Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Εμμηνόπαυση!


kalliopaki

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Ξανά εδώ μετά από πολύυυυ καιρό και εντελώς διαφορετικές συνθήκες: εμμηνόπαυση!

Στα 44. Κάπως νωρίς δηλαδή; Πριν την κλιμακτήριο  (απαπααα άχαρη λέξη) θα προλάβω να ενημερωθώ έλεγα, θα αδυνατίσω έλεγα, εγώ θα κάνω διατροφή έλεγα... με πρόλαβαν οι εξελίξεις!

Κάθε εμπερία σας ή γνώση ή πληροφορία θα με βοηθήσει.

Υγ. Είχα περιόδους μέχρι πολύ πρόσφατα. Οι ορμονικές όμως άλλα λένε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βοήθάτε βρε κορίτσιαααα

Από ποια τιμή και μετά δεν ξαναβλέπουμε περίοδο; Τα συμπτώματα σταματάνε με το τέλος της εμμήνου ρύσεως;

Εε; γιατροί όλοι φευγάτοι, η ενδοκρινολόγος με ξεπέταξε τηλεφωνικά έχω απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν κ δεν έχω ιδέα από το στάδιο της εμμηνόπαυσης, νομίζω ότι αυτό φαίνεται αν είναι παρά πολύ ανεβασμένη η fsh σου. Φαντάζομαι όμως σε συνδυασμό με κάποια άλλη ορμόνη, ίσως με την LH. Ποσο ηταν η τιμη της?Σου κόπηκε τελείως η περίοδος? Ο γυναικολόγος σου τι σου είπε? Γιατί συνήθως ο γιατρός το βλέπει αυτό αν έχεις μπει η αν ετοιμάζεσαι να μπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Dimitroulaa μου!Ο γυναικολόγος απουσιάζει. Έκανα εξετάσεις μέσα στον Αύγουστο, όλες οι ορμόνες μου είναι στο εύρος της εμμηνόπαυσης (LH, Fsh κτλ). Περίοδο είχα, θα ξανάρθει αναρωτιέμαι;;

Από ποια τιμή ορμονών και μετά δεν την ξαναβλέπεις; να τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από όσο γνωριζω η διακοπή της περιόδου λόγω εμμηνόπαυσης δεν έρχεται αμέσως. Κάποιους μήνες θα έχεις καθυστέρηση, θα μειωθεί σημαντικά η ροή του αίματος, κάποιον μήνα θα έρθει κ κάποιον άλλον όχι κ.Ο.Κ.

Τώρα όσον αφορά τις τιμές δεν θυμάμαι ποιο είναι το εύρος για την περίπτωση σου, εγω παρακολουθώ τις ορμόνες μου λόγω εξωσωματικων κ η fsh μου κυμαίνεται από 11-13, πράγμα που σημαίνει όπως μου είπε ο γιατρός ότι έχουν αρχίσει κ μειώνονται τα αποθέματα. Φαντάζομαι η δική σου έτσι όπως έγραψες παραπάνω θα είναι αρκετά ανεβασμένη. Παρόλα αυτά, λίγη υπομονή να επιστρέψει ο γιατρός σου κ θα σε ενημερώσει με πάσα λεπτομέρεια φαντάζομαι για το τι τρέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 months later...

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να καταλάβουμε ή να κάνουμε κάποιο τεστ για να μάθουμε ποτε περίπου θα ξεκινήσει η εμμηνόπαυση . Στη μαμά μου και στη γιαγιά μου ξεκίνησε απο τα 40κατι, αρκετά νωρίς δλδ. Είμαι 37 ,τα κλείνω σε λίγους μηνες , και ανησυχώ να μην ξεκινήσει και σε εμένα τόσο νωρίς . Έχω μια μπέμπα  και με καθησυχάζει το γεγονός αυτο, αλλα ελπίζω να μπορέσω να κανω και 2ο παιδάκι. Έχω μία ελαφριά καθυστέρηση στη περίοδο μου και ελπίζω να είναι λογω προσφατης γέννας και οτι ακομα επανέρχεται το σώμα. Γέννησα τον Γενάρη. Νομίζω πως ανησυχώ πολυ και ειμαι λιγο υπερβολική . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να καταλάβουμε ή να κάνουμε κάποιο τεστ για να μάθουμε ποτε περίπου θα ξεκινήσει η εμμηνόπαυση . Στη μαμά μου και στη γιαγιά μου ξεκίνησε απο τα 40κατι, αρκετά νωρίς δλδ. Είμαι 37 ,τα κλείνω σε λίγους μηνες , και ανησυχώ να μην ξεκινήσει και σε εμένα τόσο νωρίς . Έχω μια μπέμπα  και με καθησυχάζει το γεγονός αυτο, αλλα ελπίζω να μπορέσω να κανω και 2ο παιδάκι. Έχω μία ελαφριά καθυστέρηση στη περίοδο μου και ελπίζω να είναι λογω προσφατης γέννας και οτι ακομα επανέρχεται το σώμα. Γέννησα τον Γενάρη. Νομίζω πως ανησυχώ πολυ και ειμαι λιγο υπερβολική . 

Καλησπέρα Γιώτα μου,λοιπόν να απευθυνθείς στον γυναικολόγο σου κ θα σε κατευθύνει.. δεν γνωρίζω ακριβώς πώς κ τι αλλά είμαι σίγουρη ότι η μαμά μου είχε πάει πριν 3-4 χρόνια για να δει αν έχει ξεκινήσει η εμμηνόπαυση κ κάπως ο γιατρός της είχε πει όχι ακόμη κ ότι έχει κάποια χρόνια...άρα μπορούν να το δουν μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να καταλάβουμε ή να κάνουμε κάποιο τεστ για να μάθουμε ποτε περίπου θα ξεκινήσει η εμμηνόπαυση . Στη μαμά μου και στη γιαγιά μου ξεκίνησε απο τα 40κατι, αρκετά νωρίς δλδ. Είμαι 37 ,τα κλείνω σε λίγους μηνες , και ανησυχώ να μην ξεκινήσει και σε εμένα τόσο νωρίς . Έχω μια μπέμπα  και με καθησυχάζει το γεγονός αυτο, αλλα ελπίζω να μπορέσω να κανω και 2ο παιδάκι. Έχω μία ελαφριά καθυστέρηση στη περίοδο μου και ελπίζω να είναι λογω προσφατης γέννας και οτι ακομα επανέρχεται το σώμα. Γέννησα τον Γενάρη. Νομίζω πως ανησυχώ πολυ και ειμαι λιγο υπερβολική . 

θα καvεις εvαv ορμοvικο ελεvχο τηv δευτερη με τριτη μερα της περιοδου Fsh lh e2 prg κ μια AΜΗ Ολες αιματολογικες ειvαι κ εvαv υπερηχο. Αvαλογα τα αποτελεσματα δειχvουv τηv εικοvα τωv ωοθηκωv σου κ μακροπροθεσμα η AmΗ δειχvει κ το αποθεμα τωv ωαριωv σε συvολο με ολες τις υπολοιπες θα ξερεις αv εχεις χροvια μπροστα σου . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Renez @linaa Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Θα παω στη γυναικολόγο μου να τη ρωτήσω κιόλας. Εφοσον ειναι τοσο απλο θα περιμένω να αδιαθετήσω . Η τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο οι ωοθήκες ηταν πολυ καλα μου είπε. Λογικα αν ειχε δει κατι ανυσηχητικο θα μου το έλεγε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...