Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

Ανεπάρκεια τραχήλου


Recommended Posts

Just now, Angel2019 είπε:

Πριν μια εβδομαδα εχασα το μωρακι μου 20 εβδομαδων, την 8η ημερα μετα απο μια προληπτικη αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας. Ο α επιπεδου υπερηχος ηταν τελειος!

3 μερες μετα την αμνιο ειχα συσπασεις, πηρα ουτροτζεστεν και ξαπλωσα. 

7 μερες μετα ειδα αιμα και αυξημενα υγρα. Και τοτε ηδη ηταν αργα. 2 μερες μετα γεννησα και εκανα αποξεση.

ο τραχηλος μου 1 εβδομαδα πριν την αμνιο ηταν τελειος. 36χιλιοστα.

γιατι;

κοριτσι μου λυπαμε πολυ. η αμνιοπαρακεντηση δυστηχως προκαλει αποβολες σε ενα μικρο ποσοστο. προφανως αυτο εφταιγε κ τιποτα αλλο. αυτο που γινετε ειναι με την αμνιο να τραυματιζετε ο σακος κ να περνει μικροβιο το οποιο εξαλειφει τον τραχηλο. δηλαδη ειναι μια αλυσιδωτη αντιδραση. το ενα επιρεαζει το αλλο . ο τραχηλος δεν μικρυνε απο απλες συσπασεις. ηταν συσπασεις απο μια τραβματισμενη μητρα λογο της αμνιοπαρακεντησης. στο λεω με απλα λογια για να καταλαβεις οτι ειναι διαφορετικες οι συσπασεις που κανει μονη της η μητρα κ μπορει να επιρεασουν λιγο τον τραχηλο κ.αλλο μετα απο μια επεμβατικη εξεταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, linaa είπε:

κοριτσι μου λυπαμε πολυ. η αμνιοπαρακεντηση δυστηχως προκαλει αποβολες σε ενα μικρο ποσοστο. προφανως αυτο εφταιγε κ τιποτα αλλο. αυτο που γινετε ειναι με την αμνιο να τραυματιζετε ο σακος κ να περνει μικροβιο το οποιο εξαλειφει τον τραχηλο. δηλαδη ειναι μια αλυσιδωτη αντιδραση. το ενα επιρεαζει το αλλο . ο τραχηλος δεν μικρυνε απο απλες συσπασεις. ηταν συσπασεις απο μια τραβματισμενη μητρα λογο της αμνιοπαρακεντησης. στο λεω με απλα λογια για να καταλαβεις οτι ειναι διαφορετικες οι συσπασεις που κανει μονη της η μητρα κ μπορει να επιρεασουν λιγο τον τραχηλο κ.αλλο μετα απο μια επεμβατικη εξεταση. 

Σε αυτο εχω καταληξει και εγω...

εχασα τον μπεμπακο μου. Αδικα. Πριν 15 μερες με κλωτσούσε και τον χαιδευα.

Πονάω, κλαιω. Μαυρισε η ψυχη μου. Εσπασε η καρδια μου.

Μακαρι να μας ευλογησει ολους ο Θεος και να καταφερουμε να σηκωθούμε και να παμε παρακατω με μια νεα επιτυχημενη κύηση.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angel2019 είπε:

Σε αυτο εχω καταληξει και εγω...

εχασα τον μπεμπακο μου. Αδικα. Πριν 15 μερες με κλωτσούσε και τον χαιδευα.

Πονάω, κλαιω. Μαυρισε η ψυχη μου. Εσπασε η καρδια μου.

Μακαρι να μας ευλογησει ολους ο Θεος και να καταφερουμε να σηκωθούμε και να παμε παρακατω με μια νεα επιτυχημενη κύηση.

θα τα καταφερεις κ ολα θα πανε κατευχην στο ευχομαι απο καρδιας. ειναι αδικο ναι δυστηχως ειναι δυσκολες αυτες οι εξετασεις. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω! Μου δινεις δυναμη!

ειναι δυσκολο να εισαι το 1%

το μωρο ηταν τελειο! Το εκανα λογο ηλικιας.

μετανιωνω και θα μετανιωνω μια ζωη!

ο καρυοτυπος του μπεμπη ηταν μια χαρα.

χαθηκε ...ετσι.

ας μη το ζησει κανεις αλλος πια ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angel2019 είπε:

Σε ευχαριστω! Μου δινεις δυναμη!

ειναι δυσκολο να εισαι το 1%

το μωρο ηταν τελειο! Το εκανα λογο ηλικιας.

μετανιωνω και θα μετανιωνω μια ζωη!

ο καρυοτυπος του μπεμπη ηταν μια χαρα.

χαθηκε ...ετσι.

ας μη το ζησει κανεις αλλος πια ολο αυτο

Να μην μετανιωνεις για τιποτα εκανες οτι θα έκανε κάθε γυναίκα στην θεση σου και οποια πει το αντίθετο μαλλον δεν εχει περασει το μονοματι αυτο και εγω εκανα αμνιο για ευρηματα θα μπορουσα να μην κανω αλλα την εκανα ο τραχηλος δεν ανοιξε έγινε αυτο που σου ειπε η κοπελα σου τρυπηθηκε ο σακος με αποτέλεσμα να περασει το μικρόβιο μεσα και να μολυνθεί το αμνιακό οπως έγινε σε μενα δυστηχως ανηκουμε στην κατηγορια που η μήτρα των γυναικων δεν ανταπεξέλθετε σωστα και κανει συσπασεις


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Angel2019 είπε:

Σε ευχαριστω! Μου δινεις δυναμη!

ειναι δυσκολο να εισαι το 1%

το μωρο ηταν τελειο! Το εκανα λογο ηλικιας.

μετανιωνω και θα μετανιωνω μια ζωη!

ο καρυοτυπος του μπεμπη ηταν μια χαρα.

χαθηκε ...ετσι.

ας μη το ζησει κανεις αλλος πια ολο αυτο 

Εύχομαι να κρατήσεις σύντομα ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου.Εγω οταν έχασα τα δίδυμα είχα δυσκολη γεννά με πολύ αιμορραγία κ ο τράχηλος έκανε συσπάσεις με το ράμμα πάνω γιατί είχα κάνει περίδεση κ τον τραυμάτισε .Έκανα υστεροσκοπηση μετά κ μου είπε ο γιατρός οπωσδήποτε περίδεση από 13 εβδομάδα στην επόμενη κύηση γιατί ο τράχηλος έχει προβλημα.Λεει αυτοί οι τράχηλοι ανοίγουν 16 εβδομάδα κ μετά είναι πιο δύσκολα τα πράγματα κ επίσης δεν θα φαίνεται τίποτα στον υπέρηχο απλά θα ανοίξει απότομα.ο γιατρός μου αρχικά δεν ήθελε να κάνουμε λέει ήταν η δίδυμη κύηση κ το μικρόβιο.Οταν είδε το βίντεο της υστεροσκοπησης λέει ούτε συζήτηση πάμε για περίδεση.Το ίδιο κ στο νοσοκομείο που πήγα.Την 18 εβδομάδα άνοιξε ο τράχηλος κ έμεινε μόνο εκεί που ραφτηκε.Ειχα κάτι βλεννες με αίμα κ έτσι το κατάλαβα.Ετσι λειτουργεί μάλλον η  μήτρα μου.Απλα σου τα λέω γιατί ο τράχηλος θέλει  προσοχή .Τώρα ότι αφορά την αμνιοπαρακέντηση έχει επικινδυνότητα .Λογω μικροβίων κ ότι μπορεί να σπάσουν τα νερά.Εσυ έκανες το καλύτερο για το μωρό σου.Μην νιώθεις τύψεις.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Angel2019 είπε:

Σε ευχαριστω! Μου δινεις δυναμη!

ειναι δυσκολο να εισαι το 1%

το μωρο ηταν τελειο! Το εκανα λογο ηλικιας.

μετανιωνω και θα μετανιωνω μια ζωη!

ο καρυοτυπος του μπεμπη ηταν μια χαρα.

χαθηκε ...ετσι.

ας μη το ζησει κανεις αλλος πια ολο αυτο

δεν φταις εσυ να μην εχεις τυψεις γιατρος δεν.εισαι για να ξερεις. κανονικα ο γιατρος σου επρεπε να σε αποτρεψει απο την εξεταση. συνηθως οι καλοι γιατροι στις πολυτιμες κυησεις (εξωσωματικη μεγαλη ηλικια κτλ) δεν επιτρεπουν να την κανεις αν δεν υπαρχει ευρημα σοβαρο. εμενα κ ας ημουν 38 μου ειπε οχι γιαυτον ακριβως τον λογο επειδη ηταν το πρωτο παιδι. πανω απο ολα ο.γιατρος πρεπει να σε καθοδηγησει γιατι αυτος ξερει τον πραγματικο κινδυνο εσυ κ εγω που να ξερουμε τι μπορει να συμβει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angel2019 είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

προσπαθω να παω παρακατω.

χωρις να φοβαμαι οτι θα ξαναγίνει. Απλα δεν ξερω πως να το κανω. Πως να σταματησω τον φοβο

Κοριτσι μου λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβη. Δεν φταις εσυ. Θα μπορουσε να χε συμβει κ χωρις την αμνιο, θα μπορουσε και να συνεβη επειδη καποιο μικροβιο εισχωρησε στον σακο και ετσι προκληθηκε ολο αυτο. Αυτα ολα ειναι υποθεσεις κ πιστευω δεν σου κανει καλο να τα αναλογιζεσαι διαρκως κ να επιρριπτεις ευθυνες στον εαυτο σου. Δυστυχως, πολλες φορες μας συμβαινουν πραγματα χωρις να ξερουμε το γιατι, και χωρις να μπορουμε να τα προβλεψουμε. Το μονο που θα σου ευχηθω ειναι ο χρονος να μπορεσει να σου απαλυνει τις πληγες σου κ με τον καιρο να ξαναβρεις την αισιοδοξια σου. 

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2019 at 2:36 ΠΜ, Angel2019 είπε:

Σε αυτο εχω καταληξει και εγω...

εχασα τον μπεμπακο μου. Αδικα. Πριν 15 μερες με κλωτσούσε και τον χαιδευα.

Πονάω, κλαιω. Μαυρισε η ψυχη μου. Εσπασε η καρδια μου.

Μακαρι να μας ευλογησει ολους ο Θεος και να καταφερουμε να σηκωθούμε και να παμε παρακατω με μια νεα επιτυχημενη κύηση.

Κοπελα μου @Angel2019 σε καταλαβαινω.6Σεπτεμβριου εχασα κι εγω τη μπέμπα μου απο ανεπαρκεια τραχηλου κ χοριοαμνιονιτιδα δηλαδη λοίμωξη.Τη γεννησα την ειδα εζησε 10 μερες.Ακομη δεν  εχω συνελθει.Ειχες ανεβασμενα λευκά ήcrp?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Eleni 86 είπε:

Κοπελα μου @Angel2019 σε καταλαβαινω.6Σεπτεμβριου εχασα κι εγω τη μπέμπα μου απο ανεπαρκεια τραχηλου κ χοριοαμνιονιτιδα δηλαδη λοίμωξη.Τη γεννησα την ειδα εζησε 10 μερες.Ακομη δεν  εχω συνελθει.Ειχες ανεβασμενα λευκά ήcrp?

Πολύ λυπαμαι.Ποσο εβδομάδων ήσουν?Ήξερες ότι ειχες μικρόβιο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilios είπε:

Πολύ λυπαμαι.Ποσο εβδομάδων ήσουν?Ήξερες ότι ειχες μικρόβιο?

Εχουμε μιλησει κ προσωπικα.Μαλλον το ανοιγμα τραχηλου ηταν η αιτια για να ανεβουν μικροβια.Δεν μ καναν περιδεση ενω νοσηλευομουν 20.μερες σε κλινικη αρχικα με αρνητικη καλλιεργεια κ αρνητικη crp.Η γιατρος φοβοταν να μ κανει περιδεση.Ο τραχηλος ειχε χοανη και το υγιες τμημα ηταν 9 χιλιοστα.Τις τελευταιες 5 μερες μ βαλαν πεσσο χωρις αντιβιωση κι επαθα χοριοαμνιονιτιδα.Πιστευω οτι αν γινοταν περιδεση θα ειχε αποφευχθει αυτο.Ημουμ 22 εβδ κ 2 ημερών.Ενα καταγερο μωρο εφυγε ετσι..ενα μικρο κοριτσακι.Σε ενα μηνα ξαναξεκιναω προσπαθειες ξαι τα βλεπω ολα βουνο.Φοβαμαι μηοως δεν ξαναμεινω εγκυος ..και θα χρειαστω σιγουρα περιδεση κ ξαπλα..επισης εχω κ θεομβοφιλια

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Κοπελα μου @Angel2019 σε καταλαβαινω.6Σεπτεμβριου εχασα κι εγω τη μπέμπα μου απο ανεπαρκεια τραχηλου κ χοριοαμνιονιτιδα δηλαδη λοίμωξη.Τη γεννησα την ειδα εζησε 10 μερες.Ακομη δεν  εχω συνελθει.Ειχες ανεβασμενα λευκά ήcrp?

Ουτε πυρετο ανεβασα! Τα λευκα ανεβαιναν σιγα σιγα αλλα όχι κατι σπουδαίο. Το ίδιο και η crp. Ήμουν σε αρχικό στάδιο είπε ο γιατρος. Και για αυτο δεν μπορούσε να σταματησει τη μητρα να κανει συσπασεις ή να κανουμε περίδεση. Για να μην πάθω σηψαιμία. 

Και ετσι χάθηκε το μωρό μου!

10 μερες μετα ελαβα τον μοριακό ελεγχο και ήταν ενα ΤΕΛΕΙΟ μωρο! 

Γιατι;;;;;;;;; Γιατί τοσο αδικα!!

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Εχουμε μιλησει κ προσωπικα.Μαλλον το ανοιγμα τραχηλου ηταν η αιτια για να ανεβουν μικροβια.Δεν μ καναν περιδεση ενω νοσηλευομουν 20.μερες σε κλινικη αρχικα με αρνητικη καλλιεργεια κ αρνητικη crp.Η γιατρος φοβοταν να μ κανει περιδεση.Ο τραχηλος ειχε χοανη και το υγιες τμημα ηταν 9 χιλιοστα.Τις τελευταιες 5 μερες μ βαλαν πεσσο χωρις αντιβιωση κι επαθα χοριοαμνιονιτιδα.Πιστευω οτι αν γινοταν περιδεση θα ειχε αποφευχθει αυτο.Ημουμ 22 εβδ κ 2 ημερών.Ενα καταγερο μωρο εφυγε ετσι..ενα μικρο κοριτσακι.Σε ενα μηνα ξαναξεκιναω προσπαθειες ξαι τα βλεπω ολα βουνο.Φοβαμαι μηοως δεν ξαναμεινω εγκυος ..και θα χρειαστω σιγουρα περιδεση κ ξαπλα..επισης εχω κ θεομβοφιλια

Φοβήθηκαν μη σου σπάσουν τα νερά γι'αυτό δεν σου έκαναν περίδεση.Κακωσ που δεν σου δώσανε αντιβιωση όταν σου βάλανε το δαχτυλίδι.Κ γω μετά την  αποβολή έλεγα δεν πρόκειται να ξαναμεινω ποτέ εγκυοσ.Εκανα κ χειρουργείο για ινομυωματα  κ αγχωνομουνα μην έπαθα ζημιά στην μητρα.Εχω κάνει πολλές εξωσωματικές κ ήταν κ το αγχοσ αν θα κάνω καλά ωάρια κλπ.Η επόμενη προσπάθεια αρνητική.Η επόμενη παλινδρόμη.Οποτε καταλαβαίνεις γιατί άγχος κ στεναχώρια μιλάμε .Ευτυχώς τα κατάφερα τελικά .Αυτο πάντως που έχω να σου πω για την επόμενη εγκυμοσύνη που θα έρθει ,είναι πριν την περίδεση οπωσδήποτε καλλιέργεια κ αμέσως μετά.Εγω δυστυχώς έχω μικρόβιο το οποίο δεν φεύγει .Κ φοβάμαι πάρα πολύ..Καθε μέρα είμαι μέσα στο άγχος.Να μην στεναχωριέσαι θα ξαναμεινεις έγκυος κ τώρα που ξέρεις για τον τράχηλο θα κάνεις περίδεση κ όλα θα πάνε καλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilios είπε:

Φοβήθηκαν μη σου σπάσουν τα νερά γι'αυτό δεν σου έκαναν περίδεση.Κακωσ που δεν σου δώσανε αντιβιωση όταν σου βάλανε το δαχτυλίδι.Κ γω μετά την  αποβολή έλεγα δεν πρόκειται να ξαναμεινω ποτέ εγκυοσ.Εκανα κ χειρουργείο για ινομυωματα  κ αγχωνομουνα μην έπαθα ζημιά στην μητρα.Εχω κάνει πολλές εξωσωματικές κ ήταν κ το αγχοσ αν θα κάνω καλά ωάρια κλπ.Η επόμενη προσπάθεια αρνητική.Η επόμενη παλινδρόμη.Οποτε καταλαβαίνεις γιατί άγχος κ στεναχώρια μιλάμε .Ευτυχώς τα κατάφερα τελικά .Αυτο πάντως που έχω να σου πω για την επόμενη εγκυμοσύνη που θα έρθει ,είναι πριν την περίδεση οπωσδήποτε καλλιέργεια κ αμέσως μετά.Εγω δυστυχώς έχω μικρόβιο το οποίο δεν φεύγει .Κ φοβάμαι πάρα πολύ..Καθε μέρα είμαι μέσα στο άγχος.Να μην στεναχωριέσαι θα ξαναμεινεις έγκυος κ τώρα που ξέρεις για τον τράχηλο θα κάνεις περίδεση κ όλα θα πάνε καλά.

@Iliosεχω τοσο καλο προααισθημα για σενα κοριτσάκι μου θα δεις οτι ολα θα πανε καλα να έχεις πίστη

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...