Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Δίκερη μήτρα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!Έχω δίκερη μήτρα και μόλις μπήκα στον τέταρτο.Εδώ και 1 μήνα έχω τουλάχιστον 1 μέρα την εβδομάδα πολύ κόκκινο αίμα,σαν περίοδο.Ο γιατρός μου πε οτι ειναι λόγω της δίκερης που ζορίζεται καθώς μεγαλώνει.Μου χει δώσει transamin,utrogestan και cyclacur και είμαι όλη μέρα σπίτι,κυρίως ξαπλωμένη.Είχε καμία ανάλογη κατάσταση?Και αν ναι στο τέλος πήγαν όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμουν στο νοσοκομείο μια κοπέλα είχε μια περίπτωση σαν την δική σου. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αλλά ότι γέννησε πρόωρα ένα μπέμπη γιατί δεν είχε χώρο το μωρό και έσπασαν τα νερά της νωρίς.

Σήμερα είναι στο σπίτι της με το μωράκι και όλα μια χαρά. Έχει χρονιασει. Έκατσε βέβαια το μωρό στην μενν επειδή ήταν πρόωρο και μετά έκανε πολλές εξετάσεις λόγω της προωρότητας. Αλλά όλα καλά. Σκέψου ήταν περίπου 900 γραμμάρια όταν γεννήθηκε.

Τώρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και καλό είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου να σου πει όλα τα ενδεχόμενα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην κουράζεσαι και να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. Τι ήξερες ότι έχεις δικερη μήτρα;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου.Μην ανησυχείς καθόλου απλά θέλει προσοχή.Εμενα η κολλητή μ έχει διμερή μήτρα.

Στην πρώτη εγκυμοσυνη δεν είχε κανένα απολύτως θέμα.Γεννησε στην ώρα της,και στην δεύτερη το ίδιο μόνο που της είχε πει να είναι πλ προσεκτική να μην ανεβαίνει σκάλες κλπ από τον 6ο μήνα αλλά κατά τα αλλά όλα τέλεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Xioni είπε:

Όταν ήμουν στο νοσοκομείο μια κοπέλα είχε μια περίπτωση σαν την δική σου. Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αλλά ότι γέννησε πρόωρα ένα μπέμπη γιατί δεν είχε χώρο το μωρό και έσπασαν τα νερά της νωρίς.

Σήμερα είναι στο σπίτι της με το μωράκι και όλα μια χαρά. Έχει χρονιασει. Έκατσε βέβαια το μωρό στην μενν επειδή ήταν πρόωρο και μετά έκανε πολλές εξετάσεις λόγω της προωρότητας. Αλλά όλα καλά. Σκέψου ήταν περίπου 900 γραμμάρια όταν γεννήθηκε.

Τώρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και καλό είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου να σου πει όλα τα ενδεχόμενα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην κουράζεσαι και να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου. Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. Τι ήξερες ότι έχεις δικερη μήτρα;

 

Ναι το ήξερα,αλλά 2 γιατρούς που ρώτησα μου παν οτι δε χρειαζεται επέμβαση και οτι μόνο στην πορεία αν μένω έγκυος και έχω συνεχείς αποβολές θα σκεφτούμε αυτό το ενδεχόμενο.Το μόνο που με ανησυχεί είναι το συνεχές αίμα.Μακαρι να κρατηθεί και ας είναι μελλοντικά και λιγο πρόωρο.αρκει να πάνει όλα καλά!

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου.Μην ανησυχείς καθόλου απλά θέλει προσοχή.Εμενα η κολλητή μ έχει διμερή μήτρα.

Στην πρώτη εγκυμοσυνη δεν είχε κανένα απολύτως θέμα.Γεννησε στην ώρα της,και στην δεύτερη το ίδιο μόνο που της είχε πει να είναι πλ προσεκτική να μην ανεβαίνει σκάλες κλπ από τον 6ο μήνα αλλά κατά τα αλλά όλα τέλεια.

 

Είχε και αυτή αίμα?Η δίκερη απ'ο,τι έχω καταλάβει στην κάθε περίπτωση λειτουργεί διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Stella_kl είπε:

Ναι το ήξερα,αλλά 2 γιατρούς που ρώτησα μου παν οτι δε χρειαζεται επέμβαση και οτι μόνο στην πορεία αν μένω έγκυος και έχω συνεχείς αποβολές θα σκεφτούμε αυτό το ενδεχόμενο.Το μόνο που με ανησυχεί είναι το συνεχές αίμα.Μακαρι να κρατηθεί και ας είναι μελλοντικά και λιγο πρόωρο.αρκει να πάνει όλα καλά!

Είχε και αυτή αίμα?Η δίκερη απ'ο,τι έχω καταλάβει στην κάθε περίπτωση λειτουργεί διαφορετικά...

Είχε καφέ εκείνη στην δεύτερη εγκυμοσυνη κ της είχε πει να μην κλ πάρει καθόλου κιλά γιατί είχε πιαστεί το παιδί στο μικρό κομμάτι της μήτρας.Γενικα δεν πρέπει ν άσε τρομάζει κάτι μόνο να κανεις ότι σ λέει η γιατρός σ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και από μενα!! Βρίσκομαι κι εγω σε φαση που προσπαθουμε για ενα μπεμπε... Η γιατρος μου υποψιαζεται ότι εχω δικερη μητρα ετσι και εκλεισα ραντεβου για σαλπιγγογραφια. Δε ξερω βρε κοριτσια αλλα εχει φοβηθει το ματι μου (και το αυτι μου) με ολα αυτα που βλεπω κ ακουω.... 

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 11:15 ΜΜ, doremina είπε:

Καλησπέρα και από μενα!! Βρίσκομαι κι εγω σε φαση που προσπαθουμε για ενα μπεμπε... Η γιατρος μου υποψιαζεται ότι εχω δικερη μητρα ετσι και εκλεισα ραντεβου για σαλπιγγογραφια. Δε ξερω βρε κοριτσια αλλα εχει φοβηθει το ματι μου (και το αυτι μου) με ολα αυτα που βλεπω κ ακουω.... 

Εχεις  φοβηθει εννοεις για την σαλπιγγογραφια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, doremina είπε:

Ναι!!! Πολλες κοπελες λενε οτι πονεσαν πολυ. Τι να κανουμε αναγκαιο κακο ομως... Αυτη τη τη στιγμη περιμενω να μπω να κανω την εξεταση!! 

Δέκα λεπτά υπόθεση ειναι, απλα θα περάσουν.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Δέκα λεπτά υπόθεση ειναι, απλα θα περάσουν.

Ετσι ειναι οντως... Δεν ηταν ο τι πιο ευχαριστο αλλα ηταν υποφερτο. Δυστυχως το αποτελεσμα μου εδειξε μονοκερο μητρα και προσπαθω να το χωνεψω  γιατι ταραχτηκα λιγακι η αληθεια ειναι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , doremina είπε:

Ετσι ειναι οντως... Δεν ηταν ο τι πιο ευχαριστο αλλα ηταν υποφερτο. Δυστυχως το αποτελεσμα μου εδειξε μονοκερο μητρα και προσπαθω να το χωνεψω  γιατι ταραχτηκα λιγακι η αληθεια ειναι. 

Οταν ξέρεις τι εχεις το αντιμετωπίζεις αυτο να σκέφτεσαι και ολα θα πανε καλα!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 11:42 ΜΜ, valentina23 είπε:

Κορίτσια καλησπερα κι από μένα. Η δικερη μήτρα που φαίνεται; Σε εξετάσεις όπως τεστ παπ, κολποσκοπηση η πρέπει να κάνεις εξειδικευμένες; 

Φαινεται η υποψια στην κολποσκοπηση και μετα για να εισαι σιγουρη κανεις σαλπιγγογραφια ή μαγνητική 

19 ώρες πρίν, doremina είπε:

Ετσι ειναι οντως... Δεν ηταν ο τι πιο ευχαριστο αλλα ηταν υποφερτο. Δυστυχως το αποτελεσμα μου εδειξε μονοκερο μητρα και προσπαθω να το χωνεψω  γιατι ταραχτηκα λιγακι η αληθεια ειναι. 

Η μονόκερο μοιάζει με τη δίκερη από την άποψη οτι το έμβρυο μεγαλώνει μεσα σε μιση μητρα σε σχεση με την κανονική.Εγω είμαι τωρα 33 βδομαδων, αλλά έφτασα εδώ με υπομονή μετα απο αιμορραγίες και κρεβατωμα τους τελευταίους μήνες.Βέβαια υπαρχουν και γυναίκες με μονόκερο  ή δίκερη που δεν ειχαν τέτοια θέματα...

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2020 at 8:10 ΜΜ, Stella_kl είπε:

Φαινεται η υποψια στην κολποσκοπηση και μετα για να εισαι σιγουρη κανεις σαλπιγγογραφια ή μαγνητική 

Η μονόκερο μοιάζει με τη δίκερη από την άποψη οτι το έμβρυο μεγαλώνει μεσα σε μιση μητρα σε σχεση με την κανονική.Εγω είμαι τωρα 33 βδομαδων, αλλά έφτασα εδώ με υπομονή μετα απο αιμορραγίες και κρεβατωμα τους τελευταίους μήνες.Βέβαια υπαρχουν και γυναίκες με μονόκερο  ή δίκερη που δεν ειχαν τέτοια θέματα...

Just now, doremina είπε:
On 10/10/2020 at 8:10 ΜΜ, Stella_kl είπε:

Φαινεται η υποψια στην κολποσκοπηση και μετα για να εισαι σιγουρη κανεις σαλπιγγογραφια ή μαγνητική 

Η μονόκερο μοιάζει με τη δίκερη από την άποψη οτι το έμβρυο μεγαλώνει μεσα σε μιση μητρα σε σχεση με την κανονική.Εγω είμαι τωρα 33 βδομαδων, αλλά έφτασα εδώ με υπομονή μετα απο αιμορραγίες και κρεβατωμα τους τελευταίους μήνες.Βέβαια υπαρχουν και γυναίκες με μονόκερο  ή δίκερη που δεν ειχαν τέτοια θέματα...

Read more  

Κοριτσι μου μπραβο σου, με το καλο να ερθει το μωρακι σου. Χαλαλι τα οσα περασες, μολις το κρατησεις στην αγκαλια σου θα εχεις την πιο γλυκια ανταμοιβή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...