Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Επιδοτήσεις άλλες γενικά δεν δικαιουσε Κ εντάξει για να λέμε Κ του στραβου το δίκιο δεν τις χρειάζεσε αν ήταν να περνούν Κ όλοι επιδοτήσεις τι να πουν Κ αυτοί που δεν έχουν . 

      πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

      άρα το κύησης και το λοχείας δέν έχει  εισόδημα καλα διάβασα! μωρέ το ξέρω ότι είναι όλα χ2 απλώς ειμαι λίγο ζουρλή , και μόλις είδα το 2,4 και τα νερα επαθα σοκ! μη μου δίνεις  σημασία κορίτσι μ , να πάνε ολα καλα σ εύχομαι και να μείνουν τα πιτσάκια ‘σπίτι'τους όσο περισσότερο μπορούν ! 

      και στα πληρώνει ο οαεδ;  εχω χιλιομπερδευτει 

      Ναι τους μήνες που δεν δουλεύεις σε πληρώνει ο ΟΑΕΔ . Ο εργοδότης τι να πληρώσει αφού δεν του κάνεις δουλειά.  Απλά δεν σου δίνει όλο τον μισθό που επερνες σου δίνει κάποιο ποσό 

Ανεπάρκεια τραχήλου


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , bella32 είπε:

@nanoula90 κορίτσι μου όχι! μην αγχώνεσαι βραδιάτικα... δεν σου κάνει καλό...αν ψάξεις στο ίντερνετ περιστατικά, θα δεις πολλές και διάφορες περιπτώσεις. κ απο κοπέλες με περιδεση που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν..λυπάμαι πολύ για την Ελένη 86  αλλά εσύ είσαι αλλη περίπτωση και βλέπεις ότι δόξα τον Θεό όλα πάνε καλά.  σε παρακαλώ, μη κάνεις τέτοιες σκέψεις..

Συγνωμη δεν ηθελα να σε αγχωσω.Εχω γραψει κιναλλου οτινο δικος μου γιατρος δεν μου εκανε.καλλιεργεια ουτε μου εδωσε αντιβιωση.Εσυ θα πας μια χαρα!Μην αγχώνεσαι!Εγώ επεσα στην περιπτωση κι ο τραχηλος μου ήταν ανοιχτός με χοανη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , bella32 είπε:

@nanoula90 κορίτσι μου όχι! μην αγχώνεσαι βραδιάτικα... δεν σου κάνει καλό...αν ψάξεις στο ίντερνετ περιστατικά, θα δεις πολλές και διάφορες περιπτώσεις. κ απο κοπέλες με περιδεση που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν..λυπάμαι πολύ για την Ελένη 86  αλλά εσύ είσαι αλλη περίπτωση και βλέπεις ότι δόξα τον Θεό όλα πάνε καλά.  σε παρακαλώ, μη κάνεις τέτοιες σκέψεις..

Αχ κοριτσι μου, υπαρχουν τοσες περιπτωσεις. Τα χεις περασει κ συ και ξερεις η ψυχολογια πως ειναι. Τη μια σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα και την επομενη θα σου ρθει παλι ο φοβος οτι μπορει να συμβει κατι κ να μην τα καταφερεις. Προσπαθω πολυ να σκεφτομαι μονο θετικα, αλλα καθε μερα ξυπναω με το ιδιο ονειρο. Οτι παω τουαλετα και εχω αιμα. Σημερα μαλιστα αφου ειδα αυτο και ξυπνησα φοβισμενη 6 το πρωι ξανακοιμηθηκα και ειδα αλλο ονειρο οτι τελικα γεννησα προωρα και το μωρο δεν ειχε σχηματισει ακομα τα αυτια του κ ειχε μια πληγη πισω στο κεφαλι. Ολες εχουμε εφιαλτες λογω ορμονων, αλλα καθε μερα το ιδιο ονειρο. Το υποσυνειδητο μαλλον δεν ηρεμει. Σε ευχαριστω πολυ γλυκουλα μου για τα λογια σου. Προσπαθω να μαι αισιοδοξη και να βλεπω τη θετικη πλευρα. Οτι αυριο κλεινω 28 εβδομαδων. Μου χες πει οτι ειναι ενα μαξιλαρακι κ αυτο. Ο γιατρος μου χε πει για 32. Αλλα εστω και 28 ειναι ενα ουφ που κανεις και ξεφυσας με μια δοση ανακουφισης. 

πρίν από 3 λεπτά , Eleni 86 είπε:

Συγνωμη δεν ηθελα να σε αγχωσω.Εχω γραψει κιναλλου οτινο δικος μου γιατρος δεν μου εκανε.καλλιεργεια ουτε μου εδωσε αντιβιωση.Εσυ θα πας μια χαρα!Μην αγχώνεσαι!Εγώ επεσα στην περιπτωση κι ο τραχηλος μου ήταν ανοιχτός με χοανη.

Μη ζητας συγγνωμη ξερω δεν ειχες προθεση να με αγχωσεις κοριτσι μου. Ειναι που ηδη ειμαι αγχωμενη γιατι και γω δεν ξερω αν οντως κανει δουλεια 100%, οτι μου πε ο γιατρος αυτο κραταω. Εχουμε ξαναμιλησει κ μαζι, θυμαμαι την περιπτωση σου, απλα δεν ξερω πολλες κοπελες που να χουν βαλει πεσσο η μαλλον δεν ξερω καμια, μονο μια απο το φορουμ που τελικα οταν της εβγαλε ο γιατρος τον πεσσο στις 36 εβδομαδες, ακομα κ τοτε δεν γεννουσε και εφτασε σχεδον να παρει ολον τον 9ο μηνα. Και ειχε πολυ πιο κοντο τραχηλο απο μενα. Αλλη περιπτωση ομως δεν ξερω. Θυμαμαι κ συ που ειπες οτι εβαλες αλλα ειχες προβλημα με μια λοιμωξη κοριτσι μου. Μπορει οντως ο πεσσος να μην κανει την ιδια δουλεια με την περιδεση, δεν το γνωριζω καθολου, αλλα ηταν η μονη λυση για μενα, βασει του γιατρου και εχω κ γω την αγωνια μηπως δεν ειναι τελικα. Μακαρι κοριτσι μου να σου πανε ολα καλα και σου ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις αυτο που ποθεις με μονο ευχαριστες αναμνησεις απο δω κ στο εξης. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Eleni 86 είπε:

Συγνωμη δεν ηθελα να σε αγχωσω.Εχω γραψει κιναλλου οτινο δικος μου γιατρος δεν μου εκανε.καλλιεργεια ουτε μου εδωσε αντιβιωση.Εσυ θα πας μια χαρα!Μην αγχώνεσαι!Εγώ επεσα στην περιπτωση κι ο τραχηλος μου ήταν ανοιχτός με χοανη.

Ελένη μου τώρα κατάλαβα ποια είσαι,  από το άλλο τοπικ για την περιδεση, σωστά; την επόμενη φορά θα απαιτείς εξετάσεις από τους γιατρούς...εγώ θυμάμαι σε μια συζήτηση που είχα κάνει με τον ψυχολόγο που έβλεπα με τα την αποβολή,  με ρώτησε γτ δεν ζήτησα από τον γιατρό να μου κάνει εξετάσεις ( κ μένα είχε παραλείψει πολλές...) .αλλά εγώ που να το ξερά;;; υποτίθεται αυτός είναι ο γιατρός! 

πρίν από 16 λεπτά , nanoula90 είπε:

κοριτσι μου, υπαρχουν τοσες περιπτωσεις. Τα χεις περασει κ συ και ξερεις η ψυχολογια πως ειναι. Τη μια σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα και την επομενη θα σου ρθει παλι ο φοβος οτι μπορει να συμβει κατι κ να μην τα καταφερεις. Προσπαθω πολυ να σκεφτομαι μονο θετικα, αλλα καθε μερα ξυπναω με το ιδιο ονειρο. Οτι παω τουαλετα και εχω αιμα. Σημερα μαλιστα αφου ειδα αυτο και ξυπνησα φοβισμενη 6 το πρωι ξανακοιμηθηκα και ειδα αλλο ονειρο οτι τελικα γεννησα προωρα και το μωρο δεν ειχε σχηματισει ακομα τα αυτια του κ ειχε μια πληγη πισω στο κεφαλι. Ολες εχουμε εφιαλτες λογω ορμονων, αλλα καθε μερα το ιδιο ονειρο. Το υποσυνειδητο μαλλον δεν ηρεμει. Σε ευχαριστω πολυ γλυκουλα μου για τα λογια σου. Προσπαθω να μαι αισιοδοξη και να βλεπω τη θετικη πλευρα. Οτι αυριο κλεινω 28 εβδομαδων. Μου χες πει οτι ειναι ενα μαξιλαρακι κ αυτο. Ο γιατρος μου χε πει για 32. Αλλα εστω και 28 ειναι ενα ουφ που κανεις και ξεφυσας με μια δοση ανακουφισης. 

πραγματικός εφιάλτης! νομίζω όλες βλέπουμε εφιάλτες...όσο περνάνε οι εβδομάδες όμως θα χαλαρώνεις..κγω μια από τα ιδια ήμουν..μαύρο ύπνο εκανα..βασικά ακόμη κ τώρα βλέπω εφιάλτες αλλά όχι τόσο συχνά όπως στις αρχές...Ναι, 28η πρώτο μικρό μαξιλάρι! λογια του εμβρυολογου και του γυναικολογου! + ενέσεις και παίρνουμε μια πρώτη ανάσα,  αναπταιρωνεται ηθικό και πάμε για τις 30 και μετά για τις 32 κοκ!!

  • Μου αρέσει 2

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 12:34 ΜΜ, Ειρήνη τεο είπε:

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας. Στης 1 Ιουλίου απέβαλε στην 20+3 εβδομάδα απο ανεπάρκεια τραχήλου. Από τον επόμενο μήνα ο γιατρός μας έδωσε το ελεύθερο για προσπάθειες. Ο γιατρός μου μέτρησε εχθές τον τράχηλο και μου είπε πως είναι 3εκ. Θεωρείται ότι είναι καλό το μήκος για να ξεκινήσει μια εγκυμοσύνη? Φοβάμαι πως αφού είναι απο τώρα μόνο 3εκ θα πέσει αρκετά στην εγκυμοσύνη. Ο γιατρός βέβαια μου είπε πως είναι ένας μέτριος προς καλός τράχηλος και πως δεν θα χρειαστεί περιδεση σε επόμενη εγκυμοσύνη αλλά θα το αντιμετωπισουμε μόνο με προγεστερόνη. Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία? Επίσης θεωρείται ασφαλές το διάστημα που θα έχει περάσει για νέα εγκυμοσύνη? Συνολικά θα έχουνε περάσει 4 κύκλοι από την αποβολή. 

Καλη σου μερα!! Κριμα...κουραγιο θα κανεις!!

Λοιπον εγω δεν ειχα ενδειξη για ανεπαρκεια,ξαφνικα στη β επιπεδου ειχα 12 χιλιοστα! Αρχικα στον 3ο μηνα ο τραχηλος μου ειχε μετρηθει 3 εκατοστα

 Εγω δεν ειχα συσπασεις,ειναι ανατομικο το θεμα μου κ φανηκε μονο στην εγκυμοσυνη

Κ μενα ο γιατρος ηταν κατα της περιδεσης αλλα μου εκανε 23η βδομαδα γιατι σιγουρα θα το χανα.

Τωρα κραταω το κουκλι μου,το κοριτσακι μου που γεννησα 37η βδομαδα κ ολα πηγαν καλα! Ευχομαι να φτασεις στο τελος,ειναι πολυ δυσκολο αλλα καποιες γυναικες ειμαστε γεννημενες για τα δυσκολα κ θα τα καταφερουμε!


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 8:53 ΠΜ, samiam είπε:

Καλη σου μερα!! Κριμα...κουραγιο θα κανεις!!

Λοιπον εγω δεν ειχα ενδειξη για ανεπαρκεια,ξαφνικα στη β επιπεδου ειχα 12 χιλιοστα! Αρχικα στον 3ο μηνα ο τραχηλος μου ειχε μετρηθει 3 εκατοστα

 Εγω δεν ειχα συσπασεις,ειναι ανατομικο το θεμα μου κ φανηκε μονο στην εγκυμοσυνη

Κ μενα ο γιατρος ηταν κατα της περιδεσης αλλα μου εκανε 23η βδομαδα γιατι σιγουρα θα το χανα.

Τωρα κραταω το κουκλι μου,το κοριτσακι μου που γεννησα 37η βδομαδα κ ολα πηγαν καλα! Ευχομαι να φτασεις στο τελος,ειναι πολυ δυσκολο αλλα καποιες γυναικες ειμαστε γεννημενες για τα δυσκολα κ θα τα καταφερουμε!

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν είχα και εγώ καμία ένδειξη εκτός από πιο αυξημένες κολπικές εκκρίσεις την τελευταία εβδομάδα τις οποίες θεώρησα φυσιολογικές. Έπαιρνες προγεστερόνη πριν κάνεις την περιδεση?

Just now, Ειρήνη τεο είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Δεν είχα και εγώ καμία ένδειξη εκτός από πιο αυξημένες κολπικές εκκρίσεις την τελευταία εβδομάδα τις οποίες θεώρησα φυσιολογικές. Έπαιρνες προγεστερόνη πριν κάνεις την περιδεση?

Να σου ζήσει το μωράκι σου γλυκιά μου και πάντα μόνο χαρές να έχει στην ζωή του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/10/2018 at 8:53 ΠΜ, samiam είπε:

Καλη σου μερα!! Κριμα...κουραγιο θα κανεις!!

Λοιπον εγω δεν ειχα ενδειξη για ανεπαρκεια,ξαφνικα στη β επιπεδου ειχα 12 χιλιοστα! Αρχικα στον 3ο μηνα ο τραχηλος μου ειχε μετρηθει 3 εκατοστα

 Εγω δεν ειχα συσπασεις,ειναι ανατομικο το θεμα μου κ φανηκε μονο στην εγκυμοσυνη

Κ μενα ο γιατρος ηταν κατα της περιδεσης αλλα μου εκανε 23η βδομαδα γιατι σιγουρα θα το χανα.

Τωρα κραταω το κουκλι μου,το κοριτσακι μου που γεννησα 37η βδομαδα κ ολα πηγαν καλα! Ευχομαι να φτασεις στο τελος,ειναι πολυ δυσκολο αλλα καποιες γυναικες ειμαστε γεννημενες για τα δυσκολα κ θα τα καταφερουμε!

@samiamκαλησπερα.Ειχες μονο κοντο τραχηλο ή ειχες και χοανη?δηλαδη ενα χωνι?ψαχνω να δω αν μπορουσα να κανω εκτακτη περιδεση και να σωνοταν η μπεμπα μου..Εχω απογοητευτει κοριτσια..οι γιατροι αμφιταλαντευονται για την περιδεση και πώς να παρω θαρρος...συμεχεια σκεφτομαι το κοριτσι μου κι εχω ακομη την εφαρμογη της εγκυμοσυνης στο κινητο μου..θα ημουν 28 εβδομαδων σημερα..μ εχουν τρελανει τα γιατι και τα πώς...φοβαμαι να μην.αποτυχω παλι..όπως είπε και η @Ειρήνη τεο δεν αντεχεται δευτερη απωλεια.Καλη εγκυμοσυνη σε όλες.σας

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

@samiamκαλησπερα.Ειχες μονο κοντο τραχηλο ή ειχες και χοανη?δηλαδη ενα χωνι?ψαχνω να δω αν μπορουσα να κανω εκτακτη περιδεση και να σωνοταν η μπεμπα μου..Εχω απογοητευτει κοριτσια..οι γιατροι αμφιταλαντευονται για την περιδεση και πώς να παρω θαρρος...συμεχεια σκεφτομαι το κοριτσι μου κι εχω ακομη την εφαρμογη της εγκυμοσυνης στο κινητο μου..θα ημουν 28 εβδομαδων σημερα..μ εχουν τρελανει τα γιατι και τα πώς...φοβαμαι να μην.αποτυχω παλι..όπως είπε και η @Ειρήνη τεο δεν αντεχεται δευτερη απωλεια.Καλη εγκυμοσυνη σε όλες.σας

Ειχα χοανη ναι. Σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις οταν μειωνεται αποτομα ο τραχηλος,δημιουργεται χοανη. Αλλωτε μεγαλη,αλλωτεμικρη. Προγεστερονη επαιρνα κ πριν την περιδεση,νομιζω βοηθαει αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα μεσωζε σε τρσχηλο 12 χιλιοστα απο τον 5ο μηνα.

Οπως κ να χει η περιδεση μου δημιουργουσε μια σιγουρια. Βεβαια προσεχα μολυνσεις κλπ.

Κουραγιο,θα ρθουν καλυτερες μερες ειναι σιγουρο!


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, samiam είπε:

Ειχα χοανη ναι. Σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις οταν μειωνεται αποτομα ο τραχηλος,δημιουργεται χοανη. Αλλωτε μεγαλη,αλλωτεμικρη. Προγεστερονη επαιρνα κ πριν την περιδεση,νομιζω βοηθαει αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα μεσωζε σε τρσχηλο 12 χιλιοστα απο τον 5ο μηνα.

Οπως κ να χει η περιδεση μου δημιουργουσε μια σιγουρια. Βεβαια προσεχα μολυνσεις κλπ.

Κουραγιο,θα ρθουν καλυτερες μερες ειναι σιγουρο!

Πώς προλαμβανεις τις μολυνσεις?εγώ δεν καταλαβα ακομη απο τι επαθα τη ρημαδα τη χοριοαμνιονιτοδα,τόσο πολυ που πρόσεχα...μ εχουν φοβισει οι γιατροι που πήγα με την περιδεση..είναι λέει επικινδυνη για λοιμώξεις..εχω απογοητευτει..υπαρχει κατι που να μην ειναι επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εαν μπορουσατε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ. Ειχα μερικο διαφραγμα στη μητρα το οποιο κ αφαιρεσα κ μετα απο πολλες αποβολες καταφερα πρωτη φορα κ ειμαι εγκυος στην 18η εβδ. Λογω ανατομιας γνωριζα οτι εχω εναν παραπανω κινδυνο για ανεπαρκεια τραχηλου συν του οτι σε εξωσωματικες που ειχα κανει μου ειχαν κανει κ διανοιξη τραχηλου 2 φορες.

Στην αυχενικη ειχα 42 χιλοστα τραχηλο, την 16η εβδ με τον υπερηχο του γυναικολογου 35 χιλιοστα αλλα ηταν κ το μωρο με χωμενο το κεφαλι κ πιεζε κ μου ειπαν οτι αμα αλλαξει σταση μπορει να επανελθει στα 40κατι χιλ. Απο εκει κ μετα ξεκινησα κολπικη προγεστερονη καθε βραδυ κ περιορισα πολυ το περπατημα κ την ορθοστασια αλλα οχι κ τελειως ξαπλα. Χτες 18η εβδ εκανα μαλλον βλακεια κ πηγα σε 3ο γιατρο για υπερηχο για αλλο λογο κ ζητησα κ μετρηση τραχηλου. Ο τραχηλος εκανε μια εντονη καμπυλη, στην πρωτη μετρηση μετρησε τον ενδοτραχηλο καμπυλωτα κ μου το εβγαλε γυρω στα 41 χιλιοστα. Και μετα μετρησε τον εξωτραχηλο (ετσι μου το ειπε) οχι ομως κατα μηκος της καμπυλης αλλα τραβηξε μια ευθεια γραμμη κ μετρησε 28,5 χιλιοστα. Στο χαρτι μου εγραψε μονο την μικροτερη μετρηση. Κατατρομαξα κ εγω κ πηρα τον γιατρο που με παρακολουθει στην εγκυμοσυνη κ του ειπα μονο τα 28,5 χιλ κ μου ειπε οτι για την εβδ που ειμαι ειναι κοντος κ να συνεχισω προγεστερονη αλλα τωρα αυστηρη ξεκουραση. Σημερα με πιο καθαρο μυαλο του εστειλα σε μηνυμα ολη την ιστοτια κ μου ειπε ενα απλο ενταξει μην αγχωνεσαι...

Πειτε μου σας παρακαλω πως σας μετρανε εσας τον τραχηλο? Γιατι απο ολο αυτο καταλαβα οτι χες εγινε λαθος απο μεριας γιατρου κ τζαμπα αγχωνομαι κ σκαω. Περιτο να πω οτι εχω διαβασει απο χτες απειρες οδηγιες για το πως μετρειται ο τραχηλος κ το σωστο λενε ειναι να μετρησουν ολη την καμπυλη κ οχι ευθεια γραμμη...

 


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 12:36 ΜΜ, evio είπε:

Καλημερα! Εαν μπορουσατε να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ. Ειχα μερικο διαφραγμα στη μητρα το οποιο κ αφαιρεσα κ μετα απο πολλες αποβολες καταφερα πρωτη φορα κ ειμαι εγκυος στην 18η εβδ. Λογω ανατομιας γνωριζα οτι εχω εναν παραπανω κινδυνο για ανεπαρκεια τραχηλου συν του οτι σε εξωσωματικες που ειχα κανει μου ειχαν κανει κ διανοιξη τραχηλου 2 φορες.

Στην αυχενικη ειχα 42 χιλοστα τραχηλο, την 16η εβδ με τον υπερηχο του γυναικολογου 35 χιλιοστα αλλα ηταν κ το μωρο με χωμενο το κεφαλι κ πιεζε κ μου ειπαν οτι αμα αλλαξει σταση μπορει να επανελθει στα 40κατι χιλ. Απο εκει κ μετα ξεκινησα κολπικη προγεστερονη καθε βραδυ κ περιορισα πολυ το περπατημα κ την ορθοστασια αλλα οχι κ τελειως ξαπλα. Χτες 18η εβδ εκανα μαλλον βλακεια κ πηγα σε 3ο γιατρο για υπερηχο για αλλο λογο κ ζητησα κ μετρηση τραχηλου. Ο τραχηλος εκανε μια εντονη καμπυλη, στην πρωτη μετρηση μετρησε τον ενδοτραχηλο καμπυλωτα κ μου το εβγαλε γυρω στα 41 χιλιοστα. Και μετα μετρησε τον εξωτραχηλο (ετσι μου το ειπε) οχι ομως κατα μηκος της καμπυλης αλλα τραβηξε μια ευθεια γραμμη κ μετρησε 28,5 χιλιοστα. Στο χαρτι μου εγραψε μονο την μικροτερη μετρηση. Κατατρομαξα κ εγω κ πηρα τον γιατρο που με παρακολουθει στην εγκυμοσυνη κ του ειπα μονο τα 28,5 χιλ κ μου ειπε οτι για την εβδ που ειμαι ειναι κοντος κ να συνεχισω προγεστερονη αλλα τωρα αυστηρη ξεκουραση. Σημερα με πιο καθαρο μυαλο του εστειλα σε μηνυμα ολη την ιστοτια κ μου ειπε ενα απλο ενταξει μην αγχωνεσαι...

Πειτε μου σας παρακαλω πως σας μετρανε εσας τον τραχηλο? Γιατι απο ολο αυτο καταλαβα οτι χες εγινε λαθος απο μεριας γιατρου κ τζαμπα αγχωνομαι κ σκαω. Περιτο να πω οτι εχω διαβασει απο χτες απειρες οδηγιες για το πως μετρειται ο τραχηλος κ το σωστο λενε ειναι να μετρησουν ολη την καμπυλη κ οχι ευθεια γραμμη...

 

Καλημερα και ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! 

Κοιτα, δεν εχω ιδεα πως πρεπει να μετριεται ή αν υπαρχει καποια οδηγια για αυτο, εμενα παντως καθε φορα ο γιατρος μου μετραει μια ευθεια γραμμη. Κανει μια σκια εκει σε αυτο το σημειο ο τραχηλος, μια περιπου ευθεια γραμμη και αυτην μετραει, απο την αρχη της μεχρι το τελος της. Καμπυλη δεν εχω παρατηρησει ποτε να σου πω την αληθεια. Η τελευταια μετρηση μου πριν 2 βδομαδες ηταν 20 χιλ. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημερα και ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!! 

Κοιτα, δεν εχω ιδεα πως πρεπει να μετριεται ή αν υπαρχει καποια οδηγια για αυτο, εμενα παντως καθε φορα ο γιατρος μου μετραει μια ευθεια γραμμη. Κανει μια σκια εκει σε αυτο το σημειο ο τραχηλος, μια περιπου ευθεια γραμμη και αυτην μετραει, απο την αρχη της μεχρι το τελος της. Καμπυλη δεν εχω παρατηρησει ποτε να σου πω την αληθεια. Η τελευταια μετρηση μου πριν 2 βδομαδες ηταν 20 χιλ. 

Σε ευχαριστω που απαντησες κ για τις ευχες, ανταποδιδω! Μαλλον δεν θα βγαλω ακρη μεχρι να δω τον κανονικο γιατρο μου. Εκει στην σκια που λες οταν μετρησε ολο το μηκος της καμπυλης ηταν 4 εκατοστα περιπου αρα πολυ καλα. Διαβασα μετα οτι οι καμπυλωτοι οι τραχηλοι εχουν κ ικανοποιητικο μεγεθος.

Μακαρι να φτασεις τελειομηνη οπως κ ολες οι γυναικες που αντιμετωπιζουν θεματα


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , evio είπε:

Σε ευχαριστω που απαντησες κ για τις ευχες, ανταποδιδω! Μαλλον δεν θα βγαλω ακρη μεχρι να δω τον κανονικο γιατρο μου. Εκει στην σκια που λες οταν μετρησε ολο το μηκος της καμπυλης ηταν 4 εκατοστα περιπου αρα πολυ καλα. Διαβασα μετα οτι οι καμπυλωτοι οι τραχηλοι εχουν κ ικανοποιητικο μεγεθος.

Μακαρι να φτασεις τελειομηνη οπως κ ολες οι γυναικες που αντιμετωπιζουν θεματα

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου. Με το καλο το μωρακι σου. Κ μην ανησυχεις. Εχε εμπιστοσυνη στον γιατρο και θα σε καθοδηγει εκεινος. Εγω οσο διαβαζα κ το ψαχνα περισσοτερο μπερδευτηκα παρα ηρεμησα. Ολα καλα θα σου πανε.

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια εχω μια απορια. Δεν ξερω αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια.

οταν κανεις ανεπαρκεια τραχηλου δηλαδη κονταινει και ματα ανοιγει ο τράχηλος, αυτό γίνεται χωρις να εχετε συσπάσεις. Μονο αυξημενα κολπικα υγρα ή αίμα είναι τα συμπτώματα, σωστα;

αν κανεις συσπασεις μητρας και μετα απο 5-6 μερες ανοιξει ο τραχηλος, είναι αλλος ο λογος και οχι η ανεπαρκεια, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angel2019 είπε:

Κοριτσια εχω μια απορια. Δεν ξερω αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια.

οταν κανεις ανεπαρκεια τραχηλου δηλαδη κονταινει και ματα ανοιγει ο τράχηλος, αυτό γίνεται χωρις να εχετε συσπάσεις. Μονο αυξημενα κολπικα υγρα ή αίμα είναι τα συμπτώματα, σωστα;

αν κανεις συσπασεις μητρας και μετα απο 5-6 μερες ανοιξει ο τραχηλος, είναι αλλος ο λογος και οχι η ανεπαρκεια, σωστα;

η ανεπαρκεια τραχηλου συνηθως δεν εχει κανενα συμπτωμα. οι συσπασεις ανοιγουν τον τραχηλο τον ζοριζουν βασικα αλλα μπορει κ να μην εχεις συσπασεις μπορει κ να εχεις. οι συσπασεις ειναι απο την μητρα για διαφορους λογους μπορει κ να συνδεονται με τον τραχηλο . δεν αντεχει το βαρος πχ η μητρα αλλα μπορει κ.να μην συνδεονται. τι ακριβως σε προβληματιζει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

. οι συσπασεις ειναι απο την μητρα για διαφορους λογους μπορει κ να συνδεονται με τον τραχηλο . δεν αντεχει το βαρος πχ η μητρα αλλα μπορει κ.να μην συνδεονται. τι ακριβως σε προβληματιζει?

Πριν μια εβδομαδα εχασα το μωρακι μου 20 εβδομαδων, την 8η ημερα μετα απο μια προληπτικη αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας. Ο α επιπεδου υπερηχος ηταν τελειος!

3 μερες μετα την αμνιο ειχα συσπασεις, πηρα ουτροτζεστεν και ξαπλωσα. 

7 μερες μετα ειδα αιμα και αυξημενα υγρα. Και τοτε ηδη ηταν αργα. 2 μερες μετα γεννησα και εκανα αποξεση.

ο τραχηλος μου 1 εβδομαδα πριν την αμνιο ηταν τελειος. 36χιλιοστα.

γιατι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...