Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια..

1.Αφου μαθατε τα χαρμοσυνα νεα ποτε πηγατε στο γυναικολογο για πρωτη φορα???

2.Τι εξετασεις σας εκανε?

3.Και ποιες εξετασεις σας ζητησε να κανετε?

4.Ακουσατε αμεσως καρδουλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την πρώτη φορά που πήγα στον γυναικολόγο ήμουνα ήδη 7 εβδομάδων οπότε ακούσαμε κ καρδούλα κατευθείαν. Μου πήρε δείγμα απ' τον κόλπο για χλαμύδια, ουρεοπλασμα κ ένα άλλο που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Τεστ Παπ δεν έκανα γιατί δεν είχε περάσει καιρός απ' την προηγούμενη φορά. Μου έδωσε κατευθείαν να παίρνω φελισιν (ασβέστιο κ σίδηρο λίγο αργότερα) κ έκανα γενική ούρων, γενική αίματος, βιοχημικές κ εξετάσεις για το τι ομάδα αίματος έχω. Για στίγμα είχα κάνει πριν λίγα χρόνια κ δεν είχα οπότε δεν ξανα έκανα. Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από εβδομάδα θα πάω στον γυναικολόγο αλλά που μιλήσαμε στο τηλ με είπε να ξεκινήσω κατευθείαν φελισιν .. Εντομεταξυ έχω κάνει τεστ Παπ κ δεν έχει περάσει ούτε χρόνος.. λογικά θα με ξανά κάνει ε.?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , riaki25 είπε:

Εγώ από εβδομάδα θα πάω στον γυναικολόγο αλλά που μιλήσαμε στο τηλ με είπε να ξεκινήσω κατευθείαν φελισιν .. Εντομεταξυ έχω κάνει τεστ Παπ κ δεν έχει περάσει ούτε χρόνος.. λογικά θα με ξανά κάνει ε.?

Όχι δε θα σου ξανακάνει τεστ Παπ. Δεν έχει λόγο. Συνήθως κάνουν μόνο αν έχει μεσολαβήσει πχ 5ετια. Είχα ρωτήσει πρόσφατα και μου το ειπαν. Απο εξετάσεις ειναι αυτες που αναφέρθηκαν . Μπορεί να κάνει κ για Κυστική ινωση και τοξόπλασμα. Αα σίγουρα κ για θυρεοειδή. Και εγώ 7η ήμουν όταν πήγα.Καπου εκει ακούς καρδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , riaki25 είπε:

Έχω ακούσει ότι κάνουν κ για καρκινικούς δείκτες ισχύει.?

Δεν έχω ακούσει κατι τέτοιο και δεν έχω κάνει κιόλας.. Τωρα τι να σου πω . Μήπως υπήρχε κάποιο θεμα εκεί που έγινε;

 

 

Για δες και αυτό μολις το κοίταξα

https://parents.org.gr/forum/topic/68544-ca-125-karkinikos-deiktis/

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , riaki25 είπε:

Δεν ξέρω.. πάντως είχε γίνει σε μια κοπέλα κ μου το είπε.. Το διάβασα.. Πω αποβολή στην 9 εβδομάδα.. 

Ναι αλλά η κοπέλα είχε σοβαρό θεμα με ινομυώματα. Μάλλον θα είχε κάποια σχέση. Εσύ να είσαι ήρεμη και απο βδομάδα που θα πας στο γιατρό σου θα κάνεις ολες τις εξετάσεις σου και τον υπέρηχο σου και θα πανε ολα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! 

@riaki25 εγω εκανα ενα τεστ την πρωτη μερα καθυστερησης κ μολις βγηκε θετικο πηρα τον γιατρο μου. Την επομενη πηγα κ με ειδε. Χοριακη δεν εκανα καθολου. Ειδαμε σακο και μου εγραψε να κανω προγεννετικο ελεγχο. Ειναι εξετασεις που περιεχουν πολλα μεσα ( γενικη αιματος, ουρων, κολπικο υγρο, θυροειδη, τοξοπλασμα, ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα, κυττσρομεγαλοϊό, κ.α) και μου εκλεισε ραντεβου μετα απο 2 εβδομαδες. Οταν λοιπον ξαναπηγα ημουν 6 εβδομαδων κ 3 ημερων. Ακουσα καρδουλα ! Κ εκει μου εγραψε κ εμενα κ στο αγορι μου εξετασεις για στιγμα, για ομαδα αιματος οπου κ εμαθα οτι ειμαι ρεζους αρνητικο κ το αγορι μου θετικο, οποτε θα πρεπει να κανω μια ενεση εξειδικευμενη στη γεννα. 

Ε μετα το τοξοπλασμα, γενικη ουρων κ αιματος τις επαναλαμβανω σχεδον καθε 1 με 2 μηνες. Αυτα πανω κατω κ εξαρταται κ την καθε εγκυουλα οι εξετασεις που κανει. Να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη κοριτσι μου!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , riaki25 είπε:

@nanoula90 Ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου.. τώρα είσαι εγκυουλα.?

Ναι. Ειμαι στον 5ο μηνα κ περιμενω αγορακι. Το πρωτο μου παιδι και εντελως απροσμενη εγκυμοσυνη. Αλλα πλεον το περιμενω σαν τρελη. 

Με το καλο και συ, να χεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη, να σαι αισιοδοξη και θα δεις,ολα θα πανε καλα. Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου, να προσεχεις μονο τον εαυτο σου γιατι θα στε 2 πλεον σε αυτο το σωμα.


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου συγχαρητήρια! Να ζητήσεις την εξέταση για το ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα γιατί εγώ δεν το πίστευα και δεν την έκανα και στον 5 μήνα έγινε ανεπάρκεια τραχήλου και 6 μηνών μου πήραν το μωρό και τώρα παλεύουμε με την ΜΕΝΝ και δεν ξέρουμε ακόμα και τι θα γίνει !!!! Ενώ Αν το ήξερα από νωρίς θα έπαιρνα αγωγή και θα κάναμε περιδεση!!...να κανεις όλες Μα όλες τις εξέτασης 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...