Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Απλά το καλοκαίρι πιστεύω δεν είναι τόσο καλή περίοδος με ζεστη κλπ άντε να δούμε

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

Πολυκυστικες και εγκυμοσυνη


Alexfwt

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας. Από τον Μάρτιο και μετά είπαμε με το σύντροφό μου να ξεκινήσουμε ελεύθερα επαφές κι αν μας έρθει ένα μωράκι καλοδεχουμενο! Έτσι έκοψα τα αντισυλληπτικα που έπαιρνα από το 2010 κι αυτό λόγω πολυκυστικων ωοθηκών. Τα αντισυλληπτικα τα έπαιρνα 9 μήνες το χρόνο και 3 μήνες όχι. Στο τρίμηνο εκτός από μικρές εξαιρέσεις η περίοδος μου ερχόταν γύρω στις 28-31 ημέρες. Έχω επισκεφθεί δύο γυναικολόγους αυτά τα χρόνια και οι δύο μου είπαν πως έχω το ΣΠΩ και πως ωοθήκες μου είναι γεμάτες κύστες μάλιστα ο ένας μου είπε ότι δεν θα μπορούσα να κάνω μωράκι χωρίς βοήθεια. Τέλος πάντων εδώ και 3 μήνες κάνω αγωγή με Glucophage των 850mg ένα χάπι την ημέρα και η περίοδος πάλι μου ερχόταν γύρω στις 30 ημέρες με εξαίρεση τον τελευταίο μήνα. Τελευταία περίοδος 30 Ιουλίου ελεύθερες επαφές συχνά το τελευταίο τεστ εγκυμοσύνης το έκανα στις 10 ημέρες καθυστέρησης όπου βγήκε αρνητικό. Βέβαια 2 μέρες πριν και τη ίδια ημέρα ειχαμε επαφή κι από χθες πια στις 15 ημέρες καθυστέρησης έχω συμπτώματα περιόδου πόνος στο στήθος και χαμηλά στη κοιλιά. Έχω μπερδευτεί τελείως υπάρχει λέτε πιθανότητα εγκυμοσύνης; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεχίζεις το γκλουκοφαζ, ετσι; φαίνεται να είχε ρυθμιστεί ο κύκλος αλλα μπορει να χρειάζεται κ κτ ακομη. Θα έπρεπε το τεστ να δείξει αλλα καλύτερα να κάνεις χοριακη κ να επικοινωνήσεις με τον γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Συνεχίζεις το γκλουκοφαζ, ετσι; φαίνεται να είχε ρυθμιστεί ο κύκλος αλλα μπορει να χρειάζεται κ κτ ακομη. Θα έπρεπε το τεστ να δείξει αλλα καλύτερα να κάνεις χοριακη κ να επικοινωνήσεις με τον γιατρο σου

Ναι το συνεχίζω κανονικά.. Και εγώ αυτό σκέφτηκα να περιμένω μέχρι την Τρίτη τουλάχιστον και να κάνω μια χοριακη.. Δεν ξέρω αν έπαιξε και ρόλο η θάλασσα και τα μπάνια για αυτή την καθυστέρηση.. Σ ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντησή σου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι χθες έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης self clear το οποίο ανιχνεύει την κύηση νωρις και βγήκε αρνητικό. Σήμερα μίλησα με τον γυναικολόγο μου του είπα για το τεστ όπως και ότι είχα επαφή πριν 1 εβδομάδα και άλλη μια πριν 10 μέρες μου είπε πως δεν νομίζει να τίθεται θέμα εγκυμοσύνης και μου είπε να πάρω duphaston 10mg για 4 ημέρες 1 πρωί κι ένα βράδυ ώστε να μου έρθει περίοδος. Το πρώτο μου ερώτημα είναι αν υπαρχει περίπτωση εγκυμοσύνης κι απλά είναι νωρίς να δείξει το τεστ; επίσης μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να αυξήσω τη δόση του Glucophage αντί για 1 ημερησίως σε 2.. Η να μου προσθέσει Glucophage και inofert μαζί.. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexfwt είπε:

Καλησπέρα και πάλι χθες έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης self clear το οποίο ανιχνεύει την κύηση νωρις και βγήκε αρνητικό. Σήμερα μίλησα με τον γυναικολόγο μου του είπα για το τεστ όπως και ότι είχα επαφή πριν 1 εβδομάδα και άλλη μια πριν 10 μέρες μου είπε πως δεν νομίζει να τίθεται θέμα εγκυμοσύνης και μου είπε να πάρω duphaston 10mg για 4 ημέρες 1 πρωί κι ένα βράδυ ώστε να μου έρθει περίοδος. Το πρώτο μου ερώτημα είναι αν υπαρχει περίπτωση εγκυμοσύνης κι απλά είναι νωρίς να δείξει το τεστ; επίσης μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να αυξήσω τη δόση του Glucophage αντί για 1 ημερησίως σε 2.. Η να μου προσθέσει Glucophage και inofert μαζί.. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.. 

Δ ειμαι γιατρος κ δ εχω πολυκυστικες, απλα για να νιώθω εγω 1000%σιγουρη με την απόφαση μου, θα εκανα χοριακη.ισως αν γίνεται να αφηνα κ 5μερες να αποκλείσω κ το ενδεχομενο σύλληψης πριν μια εβδομαδα

Δλδ χοριακη σε 5μερες κ εφόσον είναι αρνητική τότε να επαιρνα τα φάρμακα. Δ ξερω αν θα ήταν καλό να έκανες κ εναν υπερηχο κ μετα να έπαιρνες τα φαρμακα

Αλλα μαλλον απλα χρειάζεται ρύθμιση το γκλουκοφαζ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vikib είπε:

Δ ειμαι γιατρος κ δ εχω πολυκυστικες, απλα για να νιώθω εγω 1000%σιγουρη με την απόφαση μου, θα εκανα χοριακη.ισως αν γίνεται να αφηνα κ 5μερες να αποκλείσω κ το ενδεχομενο σύλληψης πριν μια εβδομαδα

Δλδ χοριακη σε 5μερες κ εφόσον είναι αρνητική τότε να επαιρνα τα φάρμακα. Δ ξερω αν θα ήταν καλό να έκανες κ εναν υπερηχο κ μετα να έπαιρνες τα φαρμακα

Αλλα μαλλον απλα χρειάζεται ρύθμιση το γκλουκοφαζ

Και εμένα το ένστικτο μου αυτό μου λέει γιατί με μπέρδεψε που μου απέκλεισε το ενδεχόμενο. Καλύτερα να κάνω και μια χοριακη για σιγουριά.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...