Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Θηλασμός-θήλαστρο


Recommended Posts

28/11 γέννησα το αγοράκι μου! Το μωρό εμφάνισε υπογλυκαιμία έτσι του έδωσαν αμέσως ξένο γάλα και δεν με άφησαν να το βάλω στο στήθος παρά μόνο για λίγο αργά το βράδυ, το μωρό έπιασε αμέσως σωστά τη θηλή όμως δεν τον άφησαν πολύ πάνω μου για να μην τον κουράζουν, έτσι συνέχισε το βράδυ γεύματα με ξένο γάλα! Τις επόμενες δυο μέρες είχα συνέχεια το μωρό πάνω μου για να κατεβάσω γαλα με αποτέλεσμα εκείνο να ρουφάει λαίμαργα για να φάει γιατί πεινούσε και οι 3 σταγόνες που έβγαζα δεν του αρκούσαν και εγώ να υποφέρω από πονο! Οι τύψεις με ρήμαξαν! Είναι απαίσιο να φοβάσαι να ακουμπησεις το μωρό σου πάνω σου! Έτσι βρήκα διέξοδο στο θήλαστρο και την μεικτή διατροφή, αντλώ δυο φορές την μέρα, τόσο προλαβαίνω και ενώ έβγαζα έως 100μλ πλέον με το ζορι βγάζω 10-20μλ, μάλιστα μια μέρα είχα το θήλαστρο πάνω στο στήθος 20’ χωρίς να βγάζω γάλα και έτσι πάλι τραυμάτισα τις θηλές! Γνωρίζει κάποια κοπέλα πως μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή; Και να φύγει ο πόνος; 
Επισης αν θελήσω κάποια στιγμή να γίνει διακοπή της γαλουχίας, πως γίνεται; 
Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!!!! Να σε ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα λίγο εκτός από τις 2 φορές που κανείς θηλαστρο μέσα στη μέρα θηλάζεις και το μωρό απευθείας η όχι? Σε ρωτάω γιατί ειδικά τον πρώτο καιρό πρέπει περίπου κάθε 3 ώρες να θηλάζεις η να κανείς θηλαστρο για να αυξηθεί το γάλα.

Η διακοπή της γαλουχίας γίνεται από μόνη της όσο αρχίζεις να θηλάζεις και να κανείς θηλαστρο πιο σπάνια. Εγώ ας πούμε που έκανα στα μωρά μου μικτή διατροφή και δεν ήμουνα πολύ τυπική μετά τον πρώτο μήνα  έκανα θηλαστρο η θηλασμό 5-6 φορές τη μέρα. Όσο τηρούσα αυτό είχα καταφέρει να καλύπτω ακριβώς τα μισά γεύματα από τα διδυμακια μου. Μόλις άρχισα να αραιωνω μειώθηκε το γάλα. Δηλαδή προς το τέλος έκανα θηλαστρο μια φορά τη μέρα κι έβγαζα 20-30 μλ  οπότε μια ωραία μέρα απλά σταμάτησα.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Zouzou93 said:

28/11 γέννησα το αγοράκι μου! Το μωρό εμφάνισε υπογλυκαιμία έτσι του έδωσαν αμέσως ξένο γάλα και δεν με άφησαν να το βάλω στο στήθος παρά μόνο για λίγο αργά το βράδυ, το μωρό έπιασε αμέσως σωστά τη θηλή όμως δεν τον άφησαν πολύ πάνω μου για να μην τον κουράζουν, έτσι συνέχισε το βράδυ γεύματα με ξένο γάλα! Τις επόμενες δυο μέρες είχα συνέχεια το μωρό πάνω μου για να κατεβάσω γαλα με αποτέλεσμα εκείνο να ρουφάει λαίμαργα για να φάει γιατί πεινούσε και οι 3 σταγόνες που έβγαζα δεν του αρκούσαν και εγώ να υποφέρω από πονο! Οι τύψεις με ρήμαξαν! Είναι απαίσιο να φοβάσαι να ακουμπησεις το μωρό σου πάνω σου! Έτσι βρήκα διέξοδο στο θήλαστρο και την μεικτή διατροφή, αντλώ δυο φορές την μέρα, τόσο προλαβαίνω και ενώ έβγαζα έως 100μλ πλέον με το ζορι βγάζω 10-20μλ, μάλιστα μια μέρα είχα το θήλαστρο πάνω στο στήθος 20’ χωρίς να βγάζω γάλα και έτσι πάλι τραυμάτισα τις θηλές! Γνωρίζει κάποια κοπέλα πως μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή; Και να φύγει ο πόνος; 
Επισης αν θελήσω κάποια στιγμή να γίνει διακοπή της γαλουχίας, πως γίνεται; 
Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου! 
Στο θηλασμό ισχύει ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης. Όσο του ζητάς του στηθους να παράγει γάλα το κάνει , αν του «λες» θέλω γάλα 2 φορές τη μέρα δεν πρόκειται να βγάλει παραπάνω. Αν αυξήσεις το θήλαστρο και πχ κανείς αντλήσεις κάθε 3-4 ώρες σταθερά η παραγωγή θα αυξηθεί και θα μπορέσεις να καλύπτεις τις ανάγκες του μωρου σου. Ξέρω κοπέλα που έβαζε το μωρό για 10 λεπτά στο στήθος κ μετά έδινε μπουκάλι 90ml ξένο και έλεγε «μα δεν έχω γάλα!!». Ε φυσικά αν ζητάς γάλα για 10 λεπτά κάθε 3-4 ώρες το στήθος τόσο θα παράγει. Αν όμως ζητάς πιο συχνά θα παράγει περισσότερο. Μη με παρεξηγείς δεν κατηγορώ κανέναν και προσωπικά αν δεν ειχα νοικιάσει θήλαστρο δε θα ειχα καταφέρει να θηλάσω γιατί ποναγα πολύ. Έκανα λοιπόν αντλήσεις κάθε 3ωρο και έδινα το δικό μου με μπουκάλι μέχρι να μην πονάω και μετά σιγά σιγά τον έβαζα στο στήθος όλο και πιο πολύ να συνηθίζει.  Στους 3,5 μήνες έδωσα πίσω το θήλαστρο και συνέχισα με θηλασμό αποκλειστικό και τα καταφερα να θηλάσω για 1 χρόνο (τόσο ήθελα να το κάνω εξαρχής). 
Μπορεις να τα καταφέρεις ακόμη και τώρα δεν έχει χαθεί κάτι αν το θες. Φτάνει να ενημερωθείς σωστά και να το θες. Αν έβρισκες μια σύμβουλο θηλασμού ίσως σε καθοδηγούσε καλύτερα σε αυτό που άου ταιριάζει. 
Τωρα που περιμένω διδυμάκια θα νοικιασω αμέσως θήλαστρο και θα είμαι σούπερ ευχαριστημένη αν μπορώ να τα καλύπτω έστω και με μισά γεύματα μητρικού γάλακτος ... ξέρω ότι δεν μπορώ να υποστηρίξω 2 μωρά ατέλειωτες ώρες πάνω στο στήθος αλλά με αυτόν τον τρόπο νομίζω και τα αντισώματα του μητρικού θα έχουν και εγώ θα νιωθω καλύτερα με τον εαυτό μου. 

Α!! Και πολύ σημαντικό! 
Μη νιώθεις τύψεις και ενοχές. Η καθεμία κάνει το καλύτερο που μπορεί για το μωράκι της... αν το θες πραγματικά θα το καταφέρεις ! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zouzou93 είπε:

28/11 γέννησα το αγοράκι μου! Το μωρό εμφάνισε υπογλυκαιμία έτσι του έδωσαν αμέσως ξένο γάλα και δεν με άφησαν να το βάλω στο στήθος παρά μόνο για λίγο αργά το βράδυ, το μωρό έπιασε αμέσως σωστά τη θηλή όμως δεν τον άφησαν πολύ πάνω μου για να μην τον κουράζουν, έτσι συνέχισε το βράδυ γεύματα με ξένο γάλα! Τις επόμενες δυο μέρες είχα συνέχεια το μωρό πάνω μου για να κατεβάσω γαλα με αποτέλεσμα εκείνο να ρουφάει λαίμαργα για να φάει γιατί πεινούσε και οι 3 σταγόνες που έβγαζα δεν του αρκούσαν και εγώ να υποφέρω από πονο! Οι τύψεις με ρήμαξαν! Είναι απαίσιο να φοβάσαι να ακουμπησεις το μωρό σου πάνω σου! Έτσι βρήκα διέξοδο στο θήλαστρο και την μεικτή διατροφή, αντλώ δυο φορές την μέρα, τόσο προλαβαίνω και ενώ έβγαζα έως 100μλ πλέον με το ζορι βγάζω 10-20μλ, μάλιστα μια μέρα είχα το θήλαστρο πάνω στο στήθος 20’ χωρίς να βγάζω γάλα και έτσι πάλι τραυμάτισα τις θηλές! Γνωρίζει κάποια κοπέλα πως μπορεί να αυξηθεί η παραγωγή; Και να φύγει ο πόνος; 
Επισης αν θελήσω κάποια στιγμή να γίνει διακοπή της γαλουχίας, πως γίνεται; 
Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Να χαίρεσαι το μωρακι σου κοριτσι μου! Κι εμενα τις πρωτες μερες μ ειχε πληγωσει τις θηλές κ εβαζα τη κρεμουλα της μεντελα, ειναι αποτελεσματικη! Εβαζα στο στηθος καθε 2ο γευμα & εστω για λιγο οσο άντεχα σε καθε γευμα κ εδινα ξενο μετα(δεν ειχε κατέβει ακομα γαλα αρκετο για να αντλω γευμα) Να προσπαθησεις να αρχισεις να το βαζεις στο στήθος πριν απο καθε άντληση ή καθε 2η αντληση εστω 5 λεπτα στο κάθε ενα για να μν χασει την επαφη με τη θηλή . Βαλε κ θηλες σιλικόνης να μην υποφέρεις . Οταν συνελθει το στηθος θα θηλαζεις κανονικα πιστευω! Μν αφηνεις το θηλαστρο τοση ωρα χωρις να βγαζει γτ θα το πονεσεις απλα βαλτο ποο συχνα! Δοκιμασε τι θα σε βολέψει μη τα παρατήσεις κ θα τα καταφέρεις! Κι εγω μεικτη κανω με 2- 3 γευματα ξένο αναλογα τη μερα. Σημαντικότερο ειναι να κανεις οτι σε κανει να νιωθεις εσυ καλα, μν νιωθεις τυψεις με το ξενο, κανε τις προσπάθειες σου κ θα δεις!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Να χαίρεσαι το μωρακι σου κοριτσι μου! Κι εμενα τις πρωτες μερες μ ειχε πληγωσει τις θηλές κ εβαζα τη κρεμουλα της μεντελα, ειναι αποτελεσματικη! Εβαζα στο στηθος καθε 2ο γευμα & εστω για λιγο οσο άντεχα σε καθε γευμα κ εδινα ξενο μετα(δεν ειχε κατέβει ακομα γαλα αρκετο για να αντλω γευμα) Να προσπαθησεις να αρχισεις να το βαζεις στο στήθος πριν απο καθε άντληση ή καθε 2η αντληση εστω 5 λεπτα στο κάθε ενα για να μν χασει την επαφη με τη θηλή . Βαλε κ θηλες σιλικόνης να μην υποφέρεις . Οταν συνελθει το στηθος θα θηλαζεις κανονικα πιστευω! Μν αφηνεις το θηλαστρο τοση ωρα χωρις να βγαζει γτ θα το πονεσεις απλα βαλτο ποο συχνα! Δοκιμασε τι θα σε βολέψει μη τα παρατήσεις κ θα τα καταφέρεις! Κι εγω μεικτη κανω με 2- 3 γευματα ξένο αναλογα τη μερα. Σημαντικότερο ειναι να κανεις οτι σε κανει να νιωθεις εσυ καλα, μν νιωθεις τυψεις με το ξενο, κανε τις προσπάθειες σου κ θα δεις!

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! φοβάμαι τόσο πολύ να βάλω τον μικρό στο στήθος! Δεν ξέρω πως θα ξεφοβηθω!! 

Just now, chris79 είπε:

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου! 
Στο θηλασμό ισχύει ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης. Όσο του ζητάς του στηθους να παράγει γάλα το κάνει , αν του «λες» θέλω γάλα 2 φορές τη μέρα δεν πρόκειται να βγάλει παραπάνω. Αν αυξήσεις το θήλαστρο και πχ κανείς αντλήσεις κάθε 3-4 ώρες σταθερά η παραγωγή θα αυξηθεί και θα μπορέσεις να καλύπτεις τις ανάγκες του μωρου σου. Ξέρω κοπέλα που έβαζε το μωρό για 10 λεπτά στο στήθος κ μετά έδινε μπουκάλι 90ml ξένο και έλεγε «μα δεν έχω γάλα!!». Ε φυσικά αν ζητάς γάλα για 10 λεπτά κάθε 3-4 ώρες το στήθος τόσο θα παράγει. Αν όμως ζητάς πιο συχνά θα παράγει περισσότερο. Μη με παρεξηγείς δεν κατηγορώ κανέναν και προσωπικά αν δεν ειχα νοικιάσει θήλαστρο δε θα ειχα καταφέρει να θηλάσω γιατί ποναγα πολύ. Έκανα λοιπόν αντλήσεις κάθε 3ωρο και έδινα το δικό μου με μπουκάλι μέχρι να μην πονάω και μετά σιγά σιγά τον έβαζα στο στήθος όλο και πιο πολύ να συνηθίζει.  Στους 3,5 μήνες έδωσα πίσω το θήλαστρο και συνέχισα με θηλασμό αποκλειστικό και τα καταφερα να θηλάσω για 1 χρόνο (τόσο ήθελα να το κάνω εξαρχής). 
Μπορεις να τα καταφέρεις ακόμη και τώρα δεν έχει χαθεί κάτι αν το θες. Φτάνει να ενημερωθείς σωστά και να το θες. Αν έβρισκες μια σύμβουλο θηλασμού ίσως σε καθοδηγούσε καλύτερα σε αυτό που άου ταιριάζει. 
Τωρα που περιμένω διδυμάκια θα νοικιασω αμέσως θήλαστρο και θα είμαι σούπερ ευχαριστημένη αν μπορώ να τα καλύπτω έστω και με μισά γεύματα μητρικού γάλακτος ... ξέρω ότι δεν μπορώ να υποστηρίξω 2 μωρά ατέλειωτες ώρες πάνω στο στήθος αλλά με αυτόν τον τρόπο νομίζω και τα αντισώματα του μητρικού θα έχουν και εγώ θα νιωθω καλύτερα με τον εαυτό μου. 

Α!! Και πολύ σημαντικό! 
Μη νιώθεις τύψεις και ενοχές. Η καθεμία κάνει το καλύτερο που μπορεί για το μωράκι της... αν το θες πραγματικά θα το καταφέρεις ! 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Με το καλο τα διδυμακια!!! Νοσοκομειακό θήλαστρο θα ενοικιάσεις; Γιατί εγώ είμαι με ένα απλό και με κουράζει τόσο πολύ και αυτό που χρειάζομαι τώρα είναι η έξτρα κούραση!  

1 hour ago, butterfly1986 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!!!! Να σε ρωτήσω γιατί μπερδεύτηκα λίγο εκτός από τις 2 φορές που κανείς θηλαστρο μέσα στη μέρα θηλάζεις και το μωρό απευθείας η όχι? Σε ρωτάω γιατί ειδικά τον πρώτο καιρό πρέπει περίπου κάθε 3 ώρες να θηλάζεις η να κανείς θηλαστρο για να αυξηθεί το γάλα.

Η διακοπή της γαλουχίας γίνεται από μόνη της όσο αρχίζεις να θηλάζεις και να κανείς θηλαστρο πιο σπάνια. Εγώ ας πούμε που έκανα στα μωρά μου μικτή διατροφή και δεν ήμουνα πολύ τυπική μετά τον πρώτο μήνα  έκανα θηλαστρο η θηλασμό 5-6 φορές τη μέρα. Όσο τηρούσα αυτό είχα καταφέρει να καλύπτω ακριβώς τα μισά γεύματα από τα διδυμακια μου. Μόλις άρχισα να αραιωνω μειώθηκε το γάλα. Δηλαδή προς το τέλος έκανα θηλαστρο μια φορά τη μέρα κι έβγαζα 20-30 μλ  οπότε μια ωραία μέρα απλά σταμάτησα.

Σε ευχαριστώ πολύ! Κάνω μόνο θήλαστρο 2 φορές την μέρα πάνω μου δεν τον βάζω καθόλου τον μικρό φοβάμαι πολύ να τον βάλω στο στήθος μου, αυτό που λένε ότι αν μείνει μέσα γάλα παθαίνεις μαστίτιδα και ένα σορό δεν ισχύει; Γιατί έχω και αυτό το άγχος! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Zouzou93 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! φοβάμαι τόσο πολύ να βάλω τον μικρό στο στήθος! Δεν ξέρω πως θα ξεφοβηθω!! 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Με το καλο τα διδυμακια!!! Νοσοκομειακό θήλαστρο θα ενοικιάσεις; Γιατί εγώ είμαι με ένα απλό και με κουράζει τόσο πολύ και αυτό που χρειάζομαι τώρα είναι η έξτρα κούραση!  

Σε ευχαριστώ πολύ! Κάνω μόνο θήλαστρο 2 φορές την μέρα πάνω μου δεν τον βάζω καθόλου τον μικρό φοβάμαι πολύ να τον βάλω στο στήθος μου, αυτό που λένε ότι αν μείνει μέσα γάλα παθαίνεις μαστίτιδα και ένα σορό δεν ισχύει; Γιατί έχω και αυτό το άγχος! 

Κοριτσι μου...σε συμβουλο απευθυνθηκες; εσυ θες να συνεχισεις να θηλαζεις; η να αποθηλασεις;;; δεν εχω καταλαβει...παντως με δυο αντλησεις τη μερα, ειναι φυσιολογικο να οδηγηθεις σε πληρη αποθηλασμο, μιας κ κανονικα σε αυτη τη φαση ενα μωρο θα εκανε 10θηλασμους και βαλε τη μερα...αρα μονο με νοσοκομειακο θηλαστρο κι αντλησεις ανα 2μιση 3 ωρες θα μπορουσες να διατηρησεις την παραγωγη...οσο για τον πονο. δεν ειναι κατι το αφυσικο....για τις περισσοτερες γυναικες ο πρωτος καιρος μπορει να ειναι επωδυνος. θελει σωστο πιασιμο θηλης, κρεμες επουλωσης των πληγων, ισως χρειαστεις ψευδοθηλες επισης για ενα διαστημα. κ να οπλιστεις με πλ πλ υπομονη..σε λιγο καιρο οι πληγεςκλεινουν κ ο πονος εξαφανιζεται. κ για αυτο π σ λεγαν οτι το μωρο δν χορταινει τις πρωτες μερες, ειναι η πλεον αστοχη, αβασιμη κ λανθασμενη παρατηρηση π προαγεται απο το ελληνικο συστημα σαν καραμελα σε ολες τις νεες μαναδες. το μωρο γεννιεται με ενα στομαχακι σε μεγεθος κερασιου κ το πρωτογαλα π παραγει η μητερα (αυτες οι λιγες σταγονες) ειναι πλεον ικανο να το χορτασει. το γεγονος οτι καθεται με τις ωρες στο στηθος δεν ειναι γτ δεν χορταινει αλλα γτ αυτος ειναι ο τροπος π η φυση προνοησε για να αρχισει να διεγειρει την παραγωγη σταδιακα. κ επισης γτ μονο εκει αισθανεται ασφαλεια. μην σε αγχωνουν οι μαραθωνιοι θηλασμοι. συμβουλη μ, αν θες να προσπαθησεις να θηλαδεις, απευθυνσου αμεσα σε ενα συμβουλο πιστοποιημενο ωστε να σε καθοδηγησει σε επαναγαλακτισμο. θα σ δειξει πως να πιανει σωστα το μωρο τη θηλη. θα σεξηγησει οτι το α κ το ω ειναι να θηλαζει το ιδιο οοοσο κ οποτε θελει, πιθανον να σε δωσει πρωτοκολλο αντλησεων κ γνκ θα σ πει επακριβως τον τροπο να τα καταφερεις κ θα ναι πλαι σ καθε στιγμη σε αυτο το δυσκολο ταξιδι. καλη επιτυχια σε οτι κ αν αποφασισεις.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zouzou93 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! φοβάμαι τόσο πολύ να βάλω τον μικρό στο στήθος! Δεν ξέρω πως θα ξεφοβηθω!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Κάνω μόνο θήλαστρο 2 φορές την μέρα πάνω μου δεν τον βάζω καθόλου τον μικρό φοβάμαι πολύ να τον βάλω στο στήθος μου, αυτό που λένε ότι αν μείνει μέσα γάλα παθαίνεις μαστίτιδα και ένα σορό δεν ισχύει; Γιατί έχω και αυτό το άγχος! 

Με 2 φορές τη μέρα μόνο είναι δύσκολο να αυξηθεί η παραγωγή σου. Οπότε η θα πρέπει να βάλεις το μωρό στο στήθος η αλλιώς να προσπαθήσεις να κάνεις θηλαστρο τουλάχιστον 5-6 φορές τη μέρα. Μην έχεις άγχος αν θες να το κόψεις παντως . Απλά αραίωσε το θηλαστρο. Κάνε σταδιακά μια φορά τη μέρα μετά από λίγο  μια φορά ανά δύο μέρες και θα δεις ότι θα κοπεί από μόνο του.

  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Zouzou93 said:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! φοβάμαι τόσο πολύ να βάλω τον μικρό στο στήθος! Δεν ξέρω πως θα ξεφοβηθω!! 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Με το καλο τα διδυμακια!!! Νοσοκομειακό θήλαστρο θα ενοικιάσεις; Γιατί εγώ είμαι με ένα απλό και με κουράζει τόσο πολύ και αυτό που χρειάζομαι τώρα είναι η έξτρα κούραση!  

Σε ευχαριστώ πολύ! Κάνω μόνο θήλαστρο 2 φορές την μέρα πάνω μου δεν τον βάζω καθόλου τον μικρό φοβάμαι πολύ να τον βάλω στο στήθος μου, αυτό που λένε ότι αν μείνει μέσα γάλα παθαίνεις μαστίτιδα και ένα σορό δεν ισχύει; Γιατί έχω και αυτό το άγχος! 

Καλημέρα ! Ναι εννοείται νοσοκομειακό και μόνο. Και την πρώτη φορά με νοσοκομειακό τα καταφερα. Ειχα ένα άλλο αλλά δεν ήταν το ίδιο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Zouzou93 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! φοβάμαι τόσο πολύ να βάλω τον μικρό στο στήθος! Δεν ξέρω πως θα ξεφοβηθω!! 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Με το καλο τα διδυμακια!!! Νοσοκομειακό θήλαστρο θα ενοικιάσεις; Γιατί εγώ είμαι με ένα απλό και με κουράζει τόσο πολύ και αυτό που χρειάζομαι τώρα είναι η έξτρα κούραση!  

Σε ευχαριστώ πολύ! Κάνω μόνο θήλαστρο 2 φορές την μέρα πάνω μου δεν τον βάζω καθόλου τον μικρό φοβάμαι πολύ να τον βάλω στο στήθος μου, αυτό που λένε ότι αν μείνει μέσα γάλα παθαίνεις μαστίτιδα και ένα σορό δεν ισχύει; Γιατί έχω και αυτό το άγχος! 

Καλημέρα κορίτσι!!

Η φράση σου "δε ξέρω πως θα ξεφοβηθω" είναι ο λόγος που θέλησα να σου απαντήσω.

Θα σου παραθέσω ως παράδειγμα τη δική μου εμπειρία.

Γέννησα 27/9.. κατευθείαν θέλησα να θηλάσω γτ ήταν κάτι το οποίο περίμενσ πως κ πως από την εγκυμοσύνη κιόλας! Πρώτη μέρα σούπερ,δεύτερη είχα μια ενόχληση λέω οκ,τρίτη η ενόχληση γινόταν πόνος, τέταρτη ο πόνος γινόταν ανυπόφορος ,5η πονος-πληγε κ βλέποντας το μωρό να ανοίγει το στόμα μέσα μου (κ έξω μου κάποιες φορές έκλαιγα από τον πόνο κ τον φόβο) κάθισα κ σκέφτηκα όμως πως είναι ότι καλύτερο μπορώ να προσφέρω στο παιδί μου κ το ήθελα πολύ οπότε έψαξα για τη λύση κ ήταν μια για εμένα ΘΉΛΑΣΤΡΟ Κ ΠΆΛΙ ΘΗΛΑΣΤΡΟ!!

6η ημέρα μου τι έφεραν σπίτι (νοίκιασα νοσοκομειακό) έκανα σε όλα τα γεύματα θηλαστρο αλλά πριν άφηνα όσο άντεχα έστω 2' κ τον μικρό στο στήθος να μην ξεμαθει ,ε 5 μέρες μετά είχα κλείσει οι πληγές μου κ δε πόνεσα ποτέ ξανά!! 

Τώρα 2.5 μήνες θηλάζω κ δεν έχω καμία ενόχληση παρά μόνο αγάπη από κ προς το πλάσμα μου.

Άρα κατ εμέ αν το θες πραγματικά σφίξε τα δόντια λίγες ημέρες άφηνε τον όσο αντέχεις έστω κ 2' κ κάνε θηλαστρο,μόλις δεις πως οι θηλές σου δεν πονάνε τόσο ή αν έχεις πληγές έχουν κλείσει μείωνε το θηλαστρο κ αύξησε την ώρα του μωρού στο στήθος μέχρι να δίνεις μόνο στήθος..

Άλλιως αν δεν έχεις την υπομονή πάρε απόφαση να αποθηλασεις να μη βασανίζεται μάτια μου,υπάρχουν κ φόρμουλες ωραιότατες.

Ελπίζω να βοήθησα ,εύχομαι ο,τι καλύτερο!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...