Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες κ μέλλουσες μανούλες!!! πως ήμαστε??? τα μπεμπάκια καλά???

Sweetberry προχθες κ εγώ ξεκίνησα με τέτοια υγρά, ώσπου όταν γύρισα σπίτι ήμουν λερωμένη με καφέ..κ μάλιστα χωρίς να κάνω τίποτα από δουλειές όπως εσύ..βέβαια η δικιά μου περίπτωση μάλλον είναι διαφορετική λόγο του ενός από τα μωράκια μου που παλινδρόμισε.. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι σίγουρα καθισιό κ επικοινωνία με τον γιατρό! να μην κουράζεσαι..και τα φυτά μπορούν να περιμένουν κ με το μαγείρεμα αν έχεις κάποιον να σε βοηθάει είναι το καλύτερο. Γενικά να μην κουράζεσαι !

Έχω μια απορία όσον αφορά το ζάχαρο ρε κορίτσια...όποιες ξέρετε...αν δεν έχουμε ούτε ιστορικό ούτε τίποτα σε σχέση με το ζάχαρο..τώρα στην εγκυμοσύνη πρέπει να τρώμε με μέτρο υδατάνθρακες κ ότι άλλο το ανεβάζει ή δεν έχουμε πρόβλημα μιας κ δεν είχαμε ποτέ???Γιατί αυτόν τον καιρό έχω ταράξει ρύζι, μακαρόνια κ πουρέ κ διαβάζοντας αυτά που γράψατε παραπάνω αγχώθηκα!


ve92.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζαμιακο, τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Κ εγω παιρνω μαγνησιο αλλα σε αμπουλες ποσιμο δηλ. Μιαντο πρωι κ μια το βραδυ. Εγω να σου πω την αληθεια παιρνω το χαπι του θυρεοειδή το πρωι, κ αφου φαω παίρνω το μαγνήσιο κ το φυλλικο. Σιδηρο δεν παίρνω ακομα. Δεν ξερω αν κάνω κατι λαθος ομως. Ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα.

Για το φυλλικό σου έχει δώσει ο γιατρός οδηγίες??? γιατί εμένα μου είχε πει νηστική κ μετά από μια ώρα φάι..οπότε το παίρνω μαζί με του θυρεοειδή.


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

ZILIHER

μεταγευματικό μετά από πόση ώρα μετράς?έχω προδιάθεση για σάκχαρο και έχω πολύ αυστηρές οδηγίες διατροφής και μετρήσεων...καλύτερα να απευθυνθείς σε ενδοκρινολόγο που ασχολείται αποκλειστικά με διαβήτη κύησης...σε εμένα ήθελε νηστείας κάτω από 92 και μεταγευματικό (μιαμιση ώρα μετά κάτω από 120)στο πρώτο τρίμηνο....σίγουρα οι οδηγίες είναι εξατομικευμένες...δεν παίζουμε με αυτά

Σε εξειδικευμένη ενδοκρινολόγο πάω. Μετράω 1 ώρα και 2 ώρες μετά. Κανένα δεν είναι πάνω από 120. Ότι δεν παίζουμε το έχω καταλάβει, γι αυτό και με άγχωσε η πρόβλεψή της ότι με βλέπει για ινσουλίνη αργότερα. Αποφάσισα να προσέχω και να κάνω το διαιτολόγιο που μου έδωσε και βλέπουμε. Αν έρθει διαβήτης, θα το χειριστώ τότε.

Zamia Μαγνήσιο παίρνω κι εγώ ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ με φυλλικό οξύ. Σίδηρο δεν έχω ξεκινήσει, αλλά θα ξεκινήσω μετά τις 23/6 που έχω ραντεβού μάλλον. Μου είχε πει ότι θα τον παίρνω πρωί και ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω με το χάπι του θυρεοειδή. Θα τον ρωτήσω. Επίσης, μαγνήσιο μπορούμε να παίρνουμε ως 6 την ημέρα.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ρωτησω κατι χαζο! Ο γιατρος μου εχει πει filicine καθε πρωι και μεσημερι μετα το φαγητο ενα salospir προληπτικά.

Εδω διαβαζω για καμπύλη Ζαχαρου , μαγνήσιο και αλλα... Ολα αυτα ειναι εξετασεις που πρεπει να κανω σε αιματολόγο ?

ξερω οτι εχω χαμηλό αιματοκρίτη μηπως χρειαζομαι σίδηρο... Να παω για μια γενική αιματος?


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, στην αυχενικη που εκανα την Τριτη μου ειπε ο γιατρος οτι εχω οπίσθιο χαμηλό πλακούντα και να μην σηκώνω βάρη , ξεκουραση, οχι επαφες.

Το θεμα ειναι οτι σημερα που μαγείρεψα έσκυβαν αρκετα να πιασω τηγανιά κατσαρόλες, ασχολήθηκα λιγο με τα φυτα στο μπαλκόνι και με επιασαν πονοι οχι πολυ έντονοι αλλα πονοι στη τουαλετα ειχα λιγο καφε κιτρινα υγρα. Να ανησυχήσω? τωρα ειμαι ξαπλα ξεκουράζομαι πηρα και μια προγεστερονη. Εχει τυχει σε καμια μετα απο δουλειες να βγαλει τετοια υγρα?

Πως εισαι σημερα κοπελα μου?μιλησες με τον γιατρο σου?

Ζαμιακο, τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Κ εγω παιρνω μαγνησιο αλλα σε αμπουλες ποσιμο δηλ. Μιαντο πρωι κ μια το βραδυ. Εγω να σου πω την αληθεια παιρνω το χαπι του θυρεοειδή το πρωι, κ αφου φαω παίρνω το μαγνήσιο κ το φυλλικο. Σιδηρο δεν παίρνω ακομα. Δεν ξερω αν κάνω κατι λαθος ομως. Ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα.

Εμενα ο γιατρος για το φυλλικο μου ειπε να το περνω το πρωι με τον καφε μου..δε έχει θεμα..απλα οχι κοντα με το σιδηρο...τωρα περνω το μαγνησιο με μια ωρα διαφορα απο το φυλλικο μέχρι να παω στο γιατρο να τον ρωτησω..

Είμαι καλυτερα απο πονακια..αλλα με εχει πιασει η μεση μου.....ποναω αρκετα..καμπουριαζω...τοσο εντονα δεν την ειχα ποτε....

Εχει καμια αλλη θεμα με τη μεση?

Για το φυλλικό σου έχει δώσει ο γιατρός οδηγίες??? γιατί εμένα μου είχε πει νηστική κ μετά από μια ώρα φάι..οπότε το παίρνω μαζί με του θυρεοειδή.

Γεια σου πιπακο μου.πως εισαι??

Εμενα δε μου ειπε νηστικη για το φυλλικο...μου ειπε μονο για το σιδηρο...το οποιο το περνω το μεσημερι 2 ωρες μετα το φαγητο.

Νομιζω το χαπακι του θυρεοειδή πρεπει να το περνεις μονο του.δεν ρωτας την ενδοκρινολογο σου?

Σε εξειδικευμένη ενδοκρινολόγο πάω. Μετράω 1 ώρα και 2 ώρες μετά. Κανένα δεν είναι πάνω από 120. Ότι δεν παίζουμε το έχω καταλάβει, γι αυτό και με άγχωσε η πρόβλεψή της ότι με βλέπει για ινσουλίνη αργότερα. Αποφάσισα να προσέχω και να κάνω το διαιτολόγιο που μου έδωσε και βλέπουμε. Αν έρθει διαβήτης, θα το χειριστώ τότε.

Zamia Μαγνήσιο παίρνω κι εγώ ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ με φυλλικό οξύ. Σίδηρο δεν έχω ξεκινήσει, αλλά θα ξεκινήσω μετά τις 23/6 που έχω ραντεβού μάλλον. Μου είχε πει ότι θα τον παίρνω πρωί και ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω με το χάπι του θυρεοειδή. Θα τον ρωτήσω. Επίσης, μαγνήσιο μπορούμε να παίρνουμε ως 6 την ημέρα.

Εγω ziliher για να ειμαι σιγουρη το χαπακι του θυρεοειδή το περνω παντα μονο του..μετα απο κανα 2ωρο περνουν σειρα τα υπολοιπα..στις 24.06 εχω ραντεβου με τον γιατρο μου..θα τον ρωτησω με ποια σειρα να τα περνω...

Μαγνησιο ποιο περνεις?εμενα μου εδωσε το trafocard 60.77mg.ενα πρωι βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θα ρωτησω κατι χαζο! Ο γιατρος μου εχει πει filicine καθε πρωι και μεσημερι μετα το φαγητο ενα salospir προληπτικά.

Εδω διαβαζω για καμπύλη Ζαχαρου , μαγνήσιο και αλλα... Ολα αυτα ειναι εξετασεις που πρεπει να κανω σε αιματολόγο ?

ξερω οτι εχω χαμηλό αιματοκρίτη μηπως χρειαζομαι σίδηρο... Να παω για μια γενική αιματος?

Sweetberry γενικες εξετασεις εχεις κανει καθολου?εμενα πχ μου ειχε πει(συμφωνα με τις εξετασεις πως το απλο ζαχαρο ειναι οκ..και καπου στον 6μηνα νομιζω θα κανουμε την καμπυλη)

Σιδηρο επειδη εχω αναιμια μου το πρόσθεσε τωρα,συν ασβεστιο..το μαγνησιο μου το εδωσε χθες που του ειπα οτι ειχα αυτους τους πονους...

Οταν ξανα πας στο γιατρο σου ρωτησε τον για εξετασεις και σιδηρο..ασβέστιο.η καθε γυναικα λειτουργει συμφωναμε τις αναγκες του οργανισμου της..γνώριζα κοπέλες που δεν πηραν σχεδον καθολου σιδηρο και ασβεστιο στην εγκυμοσυνη τους..

Ποσο εβδομαδων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Sweetberry γενικες εξετασεις εχεις κανει καθολου?εμενα πχ μου ειχε πει(συμφωνα με τις εξετασεις πως το απλο ζαχαρο ειναι οκ..και καπου στον 6μηνα νομιζω θα κανουμε την καμπυλη)

Σιδηρο επειδη εχω αναιμια μου το πρόσθεσε τωρα,συν ασβεστιο..το μαγνησιο μου το εδωσε χθες που του ειπα οτι ειχα αυτους τους πονους...

Οταν ξανα πας στο γιατρο σου ρωτησε τον για εξετασεις και σιδηρο..ασβέστιο.η καθε γυναικα λειτουργει συμφωναμε τις αναγκες του οργανισμου της..γνώριζα κοπέλες που δεν πηραν σχεδον καθολου σιδηρο και ασβεστιο στην εγκυμοσυνη τους..

Ποσο εβδομαδων εισαι?

Εχω να κανω 4 μηνες γενική αιματος πριν την εγκυμοσυνη, στην διαρκεια της εξωσωματικης.

Λεω να παω αυριο κιολας στον αιματολόγο να κανω μια γενική δεν πειραζει και θα παρω τον γιατρο να του πω αποτελεσματα αν χρειαζομαι κανα συμπλήρωμα.

Εχθες τον πηρα μου ειπε ξεκουραση οσο μπορω και καθολου δουλειες.

Ειμαι 12 εβδομαδων και 5 ημερων :)


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Zamia Κι εγώ το ίδιο μαγνήσιο παίρνω. Σίδηρο και ασβέστιο δεν έχω πάρει ακόμα, όμως από την αρχή της εγκυμοσύνης παίρνω μια πολυβιταμίνη (StrongStart της Lamberts) που με καλύπτει κάπως.

Σήμερα πάντως δεν ξύπνησα καλά, έχω κομάρες όλη μέρα παρότι κοιμήθηκα αρκετά. Υποψιάζομαι ότι έπεσε ο σίδηρός μου.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες κ μέλλουσες μανούλες!!! πως ήμαστε??? τα μπεμπάκια καλά???

Sweetberry προχθες κ εγώ ξεκίνησα με τέτοια υγρά, ώσπου όταν γύρισα σπίτι ήμουν λερωμένη με καφέ..κ μάλιστα χωρίς να κάνω τίποτα από δουλειές όπως εσύ..βέβαια η δικιά μου περίπτωση μάλλον είναι διαφορετική λόγο του ενός από τα μωράκια μου που παλινδρόμισε.. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι σίγουρα καθισιό κ επικοινωνία με τον γιατρό! να μην κουράζεσαι..και τα φυτά μπορούν να περιμένουν κ με το μαγείρεμα αν έχεις κάποιον να σε βοηθάει είναι το καλύτερο. Γενικά να μην κουράζεσαι !

Έχω μια απορία όσον αφορά το ζάχαρο ρε κορίτσια...όποιες ξέρετε...αν δεν έχουμε ούτε ιστορικό ούτε τίποτα σε σχέση με το ζάχαρο..τώρα στην εγκυμοσύνη πρέπει να τρώμε με μέτρο υδατάνθρακες κ ότι άλλο το ανεβάζει ή δεν έχουμε πρόβλημα μιας κ δεν είχαμε ποτέ???Γιατί αυτόν τον καιρό έχω ταράξει ρύζι, μακαρόνια κ πουρέ κ διαβάζοντας αυτά που γράψατε παραπάνω αγχώθηκα!

Ειχες διδυμάκια βρε ζουζουνα μου?

Μαλλον εσενα απο την παλλινδρομη θα έτρεξαν λιγα καφε. Εγω απο κουραση το επαθα.

Δεν ξανακανω τιποτα σπιτι η τεμπελα του χωριού απο σημερα.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω 4 μηνες γενική αιματος πριν την εγκυμοσυνη, στην διαρκεια της εξωσωματικης.

Λεω να παω αυριο κιολας στον αιματολόγο να κανω μια γενική δεν πειραζει και θα παρω τον γιατρο να του πω αποτελεσματα αν χρειαζομαι κανα συμπλήρωμα.

Εχθες τον πηρα μου ειπε ξεκουραση οσο μπορω και καθολου δουλειες.

Ειμαι 12 εβδομαδων και 5 ημερων :)

Δεν χανεις τιποτα να πας:wink:αλλα αν εχεις τωρα κοντα ραντεβου με τον γιατρο σου..περιμενε να πας και να σου γραψει και αλλες..ζαχαρο πχ,γενικη ουρων...θυροειδη εχεις κανει?

Ειχα ρωτησει τον γιατρο μου για τον σιδηρο και μου ειχε πει πως τον περνουμε μετα το Α τριμηνο..

Ξεκουράσου...και εγω αυτο κανω σημερα.....

Αυριο παλι δουλεια.....και δεν θελω καθολου:-(

Zamia Κι εγώ το ίδιο μαγνήσιο παίρνω. Σίδηρο και ασβέστιο δεν έχω πάρει ακόμα, όμως από την αρχή της εγκυμοσύνης παίρνω μια πολυβιταμίνη (StrongStart της Lamberts) που με καλύπτει κάπως.

Σήμερα πάντως δεν ξύπνησα καλά, έχω κομάρες όλη μέρα παρότι κοιμήθηκα αρκετά. Υποψιάζομαι ότι έπεσε ο σίδηρός μου.

Λογικα οι αναγκες του οργανισμου αυξανονται πιο πολυ απο εδω και περα...

Νομιζω πως ακομη και οι κομαρες ειναι συμπτωματα της εγκυμοσυνης..αλλα δεν αποκλειεται να εχει πεσει ο σίδηρος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες κ μέλλουσες μανούλες!!! πως ήμαστε??? τα μπεμπάκια καλά???

Sweetberry προχθες κ εγώ ξεκίνησα με τέτοια υγρά, ώσπου όταν γύρισα σπίτι ήμουν λερωμένη με καφέ..κ μάλιστα χωρίς να κάνω τίποτα από δουλειές όπως εσύ..βέβαια η δικιά μου περίπτωση μάλλον είναι διαφορετική λόγο του ενός από τα μωράκια μου που παλινδρόμισε.. το μόνο που έχεις να κάνεις είναι σίγουρα καθισιό κ επικοινωνία με τον γιατρό! να μην κουράζεσαι..και τα φυτά μπορούν να περιμένουν κ με το μαγείρεμα αν έχεις κάποιον να σε βοηθάει είναι το καλύτερο. Γενικά να μην κουράζεσαι !

Έχω μια απορία όσον αφορά το ζάχαρο ρε κορίτσια...όποιες ξέρετε...αν δεν έχουμε ούτε ιστορικό ούτε τίποτα σε σχέση με το ζάχαρο..τώρα στην εγκυμοσύνη πρέπει να τρώμε με μέτρο υδατάνθρακες κ ότι άλλο το ανεβάζει ή δεν έχουμε πρόβλημα μιας κ δεν είχαμε ποτέ???Γιατί αυτόν τον καιρό έχω ταράξει ρύζι, μακαρόνια κ πουρέ κ διαβάζοντας αυτά που γράψατε παραπάνω αγχώθηκα!

Ο υδατανθρακας επηρεαζει το ζαχσρο και θέλει μέτρο γενικώς. Ο ζαχσρώδης διαβητης στην εγκυμοσυνη εκδηλώνετσι πιο μετα (μετσ την 20η εβδομάδα). Κι εγώ ειμαι σε ομάδα πολύ χαμηλού κινδύνου (χωρίς οικογενειακό ιστορικό, πολύ αδύνατη η ίδια) αλλά ζαχσρωδη δαβήτη έκανα στις εγκυμοσύνες. Η διατροφή για το ζαχαρο εφοσον η καμπύλη που θα κάνετε είναι παθολογική φυσικά, έχει απ όλα, και ψωμί και ζυμαρικά αλλά σε σωστές ώρες και αναλογίες. Τα ζυμαρικά, πατάτες κλπ (επειδή ρωτησες) δεν θέλουν υπερβολικό βράσιμο ας πούμε, πολύ βρασμένα ανεβάζουν το ζαχαρο. Μην αγχώνεσαι απο τώρα όμως, στην ώρα της καμπύλης αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου πιπακο μου.πως εισαι??

Εμενα δε μου ειπε νηστικη για το φυλλικο...μου ειπε μονο για το σιδηρο...το οποιο το περνω το μεσημερι 2 ωρες μετα το φαγητο.

Νομιζω το χαπακι του θυρεοειδή πρεπει να το περνεις μονο του.δεν ρωτας την ενδοκρινολογο σου?

το σίδηρο σίγουρα θέλει απόσταση με το φαγητό! για το φυλλικό μου είχαν πει επίσης σίγουρα ότι θέλει φαγητό μετά από μια ώρα κ επειδή στις αρχές το έπαιρνα μετά από μισή ώρα του θυρεοειδή κ άλλη μια ώρα μετα νηστικομάρα, λιμοκτονούσα, οπότε μου είπαν (δεν θυμάμαι αν μου το είπε η ενδοκρ) να τα παίρνω μαζί..κ από τότε αυτό κάνω κ απότι είδα με τις εξετάσεις ήταν μια χαρά..οπότε πιάνει!!!

Εχω να κανω 4 μηνες γενική αιματος πριν την εγκυμοσυνη, στην διαρκεια της εξωσωματικης.

Λεω να παω αυριο κιολας στον αιματολόγο να κανω μια γενική δεν πειραζει και θα παρω τον γιατρο να του πω αποτελεσματα αν χρειαζομαι κανα συμπλήρωμα.

Εχθες τον πηρα μου ειπε ξεκουραση οσο μπορω και καθολου δουλειες.

Ειμαι 12 εβδομαδων και 5 ημερων :)

ανεξάρτητα από τις εξετάσεις που έκανες πριν την εξωσ, με το που μένεις έγκυος πρέπει να κάνεις εξαρχής τις βασικές τουλάχιστον αιματολογικές..εμένα μου τις έβαλε στην 6η εβδομάδα, παρόλο που είχα κάνει κ εγώ από πριν. Όταν πας ζήτα του να σου γράψει κ σίγουρα να κάνεις για tsh. Και φρόντισε να τεμπελιάζεις από δω κ πέρα!!!!

Ο υδατανθρακας επηρεαζει το ζαχσρο και θέλει μέτρο γενικώς. Ο ζαχσρώδης διαβητης στην εγκυμοσυνη εκδηλώνετσι πιο μετα (μετσ την 20η εβδομάδα). Κι εγώ ειμαι σε ομάδα πολύ χαμηλού κινδύνου (χωρίς οικογενειακό ιστορικό, πολύ αδύνατη η ίδια) αλλά ζαχσρωδη δαβήτη έκανα στις εγκυμοσύνες. Η διατροφή για το ζαχαρο εφοσον η καμπύλη που θα κάνετε είναι παθολογική φυσικά, έχει απ όλα, και ψωμί και ζυμαρικά αλλά σε σωστές ώρες και αναλογίες. Τα ζυμαρικά, πατάτες κλπ (επειδή ρωτησες) δεν θέλουν υπερβολικό βράσιμο ας πούμε, πολύ βρασμένα ανεβάζουν το ζαχαρο. Μην αγχώνεσαι απο τώρα όμως, στην ώρα της καμπύλης αυτά!

Ααα δεν τα ήξερα αυτά! θα πρέπει να την φτιάξω σιγά σιγά την διατροφή μου! σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!


ve92.png
Link to comment
Share on other sites

Πού πηγαίνεις για υπέρηχο; Σε άλλο γιατρό; Εγώ πήγα στο γιατρό μου στις 31-5 και το επόμενο ραντεβού είναι 23-6. Εντωμεταξύ, δεν λένε να περάσουν οι μέρες!!!

Πήγα στην (αυστηρή) ενδοκρινολόγο μου χθες και ενώ προσέχω για το σάκχαρό μου και κάνω μετρήσεις 4-6 φορές τη μέρα, και έχω καταφέρει το σάκχαρο νηστείας μου να είναι μεταξύ 85 και 91 και το μεταγευματικό ποτέ πάνω από 115 (πολλές φορές λιγότερο), μου είπε ότι εξακολουθεί να είναι ψηλά και προβλέπει ότι μάλλον θα χρειαστώ ινσουλίνη σε κάποια φάση και ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες έχουν γύρω στο 70... Μ΄έπιασε πάλι ένα άγχος που δεν μπορώ να σας περιγράψω και το μυαλό μου πάει στο χειρότερο μήπως και κάνω κακό στο μωρό... ουφ...

Καλή σου μέρα! Δεν ξέρω γτ σου είπε οτι δεν είναι καλές οι μετρήσεις σου. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που είχα τον διαβήτη κύησης, οι μετρήσεις μου το πρωί νηστική, ήταν πάντα 80-85 (σπάνια κάτω του 80), μετά το πρόγευμα, 105 - 110. Και έκανα και ινσουλίνη μόνο το βράδυ. Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς και άλλον ειδικό. Ίσως μια κλινική διατροφολόγο που ειδικεύεται στο διαβήτη. Για το μωρό να μην ανησυχείς. Το μόνο "κακό" που γίνεται είναι ότι θα πρέπει να γεννήσεις 38 βδομάδες, εαν και εφόσον δεν είναι σταθερές οι μετρήσεις σου, γτ πιο μετά φοβούνται για πρόωρη γήρανση του πλακούντα. Και ότι το μωρό αρχίζει να μεγαλώνει παααρα πολύ και σε δυσκολέψει στην γέννα! Πέρα αυτών των δύο σημείων δεν έχεις κάτι να σε αγχώνει! :)

http://www.gaiamaternity.gr/sites/default/files/images/9%20-%20MENTZELOPOULOU(GAIA).pdf


sHgrp3.png

grpvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα! Δεν ξέρω γτ σου είπε οτι δεν είναι καλές οι μετρήσεις σου. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, που είχα τον διαβήτη κύησης, οι μετρήσεις μου το πρωί νηστική, ήταν πάντα 80-85 (σπάνια κάτω του 80), μετά το πρόγευμα, 105 - 110. Και έκανα και ινσουλίνη μόνο το βράδυ. Θα σου έλεγα να συμβουλευτείς και άλλον ειδικό. Ίσως μια κλινική διατροφολόγο που ειδικεύεται στο διαβήτη. Για το μωρό να μην ανησυχείς. Το μόνο "κακό" που γίνεται είναι ότι θα πρέπει να γεννήσεις 38 βδομάδες, εαν και εφόσον δεν είναι σταθερές οι μετρήσεις σου, γτ πιο μετά φοβούνται για πρόωρη γήρανση του πλακούντα. Και ότι το μωρό αρχίζει να μεγαλώνει παααρα πολύ και σε δυσκολέψει στην γέννα! Πέρα αυτών των δύο σημείων δεν έχεις κάτι να σε αγχώνει! :)

http://www.gaiamaternity.gr/sites/default/files/images/9%20-%20MENTZELOPOULOU(GAIA).pdf

Μου είπε ότι είναι σχετικά υψηλές για τώρα. Ειδικά το σάκχαρο νηστείας που με προσπάθεια το κρατάω μεταξύ 85 και 92. Πχ. σήμερα το πρωί ξύπνησα με 94, οπότε πρέπει να δώσω προσοχή. Αυτό που μου είπε η ενδοκρινολόγος είναι ότι είναι πιθανό να καταλήξω σε διαβήτη κάποια στιγμή γιατί ήδη ξεκινάω από υψηλές τιμές, οι οποίες με την πρόοδο της εγκυμοσύνης θα ανέβουν κι άλλο. Τελοσπάντων, ας μην αγχώνομαι προκαταβολικά... Όταν ανέβουν και αν ανέβουν, θα κάνω ό,τι πρέπει.

Σ΄ευχαριστώ για το λινκ. :) Πολύ χρήσιμο!

Καλημέρα και στις υπόλοιπες μανούλες! Αυτές τις μέρες με έχει πιάσει αυτό που λένε "ρινίτιδα εγκυμοσύνης" (ευτυχώς χωρίς αιμορραγία), δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά και δυσκολεύομαι το βράδυ στον ύπνο. Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοιλιτουλες!!!!!!!!!!!!!!!!Καλη εβδομάδα να εχουμε!!!!

Πως ειστε???εγω νιωθω πολυ καλυτερα σημερα:D

Βλεπω πως εχετε αναφερθει στο ζαχαρο και η αληθεια ειναι πως ψιλοαγχωθηκα.....νομιζα πως φαινεται απο την αρχη της κυησης....Θελει πολυ προσοχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...