Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

σύνδρομο turner


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Το συγκεκριμένο σύνδρομο είναι χρωμοσωμικη ανωμαλια. Ο προεμφυτευτικος ανιχνεύει χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Οπότε πιστεύω ότι βοηθάει... εγω κανω προεμφυτευτικο για αλλου ειδους χρωμοσωμικη ανωμαλια.

Δεν ξέρω τι σου έχει συμβεί, πάντως μια παιδική μου φιλη ειχε μια παλινδρομη κύηση λογω turner και στην επόμενη εγκυμοσύνη δεν ειχε θεμα.


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

κάναμε τον καρυότυπο με τον σύζυγό μου κ ανιχνεύθηκε ένα 5 τοις εκατό με αυτό το πρόβλημα. ο γυναικολόγος μου λέει ότι στην αμνιοπαρακέντηση φαίνεται 100 τοις εκατό αν το μωράκι έχει το σύνδρομο. εγώ σκέφτομαι όμως κ τον προεμφυτευτικο έλεγχο αλλά εκείνος μου λέει ότι το ποσοστό που έχω είναι πολύ μικρό κ μπορεί στον προεμφυτευτικο να καταστραφούν κ έμβρυα που δεν έχουν εξ ολοκλήρου το σύνδρομο κ που στη συνέχεια θα μπορούσαν να έχουν καλή εξέλιξη. η αλήθεια είναι πως έχω πελαγωσει..:-(

Link to comment
Share on other sites

Οντως το ποσοστό ειναι πολυ μικρο... Εσυ αν κατάλαβα καλα προτιμας την εξωσωματική απο μια ενδεχόμενη αμνιο?? Εγω στη θεση σου θα προτιμούσα την αμνιο... Αλλωστε μην ξεχνας πως μεχρι και πριν λιγα χρόνια ηταν στις στανταρ εξετάσεις... Η απόφαση φυσικά ειναι δικια σου,  αλλα μην ξεχνας πως ολοι μας αν ψάχτουμε κατι θα βρουμε. 

Και δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς .. Παραμονή Χριστουγέννων θα κλεινω 1 μηνα απο την αποξεση μου,  λογω παλινδρομης κυησης στην πρωτη μου εγκυμοσύνη.... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

καλημερα..λυπάμαι πάρα πολύ!!! μπορώ να σε καταλάβω γιατί κ γω είχα μια αποβολή κ με αφορμή το γεγονος αυτό ξεκινήσαμε εξετάσεις..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κ γω θα προχωρουσα σε φυσικη συλληψη,εφοσον ερθει μεσα σε ενα χρονο,κ αμνιοπαρακεντηση οταν εμενα

Νομιζω ακομη κ αν κανεις εξωσωματικη,ισως κ προεμφυτευτικο,θα πρεπει παλι να κανεις αμνιο.οποτε ποιος ο λογος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2017 at 11:27 ΜΜ, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα!

Το συγκεκριμένο σύνδρομο είναι χρωμοσωμικη ανωμαλια. Ο προεμφυτευτικος ανιχνεύει χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Οπότε πιστεύω ότι βοηθάει... εγω κανω προεμφυτευτικο για αλλου ειδους χρωμοσωμικη ανωμαλια.

Δεν ξέρω τι σου έχει συμβεί, πάντως μια παιδική μου φιλη ειχε μια παλινδρομη κύηση λογω turner και στην επόμενη εγκυμοσύνη δεν ειχε θεμα.

θες να μου πεις πόσο περίπου κοστίζει ο προεμφυτευτικος κ αν βοηθάει;; γιατί ο γυναικολόγος μας είναι λίγο αρνητικός..εσάς τι σας έχουν πει;;εμάς μας λέει ότι μόνο η αμνιοπαρακέντηση δείχνει..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anna__ είπε:

θες να μου πεις πόσο περίπου κοστίζει ο προεμφυτευτικος κ αν βοηθάει;; γιατί ο γυναικολόγος μας είναι λίγο αρνητικός..εσάς τι σας έχουν πει;;εμάς μας λέει ότι μόνο η αμνιοπαρακέντηση δείχνει..

κοριτσι μου την αμνιοπαρακεντηση δεν θα την αποφυγεις ετσι κ αλλιως. ο προεμφυτικος κοστιζει περιπου 2500 χιλιαδες το ενα  εμβρυο περιπου. σκεψου σε μια εξωσωματικη θα γονιμοποιησεις στην καλητερη περιπτωση γυρω στα 10-15 εμβρυα αν ολα πανε τελεια. με τον προεμφυτικο καποια εμβρυα καταστρεφονται δηλαδη ενω τα ελενχουν αυτα πεθαινουν εννοειτε οτι κ αυτα θα τα πληρωσεις. οποτε μια τετοια διαδικασια μαζι με την εξωσωματικη σιγουρα θα σου κοστισει γυρω στα 10 -15 χιλιαρικα στην καλητερη περιπτωση για να εξετασεις 3-4 εμβρυα. επισης η εξωσωματικη δεν σημαινει επιτυχια με την πρωτη ισως χρειαστει επαναληψη ολη η διαδικασια. πιστευω οτι πρεπει να εμπιστευτεις τον γιατρο σου κ να δωσεις αλλη μια ευκαιρια γιατι το ποσοστο ειναι παρα πολυ μικρο .σκεψου οτι ακομα κ ανθρωποι με μεσογειακη αναιμια με ποσοστο 25 / για αρρωστο παιδι πετυχαινουν να γεννησουν υγιης μωρα πολλες φορες. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

κοριτσι μου την αμνιοπαρακεντηση δεν θα την αποφυγεις ετσι κ αλλιως. ο προεμφυτικος κοστιζει περιπου 2500 χιλιαδες το ενα  εμβρυο περιπου. σκεψου σε μια εξωσωματικη θα γονιμοποιησεις στην καλητερη περιπτωση γυρω στα 10-15 εμβρυα αν ολα πανε τελεια. με τον προεμφυτικο καποια εμβρυα καταστρεφονται δηλαδη ενω τα ελενχουν αυτα πεθαινουν εννοειτε οτι κ αυτα θα τα πληρωσεις. οποτε μια τετοια διαδικασια μαζι με την εξωσωματικη σιγουρα θα σου κοστισει γυρω στα 10 -15 χιλιαρικα στην καλητερη περιπτωση για να εξετασεις 3-4 εμβρυα. επισης η εξωσωματικη δεν σημαινει επιτυχια με την πρωτη ισως χρειαστει επαναληψη ολη η διαδικασια. πιστευω οτι πρεπει να εμπιστευτεις τον γιατρο σου κ να δωσεις αλλη μια ευκαιρια γιατι το ποσοστο ειναι παρα πολυ μικρο .σκεψου οτι ακομα κ ανθρωποι με μεσογειακη αναιμια με ποσοστο 25 / για αρρωστο παιδι πετυχαινουν να γεννησουν υγιης μωρα πολλες φορες. 

Προφανώς γράφεις οτι εχεις ακούσει απο δω και εκεί. Δεν έχουν οι τιμές και η διαδικασία που παραθέτεις καμια σχέση με την πραγματικότητα.

κοινως παραπληροφόρηση όλο το ποστ σου.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Προφανώς γράφεις οτι εχεις ακούσει απο δω και εκεί. Δεν έχουν οι τιμές και η διαδικασία που παραθέτεις καμια σχέση με την πραγματικότητα.

κοινως παραπληροφόρηση όλο το ποστ σου.

αν ξέρεις κάτι περισσότερο, βοήθησέ με σε παρακαλώ γιατί ειλικρινά τα 'χω χαμένα..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω γι αυτα που ξερω. Οι τιμές στην εξωσωματική διαφέρουν απο κέντρο σε κέντρο, αλλα οσο και να κοστίζουν δεν μπορει να σου βγει με τον προεμφυτευτικο πάνω απο 5-6 χιλιάρικα , γιατι γενικως υπάρχει κατανόηση και εκπτώσεις κανουν.

 Ο Προεμφυτευτικος σε καθε έμβρυο κοστίζει απο 300 έως 500 ευρώ στο κέντρο που ειμαι εγω και 2.000 η διαδικασία για να βγάλουν κύτταρα απο ολα τα έμβρυα. Ολα αυτα ειναι πολυ διαπραγματεύσιμα στην τιμη για ευνόητους λόγους. Τα έμβρυα δεν καταστρέφονται αν πας σε αξιόπιστο κέντρο. Έχουν γίνει ήδη βλαστοκυστες και οποιο έμβρυο δεν ηταν γερό ήδη δεν εχει συνεχίσει την πορεία του.

γενικως απο μια καλη διέγερση με 10 έμβρυα πχ το 1/3 γινεται βλαστοκύστη και μόνο αυτο το δείγμα εξετάζουν.

 Η εξωσωματική σε μια κοπελα που εμφυτεύει εύκολα, μένει δηλαδη εύκολα εγκυος εχει τεράστια ποσοστά επιτυχίας.

 Επειδη πέρα απο το δικά μου, βίωνω πολυ έντονα τις παλινδρομες κυήσεις στο συγγενικό μου περιβάλλον και η θλίψη της απώλειας βλέπω οτι ειναι τεράστια μην παίζεις άλλο με τις πιθανότητες, ψάχνουμε να βρούμε τι μας φταίει και δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί κι εσυ το βρήκες και δες το σαν δώρο που θα το αξιοποιήσεις.

 Καλη δύναμη .


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Θα σου πω γι αυτα που ξερω. Οι τιμές στην εξωσωματική διαφέρουν απο κέντρο σε κέντρο, αλλα οσο και να κοστίζουν δεν μπορει να σου βγει με τον προεμφυτευτικο πάνω απο 5-6 χιλιάρικα , γιατι γενικως υπάρχει κατανόηση και εκπτώσεις κανουν.

 Ο Προεμφυτευτικος σε καθε έμβρυο κοστίζει απο 300 έως 500 ευρώ στο κέντρο που ειμαι εγω και 2.000 η διαδικασία για να βγάλουν κύτταρα απο ολα τα έμβρυα. Ολα αυτα ειναι πολυ διαπραγματεύσιμα στην τιμη για ευνόητους λόγους. Τα έμβρυα δεν καταστρέφονται αν πας σε αξιόπιστο κέντρο. Έχουν γίνει ήδη βλαστοκυστες και οποιο έμβρυο δεν ηταν γερό ήδη δεν εχει συνεχίσει την πορεία του.

γενικως απο μια καλη διέγερση με 10 έμβρυα πχ το 1/3 γινεται βλαστοκύστη και μόνο αυτο το δείγμα εξετάζουν.

 Η εξωσωματική σε μια κοπελα που εμφυτεύει εύκολα, μένει δηλαδη εύκολα εγκυος εχει τεράστια ποσοστά επιτυχίας.

 Επειδη πέρα απο το δικά μου, βίωνω πολυ έντονα τις παλινδρομες κυήσεις στο συγγενικό μου περιβάλλον και η θλίψη της απώλειας βλέπω οτι ειναι τεράστια μην παίζεις άλλο με τις πιθανότητες, ψάχνουμε να βρούμε τι μας φταίει και δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί κι εσυ το βρήκες και δες το σαν δώρο που θα το αξιοποιήσεις.

 Καλη δύναμη .

αν θέλεις πες μου σε ποιο κέντρο πας..εγώ είμαι μεταξύ ενός στην Αθήνα κ ενός άλλου στη Θεσσαλονίκη..επειδή προφανώς το έχεις ψάξει εσύ θα μου τι θα μου προτεινες, να κάνω τον προεμφυτευτικοη όχι;; 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...