή) ενδοκρινολόγο μου χθες και ενώ προσέχω για το σάκχαρό μου και κάνω μετρήσεις 4-6 φορές τη μέρα, και έχω καταφέρει το σάκχαρο νηστείας μου να είναι μεταξύ 85 και 91 και το μεταγευματικό ποτέ πάνω από 115 (πολλές φορές λιγότερο), μου είπε ότι εξακολουθεί να είναι ψηλά και προβλέπει ότι μάλλον θα χρειαστώ ινσουλίνη σε κάποια φάση και ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες έχουν γύρω στο 70... Μ΄έπιασε πάλι ένα άγχος που δεν μπορώ να σας περιγράψω και το μυαλό μου πάει στο χειρότερο μήπως και κάνω κακό στο μωρό... ουφ...


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πού πηγαίνεις για υπέρηχο; Σε άλλο γιατρό; Εγώ πήγα στο γιατρό μου στις 31-5 και το επόμενο ραντεβού είναι 23-6. Εντωμεταξύ, δεν λένε να περάσουν οι μέρες!!!

Πήγα στην (αυστηρή) ενδοκρινολόγο μου χθες και ενώ προσέχω για το σάκχαρό μου και κάνω μετρήσεις 4-6 φορές τη μέρα, και έχω καταφέρει το σάκχαρο νηστείας μου να είναι μεταξύ 85 και 91 και το μεταγευματικό ποτέ πάνω από 115 (πολλές φορές λιγότερο), μου είπε ότι εξακολουθεί να είναι ψηλά και προβλέπει ότι μάλλον θα χρειαστώ ινσουλίνη σε κάποια φάση και ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες έχουν γύρω στο 70... Μ΄έπιασε πάλι ένα άγχος που δεν μπορώ να σας περιγράψω και το μυαλό μου πάει στο χειρότερο μήπως και κάνω κακό στο μωρό... ουφ...

Αυτό είναι εντελώς άκυρο που σου είπε. Το ζαχαρο 70 ειναι κάτω απο τα φυσιολογικά, ακόμα και σε μη εγκυμονούσες (το ζαχαρο στην κυηση ανεβαίνει ετσι κι αλλιώς).

Στη νηστεια το θες 80-90 και μετσ τα γευματα μεταξύ 130-140 το πολύ. Οι τιμές σου γύρω στα 115 είναι άψογες. Στα λέω έχοντσς δυο εγκυμοσυνες ήδη με ζαχαρο χωρις ινσουλινη (και σε αυτή το μετραω απο την αρχή λόγω ιστορικού).

Αδικα αγχώνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Πού πηγαίνεις για υπέρηχο; Σε άλλο γιατρό; Εγώ πήγα στο γιατρό μου στις 31-5 και το επόμενο ραντεβού είναι 23-6. Εντωμεταξύ, δεν λένε να περάσουν οι μέρες!!!

Πήγα στην (αυστηρή) ενδοκρινολόγο μου χθες και ενώ προσέχω για το σάκχαρό μου και κάνω μετρήσεις 4-6 φορές τη μέρα, και έχω καταφέρει το σάκχαρο νηστείας μου να είναι μεταξύ 85 και 91 και το μεταγευματικό ποτέ πάνω από 115 (πολλές φορές λιγότερο), μου είπε ότι εξακολουθεί να είναι ψηλά και προβλέπει ότι μάλλον θα χρειαστώ ινσουλίνη σε κάποια φάση και ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες έχουν γύρω στο 70... Μ΄έπιασε πάλι ένα άγχος που δεν μπορώ να σας περιγράψω και το μυαλό μου πάει στο χειρότερο μήπως και κάνω κακό στο μωρό... ουφ...

Μην αγχωνεσαι κοπελα μου.αν με αυτες τις τιμες σου δωσει ινσουλινη δεν παει καλα..σκεψου 37βδομαδων αφεθηκα κ χτυπησα γυρο κ δεν επεφτε απο το 170κ πηγα νοσοκομειο.κ μου ειπαν οτι ετσι οπως τα ελεγα νομιζαν εχω 200-300!με ηρεμησαν κ εφυγα.αν σε αγχωνει παρε μια γνωμη κ απο αλλο.επισης δεν ξερω που μενεις κ που εχεις σκοπο να γεννησεις αλλα πχ στο νοσοκομειο της πολης μου δεν μπορουσα να γεννησω αν εκανα πανω απο 10μοναδες ινσουλινη γτ επρεπε να εχουν μοναδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vikib και Eve Σας ευχαριστώ πολύ!:D Με ανακουφίζουν πολύ τα λόγια σας... Θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Προσέχω αρκετά, το παρακολουθώ και ο Θεός βοηθός.

Μένω στο Ηράκλειο Κρήτης - δεν είχα ιδέα αυτό που μου λες για την ΜΕΘ αν και, αχρείαστη πληροφορία να μου είναι, έπρεπε να το ξέρω γιατί ο γιατρός μου ξεγεννάει μόνο σε ιδιωτικό.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι κοπελα μου.αν με αυτες τις τιμες σου δωσει ινσουλινη δεν παει καλα..σκεψου 37βδομαδων αφεθηκα κ χτυπησα γυρο κ δεν επεφτε απο το 170κ πηγα νοσοκομειο.κ μου ειπαν οτι ετσι οπως τα ελεγα νομιζαν εχω 200-300!με ηρεμησαν κ εφυγα.αν σε αγχωνει παρε μια γνωμη κ απο αλλο.επισης δεν ξερω που μενεις κ που εχεις σκοπο να γεννησεις αλλα πχ στο νοσοκομειο της πολης μου δεν μπορουσα να γεννησω αν εκανα πανω απο 10μοναδες ινσουλινη γτ επρεπε να εχουν μοναδα

Ανεβάζει ο πιτογυρος το ζαχαρο? χαχα! Νομιζα μονο τα γλυκα να αποφεύγουμε την πολλή ζαχαρη. Ααα πως θα αντεξω?


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια μεριδα γυρο φατε την αφοβα αλλα χωρις πιτα κ πατατες.στο ζαχαρο προσεχουμε υδατανθρακες.

Τουλ στο δικο μας νοσοκομειο δ θα μπορουσα.επρεπε να παω στο πανεπιστημιακο αλλης πολης 100χλμ μακρια.

Επισης στα περισσοτερα ιδιωτικα επαρχιας με την παραμικρη επιπλοκη η δυσκολια σε στελνουν σε δημοσιο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τι κανετε??

Εγω ειμαι πολυ αγχωμενη..χθες βραδυ με επθασε ενας σρκετας δυνατός πονος περιοδου...και σημερα με ποναγε ελαφρια η κοιλια...φοβηθηκα και πηρα τον γιατρο μου...

Μου ειπε οτι ειναι συσπάσεις...να ξαπλωνω συχνά..

Μου αυξησε τα υποθετα προγεστερονης και μου ξεκινησε μαγνησιο πρωι βραδυ...ελπιζω αυριο να ειμαι καλυτερα...

Κάποια κοπελα αν θυμάμαι περνει μαγνησιο..μηπως γνωρίζει ποση ωρα πρεπει να απεχει απο το χαπι του θυρεοειδή?η το φυλλικο?(αυτα τα δυο περνω ως συνηθως το πρωι..)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τι κανετε??

Εγω ειμαι πολυ αγχωμενη..χθες βραδυ με επθασε ενας σρκετας δυνατός πονος περιοδου...και σημερα με ποναγε ελαφρια η κοιλια...φοβηθηκα και πηρα τον γιατρο μου...

Μου ειπε οτι ειναι συσπάσεις...να ξαπλωνω συχνά..

Μου αυξησε τα υποθετα προγεστερονης και μου ξεκινησε μαγνησιο πρωι βραδυ...ελπιζω αυριο να ειμαι καλυτερα...

Κάποια κοπελα αν θυμάμαι περνει μαγνησιο..μηπως γνωρίζει ποση ωρα πρεπει να απεχει απο το χαπι του θυρεοειδή?η το φυλλικο?(αυτα τα δυο περνω ως συνηθως το πρωι..)

Κορίτσι εγώ παίρνω μαγνήσιο ένα το βράδυ....αυτό που ξέρω για το χάπι του θυρεοειδή (που παίρνω επίσης)είναι πως πρέπει μετά από αυτό να αφήνεις 4 ώρες για το σίδηρο αν θυμάμαι καλά....γι αυτό έβαλα το σίδηρο μεσημέρι -βράδυ...για μαγνήσιο δεν ξέρω κάτι....το έπαιρνα το βράδυ εξ αρχής...τηλ και ρώτα τον ενδοκρινολόγο σου....οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν συνήθως


U6lJp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσι εγώ παίρνω μαγνήσιο ένα το βράδυ....αυτό που ξέρω για το χάπι του θυρεοειδή (που παίρνω επίσης)είναι πως πρέπει μετά από αυτό να αφήνεις 4 ώρες για το σίδηρο αν θυμάμαι καλά....γι αυτό έβαλα το σίδηρο μεσημέρι -βράδυ...για μαγνήσιο δεν ξέρω κάτι....το έπαιρνα το βράδυ εξ αρχής...τηλ και ρώτα τον ενδοκρινολόγο σου....οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν συνήθως

Ελσακι σ'ευχαριστω παρα πολυ!!τον σιδηρο τον περνω το μεσημερι...θα μιλησω καλυτερα με την ενδοκρινολογο..

Link to comment
Share on other sites

ZILIHER

μεταγευματικό μετά από πόση ώρα μετράς?έχω προδιάθεση για σάκχαρο και έχω πολύ αυστηρές οδηγίες διατροφής και μετρήσεων...καλύτερα να απευθυνθείς σε ενδοκρινολόγο που ασχολείται αποκλειστικά με διαβήτη κύησης...σε εμένα ήθελε νηστείας κάτω από 92 και μεταγευματικό (μιαμιση ώρα μετά κάτω από 120)στο πρώτο τρίμηνο....σίγουρα οι οδηγίες είναι εξατομικευμένες...δεν παίζουμε με αυτά


U6lJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, στην αυχενικη που εκανα την Τριτη μου ειπε ο γιατρος οτι εχω οπίσθιο χαμηλό πλακούντα και να μην σηκώνω βάρη , ξεκουραση, οχι επαφες.

Το θεμα ειναι οτι σημερα που μαγείρεψα έσκυβαν αρκετα να πιασω τηγανιά κατσαρόλες, ασχολήθηκα λιγο με τα φυτα στο μπαλκόνι και με επιασαν πονοι οχι πολυ έντονοι αλλα πονοι στη τουαλετα ειχα λιγο καφε κιτρινα υγρα. Να ανησυχήσω? τωρα ειμαι ξαπλα ξεκουράζομαι πηρα και μια προγεστερονη. Εχει τυχει σε καμια μετα απο δουλειες να βγαλει τετοια υγρα?


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sweetberry κ εγω εχω οπισθιο χαμηλό πλακουντα. Το ειδαμε στην αυχενικη. Ο γιατρος μου ομως δεν εδωσε ιδιαίτερη σημασια σε αυτο. Γτ λεει σε αυτη τη βδομαδα που το ειδαμε στις περισσοτερες εγκυες ειναι χαμηλος. Δεν το εψαξα παραπερα να σου πω την αληθεια. Μου εχει τυχει μετα απο μιση ωρα περπάτημα να εχω αρκετα υγρα σαν νερο κ ειχα ανησυχήσει. Πηγα την ιδια μερα κιολας στο γιατρο αλλα δεν ηταν τπτ. Μην ανησυχεις απλα ξεκουράσου. Αν θες παρε κ τον γιατρο σου ενα τηλ να σου φυγει η ιδεα.


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαμιακο, τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Κ εγω παιρνω μαγνησιο αλλα σε αμπουλες ποσιμο δηλ. Μιαντο πρωι κ μια το βραδυ. Εγω να σου πω την αληθεια παιρνω το χαπι του θυρεοειδή το πρωι, κ αφου φαω παίρνω το μαγνήσιο κ το φυλλικο. Σιδηρο δεν παίρνω ακομα. Δεν ξερω αν κάνω κατι λαθος ομως. Ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα.


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...