Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μικρή κοιλίτσα...


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια , αύριο μπαίνω στην 33η εβδομάδα και έχω έναν προβληματισμό, έχω μικρή κοιλιτσα καμία σχέση με τις εγκυμονούσες που βλέπουμε στον 8ο μήνα . Από σωματότυπο είμαι γεματουλα , ξέρω παίζει ρόλο και αυτό αλλά όχι και για τόσο μικρή κοιλιτσα . Πάντως στον υπέρηχο ο γιατρός μου είπε είμαστε καλά, τελευταία φορά το μωρό ήταν 1700 περίπου αρχές Νοεμβρίου . Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς ,πάντως εμένα με ανησυχεί διότι νομίζω ότι δεν παίρνει βάρος ! Είχατε παρόμοια εμπειρία ; 

Επεξεργάστηκαν by Angelina91
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Angelina91 καλημερα κοριτσι μου! Κι εγω τα ιδια ακριβως! Χθες μπηκα στη 34 εβδομαδα. Ο μικρος μου στις  5/11 ηταν 1600 γραμμαρια. Και απο κοιλια νομιζω οτι αλλες εγκυουλες ηταν ετσι στον 6 μηνα ηδη. Αλλα ισως παιζει ρολο οτι ειναι πρωτη εγκυμοσυνη. Εμενα το βαρος με προβληματιζει. Διαβαζω για μωρακια πανω απο 2000 γραμμαρια στην εβδομαδα μου κι αγχωνομαι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσι μου.εμεινα εγκυος 51κιλα με υψος 1.72,δηλ ελλιποβαρης (δεν ειχα καν αποθεμα) κ γεννησα 55κιλα. πηρα συνολικα μολις 4κιλα. η κοιλια μου οταν γεννουσα ηταν σαν να ημουν 6μηνων απ οτι μ λεγε ο γυναικολογος μ π μετραγε το μηκος κ την περιμετρο κ ο ιδιος μ λεγε δεν ειχε ποτε ασθενη με τοσο μικρη κοιλια, αλλα ποτεδεν μ εθπε οτι παοζει ρολο στην κυηση.. για να καταλαβεις οταν εφευγα απ τη δουλεια με αδεια τοκετου στον 8ο κ ειχα παει να αποχαιρετησω με ρωτουσαν πολλοι συναδελφοι μ γτ φευγω, γτ δεν ειχαν καταλαβει καν οτι ειμαι εγκυος. φορουσα τα ρουχα μ, ειχα παρει μονον ενα κολαν κ ενα παντελονι εγκυμοσυνης, δεν πρηστηκα ποτε,μεχρι να γεννησω εσκυβα κανονικα, καθομουν σταυροποδι, εβαζα παπουτσια ανετα, κλπ δεν ενιωσα δυσκινητη ουτε μια μερα. ισα ισαριχα ρεψει ειδικαστο προσωπο... στο νοσοκομειο ειχαν παθει σοκ μαιες κ γιατροι. φαντασου οταν με ετοιμαζαν οι νοσοκομες με ρωτουσαν γτ γενναω τοσο προωρα...κ λεω τι εννοειτε; ειμαι 38η εβδομαδα...περιττο να πω οτι μολις γεννησα εμεινα 49κιλα κ παλι μπαιναν οι μαιες στο δωματιο κ λεγαν εδω ειναι η κοπελα π ειναι σαν να μην γεννησε ποτε; ουτε τα κοριτσια στο φορουμ απο την ομαδα μ, π τους τα ελεγα, δεν μπορουσαν να το φανταστουν, μεχρι π ειδαν τη φωτογραφια μ μια μερα πριν γεννησω...χαχαχχα το μωρακι μ γεννηθηκε τελικα 3060, ενω αρχικα φαινοταν παντα στις τελευταιες εκατοστιαιες κ γιατρος κ εμβρυογεννετιστης μεχρι τον 8ο μ λεγαν οτι μπορει να βγει γυρω στα 2500..!! για να μη σ πω οτι μετα με αποκλειστικο κιολας θηλασμο κ εγινε ενα παιδακι της μισελεν π ολοι απορουν πως τα καταφερα.. οποτε μην αγχωνεσαι καθολου οτι κατι παει λαθος..κ τελος δενντο εχεις συζητησει με το γιατρο σ;νομιζω αυτος ειναι ο καταλληλος να σ παρει καθε αμφιβολια.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν φαίνεται τόσο η κοιλιά αλλά ίσως είναι ανάλογα σωματότυπου.. Κ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν φαινόταν καθόλου η κοιλιά μου. Όταν μπήκα στον όγδοο μια με ρώτησε δειλά μήπως είσαι έγκυος?? Κ όταν της είπα σε ποια εβδομάδα είμαι μου απάντησε ότι φοβόταν να με ρωτήσει γιατί σκεφτόταν να μην με προσβάλει μήπως απλά παραεφαγα!! Βέβαια στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα θέμα γιατί ήταν μικρό μωράκι. Στην δεύτερη φαινόταν περισσότερο αλλά πάλι στον ένατο μήνα ήταν σαν να ήμουνα έβδομο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lou_ είπε:

@Angelina91 καλημερα κοριτσι μου! Κι εγω τα ιδια ακριβως! Χθες μπηκα στη 34 εβδομαδα. Ο μικρος μου στις  5/11 ηταν 1600 γραμμαρια. Και απο κοιλια νομιζω οτι αλλες εγκυουλες ηταν ετσι στον 6 μηνα ηδη. Αλλα ισως παιζει ρολο οτι ειναι πρωτη εγκυμοσυνη. Εμενα το βαρος με προβληματιζει. Διαβαζω για μωρακια πανω απο 2000 γραμμαρια στην εβδομαδα μου κι αγχωνομαι...

Ακριβώς και εγώ το ίδιο έχω πάθει, διαβάζω ότι στις εβδομάδες αυτές τα μωράκια είναι 2 κιλάκια ή και και περισσότερο και εμένα 1700 και αγχώνομαι μήπως δεν πάρει το σωστό βάρος ! Από κοιλιά λες και είμαι στον 6ο !!! Την Δευτέρα έχω να κάνω το ντοπλερ ελπίζω να έχει πάρει κιλάκια . Εγώ πάντως στα κιλά μου είμαι σταθερή! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου , υπομονή !!! 

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημερα κοριτσι μου.εμεινα εγκυος 51κιλα με υψος 1.72,δηλ ελλιποβαρης (δεν ειχα καν αποθεμα) κ γεννησα 55κιλα. πηρα συνολικα μολις 4κιλα. η κοιλια μου οταν γεννουσα ηταν σαν να ημουν 6μηνων απ οτι μ λεγε ο γυναικολογος μ π μετραγε το μηκος κ την περιμετρο κ ο ιδιος μ λεγε δεν ειχε ποτε ασθενη με τοσο μικρη κοιλια, αλλα ποτεδεν μ εθπε οτι παοζει ρολο στην κυηση.. για να καταλαβεις οταν εφευγα απ τη δουλεια με αδεια τοκετου στον 8ο κ ειχα παει να αποχαιρετησω με ρωτουσαν πολλοι συναδελφοι μ γτ φευγω, γτ δεν ειχαν καταλαβει καν οτι ειμαι εγκυος. φορουσα τα ρουχα μ, ειχα παρει μονον ενα κολαν κ ενα παντελονι εγκυμοσυνης, δεν πρηστηκα ποτε,μεχρι να γεννησω εσκυβα κανονικα, καθομουν σταυροποδι, εβαζα παπουτσια ανετα, κλπ δεν ενιωσα δυσκινητη ουτε μια μερα. ισα ισαριχα ρεψει ειδικαστο προσωπο... στο νοσοκομειο ειχαν παθει σοκ μαιες κ γιατροι. φαντασου οταν με ετοιμαζαν οι νοσοκομες με ρωτουσαν γτ γενναω τοσο προωρα...κ λεω τι εννοειτε; ειμαι 38η εβδομαδα...περιττο να πω οτι μολις γεννησα εμεινα 49κιλα κ παλι μπαιναν οι μαιες στο δωματιο κ λεγαν εδω ειναι η κοπελα π ειναι σαν να μην γεννησε ποτε; ουτε τα κοριτσια στο φορουμ απο την ομαδα μ, π τους τα ελεγα, δεν μπορουσαν να το φανταστουν, μεχρι π ειδαν τη φωτογραφια μ μια μερα πριν γεννησω...χαχαχχα το μωρακι μ γεννηθηκε τελικα 3060, ενω αρχικα φαινοταν παντα στις τελευταιες εκατοστιαιες κ γιατρος κ εμβρυογεννετιστης μεχρι τον 8ο μ λεγαν οτι μπορει να βγει γυρω στα 2500..!! για να μη σ πω οτι μετα με αποκλειστικο κιολας θηλασμο κ εγινε ενα παιδακι της μισελεν π ολοι απορουν πως τα καταφερα.. οποτε μην αγχωνεσαι καθολου οτι κατι παει λαθος..κ τελος δενντο εχεις συζητησει με το γιατρο σ;νομιζω αυτος ειναι ο καταλληλος να σ παρει καθε αμφιβολια.

Κορίτσι μου , να χαίρεσαι το μωράκι σου και πάντα να είστε καλά ! Έχω ακούσει διαφορά γύρω από το μέγεθος της κοιλιάς , αλλά δεν παύει να είναι κάτι που να φέρνει ανησυχία αν δεν βλέπεις αυτό που έχεις συνηθίσει .
Έγκυος =κοιλιτσα !  Έχω διαβάσει παίζουν πολλά ρόλο πχ σωματοτυπος , πρώτη εγκυμοσύνη , ύψος , βάρος κλπ ... Εύχομαι να πάνε όλα καλά .... Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Angelina91 με τον γυναικολογο και τον εμβρυολογο που το συζητησα παντως, μου ειπε οτι απλα με αυτο το ρυθμο αναπτυξης, το μωρο θα γεννηθει περι τα 3 κιλα. Θα ναι δηλαδη μικρο και κομψο :) Ισως αυτο κανει κ ευκολοτερο τον τοκετο μας (που ειναι ο φοβος και ο τρομος μου)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την @Lou_ Στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη αν θυμάμαι καλά στην 33η εβδομάδα ήταν γύρω στα 1600γρ. Κ απλά γέννησα στην 38η με καισαρική 2500 κιλά. Εσύ αν γεννήσεις αργότερα θα φτάσει περίπου 2,800-3,000 κιλά

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina91 είπε:

Ακριβώς και εγώ το ίδιο έχω πάθει, διαβάζω ότι στις εβδομάδες αυτές τα μωράκια είναι 2 κιλάκια ή και και περισσότερο και εμένα 1700 και αγχώνομαι μήπως δεν πάρει το σωστό βάρος ! Από κοιλιά λες και είμαι στον 6ο !!! Την Δευτέρα έχω να κάνω το ντοπλερ ελπίζω να έχει πάρει κιλάκια . Εγώ πάντως στα κιλά μου είμαι σταθερή! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου , υπομονή !!! 

Κορίτσι μου , να χαίρεσαι το μωράκι σου και πάντα να είστε καλά ! Έχω ακούσει διαφορά γύρω από το μέγεθος της κοιλιάς , αλλά δεν παύει να είναι κάτι που να φέρνει ανησυχία αν δεν βλέπεις αυτό που έχεις συνηθίσει .
Έγκυος =κοιλιτσα !  Έχω διαβάσει παίζουν πολλά ρόλο πχ σωματοτυπος , πρώτη εγκυμοσύνη , ύψος , βάρος κλπ ... Εύχομαι να πάνε όλα καλά .... Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ❤️

ακριβως ειναι απειρες οι παραμετροι κ τελικα δεν παιζει κ κανενα ρολο. εμενα πχ δεν ηταν καν 1η εγκυμοσυνη . ηταν 3η εγκυμοσυνη (ειχα αλλες δυο π δεν τελεσφορισαν) κ ενω θεωρητικα ειχα περιθωριο να παρω κιλα λογω δεικτη μαζας σωματος κατω τ κανονικου, δεν συνεβη..παντως εχω φιλη π πηρε 25κιλα (!) ειχε μια κοιλια θεορατη λες κ ειχε 3δυμα κ τελικα γεννησε μωρακι 2900. κ αλλη φιλη π πηρε 14κιλα κ ειχε επισης πλ μεγαλη κοιλια, λες κ τα χε παρει ολα εκει κ το μωρο της ηταν 2860. αρα δεν νομιζω οτι παει αναλογικα. επισης εμενα η μικρη μ οπως σ ειπα ηταν παντα πλ μικρο εμβρυο κ στις τελευταιες εκατοστιαιες θεσεις μετρησεων κ αγχωνομασταν για την αναπτυξη της. ειχα κ αντισταση στις μητριαιες κ εκανα αντιπηκτικες ενεσεις, οποτε αγχωνομασταν διπλα.κ λογω διαβητη κυησης η διατροφη μ αν κ 2000 θερμιδες ημερησιως, ηταν πλ πλ αυστηρη οποτε περιθωρια να τρωω αναξελεγκτα μπας κ παρει βαρος το μωρο, δεν υπηρξαν ποτε. στο ντομπλερ το μωρο ηταν 1600. τελικα πηρε μαζεμενο ολο το βαρος απο 35η κ μετα κ οταν ημουν 38κ3 ειδαμε οτι ειχε να παρει βαρος κοντα 10μερες κ μπηκαμε 38κ4 για κτ (γτ ειχα επιπωματικο πλακουντα κ ετσι κ αλλιως κτ θα καναμε οποτε την επισπευσαμε). τελικα με μικροσκοπικη κοιλια κ ελαχιστα κιλα κ το μωρο βγηκε φυσιολογικου βαρους. παντως οι γιατροι μ, μαιευτηρας, εμβρυογεννετιστης κ ενδοκρινολογος, δεν με αγχωσαν ποτε. ισα ισα με χαιρονταν π ημουν ετσι κ μ ελεγαν οτι αυτο θα ειναι ιδανικο για το σωμα μ κ την αποκατασταση τ. ειδικα ο εμβρυογεννετιστης μ λεγε κανονικα το φυσιολογικο ειναι 5 με 9κιλα. παραπανω σε καμια περιπτωση δεν τα χρειαζεται το εμβρυο ουτε μπορουμε να πουμε οτι ειναι μονο κοιλια.ειναι κ πρηξιμο κ κατακρατηση κ κιλα σε ολο το σωμα, π αντικειμενικα δεν ειναι απαραιτητα.  κ να σ πω την αληθεια μετα  απο οσα μ λεγαν οι γιατροι μ, το χαιρομουνα κ γω κ οταν ελεγα οτι ειμαι 8 κ 9 μηνων κ δεν με πιστευαν. γι αυτο σε ρωτησα ο δικος σ τι σ εχει πει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Angelina91 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια , αύριο μπαίνω στην 33η εβδομάδα και έχω έναν προβληματισμό, έχω μικρή κοιλιτσα καμία σχέση με τις εγκυμονούσες που βλέπουμε στον 8ο μήνα . Από σωματότυπο είμαι γεματουλα , ξέρω παίζει ρόλο και αυτό αλλά όχι και για τόσο μικρή κοιλιτσα . Πάντως στον υπέρηχο ο γιατρός μου είπε είμαστε καλά, τελευταία φορά το μωρό ήταν 1700 περίπου αρχές Νοεμβρίου . Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποια από εσάς ,πάντως εμένα με ανησυχεί διότι νομίζω ότι δεν παίρνει βάρος ! Είχατε παρόμοια εμπειρία ; 

Καλησπέρα,με το καλό το μωράκι σου.Σε 2 εγκυμοσύνες είχα εξαιρετικά μικρή κοιλιά.Μετα τον 7ο με ρωτούσαν αν ήμουν εγκυος.Φορουσα κανονικά ολα μου τα ρούχα.Στον πρώτο πήρα 5 κιλά και στον 2ο 3.Ειχα υπερεμεση κύησης και στους 2.Φοβομουν για τα μωρά μην βγουν πολύ μικρά αλλά γέννησα τελειομηνα και τα 2(39+6 και 39+3)το πρώτο 2830 και το δεύτερο 2900.Μια χαρά δηλ.Οταν ήρθε ο τραυματιοφορέας να με πάρει για το δωματιο δεν πίστευε ότι μόλις είχα γεννήσει.Η κοιλιά πλάκα.Στο δεύτερο έτυχε πάλι ο ίδιος να με μεταφέρει και με θυμήθηκε(τόσο εντύπωση του χε κάνει).Μην αγχώνεσαι για το μωρο έχει καιρό να πάρει βάρος.Πιστευω στα 2800 θα βγει και θα ναι μια χαρά.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου , έκανα σήμερα το ντοπλερ , είμαστε πολύ καλά στα 1900 , μου έφυγε ένα μεγάλο άγχος !!!  Σας ευχαριστώ παρά πολύ για την συμπαράσταση σας , εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλος ! Να είστε καλά ο όλες σας και με υγιή μωράκια στην αγκαλιά σας ❤️❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομιχω οτι παιζει κ πολυ ρολο ο σωματοτυπος τελικα...εγω ημουν 74 κιλα κ 1.72 κ οταν γεννησα ειχα κοιλια σαν 7 μηνων...το μωρο μου γεννηθηκε 2900 αλλα ο γιατρος μου ειχε πει δεν οαιζει ρολο το μεγεθος της κοιλιας με το μεγεθος του μωρου!!!!!

Τωρα ειμαι εγκυος δτο δευτερο κ η κοιλια μου ειναι πιο εμφανης απ οτι στο πρωτο..βεβαια περασαν μονο 4 μηνες απ τη γεννα οποτε ειναι κ μερικα κιλα που δεν εφυγαν ποτε,μπορει να φαινεται κ γι αυτο.   


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dinaki23 είπε:

Δε νομιχω οτι παιζει κ πολυ ρολο ο σωματοτυπος τελικα...εγω ημουν 74 κιλα κ 1.72 κ οταν γεννησα ειχα κοιλια σαν 7 μηνων...το μωρο μου γεννηθηκε 2900 αλλα ο γιατρος μου ειχε πει δεν οαιζει ρολο το μεγεθος της κοιλιας με το μεγεθος του μωρου!!!!!

Τωρα ειμαι εγκυος δτο δευτερο κ η κοιλια μου ειναι πιο εμφανης απ οτι στο πρωτο..βεβαια περασαν μονο 4 μηνες απ τη γεννα οποτε ειναι κ μερικα κιλα που δεν εφυγαν ποτε,μπορει να φαινεται κ γι αυτο.   

Όντως δεν παίζει ρόλο το μέγεθος της κοιλιάς με το μέγεθος του μωρού.. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη πάντως μεγαλώνει πιο γρήγορα η κοιλιά! Μπράβο που πήρες τόσο γρήγορα την απόφαση για δεύτερο, θα μεγαλώσουν παρεούλα :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...