Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Τριτο παιδί;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,έχω δύο παιδάκια και σκεφτόμαστε να κάνουμε τρίτο αλλά έχουμε ελάχιστη  βοήθεια και φοβάμαι είναι η αλήθεια...θα ήθελα τις δικές σας γνώμες και εμπειρία με 3 και 4 παιδάκια...

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου εγω εχω 3 παιδακια το μεγαλυτερο 6 κ το μικροτερο 1! Βοηθεια δεν εχω ιδιαιτερα και εργαζεται μονο ο σζυγος μου.. εγω ειμαι σπιτι με τα παιδια. Ειναι δυσκολα, τα εξοδα ειναι πολλα αλλα δεν θα το αλλαζα με τιποτα. Τα παιδια ειναι μεγαλη ευλογια και αν με το συζυγο σου υπαρχει καλη συνεργασια τοτε ολα γινονται! 

  • Μου αρέσει 2

oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς στην ίδια φάση ακριβώς.. Θέλουμε τριτο, ειδικά εγώ (!!) , βοήθεια δεν έχουμε όμως καμία και είναι ήδη όλα δύσκολα. Νομίζω θα το κάνουμε όμως, απλά λίγο αργότερα, όχι ακόμη.Χαιρομαι που αρκετές οικογένειες πια είναι τριτεκνες και παραπάνω και είναι ευτυχισμένες!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο

On 19/11/2018 at 2:31 ΜΜ, Linaki2012 είπε:

Γεια σου εγω εχω 3 παιδακια το μεγαλυτερο 6 κ το μικροτερο 1! Βοηθεια δεν εχω ιδιαιτερα και εργαζεται μονο ο σζυγος μου.. εγω ειμαι σπιτι με τα παιδια. Ειναι δυσκολα, τα εξοδα ειναι πολλα αλλα δεν θα το αλλαζα με τιποτα. Τα παιδια ειναι μεγαλη ευλογια και αν με το συζυγο σου υπαρχει καλη συνεργασια τοτε ολα γινονται! 

Εχεις δικιο δεν αλλαζεται με τιποτα...Εγω δουλευω...δεν μπορω χωρις δουλεια γιατι την αγαπω τη δουλεια μου πολυ...αλλα ευκολο δεν το λες..ειναι ευλογια ομως...Σε ευχαριστω..

23 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αχ κι εμεις λέμε για 3ο.. Είμαι με αμφιθυμίες . Μια θέλω πολύ και από την άλλη τρομάζω λίγο με την ιδέα. Καθώς κι εμείς δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά... 

και εγω τρομαζω αλλα φοβαμαι μην περασει ο καιρος και το μετανιωσω που δεν εκανα...

23 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

Κ εμείς στην ίδια φάση ακριβώς.. Θέλουμε τριτο, ειδικά εγώ (!!) , βοήθεια δεν έχουμε όμως καμία και είναι ήδη όλα δύσκολα. Νομίζω θα το κάνουμε όμως, απλά λίγο αργότερα, όχι ακόμη.Χαιρομαι που αρκετές οικογένειες πια είναι τριτεκνες και παραπάνω και είναι ευτυχισμένες!

Και εφω χαιρομαι πολυ που υπαρχουν οικογενειες  με παραπανω απο 2 παιδια παρολο που δεν μας ευνοουν οι κταστασεις...μαλλον και εγω κουραγιο απο τις υπολοιπες ψαχνω κοριτσια σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα!κι εμείς θέλουμε πολύ να κάνουμε τρίτο παιδάκι.ο άντρας μου άμεσα εγώ λεω να περιμένουμε κάνα 6 μηνο πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες..αυτό που με στεναχωρεί είναι η αντίδραση των γονιών μας όταν τους λέμε ότι σκεφτόμαστε για τρίτο..η μάνα μου μου λέει ότι 2 είναι υπεραρκετά και ότι θα καταστρέψουμε τη ζωή μας αν κάνουμε τρίτο ενώ η πεθερά μου λέει να περιμένουμε να μεγαλώσουν τα μωρά μας αρκετά πρώταδηλαδη μετά από 4-5 χρονια.τωρα είναι 15 μηνών.προφανως θα κάνω ότι αποφασίσουμε με τον άντρα μου αλλά με αγχώνουν πολύ με αυτά που λένε.....


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα για ποιο λόγο το συζητάτε με τριτους; ειδικά με κολλημένα μυαλά! Άλλο να πεις στην κολλητή σου πχ θα ήθελα άλλο ένα παιδάκι, άλλο να δίνεις ραπορτο στη μάνα σου κ την πεθερά σου ότι θα βάλετε μπροστά για τρίτο. Εκτός αν τους επιβαρύνετε με το μεγάλωμα τους και φοβούνται! Εκεί έχουν ένα μικρό δίκιο να μουρμουρανε. Σε διαφορετική περίπτωση, κουβέντες όπως θα καταστρέψετε τη ζωή σας, αν δεν είστε στο δρόμο, δεν πεινάτε οικογενειακώς και δεν ζείτε με επιδόματα της πρόνοιας, περισσεύουν. Ας αιτιολογησουν την απαντηση τους και αν βρισκεις λογικη σε αυτο, ακολουθα τη συμβουλη. Αλλιως, με το καλό το αδερφάκι!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω οικογένειες με κότσια γιατί κακα τα ψέματα 3 παιδια(ακόμα και 2 για μένα) είναι άθλος.

Θα ήθελα ομως να καταθέσω τη δική μου αντίθετη άποψη που βασίζεται καθαρά στη δική μου εμπειρία και βιώματα.

Έχοντας μόνο ένα παιδί και βοήθεια μηδενική μου φαίνεται πολύ δύσκολο το μεγάλωμα ενός πόσο μάλλον 3 παιδιών.Νιωθω πως εχω χάσει τον εαυτό μου καθώς δεν έχω καθόλου προσωπικό χρονο και εχω βαρεθεί να ακούω παιδικά τραγουδάκια και να πηγαίνω σε κούνιες.Θελω λίγο χρόνο για μένα ως γυναίκα καθώς ο ρόλος μου δεν είναι μόνο να είναι μαμά αλλά δεν έχω βοήθεια από πουθενά.

Φαντάζομαι αν οι άντρες σας έχουν πιο μεγάλη κατανόηση και είστε δυνατοί συνεργάτες τα πράγματα είναι πιο εύκολα αλλά και πάλι τα έξοδα δεν παύουν να πολλαπλασιάζονται,τα ταξίδια να γίνονται δυσκολότερα και ο προγραμματισμός σε οτιδήποτε κάνεις θα πρέπει να είναι προτεραιότητα γιατί αλλιώς δε τα βγάζεις πέρα.

Μόνο που τα γράφω αγχώθηκα....

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οπως τα λες σε γενικές γραμμες. Εμενα με βοηθαει πολυ η δουλεια μου που την αγαπω και με εκφράζει. Με ξεκουραζει υπο μια εννοια. Γιατι κ εγω είχα κουραστεί απίστευτα να ακούω τραγουδάκια και να είναι η μοναδική μου βόλτα στις κούνιες. Κουράστηκα πολύ ψυχολογικά. Προτιμώ να τρέχω όλη μέρα με τη δουλειά και το σπίτι, παρά μόνο στο σπίτι με τα παιδιά. Εργαζεσαι εσυ;


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Konsta15 είπε:

Ετσι ειναι οπως τα λες σε γενικές γραμμες. Εμενα με βοηθαει πολυ η δουλεια μου που την αγαπω και με εκφράζει. Με ξεκουραζει υπο μια εννοια. Γιατι κ εγω είχα κουραστεί απίστευτα να ακούω τραγουδάκια και να είναι η μοναδική μου βόλτα στις κούνιες. Κουράστηκα πολύ ψυχολογικά. Προτιμώ να τρέχω όλη μέρα με τη δουλειά και το σπίτι, παρά μόνο στο σπίτι με τα παιδιά. Εργαζεσαι εσυ;

Ναι εργάζομαι 2 φορές την εβδομάδα και χαίρομαι γιατί ξεφεύγω από τη ρουτίνα του σπιτιού και ανταλασσω 2 κουβεντες με ενήλικες.

Ίσως ακούγομαι σκληρή.Λατρευω το παιδί μου και όταν είμαι στη δουλειά μου λείπει.Οταν σχολάω μου έρχεται να τον πνιξω στα φιλια αλλα δε θα αλλαζα με τιποτα τη δουλεια μου για να γινω full time μαμα και νοικοκυρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ακουγεσαι σκληρη. Μη νιωθεις τυψεις. Ακριβώς το ίδιο ένιωθα κ εγώ πολλούς μήνες. Δεν ειχα κάπου να το αφήσω ούτε 5 λεπτά το μήνα να πάω σε μια δημόσια υπηρεσία. Ακόμη και τα χαρτιά του ΙΚΑ για τη λοχεία, παρέα με το νεογεννητο τα κατέθεσα. Παρέα δεν είχα τις καθημερινές καθότι εργάζονταν όλοι. Μήνες πέρασαν έτσι, μόνο εγώ και το μωρό μέχρι να σχολάσει ο άντρας μου αργά το βράδυ. Άνθρωποι είμαστε. Τα λατρεύουμε τα παιδιά μας, δίνουμε τη ζωή μας γι αυτά, αλλά έχουμε κ εμείς προσωπικές ανάγκες. Όταν γύρισα δουλειά ηρέμησα. Δεν μπορώ να διανοηθώ να μείνω σπίτι για παντα, όση κούραση κ αν έχω.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Konsta15 είπε:

Δεν ακουγεσαι σκληρη. Μη νιωθεις τυψεις. Ακριβώς το ίδιο ένιωθα κ εγώ πολλούς μήνες. Δεν ειχα κάπου να το αφήσω ούτε 5 λεπτά το μήνα να πάω σε μια δημόσια υπηρεσία. Ακόμη και τα χαρτιά του ΙΚΑ για τη λοχεία, παρέα με το νεογεννητο τα κατέθεσα. Παρέα δεν είχα τις καθημερινές καθότι εργάζονταν όλοι. Μήνες πέρασαν έτσι, μόνο εγώ και το μωρό μέχρι να σχολάσει ο άντρας μου αργά το βράδυ. Άνθρωποι είμαστε. Τα λατρεύουμε τα παιδιά μας, δίνουμε τη ζωή μας γι αυτά, αλλά έχουμε κ εμείς προσωπικές ανάγκες. Όταν γύρισα δουλειά ηρέμησα. Δεν μπορώ να διανοηθώ να μείνω σπίτι για παντα, όση κούραση κ αν έχω.

Έτσι όπως τα λες είναι.το μωρό είναι πάντα μαζί μου 24 ώρες το 24ωρο εκτός από τις μέρες που δουλεύω. 

Ακόμα και το πιο απλο πραγμα πχ να παω να παρω ψωμι μέσα στο ψωφοκρυο,να πάω στην τράπεζα κτλ πρέπει να έχω το μωρό μαζί και αυτό το κάνει πιο δύσκολο.φαντασου με 3 παιδιά πόσο πιο δύσκολο θα ειναι να συντονιστεις.εδω με ένα και αγανακτώ μέχρι να τον ετοιμάσω και να βεβαιωθώ ότι τα έχω πάρει όλα μαζί μου ενώ πριν το παιδί έπαιρνα μόνο τον εαυτό μου και τα κλειδιά.ουφ!!!

Πραγματικά δε ξέρω που βρίσκουν τη δύναμη οι μαμάδες με περισσοτερα παιδιά.Εδω το 24 ώρο δε μου φτάνει μετα απο πολυ προγραμματισμο να κάνω τις δουλειές του σπιτιού!

Οκ το ξέρω γκρίνιαξα πολύ αλλά όπως είπες άνθρωποι είμαστε.16 μήνες πέρασαν από τη γέννα και ακόμα κυκλοφορώ με έναν άχαρο κότσο,με πρόχειρα ρούχα και Έχω να βγω έξω βράδυ για ποτό απ όταν γέννησα.ποιο ποτό εδώ που τα λεμε;αφού κοιμάμαι από τις 9 από την κούραση!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Konsta15 είπε:

Πρώτα απ όλα για ποιο λόγο το συζητάτε με τριτους; ειδικά με κολλημένα μυαλά! Άλλο να πεις στην κολλητή σου πχ θα ήθελα άλλο ένα παιδάκι, άλλο να δίνεις ραπορτο στη μάνα σου κ την πεθερά σου ότι θα βάλετε μπροστά για τρίτο. Εκτός αν τους επιβαρύνετε με το μεγάλωμα τους και φοβούνται! Εκεί έχουν ένα μικρό δίκιο να μουρμουρανε. Σε διαφορετική περίπτωση, κουβέντες όπως θα καταστρέψετε τη ζωή σας, αν δεν είστε στο δρόμο, δεν πεινάτε οικογενειακώς και δεν ζείτε με επιδόματα της πρόνοιας, περισσεύουν. Ας αιτιολογησουν την απαντηση τους και αν βρισκεις λογικη σε αυτο, ακολουθα τη συμβουλη. Αλλιως, με το καλό το αδερφάκι!

Δόξα το Θεό δουλεύουμε και οι 2 οπότε δεν με απασχολεί το οικονομικό αφού τα πιο πολλά πράγματα θα τα έχουμε έτοιμα.πιο πολύ έχω τις αμφιβολίες μου και για αυτό το καθυστερώ για το θέμα αντοχών.δεν ξέρω αν με 3 μικρά παιδιά θα την παλέψουμε...και καμιά φορά σκέφτομαι μήπως οι μαμάδες έχουν δίκιο και δεν τα καταφέρνουμε??από την άλλη τόσες οικογένειες έχουν τρία παιδιά!οι παππούδες κρατάνε τα μωρά τις 4 μέρες που δουλεύω αλλά έτσι κι αλλιώς από Σεπτέμβρη λέμε να τα στείλουμε παιδικό οπότε δεν νομίζω ότι το λένε για αυτό..


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, εγώ απλά ένα έχω να πώ... Αν θες τρίτο κάντο.. Ποτέ δε θα είναι οι ιδανικές συνθήκες.. Πάντα κάτι θα τυχαίνει..Δε θα μιλήσω για τις υποχρεώσεις και την κούραση, αυτό είναι αυτονόητο...Σου γράφω εγώ που αν και δουλεύω, όλη την υπόλοιπη μέρα είμαι σπίτι γτ ο μπαμπάς μας δουλεύει πολύ..

Απλά το τρίτο παιδί ισορροπεί και το ζευγάρι και όλη την οικογένεια.. Δεν το λέω μόνο εγώ, αλλά πολλοί τρίτεκνοι... Με το καλό!!!

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...