Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, deppy14 είπε:

      Ευχαριστώ πολύ..είμαι 37..πρώτη διέγερση το 21 2 ωοθυλάκια το ένα άδειο το άλλο έφτασε 3ης μέρας αρνητικό..το 22 διέγερση με ένα ωάριο πάλι τον επόμενο μήνα κάναμε με 2 ωοθυλάκια το ένα δεν γονιμοποιηθηκε κ βάλαμε τα δύο μαζί πάλι αρνητικό.μαλλον απέτυχαν λόγω εμβρύων.α έχω ένα ινομυωμα που δεν ενοχλεί.εχω κ κάποια αυτοάνοσα κ προδιάθεση για ζάχαρο..ο σύζυγος εχει κιρσοκήλη κ δεν είναι καλά τα σπερμοδιογραμματα.γιαυτο δεν κάνω συνέχεια εξωσωματική δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κ σκέφτομαι τη δωρεά..με τον γιατρό είχα μιλήσει τον Νοέμβριο κ μου είχε πει πάλι για διέγερση οπότε σκέφτομαι να πάρω κ άλλη γνώμη.Να σου ζήσουν τα μικρακια σου!!!

      Καλησπέρα και από μένα.. εγώ αυτό που διαβάζω είναι ότι υπάρχουν και διάφορα άλλα θέματα που ακόμα και η δωρεά ωαρίων δεν θα λύσει τα προβλήματα!

      Καταρχήν πρέπει να απευθυνθείτε σε πολλές άλλες ειδικότητες για να βελτιώσετε την κατάσταση με το ζάχαρο (ενδοκρινολόγος με εξειδίκευση στις ορμόνες αναπαραγωγής), αυτοάνοσα (ρευματολόγος με εξειδίκευση κύησης) και κακά σπερμοδιαγραμματα (ανδρολογος με εξειδίκευση στην υπογονιμότητα) τέλος το ινομυωμα, θα βεβαιωνομουν και με άλλους γιατρούς ότι δεν ενοχλεί και αν είναι στη μήτρα και είχα την οικονομική δυνατότητα άσχετα με το αν ενοχλεί, θα το αφαιρούσα για να βελτιώσω τις πιθανότητες εμφύτευσης.. δεν γνωρίζω αν ήδη έχετε πάει αλλά αν δεν βελτιωθούν αυτά, η δωρεά ωαρίων δεν είναι πανάκεια!! Θα ήταν αμαρτία να δώσεις 5.000€ πάνω κάτω για μια τρύπα στο νερό..! Και συγνώμη αν ακουγομαι σκληρή αλλά έχουν φύγει πολλά 5.000λιαρα απατα γιατί πολύ απλά οι γιατροί σου "φουσκώνουν" τα μυαλά ότι η δωρεά θα σου λύσει όλα σου τα προβλήματα με ιδίων όφελος!! (Όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς..!)

      Μετά η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική.. σίγουρα δεν θα είναι και εύκολο και σίγουρα με πωα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να κάνεις διεγέρσεις! Μόνο φυσικοί κύκλοι και ίσως κανάς ήπιος τροποποιημένος... Σίγουρα θα έπαιρνα και άλλες γνώμες!! Αυτό βέβαια έγκειται στα δικά σου ψυχικά και οικονομικά αποθέματα..

      Εγώ για εμένα ως Kiddo θα έδινα ένα χρονικό περιθώριο μέχρι τα 39-40 και εφόσον βλέπω ότι οι κύκλοι μου δεν βελτιώνονται θα προχωραγα με δωρεά, η δωρεά πάντα εκεί θα είναι. Επίσης θα τα ξεψαχνιζα όλα!!!! Οτιδήποτε άλλη εξέταση που δεν έγινε, να γίνει!! Πριν να έκανα το οτιδήποτε άλλο, πρώτα θα βελτίωνα τους υπόλοιπους παράγοντες και κυρίως να δούμε αν το σπέρμα έχει και άλλα θέματα προς βελτίωση (πχ υψηλό κατακερματισμό, μικρόβια κτλ κτλ.) Τέλος θα άφηνα το όποιο έμβρυο μπορεί να προκύψει, σε στάδιο βλαστοκυστης (5ης μέρας έμβρυα) και μόνο εφόσον και αν έχω 2-3 θα προχωραγα σε ετ (η ηλικία και το ιστορικό σου επιτρέπει ετ 3 εμβρύων).. αν όχι, υπάρχει πάντα και η δωρεά! Αλλά πλέον θα προχωρούσα έχοντας ήσυχη τη συνείδηση μου ότι εξάντλησα τις πιθανότητες..!

      Θα συμφωνήσω κατά τα άλλα με τη @LeneL! Η δωρεά θα σου δώσει σίγουρα παιδακι@ στην αγκαλιά σου παρά την πωα..! Αλλά δεν είναι πανάκεια το ξαναλέω και ακόμα και αν δεν επιλέξεις να δώσεις άλλο περιθώριο για προσπάθεια με δικό σου γενετικό υλικό αλλά επιλέξεις άμεσα τη δωρεά, ισχυρή άποψη μου να μην το κάνεις χωρίς να βελτιώσεις και ελέγξεις ενδελεχώς σπέρμα - μήτρα - ενδοκρινολογικά - αιματολογικά - ανοσολογικά - ρευματολογικά!! 

      Ελπίζω να βοήθησα..

Τεστ ωορρηξιας


Recommended Posts

Κοριτσαρες μανούλες και μέλλουσες μανούλες καλησπέρα. Βοηθήστε με λίγο με τα τετσ ωορρηξιας όσες τα έχετε χρησιμοποιήσει. Η ωορρηξία μπορεί να είναι και σε άσχετη μέρα κ όχι στην μέση του κύκλου? Έχω κύκλο 27 ημερών είμαι στην 15η μέρα κ δεν έχω δει θετικό τεστ ωορρηξιας μέχρι τώρα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elia είπε:

Κοριτσαρες μανούλες και μέλλουσες μανούλες καλησπέρα. Βοηθήστε με λίγο με τα τετσ ωορρηξιας όσες τα έχετε χρησιμοποιήσει. Η ωορρηξία μπορεί να είναι και σε άσχετη μέρα κ όχι στην μέση του κύκλου? Έχω κύκλο 27 ημερών είμαι στην 15η μέρα κ δεν έχω δει θετικό τεστ ωορρηξιας μέχρι τώρα... 

καθε κυκλος εχει διακιμαvσεις μπορει αυτη τηv φορα vα καvεις κυκλο μεγαλυτερο δηλαδη 32 ημερωv. Η ωορηξια γιvετε 12-16 μερες πριv τηv περιοδο. επισης μπορει vα μηv εχεις καταλαβει καλα τα τεστ σε πολλες κοπελες δεv γιvετε πολυ σκουρο το θετικο τεστ κ επισης πολλες φορες χρειαζετε vα καvεις παραπαvω απο εvα τεστ τηv μερα για vα εισαι σιγουρη. Αλλη περιπτωση ειvαι vα υπαρχει προβλημα κ vα μηv καvεις ωορηξια σε αυτοv τοv κυκλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

καθε κυκλος εχει διακιμαvσεις μπορει αυτη τηv φορα vα καvεις κυκλο μεγαλυτερο δηλαδη 32 ημερωv. Η ωορηξια γιvετε 12-16 μερες πριv τηv περιοδο. επισης μπορει vα μηv εχεις καταλαβει καλα τα τεστ σε πολλες κοπελες δεv γιvετε πολυ σκουρο το θετικο τεστ κ επισης πολλες φορες χρειαζετε vα καvεις παραπαvω απο εvα τεστ τηv μερα για vα εισαι σιγουρη. Αλλη περιπτωση ειvαι vα υπαρχει προβλημα κ vα μηv καvεις ωορηξια σε αυτοv τοv κυκλο. 

Σε ευχαριστώ πολύ.. Έχω πάρει τεστ που λένε yes or no Για να ειμαι σιγουρη καθώς με τις γραμμές μπερδεύομουν. Οπότε θα συνεχίσω τα τεστ μήπως όντως αυτός ο κύκλος είναι μεγαλύτερος. Εκτός κι αν είμαι άτυχη κ όντως δεν κάνω. Απλά δεν ήξερα αν γίνεται ας πούμε σε 27αρι κύκλο να γίνει παράδειγμα η ωορρηξια την 18 η 19 μέρα... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Έχω πάρει τεστ που λένε yes or no Για να ειμαι σιγουρη καθώς με τις γραμμές μπερδεύομουν. Οπότε θα συνεχίσω τα τεστ μήπως όντως αυτός ο κύκλος είναι μεγαλύτερος. Εκτός κι αν είμαι άτυχη κ όντως δεν κάνω. Απλά δεν ήξερα αν γίνεται ας πούμε σε 27αρι κύκλο να γίνει παράδειγμα η ωορρηξια την 18 η 19 μέρα... 

οχι δεv γιvεται τοσο αργα σε 27αρι κυκλο. Καμια φορα αυτα τα τεστ καvουv κ λαθος οποτε καλο ειvαι vα παρεις κ αλλη εταιρεια για vα εισαι σιγουρη. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Έχω πάρει τεστ που λένε yes or no Για να ειμαι σιγουρη καθώς με τις γραμμές μπερδεύομουν. Οπότε θα συνεχίσω τα τεστ μήπως όντως αυτός ο κύκλος είναι μεγαλύτερος. Εκτός κι αν είμαι άτυχη κ όντως δεν κάνω. Απλά δεν ήξερα αν γίνεται ας πούμε σε 27αρι κύκλο να γίνει παράδειγμα η ωορρηξια την 18 η 19 μέρα... 

Καλησπέρα!! Με σταθερό κυκλο 28 ημερών χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας της hometest απλα για να σιγουρευτώ για την κατάλληλη μερα! Συνέχισε να κάνεις τεστ στη μέση του κύκλου σου ακομη και πρωι-βραδυ. Λογικά θα το λένε και στις οδηγίες χρήσης 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Με σταθερό κυκλο 28 ημερών χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας της hometest απλα για να σιγουρευτώ για την κατάλληλη μερα! Συνέχισε να κάνεις τεστ στη μέση του κύκλου σου ακομη και πρωι-βραδυ. Λογικά θα το λένε και στις οδηγίες χρήσης 

Καλημέρα....! Κάνω πρωί βράδυ για να είμαι σίγουρη.... Ίσως κ να μην κάνω αυτόν τον μήνα τι να πω. Κι εγώ της hometest πήρα απλά λένε yes or no.... Όλο no μου λέει το σκασμένο χιχιχι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elia είπε:

Καλημέρα....! Κάνω πρωί βράδυ για να είμαι σίγουρη.... Ίσως κ να μην κάνω αυτόν τον μήνα τι να πω. Κι εγώ της hometest πήρα απλά λένε yes or no.... Όλο no μου λέει το σκασμένο χιχιχι

Καλημέρα!! Παντως ειναι αξιόπιστα!! Έχεις ξεπεράσει τα μέσα του κύκλου σου;; Έχε εσυ επαφές μερα παρα μερα να σαι σίγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Polly1 είπε:

Καλημέρα!! Παντως ειναι αξιόπιστα!! Έχεις ξεπεράσει τα μέσα του κύκλου σου;; Έχε εσυ επαφές μερα παρα μερα να σαι σίγουρη!!!

Αν ο κύκλος είναι 27αρης τα ξεπέρασα τα μισά. Αν είναι 27αρης όπως κάποιες φορές παλιότερα λογικά αύριο θα έχω ωορηξια. Πάντως κ σήμερα όχι μου έβγαλε.... Έχω απογοητευτεί. Να μου βγαίνουν αρνητικά τα τεστ εγκυμοσύνης να μου βγαίνουν και τα ωορρηξιας??? Χιχιχι

29 αρης εννοούσα. Καμοια φορά είναι 29 αρης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elia είπε:

Αν ο κύκλος είναι 27αρης τα ξεπέρασα τα μισά. Αν είναι 27αρης όπως κάποιες φορές παλιότερα λογικά αύριο θα έχω ωορηξια. Πάντως κ σήμερα όχι μου έβγαλε.... Έχω απογοητευτεί. Να μου βγαίνουν αρνητικά τα τεστ εγκυμοσύνης να μου βγαίνουν και τα ωορρηξιας??? Χιχιχι

29 αρης εννοούσα. Καμοια φορά είναι 29 αρης 

Σου έχει ξανασυμβεί να σου βγαίνει αρνητικό συνέχεια;; Έχε επαφές αυτές τις μερες μήπως έπεσες στις 29 μερες και το παρακολουθείς Γενικά!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Σου έχει ξανασυμβεί να σου βγαίνει αρνητικό συνέχεια;; Έχε επαφές αυτές τις μερες μήπως έπεσες στις 29 μερες και το παρακολουθείς Γενικά!!

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξιας τόσο εντατικά. Είχα αγοράσει κ τον προηγούμενο μήνα αλλά αυτά με τις γραμμές και ίσως εγώ έκανα λάθος.... Οπότε είπα να πάρω τα yes or no αυτη τη φορά να μην μπερδεύομαι. Κάνω πρωί βράδυ μήπως άλλαξε ο κύκλος μου. Τι να πω αν δεν μου το βγάλει κ αύριο θετικό μάλλον δεν έκανα ωορρηξια... Γιατι να την έχασα το αποκλείω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elia είπε:

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τεστ ωορρηξιας τόσο εντατικά. Είχα αγοράσει κ τον προηγούμενο μήνα αλλά αυτά με τις γραμμές και ίσως εγώ έκανα λάθος.... Οπότε είπα να πάρω τα yes or no αυτη τη φορά να μην μπερδεύομαι. Κάνω πρωί βράδυ μήπως άλλαξε ο κύκλος μου. Τι να πω αν δεν μου το βγάλει κ αύριο θετικό μάλλον δεν έκανα ωορρηξια... Γιατι να την έχασα το αποκλείω 

Όντως!! Πάντως ανάφερε το στον γιατρό σου σε περίπτωση που δε δεις θετικό!!

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, elia said:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Έχω πάρει τεστ που λένε yes or no Για να ειμαι σιγουρη καθώς με τις γραμμές μπερδεύομουν. Οπότε θα συνεχίσω τα τεστ μήπως όντως αυτός ο κύκλος είναι μεγαλύτερος. Εκτός κι αν είμαι άτυχη κ όντως δεν κάνω. Απλά δεν ήξερα αν γίνεται ας πούμε σε 27αρι κύκλο να γίνει παράδειγμα η ωορρηξια την 18 η 19 μέρα... 

Σε κυκλο 27 ημερών μπορει κ να κάνεις ωορηξια 11η η 12η μερα. τα ξεκίνησες αρκετά νωρις τα τεστ ώστε να καλύψεις αυτές τις ημέρες ;

Επεξεργάστηκαν by Moana
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Σε κυκλο 27 ημερών μπορει κ να κάνεις ωορηξια 11η η 12η μερα. τα ξεκίνησες αρκετά νωρις τα τεστ ώστε να καλύψεις αυτές τις ημέρες ;

Τα ξεκίνησα την 8η μέρα ακριβώς γι αυτό το λόγο... Σήμερα είμαι στην 16η και δεν έχω δει θετικό ακόμα. Κάνω ένα γύρω στις 12 το μεσημέρι και ένα γύρω στις 9 το βράδυ. Πάντως σήμερα νιώθω κάτι πονακια. Όχι κάτι το φοβερό. Ελπίζω αύριο να μου βγει θετικό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elia said:

Τα ξεκίνησα την 8η μέρα ακριβώς γι αυτό το λόγο... Σήμερα είμαι στην 16η και δεν έχω δει θετικό ακόμα. Κάνω ένα γύρω στις 12 το μεσημέρι και ένα γύρω στις 9 το βράδυ. Πάντως σήμερα νιώθω κάτι πονακια. Όχι κάτι το φοβερό. Ελπίζω αύριο να μου βγει θετικό 

οκ, τα ξεκίνησες νωρις, εισαι καλυμμένη. Καλη επιτυχία! Εύχομαι να σου χαμογελάσει κ το τεστ κ η τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

οκ, τα ξεκίνησες νωρις, εισαι καλυμμένη. Καλη επιτυχία! Εύχομαι να σου χαμογελάσει κ το τεστ κ η τύχη!

Μακάρι για όλες μας κορίτσι μου. Σε χιλιο ευχαριστώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...