Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 18 λεπτά , Angot είπε:

      βγάλαμε χθες τον όρο και στο 3 το άρχισε πάλι ο χαμός! ειχα πολλούς πόνους όποτε αναγκαστικά μ το έβγαλαν! θα δει ο γιατρός σήμερα τα nst μου και αν δει ότι ακόμα κ με όρο δεν ηρεμώ θα γεννήσουμε την πεμτπτη! αν όμως δει οτι με πιάνει θα με κρατήσει να πάμε 34 και αν τραβάω ακόμα να πάμε 35! για την ώρα ειμαι καλα 

      Εύχομαι να πάτε 35!!! 🙏Μέχρι τότε θα είσαι στην κλινικη/νοσοκομείο για να σε παρακολουθούν?? 

Τεστ ωορρηξιας


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια εδώ στην παρέα. Είχα τελευταία περίοδο 8/7 με κύκλο 28-30 ημερών. Έκανα χθες ένα τεστ ωορρηξιας clearblue και μου εμφανίστηκε η χαρούμενη φατσουλα.ηρθα σε επαφή χθες μετά το θετικό αποτέλεσμα και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να έρθω σε επαφές και σήμερα και αύριο. Γενικά επειδή προσπαθούμε πρώτη φορά πόσο πιθανό είναι να μείνει κάποια με την πρώτη έγκυος??επίσης πόσο καιρό ζει το σπέρμα μέσα μας? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pink strawberry said:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια εδώ στην παρέα. Είχα τελευταία περίοδο 8/7 με κύκλο 28-30 ημερών. Έκανα χθες ένα τεστ ωορρηξιας clearblue και μου εμφανίστηκε η χαρούμενη φατσουλα.ηρθα σε επαφή χθες μετά το θετικό αποτέλεσμα και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να έρθω σε επαφές και σήμερα και αύριο. Γενικά επειδή προσπαθούμε πρώτη φορά πόσο πιθανό είναι να μείνει κάποια με την πρώτη έγκυος??επίσης πόσο καιρό ζει το σπέρμα μέσα μας? 

Καλημέρα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Ναι καλό θα ήταν να έρθετε και σήμερα σε επαφή. Το σπέρμα μπορεί να ζει έως και μέρες αλλά ανάλογα το σπέρμα..άλλα ζουν λίγες ώρες πχ... Αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στους 2 σας μπορεί να μείνεις και με τη πρώτη όπως λες αλλά γενικά σε ένα διάστημα 6 μηνών σίγουρα...γιατί και όλα τέλεια να είναι κάθε μήνας δεν είναι εξίσου καλός και παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Απ τη στιγμή που το τεστ βγαίνει πρώτη φορά θετικό (φαντάζομαι είχες κάνει κ προχθές κ ήταν αρνητικό? άρα χθες το 1ο θετικό σου?) η ωορρηξία γίνεται συνήθως σε 24-36 ώρες και το ωάριο ζει για κάποιες ώρες μετά, οπότε καλό είναι να έχετε επαφές τη μέρα με το 1ο θετικό και την επόμενη.

Παρεπιπτόντως επειδή έχω καεί σχετικά όσο προσπαθείτε πρέπει να παίρνεις φυλλικό (filicine πχ. η κάποιο άλλο) και το διάστημα του 2ου μισού του κύκλου σου μετά τη προσπάθεια δηλαδή να είσαι λίγο πιο προσεκτική. Συνεχίζεις κανονικά τη ζωή σου αλλά απέφυγε πολύ βαριές ασκήσεις δουλειές κλπ όπως και αλκοόλ, κάπνισμα κατά το δυνατό...

Εύχομαι να είναι ο τυχερός σου μήνας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Ναι καλό θα ήταν να έρθετε και σήμερα σε επαφή. Το σπέρμα μπορεί να ζει έως και μέρες αλλά ανάλογα το σπέρμα..άλλα ζουν λίγες ώρες πχ... Αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στους 2 σας μπορεί να μείνεις και με τη πρώτη όπως λες αλλά γενικά σε ένα διάστημα 6 μηνών σίγουρα...γιατί και όλα τέλεια να είναι κάθε μήνας δεν είναι εξίσου καλός και παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Απ τη στιγμή που το τεστ βγαίνει πρώτη φορά θετικό (φαντάζομαι είχες κάνει κ προχθές κ ήταν αρνητικό? άρα χθες το 1ο θετικό σου?) η ωορρηξία γίνεται συνήθως σε 24-36 ώρες και το ωάριο ζει για κάποιες ώρες μετά, οπότε καλό είναι να έχετε επαφές τη μέρα με το 1ο θετικό και την επόμενη.

Παρεπιπτόντως επειδή έχω καεί σχετικά όσο προσπαθείτε πρέπει να παίρνεις φυλλικό (filicine πχ. η κάποιο άλλο) και το διάστημα του 2ου μισού του κύκλου σου μετά τη προσπάθεια δηλαδή να είσαι λίγο πιο προσεκτική. Συνεχίζεις κανονικά τη ζωή σου αλλά απέφυγε πολύ βαριές ασκήσεις δουλειές κλπ όπως και αλκοόλ, κάπνισμα κατά το δυνατό...

Εύχομαι να είναι ο τυχερός σου μήνας!

Ένα τεστ έκανα χθες μόνο και βγήκε θετικό.. Προχθές δεν είχα κάνει. Μόλις βγήκε θετικό ήρθαμε σε επαφή... Πόσες μέρες βγαίνει η "φατσουλα χαμογελαστή"?μονο 2?την ημέρα της ωορρηξιας είναι αρνητικό το τεστ ωορρηξιας ε? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pink strawberry είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια εδώ στην παρέα. Είχα τελευταία περίοδο 8/7 με κύκλο 28-30 ημερών. Έκανα χθες ένα τεστ ωορρηξιας clearblue και μου εμφανίστηκε η χαρούμενη φατσουλα.ηρθα σε επαφή χθες μετά το θετικό αποτέλεσμα και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να έρθω σε επαφές και σήμερα και αύριο. Γενικά επειδή προσπαθούμε πρώτη φορά πόσο πιθανό είναι να μείνει κάποια με την πρώτη έγκυος??επίσης πόσο καιρό ζει το σπέρμα μέσα μας? 

Επίσης απ' όσο ξέρω καλό θα ήταν να ξεκινήσετε και δύο μέρες νωρίτερα , συν την μέρα της ωορρηξίας και την επόμενη 

Γιατί το σπέρμα ζει 2 με 3,  24 ώρα 

Για να είσαι μέσα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pink strawberry said:

Ένα τεστ έκανα χθες μόνο και βγήκε θετικό.. Προχθές δεν είχα κάνει. Μόλις βγήκε θετικό ήρθαμε σε επαφή... Πόσες μέρες βγαίνει η "φατσουλα χαμογελαστή"?μονο 2?την ημέρα της ωορρηξιας είναι αρνητικό το τεστ ωορρηξιας ε? 

σε μένα κάποιες φορές τη  μέρα της ωορρηξίας που τη νιώθω είναι πια αρνητικό, άλλες φορές είναι 2 μέρες θετικό..παίζει..

Ένα τεστ έκανες και το πέτυχες με τη μία? μπράβο :razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ellidr είπε:

Επίσης απ' όσο ξέρω καλό θα ήταν να ξεκινήσετε και δύο μέρες νωρίτερα , συν την μέρα της ωορρηξίας και την επόμενη 

Γιατί το σπέρμα ζει 2 με 3,  24 ώρα 

Για να είσαι μέσα 

Το θετικό τεστ ωορρηξιας βγαίνει θετικό μόνο 2 μέρες το μήνα? 

Just now, olpapa είπε:

σε μένα κάποιες φορές τη  μέρα της ωορρηξίας που τη νιώθω είναι πια αρνητικό, άλλες φορές είναι 2 μέρες θετικό..παίζει..

Ένα τεστ έκανες και το πέτυχες με τη μία? μπράβο :razz:

Ναι ένα τεστ έκανα χθες... Στο περίπου υπολόγιζα και ήταν θετικό!!! Λες να είμαι τυχερή να το πιάσουμε με την πρώτη??? Μακάρι.... Παίρνω φυλλικο οξύ.. Είμαι και φαρμακοποιός παρεμπιπτόντως οπότε έχω προετοιμάσει κατάλληλα... Χιχιχι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pink strawberry είπε:

Το θετικό τεστ ωορρηξιας βγαίνει θετικό μόνο 2 μέρες το μήνα? 

Μπορεί και μόνο μια 

Εγώ που έκανα πχ το home test 

Φαντάσου ήταν πιο έντονη η γραμμή που δείχνει ότι είναι θετικό από την control line 

Και την επόμενη ήταν πολύ πιο αχνό

Αλλά πιο πολλές επαφές να έχεις μια με δυο μέρες πριν την ωορρηξία 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Μπορεί και μόνο μια 

Εγώ που έκανα πχ το home test 

Φαντάσου ήταν πιο έντονη η γραμμή που δείχνει ότι είναι θετικό από την control line 

Και την επόμενη ήταν πολύ πιο αχνό

Αλλά πιο πολλές επαφές να έχεις μια με δυο μέρες πριν την ωορρηξία 

 

Είχα και επαφή 3 μέρες πριν το θετικό τεστ... Αχ ρε κορίτσια ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα είχα τέτοια αγωνία να κάνω μωράκι... Ξαφνικά μου χτύπησε το ρολόι της μητρότητας.. Απλά ακούω όλο ιστορίες με κοπέλες που παιδευονται αρκετά να κάνουν νινι και πιστεύω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να πιάσω.... Ξέρω είναι λάθος η ψυχολογία μου αλλά έτσι νιώθω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pink strawberry είπε:

Είχα και επαφή 3 μέρες πριν το θετικό τεστ... Αχ ρε κορίτσια ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα είχα τέτοια αγωνία να κάνω μωράκι... Ξαφνικά μου χτύπησε το ρολόι της μητρότητας.. Απλά ακούω όλο ιστορίες με κοπέλες που παιδευονται αρκετά να κάνουν νινι και πιστεύω ότι θα είναι πολύ δύσκολο να πιάσω.... Ξέρω είναι λάθος η ψυχολογία μου αλλά έτσι νιώθω 

Οι πιο πολλές έτσι είμαστε 

Μη νομίζεις 

Ένα χρόνο προσπαθώ 

Κακό βέβαια αυτό αλλά 

Άμα χτυπάει το καμπανάκι ,τρελενεται ο εγκέφαλος μας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ellidr είπε:

Οι πιο πολλές έτσι είμαστε 

Μη νομίζεις 

Ένα χρόνο προσπαθώ 

Κακό βέβαια αυτό αλλά 

Άμα χτυπάει το καμπανάκι ,τρελενεται ο εγκέφαλος μας

Εύχομαι από την ψυχή μου σε όλες να αποκτήσουμε το μωράκι μας. Και πιστεύω ότι έχει προοδεψει τόσο η επιστήμη που είναι εφικτό για όλες πλέον. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...