Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ρινικο οστο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας κοριτσια.Να πω και εγώ αυτό που με βασανίζει εδώ λίγες μέρες.Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα β επιπεδου στις 21 εβδομάδες κ 4 ημέρες. Όλα τέλεια μου είπε ο εμβριολογος εκτός από το ρινικο οστο που το βρήκε 5,6mm και το χαρακτήρισε υποπλαστικο κάτω από την 5%μονάδα μου είπε και σύστησε αμνιο:(ο μπέμπης μου είναι 500γρ και 1 εβδομαδα μεγαλύτερος βάση των μετρήσεων η αυχενικη μου 1,3 και το papp-a μου για Τ21 1/8230.Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε να κάτω τεστ NIPT για να μου φύγει το άγχος.Την Τρίτη έχω ραντεβού και έχω τρελαθεί.Παρολο που ο γυναικολόγος μου ήταν καθησυχαστικός ο εμβριολογος με αγχοσε όσο δεν πάει.Είμαι 39 ετών και έπρεπε να κάνω αμνιο ούτος ή άλλος λέει:(φοβάμαι πάρα πολύ κοριτσια. Έχει τύχη σε καμία κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Giota4 είπε:

Καλημέρα σε όλες σας κοριτσια.Να πω και εγώ αυτό που με βασανίζει εδώ λίγες μέρες.Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα β επιπεδου στις 21 εβδομάδες κ 4 ημέρες. Όλα τέλεια μου είπε ο εμβριολογος εκτός από το ρινικο οστο που το βρήκε 5,6mm και το χαρακτήρισε υποπλαστικο κάτω από την 5%μονάδα μου είπε και σύστησε αμνιο:(ο μπέμπης μου είναι 500γρ και 1 εβδομαδα μεγαλύτερος βάση των μετρήσεων η αυχενικη μου 1,3 και το papp-a μου για Τ21 1/8230.Μίλησα με τον γυναικολόγο μου και μου είπε να κάτω τεστ NIPT για να μου φύγει το άγχος.Την Τρίτη έχω ραντεβού και έχω τρελαθεί.Παρολο που ο γυναικολόγος μου ήταν καθησυχαστικός ο εμβριολογος με αγχοσε όσο δεν πάει.Είμαι 39 ετών και έπρεπε να κάνω αμνιο ούτος ή άλλος λέει:(φοβάμαι πάρα πολύ κοριτσια. Έχει τύχη σε καμία κάτι παρόμοιο?

Καλημέρα! Από όσο γνωρίζω, ο έλεγχος για τις τρισωμιες γίνεται στην α' επιπεδου, στη β' επιπέδου ελέγχονται τα συστήματα και η λειτουργία τους, όσο μπορεί αυτή να ελεγχθεί. Η πιθανότητα για τ21 είναι πολύ καλή, εγώ στα 28 μου βγήκε 1:743! Κι εννοείται έκανα nipt στην 18η βδομάδα για να είμαι σίγουρη παρόλο που ο γιατρός έλεγε ότι δε χρειάζεται. 

Όλα θα πάνε καλά, να μην ανησυχείς! Στη θέση σου θα έκανα το τεστ για να ηρεμήσω εγώ και τίποτα άλλο! Φιλιά πολλά και να μας στείλεις αποτελεσματα αν θελεις!! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεκταρινακι είπε:

Καλημέρα! Από όσο γνωρίζω, ο έλεγχος για τις τρισωμιες γίνεται στην α' επιπεδου, στη β' επιπέδου ελέγχονται τα συστήματα και η λειτουργία τους, όσο μπορεί αυτή να ελεγχθεί. Η πιθανότητα για τ21 είναι πολύ καλή, εγώ στα 28 μου βγήκε 1:743! Κι εννοείται έκανα nipt στην 18η βδομάδα για να είμαι σίγουρη παρόλο που ο γιατρός έλεγε ότι δε χρειάζεται. 

Όλα θα πάνε καλά, να μην ανησυχείς! Στη θέση σου θα έκανα το τεστ για να ηρεμήσω εγώ και τίποτα άλλο! Φιλιά πολλά και να μας στείλεις αποτελεσματα αν θελεις!! :)

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ , θα το κάνω το τεστ και βέβαια αλλά αυτές οι 10 μέρες ούτε ξέρω πόσες θέλει για το αποτέλεσμα θα μου φανούν αιώνας. Και εννοείται ότι θα βάλω τα αποτελέσματα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota4 είπε:

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ , θα το κάνω το τεστ και βέβαια αλλά αυτές οι 10 μέρες ούτε ξέρω πόσες θέλει για το αποτέλεσμα θα μου φανούν αιώνας. Και εννοείται ότι θα βάλω τα αποτελέσματα.

Μου είχαν πει ότι θέλει έως 20-25 μέρες εργάσιμες αλλά τελικά βγήκε πολύ γρηγορότερα, σε περίπου 10 μέρες όπως λες. Εμείς με το nipt πάντως μάθαμε ότι είναι κοριτσάκι, μέχρι τότε το λέγαμε Γιώργο :P Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!! :)

(Στην α' επιπεδου γράφει κάπου ρινικό οστό ορατό?! Αυτό έχει σημασία νομίζω!) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος σου έκανε την αυχενική; Ο γυναικολόγος ή ο εμβρυολόγος; Το σωστό είναι ο δεύτερος.

Όσον αφορά το ρινικό οστό, κι εμάς είχε βγει υποπλαστικό στην αυχενική και έκανα λήψη τροφοβλάστη. Νομίζω ότι ήταν καθ' υπερβολή γιατί δεν είχαμε άλλα ευρήματα, αλλά αν έκανα το nipt test δεν ξέρω αν θα ησύχαζα ή αν θα με έτρωγε.

Επίσης, το nipt test ανιχνεύει τις τρεις βασικές τρισωμίες μόνο γιατί δεν είναι επεμβατικός έλεγχος.

Γενικά όταν το ποσοστό είναι έως 1/1000 κάνεις nipt test, αν είναι μικρότερο δεν κάνεις τίποτα, αν είναι μεγαλύτερο, πχ 1/250 κάνεις επεμβατικό έλεγχο. Με το καλό με ένα υγιέστατο μωράκι!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Την αυχενικη μου την έκανε ο γυναικολόγος μου όπως και τις προηγούμενες δύο εγκυμοσύνες μου.Ο εμβριολογος μου τροποποίησε το αποτέλεσμα της αυχενικης απον1/8230 σε 1/1240 με συντελεστή 6,6 όπως μου είπε. Ο γυναικολόγος μου ειπε ότι όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό μιας και καιβεγω και εγώ πολύ μικρή μύτη πολύ μικρή όμως.Αλλα εφόσον ο εμβριολογος θέλει και NIPT τότε θα την κάνουμε μου  είπε και να μην φοβάσαι.ουφ.

Link to comment
Share on other sites

Το nipt δε δείχνει μόνο τις 3 τρισωμιες αλλά και άλλα συνδρομα. Αυτό που περιγράφεις μου το έλεγε μια κοπέλα ότι είχε πολύ μικρή γαλλική μυτούλα και το ίδιο κ η κόρη της για την οποία είχε ανησυχήσει πολύ ο γιατρός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τελικά όλα καλά όμως!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει και ο γιος μου για αγόρι πολύ μικρή μύτη. Και τώρα είναι και 16 ετών. Όπως καταλάβετε δηλαδή δεν έχω μετρηση για να συγκρίνω από τον γιο μιας και έχουν περάσει χρόνια από τότε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, GEORGIAT είπε:

Δε πιστεύω να υπάρχει Τ21 είναι μικρή η πιθανότητα μην ανησυχείς! Όλα θα πάνε καλά!!

Μακάρι κοπέλα μου και σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Αλλα πως να μην ανησυχείς έτσι όπως στα παρουσιάζουν. :(

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια ανησυχείς αλλά υπομονή!!Πάντως είμαι της αποψης να μη κάνεις αμνιοπαρακένηση η NIPT αρκεί!!Σου έυχομαι από καρδιάς να σου φύγει αυτό το άγχος και να πάνε όλα καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GEORGIAT είπε:

και βέβαια ανησυχείς αλλά υπομονή!!Πάντως είμαι της αποψης να μη κάνεις αμνιοπαρακένηση η NIPT αρκεί!!Σου έυχομαι από καρδιάς να σου φύγει αυτό το άγχος και να πάνε όλα καλά!

Αύριο το απόγευμα θα πάω για nipt ο γυναικολος μου είπε ότι μετά από 2 καισαρικές δεν διακινδυνεύει.Θελω να σε ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου για το ενδιαφέρων πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, GEORGIAT είπε:

και βέβαια ανησυχείς αλλά υπομονή!!Πάντως είμαι της αποψης να μη κάνεις αμνιοπαρακένηση η NIPT αρκεί!!Σου έυχομαι από καρδιάς να σου φύγει αυτό το άγχος και να πάνε όλα καλά!

Αύριο το απόγευμα θα πάω για nipt ο γυναικολος μου είπε ότι μετά από 2 καισαρικές δεν διακινδυνεύει.Θελω να σε ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου για το ενδιαφέρων πραγματικά.

Κορίτσια πήγα την έκανε την nipt σε 15 μέρες μου είπαν τα αποτελέσματα άντε να δούμε :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...