Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Ενδομήτριος θάνατος


Recommended Posts

Καλησπέρα να σε ρωτήσω κατι; ετυχε σε κάποια κοπέλα ενδομήτριο θάνατος από 28+ βδομάδες από προεκλαψια; Γενικά έχει πάθει κάποια προεκλαψια Κ αν ναι πως το αντιμετώπισε και πως έγινε η διαγνωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια... Ο Θεός μα σε έχει καλά και να αποκτήσεις σύντομα μωρό. 

Εγώ δεν ξέρω να σου απαντήσω.  Απλά γνωρίζω πως η προεκλαμψια, δίνει πάντα τα σημάδια της.  Είχες προειδοποιητικά σημάδια; 

  • Λυπημένη/-ος 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδομητριος θάνατος μπορει να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν δίνουν κάποια αγωγή για να το αποτρέψουν, σίγουρα όμως κανείς ειδική διατροφή κ ίσως χάπια για την πίεση.. Εννοείται βέβαια ότι ελέγχεται η εγκυμονουσα πολύ συχνά απ τους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλό κουράγιο. Έχασα μωρό 31 εβδομάδων από ενδομήτριο θάνατο λόγω κόμπου ομφάλιου λώρου. Για την προεκλαμψία αυτό που γνωρίζω είναι ότι συνήθως έχεις πίεση και ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι και σε αυτή την περίπτωση δεν σώζονται πάντα τα μωρά. Έχω γνωστή που έχασε έτσι το μωρό της σε τελειομηνη εγκυμοσυνη λίγες μέρες πριν γεννήσει. 

Καλη υπομονή και κουράγιο σου ευχομαι

  • Λυπημένη/-ος 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω ..αλλα για αυτο λενε οτι νιωθεις κατι μιλας με τον γιατρο σ ..οριστε αυτα ακουω μαλλον βλεπω και τρεμω ....καθως ειμαι30 εμβομαδον και δν ξερω αν μου συμβει κατι τετοιο πως θα το αντιμετοπισω....τι να πω κουραγιο σε ολες οσες το περνανε αυτο ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είχα καταλάβει με την ερώτηση σου ότι εχασες το μωρακι σ απλα νόμιζα ότι φοβοσουν την προεκλαμψία.. Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου, εύχομαι σε κανέναν να μην συνέβαινε κάτι τέτοιο.. Κουράγιο μόνο κ ο χρόνος να απαλύνει τον πόνο σου..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλησπέρα! Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια... Ο Θεός μα σε έχει καλά και να αποκτήσεις σύντομα μωρό. 

Εγώ δεν ξέρω να σου απαντήσω.  Απλά γνωρίζω πως η προεκλαμψια, δίνει πάντα τα σημάδια της.  Είχες προειδοποιητικά σημάδια; 

Δεν ένιωθα το μωρό μου να κινείται εντονα αρκετές μέρες Κ όταν με είδε ο γιατρός ήταν αργά. Μου είπαν ότι μαλλον ήταν προεκλαψια αλλά δεν είχα ούτε πίεση ούτε κάποιο σύμπτωμα πάρα μόνο όταν πήγα να μου παρουν το μωρό που βρήκαν λεύκωμα Κ πίεση που θεωρώ ότι από την ένταση της στιγμης την απέκτησα.

4 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Κορίτσι μου καλό κουράγιο. Έχασα μωρό 31 εβδομάδων από ενδομήτριο θάνατο λόγω κόμπου ομφάλιου λώρου. Για την προεκλαμψία αυτό που γνωρίζω είναι ότι συνήθως έχεις πίεση και ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι και σε αυτή την περίπτωση δεν σώζονται πάντα τα μωρά. Έχω γνωστή που έχασε έτσι το μωρό της σε τελειομηνη εγκυμοσυνη λίγες μέρες πριν γεννήσει. 

Καλη υπομονή και κουράγιο σου ευχομαι

Λυπάμαι πάρα πολύ κορίτσι μου. Εύχομαι καμμία μανούλα να μην το παθαίνει αυτό. Πώς είσαι έκανες άλλο παιδακι; ξέρεις μήπως η γνωστή σου τι συμπτώματα ειχε; έχει άλλο παιδακι; γιατί μου είπαν ότι μπορεί να ξαναπαρουσιαστει στην επόμενη εγκυμοσύνη.

3 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Δεν γνωριζω ..αλλα για αυτο λενε οτι νιωθεις κατι μιλας με τον γιατρο σ ..οριστε αυτα ακουω μαλλον βλεπω και τρεμω ....καθως ειμαι30 εμβομαδον και δν ξερω αν μου συμβει κατι τετοιο πως θα το αντιμετοπισω....τι να πω κουραγιο σε ολες οσες το περνανε αυτο ...

Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι απλά κοίτα να παρακολουθείς το μωρό Κ οτιδήποτε Κ αν σου φανεί περίεργο ΜΙΛΆ με τον γιατρό σου. Δυστυχώς εγώ έβλεπα πως το μωρό δεν κινειται πολύ Κ άκουγα τις άλλες μανούλες που μου έλεγαν πως έτσι γίνεται επειδή μεγαλώνει ησύχαζα. Ώσπου ήταν αργά. Σου εύχομαι με ένα πόνο Κ να κρατήσεις ένα υγιέστατο παιδάκι στην αγκαλίτσα Σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βλεπω συνεχεια αυτο με τις κινησεις αλλα ευτηχως ειναι πολυ κινητικο παλι καλα ..αλλα ανα πασα στιγμη εχω το νου μ ...εμενα ο γιατρος με λεει τουλαχιστον 10.φορες την ημερα να το ακουω .εσενα σε ειπε τιποτα ?? Εχεις καμια βοηθεια ψυχολογικη?? Να μιλας μην κληστεις στον εαυτο σ ...

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου

Παρε το χρονο σου να ηρεμησεις,κ να πενθησεις.κ οταν εισαι ετοιμη να ξαναπροσπαθησεις για μωρο

Ξερω οτι φοβασαι,αλλα θα τα καταφερεις να παρεις στην αγκαλια σου ενα υγιες μωρακι

Φυσικα την επομενη φορα θα ελεγχεις κ την πιεση,αλλα κ οτι αλλο μπορει να χρειαζεται.για παραδειγμα ζαχαρο,θρομβοφιλια

Η νονα του αδερφου μου ειχε προεκλαμψια στη δευτερη εγκυμοσυνη της,η πρωτη ηταν παλινδρομη,κ επειδη ανεβασε 18πιεση εκανε εκτακτη καισαρικη στον εβδομο.ολα πηγαν καλα με το μωρακι.φοβοταν να ξαναπροσπαθησει.ειχε αλλη μια παλινδρομη,κ μετα μια σχεδον τελειομηνη εγκυμοσυνη,γεννησε λιγο προωρα λογω διαβητη αυτη τη φορα.αλλα δ ειχε πιεση

Κ κτ που γνωριζω απο την εγκυμοσυνη της αδερφης μου,της ειχαν πει για πιθανοτητες προεκλαμψιας λογω οτι ειχε αυξημενες αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες,κτ που ειχε φανει απο την αυχενικη.αν κ μεχρι 37εβδ που γεννησε δ ανεβασε σε ανησυχητικο βαθμο

Επισης εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις που ειχαν κοπελες κ γεννησαν προωρα.κ εχω διαβασει κ για περιπτωση που επειδη η κοπελα προ εγκυμοσυνης ηταν υποτασικη,δ το διαπιστωσαν γρηγορα οτι ανεβαινει πολυ η πιεση γτ ηταν σχετικα νορμαλ,αλλα ψηλη για τον οργανισμο της

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου. Η προεκλαμψια εχει συγκεκριμενα συμπτωματα, πιεση και λευκωμα στα ουρα. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στις 33 εβδομαδες, ενδομήτριος θάνατος απο κεντικη αποκόλληση πλακουντα, οπως φάνηκε στην συνεχεια απο υψηλη πιεση . Ο γιατρος ειτε δεν το ειχε παρει χαμπαρι ειτε δεν μου ειχε πει τιποτα. Δευτερη εγκυμοσυνη προεκλαμψια στις 32 εβδομαδες. Εμφανισα υψηλη πιεση (την πηρα χαμπαρι δηλαδη) 1-2 φορες και τρελο πονο στο στομαχι, τοσο που δεν μπορουσα να φαω και κοιμομουν καθιστή στον καναπε. Ο γιατρος ελεγε οτι η πιεση ηταν απο το αγχος και ο πονος στο στομαχι λογω διδυμων. Οταν ξυπνησα ενα πρωι πρησμενη παντου με υψηλη πιεση, πηγα στο μαιευτηριο και ο γιατρος που με εξετασε (ο γιατρος μου ηταν διακοπες και ερχοταν), μου ειπε οτι τα πρηξιματα αποκλειεται να ειχαν γινει την συγκεκριμενη μερα. Το λευκωμα ηταν στα υψη. Γεννησα προωρα γιατι δεν δινοταν κατι αλλο στην καταστη που ημουν. Το ενα μωρο χαθηκε λιγες μερες αργοτερα απο λοιμωξη. Στην συνεχεια εκανα πολλες εξετασεις γιατι ηθελα να ξαναμεινω εγκυος. Δεν βρεθηκε τιποτα. Αλλαξα γιατρο φυσικα και στην αρχη της τριτης εγκυμοσυνης ανεβαινε ελαχιστα η πιεση. Χαπακι για πιεση, μαγνησιο, ασπρινη, κορτιζονη , προγεστερονη και οτι αλλο εκρινε ο γιατρος και φυσικα εντατικη παρακολουθηση. Δεν ανεβηκε ξανα η πιεση και πηγαν ολα καλα. Ολα αυτα πριν πολλα πολλα χρονια. Αν υπαρχουν πιθανοτητες για προεκλαψια σε επομενη εγκυμοσυνη? ναι υπαρχουν. Υπαρχουν ομως και εξετασεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης που δειχνουν την προδιαθεση και αν ο γιατρος ειναι γνωστης, κατι αυτο που πρεπει ετσι ωστε να μην εξελιχθει η κατσταση σε προεκλαμψια. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι ενδείξεις για προεκλαμψία είναι η υψηλή πίεση, οπότε πρέπει πάντα να ελέγχεται απ το γιατρό. Κ όπως είπε κάποια κοπέλα μία ένδειξη είναι οι υψηλές αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες. Κατά την β επιπέδου θα πρέπει να μην παρουσιάζουν αντίσταση. Αν κάποια απ τις αρτηρίες παρουσιάζει μπορεί ειτε να υπάρχει ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης είτε πιθανότητα προεκλαμψίας. Οπότε ο γυναικολόγος πρέπει να ζητήσει από την εγκυμονούσα να κάνει συλλογή ούρων 24ωρου για να ελεγχθεί το λεύκωμα, να μετριέται η πίεση και στο σπίτι και να μην καταναλώνονται απ την έγκυο αλμυρά φαγητά κλπ. Αν βρεθεί πίεση δίνουν χάπια. Εσένα στη β επιπέδου ήταν φυσιολογικές οι αρτηρίες? Σε επόμενη εγκυμοσύνη καλό θα ήταν να ψαξεις γιατρό που ειδικεύεται σε δύσκολα περιστατικά κ όλα να πάνε καλά για σένα από εδώ κ στο εξής.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ZOED είπε:

Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου. Η προεκλαμψια εχει συγκεκριμενα συμπτωματα, πιεση και λευκωμα στα ουρα. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στις 33 εβδομαδες, ενδομήτριος θάνατος απο κεντικη αποκόλληση πλακουντα, οπως φάνηκε στην συνεχεια απο υψηλη πιεση . Ο γιατρος ειτε δεν το ειχε παρει χαμπαρι ειτε δεν μου ειχε πει τιποτα. Δευτερη εγκυμοσυνη προεκλαμψια στις 32 εβδομαδες. Εμφανισα υψηλη πιεση (την πηρα χαμπαρι δηλαδη) 1-2 φορες και τρελο πονο στο στομαχι, τοσο που δεν μπορουσα να φαω και κοιμομουν καθιστή στον καναπε. Ο γιατρος ελεγε οτι η πιεση ηταν απο το αγχος και ο πονος στο στομαχι λογω διδυμων. Οταν ξυπνησα ενα πρωι πρησμενη παντου με υψηλη πιεση, πηγα στο μαιευτηριο και ο γιατρος που με εξετασε (ο γιατρος μου ηταν διακοπες και ερχοταν), μου ειπε οτι τα πρηξιματα αποκλειεται να ειχαν γινει την συγκεκριμενη μερα. Το λευκωμα ηταν στα υψη. Γεννησα προωρα γιατι δεν δινοταν κατι αλλο στην καταστη που ημουν. Το ενα μωρο χαθηκε λιγες μερες αργοτερα απο λοιμωξη. Στην συνεχεια εκανα πολλες εξετασεις γιατι ηθελα να ξαναμεινω εγκυος. Δεν βρεθηκε τιποτα. Αλλαξα γιατρο φυσικα και στην αρχη της τριτης εγκυμοσυνης ανεβαινε ελαχιστα η πιεση. Χαπακι για πιεση, μαγνησιο, ασπρινη, κορτιζονη , προγεστερονη και οτι αλλο εκρινε ο γιατρος και φυσικα εντατικη παρακολουθηση. Δεν ανεβηκε ξανα η πιεση και πηγαν ολα καλα. Ολα αυτα πριν πολλα πολλα χρονια. Αν υπαρχουν πιθανοτητες για προεκλαψια σε επομενη εγκυμοσυνη? ναι υπαρχουν. Υπαρχουν ομως και εξετασεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης που δειχνουν την προδιαθεση και αν ο γιατρος ειναι γνωστης, κατι αυτο που πρεπει ετσι ωστε να μην εξελιχθει η κατσταση σε προεκλαμψια. 

Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που πέρασες ειλικρινά. Να χαίρεσαι Κ να καμαρώνεις τα αγγελάκια σου. Εγω δεν είχα καθόλου πίεση περα από το ότι σταμάτησα να νιώθω έντονα το μωρό δεν είχα κάτι άλλο. Στο μαιευτήριο εμφανίστηκαν όλα πίεση, οίδημα, λεύκωμα. Οι εξετασεις όλες καλά δεν βρίσκουν τιποτα.

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Οι ενδείξεις για προεκλαμψία είναι η υψηλή πίεση, οπότε πρέπει πάντα να ελέγχεται απ το γιατρό. Κ όπως είπε κάποια κοπέλα μία ένδειξη είναι οι υψηλές αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες. Κατά την β επιπέδου θα πρέπει να μην παρουσιάζουν αντίσταση. Αν κάποια απ τις αρτηρίες παρουσιάζει μπορεί ειτε να υπάρχει ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης είτε πιθανότητα προεκλαμψίας. Οπότε ο γυναικολόγος πρέπει να ζητήσει από την εγκυμονούσα να κάνει συλλογή ούρων 24ωρου για να ελεγχθεί το λεύκωμα, να μετριέται η πίεση και στο σπίτι και να μην καταναλώνονται απ την έγκυο αλμυρά φαγητά κλπ. Αν βρεθεί πίεση δίνουν χάπια. Εσένα στη β επιπέδου ήταν φυσιολογικές οι αρτηρίες? Σε επόμενη εγκυμοσύνη καλό θα ήταν να ψαξεις γιατρό που ειδικεύεται σε δύσκολα περιστατικά κ όλα να πάνε καλά για σένα από εδώ κ στο εξής.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Εγω δεν είχα πίεση. Αυχενική Κ β επιπέδου ήταν όλα τέλεια. Ο γιατρός επιμένει πως ηταν προεκλαψια αλλά δεν θα είχα ένα σημάδι από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος εγκυμοσυνης σε τι τιμες ειναι η πιεση σου;αν παιζεις στο 9-10οπως εγω,το 14 που ειχα στον μηνα μου θεωρειται ψηλη

Κ νομιζω οτι για να φτασεις να εχεις λευκωμα η πιεση πρεπει να ειναι "καιρο" ψηλη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ή @vikib ισχύει. Αν γενικά η πίεση της γυναίκας είναι χαμηλή μία πίεση που θεωρείται φυσιολογική κατά την εγκυμοσύνη απ τους γιατρούς μπορεί στην ουσία να είναι υψηλή. Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι καλό θα ήταν όλοι οι γιατροί προς τον 6-7ο μήνα να ζητούσαν να ελεγχθεί το λεύκωμα στα ούρα 24ωρου για παν ενδεχόμενο. Είναι πολύ σκληρό αυτό που σ συνέβει αλλά στην επόμενη εγκυμοσύνη θα είστε υποψιασμένοι κ θα πάνε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε βρε κορίτσια κανένα καλό γιατρο να ειδικεύεται σε κυησεις υψηλού κινδυνου;; Κ σε δημόσιο δεν με πειράζει απλά να είναι ο γιατρός εκει γιατί βαρέθηκα σε όσους πήγα είναι ότι να ναι όλοι. Θέλω έναν να ενδιαφερθεί να βγαλει εμπιστοσυνη.Όχι να σε βλέπει σαν πελάτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...